Ściany trójwarstwowe – mini-kompendium dla każdego

Ściany trójwarstwowe – mini-kompendium dla każdego

Wybór techniki murowania ściany zależy przede wszystkim od projektu i inwestora, który musi zdawać sobie sprawę z zalet i wad poszczególnych rozwiązań oraz kosztów budowy. Dowiedzcie się, czym są ściany trójwarstwowe, jakie są ich najważniejsze cechy, oraz na jakie błędy zwracać uwagę, by uniknąć kosztownych remontów już w niedługim czasie.

Z artykułu
dowiesz
się:
 • Czym są ściany trójwarstwowe;
 • Jakie sa zalety ścian trójwarstwowych;
 • Jaka jest kolejność prac podczas stawiania ściany trójwarstwowej;
 • Jak zbudować ścianę trójwarstwową
 • Jakie błędy można popełnić podczas wznoszenia ścian trójwarstwowych.

ściany trójwarstwowe

Ściany trójwarstwowe, zdjęcie: Pixabay.com

Czym są ściany trójwarstwowe

Ściany trójwarstwowe w porównaniu do innych technologii wznoszenia ścian wyróżniają się najlepszą izolacyjnością akustyczną czy odpornością na uszkodzenia mechaniczne, jednak są one jednocześnie najbardziej kosztowne i pracochłonne. Pomimo tego pozwalają znacznie zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych i przyszłych prac remontowo-konserwacyjnych.

Składają się z 3 warstw:

 • warstwy nośnej – pustaki ceramiczne lub keramzytobetonowe, bloczki wapienno-betonowe lub beton komórkowy; jej grubość wynosi 20-24 cm;
 • warstwy termoizolacyjnejwełna mineralna lub styropian; grubość 15-20 cm;
 • warstwy elewacyjnej – cienkie bloczki, pustaki lub dekoracyjna cegła klinkierowa; grubość warstwy 6-12 cm.

Każda warstwa ściany zbudowanej w technologii trójwarstwowej pełni swoją szczególną funkcję, która jest rzecz jasna zbliżona do funkcji warstw stosowanych w innych technologiach. W ramach przypomnienia powiemy jednak o kilku najważniejszych.

Reklama

Warstwa nośna to ściana konstrukcyjna, która ma za zadanie przenosić obciążenia z wyższych partii budynku. Spoczywają na niej strop, pokrycie dachowe czy balkony.

Warstwa izolacyjna musi być przystosowana do montażu okien i drzwi, jednak jej głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiednich temperatur zimą i latem, zachowując ciepło i chłód.

Warstwa elewacyjna chroni izolację przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, zapewniając efektowne wykończenie budynku według wybranej koncepcji.

Zalety ścian trójwarstwowych

Jeśli chcemy porównać ściany dwu- lub jednowarstwowe ze ścianami trójwarstwowymi, musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z ich zalet.

 • chronią przed hałasem – dzięki większemu ciężarowi ściany lepiej tłumią dźwięki, dlatego świetnie sprawdzą się w budynkach, które znajdują się blisko drogi o dużym natężeniu ruchu, bądź w innym miejscu narażonym na hałasy.
 • są energooszczędne – dzięki strukturze składającej się z trzech warstw, możemy znacznie zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych budynku związanych z ogrzewaniem. Właściwości termoizolacyjne można nawet podnieść za pomocą odpowiednich materiałów, specjalnych zapraw klejowych.
 • zapewniają zdrowy mikroklimat – dzięki zastosowaniu pustaka ceramicznego i odpowiedniej wentylacji będziemy mieli gwarancję doskonałego procesu dyfuzyjnego. Oznacza to, że wilgotne powietrze nie osadza się w pomieszczeniach, a jest odprowadzane na zewnątrz, sprzyjając przyjemnemu klimatowi w pomieszczeniach.
 • są wytrzymałe i trwałe – materiały stosowane do wznoszenia warstwy nośnej są trwałe, solidne, a nawet niektóre z nich nie odkształcają się w wyniku oddziaływania ciepła, zimna czy statycznego obciążenia. Warstwa elewacyjna (klinkier) chroni przed uszkodzeniami i działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki temu wykonany mur jest wręcz długowieczny.
 • do pewnego stopnia zabezpieczają przed ogniem – wybrane materiały stosowane do budowy domu są niepalne, podwyższając nasz poziom bezpieczeństwa w razie pożaru.
 • są ekologiczne – ściany trójwarstwowe wznosi się z materiałów nie ingerujących w środowisko, dzięki czemu dom będzie lepiej harmonizował się z otoczeniem.
 • wyróżniają się estetyką – warstwa zewnętrzna może być wykonana na różnorodne sposoby, dając dużą swobodę wykończenia budynku.

ściany trójwarstwowe

Ściany trójwarstwowe, zdjęcie: Pixabay.com

Kolejność prac podczas stawiania ściany trójwarstwowej

Ściany trójwarstwowe mogą być wznoszone jednoetapowo lub dwuetapowo, w zależności od zastosowanych do budowy materiałów. W pierwszym przypadku wznosimy całość przed wykonaniem dachu – do zbudowania warstwy izolacyjnej używamy styropiany.

