Wybór techniki murowania ściany zależy przede wszystkim od projektu i inwestora, który musi zdawać sobie sprawę z zalet i wad poszczególnych rozwiązań oraz kosztów budowy. Dowiedzcie się, czym są ściany trójwarstwowe, jakie są ich najważniejsze cechy, oraz na jakie błędy zwracać uwagę, by uniknąć kosztownych remontów już w niedługim czasie.
dowiesz
się:
- Czym są ściany trójwarstwowe;
- Jakie sa zalety ścian trójwarstwowych;
- Jaka jest kolejność prac podczas stawiania ściany trójwarstwowej;
- Jak zbudować ścianę trójwarstwową
- Jakie błędy można popełnić podczas wznoszenia ścian trójwarstwowych.
Ściany trójwarstwowe, zdjęcie: Pixabay.com
Czym są ściany trójwarstwowe
Ściany trójwarstwowe w porównaniu do innych technologii wznoszenia ścian wyróżniają się najlepszą izolacyjnością akustyczną czy odpornością na uszkodzenia mechaniczne, jednak są one jednocześnie najbardziej kosztowne i pracochłonne. Pomimo tego pozwalają znacznie zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych i przyszłych prac remontowo-konserwacyjnych.
Składają się z 3 warstw:
- warstwy nośnej – pustaki ceramiczne lub keramzytobetonowe, bloczki wapienno-betonowe lub beton komórkowy; jej grubość wynosi 20-24 cm;
- warstwy termoizolacyjnej – wełna mineralna lub styropian; grubość 15-20 cm;
- warstwy elewacyjnej – cienkie bloczki, pustaki lub dekoracyjna cegła klinkierowa; grubość warstwy 6-12 cm.
Każda warstwa ściany zbudowanej w technologii trójwarstwowej pełni swoją szczególną funkcję, która jest rzecz jasna zbliżona do funkcji warstw stosowanych w innych technologiach. W ramach przypomnienia powiemy jednak o kilku najważniejszych.
Warstwa nośna to ściana konstrukcyjna, która ma za zadanie przenosić obciążenia z wyższych partii budynku. Spoczywają na niej strop, pokrycie dachowe czy balkony.
Warstwa izolacyjna musi być przystosowana do montażu okien i drzwi, jednak jej głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiednich temperatur zimą i latem, zachowując ciepło i chłód.
Warstwa elewacyjna chroni izolację przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, zapewniając efektowne wykończenie budynku według wybranej koncepcji.
Zalety ścian trójwarstwowych
Jeśli chcemy porównać ściany dwu- lub jednowarstwowe ze ścianami trójwarstwowymi, musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z ich zalet.
- chronią przed hałasem – dzięki większemu ciężarowi ściany lepiej tłumią dźwięki, dlatego świetnie sprawdzą się w budynkach, które znajdują się blisko drogi o dużym natężeniu ruchu, bądź w innym miejscu narażonym na hałasy.
- są energooszczędne – dzięki strukturze składającej się z trzech warstw, możemy znacznie zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych budynku związanych z ogrzewaniem. Właściwości termoizolacyjne można nawet podnieść za pomocą odpowiednich materiałów, specjalnych zapraw klejowych.
- zapewniają zdrowy mikroklimat – dzięki zastosowaniu pustaka ceramicznego i odpowiedniej wentylacji będziemy mieli gwarancję doskonałego procesu dyfuzyjnego. Oznacza to, że wilgotne powietrze nie osadza się w pomieszczeniach, a jest odprowadzane na zewnątrz, sprzyjając przyjemnemu klimatowi w pomieszczeniach.
- są wytrzymałe i trwałe – materiały stosowane do wznoszenia warstwy nośnej są trwałe, solidne, a nawet niektóre z nich nie odkształcają się w wyniku oddziaływania ciepła, zimna czy statycznego obciążenia. Warstwa elewacyjna (klinkier) chroni przed uszkodzeniami i działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki temu wykonany mur jest wręcz długowieczny.
- do pewnego stopnia zabezpieczają przed ogniem – wybrane materiały stosowane do budowy domu są niepalne, podwyższając nasz poziom bezpieczeństwa w razie pożaru.
- są ekologiczne – ściany trójwarstwowe wznosi się z materiałów nie ingerujących w środowisko, dzięki czemu dom będzie lepiej harmonizował się z otoczeniem.
- wyróżniają się estetyką – warstwa zewnętrzna może być wykonana na różnorodne sposoby, dając dużą swobodę wykończenia budynku.
Ściany trójwarstwowe, zdjęcie: Pixabay.com
Kolejność prac podczas stawiania ściany trójwarstwowej
Ściany trójwarstwowe mogą być wznoszone jednoetapowo lub dwuetapowo, w zależności od zastosowanych do budowy materiałów. W pierwszym przypadku wznosimy całość przed wykonaniem dachu – do zbudowania warstwy izolacyjnej używamy styropiany.
