Budując w ogrodzie skalniak możesz w prosty sposób dodać mu uroku, naturalności i wprowadzić nieco świeżości do otoczenia swojego domu. Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w miejscu słonecznym, a co posadzić, gdy zlokalizujemy go w cieniu? Dowiedz się, jak wykonać skalniak krok po kroku, jak przygotować jego projekt i czym go obsadzić, by stał się najpiękniejszą ozdobą twojego ogrodu.
dowiesz
się:
- gdzie zbudować skalniak ogrodowy;
- jak przygotować prosty projekt;
- z jakich kamieni zbudować skalniak;
- jakie rośliny posadzić w miejscu zacienionym, a jakie w nasłonecznionym;
- jak zrobić skalniak krok po kroku;
- jak może wyglądać twój nowy skalniak.
Skalniak ogrodowy, zdjęcie: Pixabay.com
Skalniak przed domem – garść informacji na start
Skalniak ogrodowy można zakładać przez cały rok, jednak najlepszą porą jest wiosna lub późne lato. Dzieje się tak dlatego, że w maju lub w czerwcu nie doskwierają nam upały i rośliny mają świetne warunki rozwoju, a końcem sierpnia i we wrześniu panuje wyższa wilgotność i niższe temperatury, które również będą sprzyjały przyjęciu roślin.
Skalniak ogrodowy – zacznij od wyboru miejsca
Skalniak ogrodowy może znaleźć się w wielu lokalizacjach, zależnie od kształtu i wyglądu twojego ogrodu. Wiele osób wykonuje go na środku, szczególnie w dużym ogrodzie, tworząc wokół niego liczne ścieżki. W mniejszych ogródkach poleca się umiejscowienie go bardziej z boku, wkomponowując go w aktualny projekt ogrodu. Świetnym pomysłem jest zlokalizowanie go na nasypie bądź na skarpie, wykorzystują naturalne ukształtowanie terenu – wtedy sama praca nad budową skalniaka będzie mniej czasochłonna, a dodatkowo zadbasz o optymalny przepływ wody (na terenie płaskim konieczny będzie drenaż). Niektóre osoby umieszczają go także obok tarasu, by można było spoglądać na niego podczas wypoczynku lub przy schodach do domu, by uatrakcyjnić wejście. Nowoczesne skalniaki to ścieżki prowadzące np. do altany, które tworzą prawdziwy dywan z roślin. Najważniejszą zasadą jest wkomponowanie go w krajobraz, by stworzył z nim harmonijną całość.
Podczas wyboru lokalizacji bardzo istotny jest aspekt nasłonecznienia. Skalniaki na pełnym słońcu powinny być obsadzone innymi roślinami niż te zacienione, dlatego warto zastanowić się, na jakim wyglądzie nam zależy. Jak nietrudno się domyślić, słoneczne skalniaki prezentują się zazwyczaj bardziej okazale. Jeśli nie jesteś pewny, czy wybrane przez ciebie stanowisko jest dobrze nasłonecznione, poobserwuj swój ogród przez dzień lub dwa – najbardziej oświetlone są zazwyczaj zbocza południowe i południowo-zachodnie, a północne są w większości zacienione. Najbardziej korzystne stanowiska dla większości roślin to zazwyczaj wschodni i zachodni stok. Poza obserwacją słońca zwróć uwagę na wysokie drzewa – one również mogą zacienić twój przyszły skalniak.
Najpopularniejsze lokalizacje skalniaka:
- na środku ogrodu;
- na nasypie lub na skarpie;
- przy tarasie;
- przy schodach;
- w formie ścieżki.
Skalniak – projekty, które wykonasz samodzielnie
Projekty skalniaków muszą zawierać kilka ważnych informacji. Przede wszystkim lokalizację, wielkość i kształt, styl i roślinność.
Po wyborze odpowiedniego miejsca warto przemyśleć wielkość i kształt. W małym ogródku można wykonać naprawdę niewielki skalniak powstały z wysypania kamieni i posadzenia kilku roślin, jednak jeśli chcesz stworzyć prawdziwe dzieło sztuki, będzie potrzeba więcej zaangażowania.
Odradza się wykonywanie okrągłych, kwadratowych, symetrycznych skalniaków, które nie wyglądają naturalnie. Skalniak z założenia powinien być nieco nieregularny, by przypominać prawdziwy fragment górskiego krajobrazu, skąd wywodzi się jego idea.
Wstępny projekt skalniaku najlepiej wykonać na kartce, zaznaczając w jakim miejscu zostanie zbudowany, jaki będzie miał kształt, ewentualnie podkreślając kolorystycznie roślinność, o której powiemy więcej już za moment.
Kamienie na twój skalniak - harmonia z otoczeniem
Kamienie mogą zajmować nawet 50%-70% skalniaku, nadając mu niesamowity charakter, stając się tłem dla porastających go roślin. Niezwykle ważny jest ich wygląd – jeśli chcesz uzyskać surowy górski krajobraz, powinny charakteryzować się ostrymi krawędziami i nieregularnymi kształtami. Skalniak w ogródku wiejskim może być wykonany np. z polnych otoczaków. Dobrym rozwiązaniem jest wybór kamienia występującego w okolicy, który ułatwi nawiązanie do krajobrazu.
Nie poleca się skał miękkich jak kreda czy ił, które szybciej niszczeją pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.
Do budowy skalniaka wybiera się najczęściej:
- dolomity;
- bazalty;
- granity;
- piaskowce;
- wapienie;
- tuf wapienny.
Powinno się wybrać jeden lub maksymalnie dwa rodzaje kamienia, by zachować spójność projektu.