Ściana trójwarstwowa wznoszona dwuetapowo polega na zbudowaniu warstwy nośnej, następnie pokryciu budynku dachem, a dopiero w kolejnych krokach dodanie warstwy izolacyjnej i elewacyjnej. Dzieje się tak jeśli stosujemy wełnę mineralną mocowaną kotwami z talerzykami dociskowymi. By budynek mógł oddychać i prawidłowo odprowadzać wilgoć, musimy w dolnej warstwie cegieł umieścić puszki z otworami.

Jak zbudować ścianę trójwarstwową krok po kroku

W pierwszym kroku wylewamy fundamenty, które tak jak wspomnieliśmy, muszą być solidne i szerokie. Następnie wykonujemy izolację poziomą. Pierwszy rząd pustaków powinien być ułożony na mocnej zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Bardzo ważne jest wypoziomowanie pierwszej warstwy, gdyż później nie będzie można wyrównać większych różnić.

Teraz układamy kilka warstw pustaków w narożach, by kolejne elementy były ustawione prostopadle do tych z niższych warstw. Dopiero później wypełniamy wolne przestrzenie między narożnikami. Następnie osadzamy kolejne bloki metodą pióro-wpust, stosując zaprawę tylko w spoinach poziomych.

Co ważne, murując ścianę trójwarstwową, nie możemy postrzegać żadnej z warstw jako osobnej konstrukcji.

Po ukończeniu pierwszego etapu należy połączyć pustaki z izolacją i elewacją, dlatego konieczne jest wmurowanie kotew, które będą stanowiły zespolenie wszystkich warstw.

Dodajemy materiał izolacyjny, układając go na warstwie nośnej z pustaków. Łączymy kotwami, na które nakłada się tzw. talerzyki, które dociskają warstwę i umożliwiają ściekanie skraplającej się wody.

Wznoszenie ostatniej z warstw rozpoczyna się od narożników, układając naroża schodkowo na wysokość ok. 5 warstw, poziomując cegły. Następnie murujemy przestrzeń pomiędzy nimi i umieszczamy pas uszczelniający. Układamy cegły na folii, pozostawiając co trzecią fugę pionową otwartą. Pamiętajmy o mieszaniu cegieł z różnych palet, by utrzymać odpowiedni efekt kolorystyczny i używaniu odpowiedniej zaprawy, która pomoże uniknąć wykwitów.

Na koniec usuwamy zabrudzenia, a fugi czyścimy suchym pędzlem.

ściany trójwarstwowe

Ściany trójwarstwowe, zdjęcie: Pixabay.com

Wentylacja ściany trójwarstwowej

Wilgoć przedostająca się do wnętrza ściany trójwarstwowej może wpłynąć na zmniejszenie właściwości termoizolacyjnych i doprowadzić do korozji biologicznej. Dzieje się tak, jeśli woda paruje z wnętrza domu, jak i przedostaje się z opadów atmosferycznych. Największe zagrożenie tym zjawiskiem pojawia się zimą, gdy wewnątrz ściany dochodzi do skraplania się pary wodnej spowodowanej różnicą temperatur panujących na zewnątrz, jak i we wnętrzu budynku.

Zachowanie optymalnej wentylacji wymaga wprowadzenie do struktury ściany szczelinę powietrzną o szerokości 2-4 cm. Powinna się ona zaczynać ok. 30 cm nad powierzchnią fundamentów i kończyć dopiero pod dachem.

Tzw. puste spoiny muszą znaleźć się na górze i na dole warstwy elewacyjnej. Alternatywą są wspomniane już specjalne puszki, mające zadbać o przepływ powietrza z zewnątrz i odwrotnie. Ściany trójwarstwowe można budować bez szczeliny powietrznej, gdyż nie wymaga tego aspekt konstrukcyjny, jednak musimy mieć świadomość skraplania się pary wodnej i akumulację wilgoci we wnętrzach.

Jakie błędy można popełnić podczas wznoszenia ścian trójwarstwowych

Jak w przypadku wszystkich technologii stawiania ścian, także w tej można popełnić kilka kategorycznych błędów, które mogą zaważyć na stabilności całej konstrukcji. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by rozpoczynać prace z warstwą elewacyjną dopiero po zakończeniu wszystkich procesów wiązania oraz osiadania w podłożu. Należy zadbać o materiał, z którego będzie wznoszona ostatnia z warstw, gdyż mogą się na niej pojawić np. nieestetyczne wykwity. Wszystkie materiały budowlane muszą być odpowiednio składowane – zabezpieczone przed zawilgoceniem i zabrudzeniem od góry i od strony gruntu. Podczas murowania należy używać zapraw o wysokich parametrach.

ściany trójwarstwowe

Ściany trójwarstwowe, zdjęcie: Pixabay.com

Odważny krok w przyszłość

Ściany trójwarstwowe są z pewnością przyszłością budownictwa, szczególnie mając na uwadze coraz większe wymagania ze strony energooszczędności budynków. Pomimo swoich licznych zalet, ta technologia niesie ze sobą znaczne ryzyko błędów, będąc przy okazji najkosztowniejszą w porównaniu do pozostałych, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji należy rozważyć wszystkie za i przeciw, by podjąć najlepszą decyzję.

Jakie są wasze doświadczenie ze ścianami stawianymi w tej technologii?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-10-04

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej