Sposób na tanie ogrodzenie działki

Sposób na tanie ogrodzenie działki

Zabezpieczenie placu budowy to jedna z pierwszych czynności, którą powinniśmy wykonać na swojej działce. Chociaż nawet najlepsze ogrodzenie nie zabezpieczy nas przed kradzieżą, to siatka skutecznie może odstraszyć potencjalnych złodziei oraz niechcianą zwierzynę.

Z artykułu
dowiesz
się:
 • Jakie są wymagania prawne co do ogrodzenia działki;
 • Jakie warunki powinno spełniać ogrodzenie;
 • Dlaczego ogrodzenie działki pod zabudowę domu jest konieczne;
 • Jak wykonać tymczasowe ogrodzenie;
 • Jakie sa alternatywne rozwiązania na tanie ogrodzenia.

Zacznijmy od najważniejszego. Najpierw powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nasze ogrodzenie ma powstać na stałe i stać przez kolejne lata. Jeśli tak, to musi być wykonane zgodnie z projektem i zazwyczaj jest dużo droższe niż tymczasowe rozwiązanie. Wymaga postawienia fundamentów, zainwestowania w specjalne słupki, siatkę itd. Skupmy się jednak na wariancie ekonomicznym. Jaki mamy wybór związany z wykonaniem taniego, tymczasowego ogrodzenia?

Budowa ogrodzenia - 2

Ogrodzenie działki

Ogrodzenie według prawa

Właściwie każdy właściciel działki podejmuje decyzję, aby wykonać ogrodzenie należącego do niego terytorium. Ogrodzeniem może być m.in. płot, mur, żywopłot. Zgodnie z prawem nie wolno grodzić działki w sposób dowolny. Ciekawy jest fakt, że w obowiązującym prawie budowlanym nie występuje termin „ogrodzenie”! Według art.3 ust. 12 Prawa budowlanego mówiąc o ogrodzeniu używa się terminu „urządzenie budowlane”. Myśląc o wykonaniu ogrodzenia należy skontaktować się z ewentualnym sąsiadem. Jeżeli chodzi o koszty budowy ogrodzenia, to prawo nie reguluje tych sąsiedzkich kwestii. Dawniej obowiązywała tzw. „reguła prawej strony” mówiąca o tym, że każdy z sąsiadów wykonuje ogrodzenie z przodu działki oraz po jej prawej stronie. Współcześnie zwykle ogrodzenie wykonuje ten, kto pierwszy dokonał zakupu działki. Nie musi wówczas uzgodnić rodzaju ogrodzenia z sąsiadem. Nie przysługuje mu też żadne ewentualne roszczenie związane z poniesionymi kosztami. Jeżeli kupiłeś działkę i masz sąsiada, to wobec prawa warto porozumieć się z nim i spisać odpowiednio przygotowaną umowę. Określa się w niej rodzaj i wygląd ogrodzenia wraz z zaznaczeniem sposobu ponoszenia kosztów jego budowy. Artykuł 154 § 1 Kodeksu cywilnego zawiera zapis stanowiący o wspólnym użytkowaniu sąsiedzkim murów, płotów, rowów i innych podobnych urządzeń znajdujących się w granicach działek. Paragraf 2. tego artykułu wyraźnie mówi o tym, że obowiązkowe jest wspólne ponoszenie kosztów utrzymania tych elementów. Wspólna, sąsiedzka budowa ogrodzenia nie została uregulowana aktami prawnymi. Wykonanie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Czasami jednak obowiązujące na danym terenie przepisy mówią wyraźnie, że należy zgłaszać do właściwego organu (np. starostwo powiatowe) zamiar wykonania ogrodzenia, a nawet jego remont. Zgłoszenia dokonuje się pisemnie co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac. Jeżeli właściwy organ nie ma zastrzeżeń, to po 3 tygodniach od daty doręczenia pisma można rozpocząć prace. Pamiętajmy, że prace należy wykonać w terminie do dwóch lat od zgłoszenia, jeżeli przekroczymy ten termin, będziemy musieli ponownie zgłaszać do właściwego organu chęć budowy ogrodzenia. Uwaga: jeśli ogrodzenie nie przekracza 2,2 metra licząc od poziomu gruntu i nie będzie pełniło ono roli muru oporowego nie wymaga żadnego zgłoszenia. Wyjątkiem jest jedynie styczność z ulicą, parkiem, torami kolejowymi i innymi miejscami publicznymi.