Skalniak – jakie rośliny posadzić w ogrodzie
Rośliny sadzimy zawsze w sezonie wegetacyjnym, unikając okresów deszczowych i skrajnych takich jak susze i upały. Zanim zaczniemy umieszczać je w zagłębieniu w ziemi, warto rozstawić je w doniczkach i podjąć ostateczną decyzję odnośnie ich rozmieszczenia.
Rośliny na skalniak muszą być posadzone w odpowiednich odległościach od siebie, w zależności od ich szybkości wzrostu. Ważne są także ich wymagania stanowiskowe, glebowe i świetlne – do zakamarków i większych szczelin dotrze znacznie mniej słońca. Wiele roślin wymaga ziemi o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, jednak jeśli łączymy na skalniaku rośliny lubiące kwaśny odczyn z tymi, które potrzebują zasadowego odczynu, należy wyznaczyć oddzielne stanowiska i otoczyć je kamieniami.
Zastanawiasz się, jaka ziemia na skalniak będzie najlepsza? Większość roślin potrzebuje gleb dobrze przepuszczalnych, dlatego warto wymieszać ziemię ogrodową z torfem i piaskiem. Przed ich posadzeniem warto zadbać o uwolnienie gleby od chwastów, opryskując ją wybranym herbicydem.
Najpopularniejsze rośliny na skalniak:
- bergenia sercolistna;
- bylica Schmidta;
- goździk pierzasty;
- dąbrówka rozłogowa;
- dzwonek karpacki;
- lawenda Rosea;
- płomyk szydlasty;
- rozchodnik;
- rojnik;
- karmnik ościsty;
- pierwiosnek gruziński;
- tojeść;
- skalnica Arendsa;
- żurawka Palace Purple;
- żagwin ogrodowy;
- macierzanka cytrynowa;
- sesleria skalna;
- strzęplica sina;
- zawciąg nadmorski.
Na skalniaku można posadzić także rośliny cebulowe takie jak narcyzy, tulipany, krokusy, a także iglaste takie jak jałowce, cyprysiki, sosny, świerki czy żywotniki i modrzewie. Świetnie wyglądają także trawy ozdobne, które zestawione z lawendą czy strzęplicą stworzą górski, śródziemnomorski klimat.
Rozmieszczając rośliny w skalniaku wato kierować się dwoma zasadami: wysokie rośliny sadzimy pojedynczo, a niskie w grupach oraz mniej znaczy więcej, czyli zadbaj o umiar.
Najlepsze rośliny na skalniak w cieniu:
- paprocie;
- barwinek;
- dąbrówka rozłogowa;
- rododendron;
- skalnica;
- zawilce.
Najlepsze rośliny na skalniak w słońcu:
- hiacynt;
- rojniki;
- krokus;
- lawenda;
- goździki;
- aster alpejski;
- krwawnik.
Skalniak ogrodowy, zdjęcie: Pixabay.com
Skalniak krok po kroku – zrób to sam!
- Wykonaj projekt skalniaka – wybierz jego miejsce, wielkość i kształt, rodzaj kamieni i roślin.
- W wybranym miejscu wykonaj zagłębienie na głębokość ok. 20-30 cm (10-20 cm drenażu).
- Brzegi skalniaka wyłóż agrowłókniną i przysyp kamieniami, by zapobiec wzrostowi chwastów na brzegach.
- Wsyp drobne kamienie i żwir, wykonując drenaż. Możesz z niego zrezygnować na zboczu oraz wtedy, gdy gleba jest przepuszczalna.
- Obłóż cały skalniak większymi kamieniami, tworząc rodzaj obwodu.
- Środek skalniaka wypełnij ziemią ogrodową wymieszaną z torfem lub wapieniem, w zależności od wybranych gatunków roślin. Ziemia pod skalniak musi być dobrze przekopana. Podlej ją obficie, by ziemia osiadła.
- Na całości ułóż kamienie, zagłębiając je na ok. 1/3 wysokości. Podlewaj codziennie przez około dwa tygodnie, czekając aż ziemia całkowicie osiądzie. W razie potrzeby dosyp więcej ziemi.
- Posadź rośliny zostawiając miejsce na ich rozrost. Jeśli nie jesteś zdecydowany odnośnie ich rozmieszczenia, najpierw rozłóż je w doniczkach, by lepiej zobrazować sobie efekt finalny. Na koniec wysyp żwir na powierzchnię ziemi.
Pielęgnacja skalniaka
Skalniak wbrew pozorom wymaga stałej pielęgnacji – podlewania roślin, by przyśpieszyć ich przyjęcie się, pielenia, a także nawożenia i zabezpieczenia przed zimowymi mrozami. Dodatkowo powinieneś systematycznie sprawdzać stabilność kamieni i całej konstrukcji, gdyż może być koniecznie dosypanie ziemi.
Najpiękniejsze skalniaki – zdjęcia:
Skalniak, źródło: pinterest.com
Skalniak, źródło: pinterest.com
Skalniak, źródło: pinterest.com
Skalniak, źródło: pinterest.com
Skalniak, źródło: pinterest.com
Skalniak, źródło: pinterest.com
Skalniak, źródło: pinterest.com
Skalniak, źródło: pinterest.com
Skalniak, źródło: pinterest.com
Skalniak, źródło: pinterest.com
Twój nowy skalniak
Budowa skalniaku nie jest trudna, wymaga jednak dobrego przemyślenia projektu i dobrania roślin, które będą doskonale prezentowały się w twoim ogrodzie. Jeśli skalniak nie jest dla ciebie, spróbuj posadzić rabaty bądź zbudować altankę, grill kamienny lub po prostu kilka nowych krzewów.
Który skalniak jest twoim zdaniem najpiękniejszy?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.