Ściana trójwarstwowa wznoszona dwuetapowo polega na zbudowaniu warstwy nośnej, następnie pokryciu budynku dachem, a dopiero w kolejnych krokach dodanie warstwy izolacyjnej i elewacyjnej. Dzieje się tak jeśli stosujemy wełnę mineralną mocowaną kotwami z talerzykami dociskowymi. By budynek mógł oddychać i prawidłowo odprowadzać wilgoć, musimy w dolnej warstwie cegieł umieścić puszki z otworami.
Jak zbudować ścianę trójwarstwową krok po kroku
W pierwszym kroku wylewamy fundamenty, które tak jak wspomnieliśmy, muszą być solidne i szerokie. Następnie wykonujemy izolację poziomą. Pierwszy rząd pustaków powinien być ułożony na mocnej zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Bardzo ważne jest wypoziomowanie pierwszej warstwy, gdyż później nie będzie można wyrównać większych różnić.
Teraz układamy kilka warstw pustaków w narożach, by kolejne elementy były ustawione prostopadle do tych z niższych warstw. Dopiero później wypełniamy wolne przestrzenie między narożnikami. Następnie osadzamy kolejne bloki metodą pióro-wpust, stosując zaprawę tylko w spoinach poziomych.
Co ważne, murując ścianę trójwarstwową, nie możemy postrzegać żadnej z warstw jako osobnej konstrukcji.
Po ukończeniu pierwszego etapu należy połączyć pustaki z izolacją i elewacją, dlatego konieczne jest wmurowanie kotew, które będą stanowiły zespolenie wszystkich warstw.
Dodajemy materiał izolacyjny, układając go na warstwie nośnej z pustaków. Łączymy kotwami, na które nakłada się tzw. talerzyki, które dociskają warstwę i umożliwiają ściekanie skraplającej się wody.
Wznoszenie ostatniej z warstw rozpoczyna się od narożników, układając naroża schodkowo na wysokość ok. 5 warstw, poziomując cegły. Następnie murujemy przestrzeń pomiędzy nimi i umieszczamy pas uszczelniający. Układamy cegły na folii, pozostawiając co trzecią fugę pionową otwartą. Pamiętajmy o mieszaniu cegieł z różnych palet, by utrzymać odpowiedni efekt kolorystyczny i używaniu odpowiedniej zaprawy, która pomoże uniknąć wykwitów.
Na koniec usuwamy zabrudzenia, a fugi czyścimy suchym pędzlem.
Ściany trójwarstwowe, zdjęcie: Pixabay.com
Wentylacja ściany trójwarstwowej
Wilgoć przedostająca się do wnętrza ściany trójwarstwowej może wpłynąć na zmniejszenie właściwości termoizolacyjnych i doprowadzić do korozji biologicznej. Dzieje się tak, jeśli woda paruje z wnętrza domu, jak i przedostaje się z opadów atmosferycznych. Największe zagrożenie tym zjawiskiem pojawia się zimą, gdy wewnątrz ściany dochodzi do skraplania się pary wodnej spowodowanej różnicą temperatur panujących na zewnątrz, jak i we wnętrzu budynku.
Zachowanie optymalnej wentylacji wymaga wprowadzenie do struktury ściany szczelinę powietrzną o szerokości 2-4 cm. Powinna się ona zaczynać ok. 30 cm nad powierzchnią fundamentów i kończyć dopiero pod dachem.
Tzw. puste spoiny muszą znaleźć się na górze i na dole warstwy elewacyjnej. Alternatywą są wspomniane już specjalne puszki, mające zadbać o przepływ powietrza z zewnątrz i odwrotnie. Ściany trójwarstwowe można budować bez szczeliny powietrznej, gdyż nie wymaga tego aspekt konstrukcyjny, jednak musimy mieć świadomość skraplania się pary wodnej i akumulację wilgoci we wnętrzach.
Jakie błędy można popełnić podczas wznoszenia ścian trójwarstwowych
Jak w przypadku wszystkich technologii stawiania ścian, także w tej można popełnić kilka kategorycznych błędów, które mogą zaważyć na stabilności całej konstrukcji. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by rozpoczynać prace z warstwą elewacyjną dopiero po zakończeniu wszystkich procesów wiązania oraz osiadania w podłożu. Należy zadbać o materiał, z którego będzie wznoszona ostatnia z warstw, gdyż mogą się na niej pojawić np. nieestetyczne wykwity. Wszystkie materiały budowlane muszą być odpowiednio składowane – zabezpieczone przed zawilgoceniem i zabrudzeniem od góry i od strony gruntu. Podczas murowania należy używać zapraw o wysokich parametrach.
Ściany trójwarstwowe, zdjęcie: Pixabay.com
Odważny krok w przyszłość
Ściany trójwarstwowe są z pewnością przyszłością budownictwa, szczególnie mając na uwadze coraz większe wymagania ze strony energooszczędności budynków. Pomimo swoich licznych zalet, ta technologia niesie ze sobą znaczne ryzyko błędów, będąc przy okazji najkosztowniejszą w porównaniu do pozostałych, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji należy rozważyć wszystkie za i przeciw, by podjąć najlepszą decyzję.
Jakie są wasze doświadczenie ze ścianami stawianymi w tej technologii?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.