Warunki, jakie powinno spełniać ogrodzenie:

 • ogrodzenie powinno być bezpieczne dla ludzi i zwierząt,
 • zabronione jest umieszczanie na szczycie ogrodzenia wszelkich niebezpiecznych elementów typu: drut kolczasty, czy tłuczone szkło,
 • brama lub furtka powinna się otwierać do wnętrza działki,
 • furtka powinna mieć nie mniej niż 0,9m,
 • brama powinna mieć szerokość nie mniejszą niż 2,4m,
 • ogrodzenie nie powinno być wyższe niż 2,2m.

Dlaczego konieczne jest ogrodzenie działki pod zabudowę domu:

 • zabezpieczenie narzędzi, sprzętu i materiałów przed kradzieżą,
 • ochrona osób postronnych, które mogą ucierpieć wchodząc na teren budowy.
Reklama

Ogrodzenie z siatki

Ogrodzenie terenu

Zanim rozpoczniesz budowę ogrodzenia

Zanim w ogóle pomyślimy o zakupach, powinniśmy dokładnie zmierzyć wymiary działki, którą zamierzamy ogrodzić. Warto wiedzieć, że słupki, na których rozpięta będzie nasza siatka powinny stać w odległości ok. 2,5 metra od siebie.

No właśnie, słupki – skąd je wziąć? Najtańszym rozwiązaniem będą stemple budowlane. Za kilka złotych za sztukę można je nabyć na pobliskim tartaku albo w nadleśnictwie, które prowadzi sprzedaż drewna. Stemple za dodatkową opłatą mogą być zaostrzone na jednym z końców, co ułatwia ich wbicie w twarde powierzchnie. Najlepiej zamówić dosyć grube słupki o średnicy ok. 15 centymetrów, aby mieć pewność, że wytrzymają nawet duże obciążenie. Jednak ważniejszą kwestią jest długość stempli. Pamiętajcie, że słupki powinny być umieszczone w ziemi na głębokość przynajmniej pół metra (w zależności od podłoża). Jeśli planujecie płot mający wysokość 1,5 metra, to stemple muszą mieć minimum 2 metry wysokości. Słupki mogą być oczywiście wykonane z innego materiału, na przykład z metalu, ale musimy się liczyć z większymi kosztami, których chcemy uniknąć. Takie słupki metalowe można kupić gotowe choćby w  dowolnym markecie budowlanym, zamówić u producenta lub pokusić się o wyjazd na skład złomu i tam poszukać czegoś odpowiedniego dla naszych potrzeb.

Mając już kupione stemple, musicie rozejrzeć się za siatką. Najtańszą opcją będziesiatka leśna o dużych „oczkach”, której cena za 10 metrów wacha się w okolicach 20 złotych. Gęstość i wielkość oczek ma znaczenie, jeśli chcesz zabezpieczyć działkę przed zwierzyną musisz zastanowić się, czy istnieje szansa, że małe zwierzę może wyrządzić szkody na budowie. Wtedy lepiej postawić na siatkę z małymi oczkami. Jeśli myślimy nad trwalszym rozwiązaniem, możemy postawić na siatkę z drutu powlekaną PVC (ok. 100 złotych za 10 metrów). Do tymczasowego rozwiązania najtańszy materiał będzie lepszym wyborem, ponieważ dopiero za kilka lat zainwestujecie w stałe ogrodzenie.

Belki ogrodzeniowe

Drewniane ogrodzenie terenu

Wykonanie tymczasowego ogrodzenia

Najważniejsze za wami. Pozostaje wykopanie dziur i montaż ogrodzenia. Dziury pod słupki najlepiej kopać świdrem, ale równie dobrze można to zrobić łopatą, chociaż będzie Was czekało nieco więcej pracy. Przed włożeniem stempla do ziemi warto nasmarować go wcześniej olejem do wysokości, w której będzie znajdował się w podłożu. Tak zabezpieczony stempel sprawi, że Wasz płot postoi kilka lat dłużej. Dziurę zasypujemy wykopaną ziemią. Przy rozciąganiu siatki najlepiej poprosić kogoś o pomoc, ponieważ w pojedynkę może to być trudne, a nawet niewykonalne zadanie. Siatkę postarajcie się jak najbardziej napiąć, żeby nie „wybrzuszała” się po pewnym czasie. Najlepiej przymocować ją do stempli za pomocą gwoździ tzw. skobli.

DSCF5137 (Large)

Tymczasowe ogrodzenie działki

Zazwyczaj ostatnim etapem budowy ogrodzenia jest zamontowanie bramy wjazdowej. Wykorzystajcie do tego siatkę, którą już kupiliście na płot. Dodatkowo będą wam potrzebne wytrzymałe zawiasy i kilka desek różnej długości. Na bazie prostokąta stwórzcie jedno ramię bramy, a potem na tej samej zasadzie drugie. Za pomocą zawiasów zamontujcie stemple i cieszcie się bramą wjazdową. Dodatkowo możecie zamontować rygiel lub zamykać bramę na kłódkę z łańcuchem. Postawienie w ten sposób około 100-metrowego płotu z bramą będzie Was kosztowało ok. 500 złotych, oczywiście jeśli wszystkie prace wykonacie samodzielnie.

DSCF5153 (Large)

Tymczasowy płot i brama

Tak postawiony płot może zabezpieczać Waszą działkę nawet przez kilka lat przed nieproszonymi gośćmi. Nie szpeci ona za bardzo krajobrazu, a leśna siatka może być później wykorzystana do innych celów.

Ogrodzenie z drewnianych belek

Drewniane ogrodzenie

Alternatywne rozwiązanie na tanie ogrodzenie

Tanie ogrodzenie może być również wykonane z innych materiałów.

Ogrodzenie z drewna cieszy się niesłabnącą popularnością, a przy okazji zapewnia dosyć atrakcyjny wygląd. Zastanawiając się nad tanimi rozwiązaniami, możemy wybrać ogrodzenie z desek, które będzie charakteryzowało się wysokością do 150 cm. Nie wymaga ono podmurówki – wystarczy wkopać w ziemię pionowe słupki i przytwierdzić do nich poziome deski. Koszty wynikają z rodzaju zastosowanego drewna i ewentualnej konserwacji, jeżeli przewidujemy dość długi okres budowy. Uśredniony koszt ogrodzenia z drewna świerkowego wynosi 60-90 zł za mb.

Z drewna można także wykonać ogrodzenie lamelowe, które zapewnia większą prywatność i zabezpieczenie przed widokiem ciekawskich sąsiadów. Tak samo jak ogrodzenie z desek nie wymaga ono podmurówki, jednak najlepiej wygląda na działkach o równomiernym ukształtowaniu terenu. W ofercie marketów budowlanych znajdziemy różne rozmiary i wykończenia ogrodzeń lamelowych. Cena jest zależna od producenta, ale średnio za mb bez kosztów montażu zapłacimy 30-70 zł.

Drewniany płot

Drewniane ogrodzenie, zdjęcie: Unsplash.com

Tymczasowe ogrodzenie działki budowlanej może powstać z gotowych paneli z siatki bądź elementów prefabrykowanych. Siatka stanowi dobre zabezpieczenie terenu. Przęsła należy zamocować do metalowych słupków wbitych w ziemię, ale możemy rozważyć także wykonanie podmurówki, którą potem wykorzystamy na budowę ogrodzenia z klinkieru lub innego. Jaka będzie cena ogrodzenia z paneli z siatki? Za mb bez montażu i akcesoriów zapłacimy średnio 50-120 zł. 

Panel z prefabrykowanych elementów betonowych jest bardzo solidną konstrukcją, która dodatkowo tłumi hałasy i nie wymaga żadnej konserwacji. Standardowa wysokość wynosi 150 do 200 cm, a poza panelami potrzebujemy bloczki i pionowe słupki montażowe. Ile kosztuje ogrodzenie z takich paneli? Średnia cena zaczyna się od 70 zł za mb – wymaga ono również podmurówki.

Innym rozwiązaniem jest ogrodzenie stworzone za pomocą roślinności. Ogrodnicy polecają różę pomarszczoną jako doskonały rodzaj niewysokiego, ale solidnego ogrodzenia. Jako rośliny do żywopłotów preferuje się także: ostrokrzew, ognik szkarłatny i jego odmiany, głóg ostrogowy, berberysy, rokitnik pospolity, karaganę syberyjską.

Ogrodzenie z roślin

Ogrodzenie z roślin, zdjęcie: Unsplash.com

Ogrodzenie z nart

Tymczasowo nie oznacza nieestetyczne

Tanie ogrodzenie wcale nie musi być tymczasowe, czy mało estetyczne. Możemy zdecydować się na wykonanie szybkiego i niedrogiego ogrodzenia z drewnianych słupków i tzw. siatki ogrodniczej, ale być może warto rozważyć zainwestowanie trochę większej kwoty pieniędzy, po to, by powstały płot był trwalszy i ładniejszy. Warto pooglądać rozwiązania ogrodzeniowe na zdjęciach wrzucanych na popularne portale typu pinterest czy flikr. Może tam znajdziecie jakąś inspirację, która nie będzie zbyt droga, a bardzo efektywna i trwalsza niż siatka ogrodnicza. Polecamy!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-08-29

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej