Sposób na tanie ogrodzenie działki

Sposób na tanie ogrodzenie działki

Zabezpieczenie placu budowy to jedna z pierwszych czynności, którą powinniśmy wykonać na swojej działce. Chociaż nawet najlepsze ogrodzenie nie zabezpieczy nas przed kradzieżą, to siatka skutecznie może odstraszyć potencjalnych złodziejów oraz niechcianą zwierzynę.

Zacznijmy od najważniejszego. Najpierw powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nasze ogrodzenie ma powstać na stałe i stać przez kolejna lata. Jeśli tak, to musi być wykonane zgodnie z projektem i zazwyczaj jest dużo droższe niż tymczasowe rozwiązanie. Wymaga postawienia fundamentów, zainwestowania w specjalne słupki, siatkę itd. Skupmy się jednak na wariancie ekonomicznym. Jaki mamy wybór związany z wykonaniem taniego, tymczasowego ogrodzenia?

Budowa ogrodzenia - 2

Ogrodzenie według prawa

Właściwie każdy właściciel działki podejmuje decyzję, aby wykonać ogrodzenie należącego do niego terytorium. Ogrodzeniem może być m.in. płot, mur, żywopłot. Zgodnie z prawem nie wolno grodzić działki w sposób dowolny. Ciekawy jest fakt, że w obowiązującym prawie budowlanym nie występuje termin „ogrodzenie”! Według art.3 ust. 12 Prawa budowlanego mówiąc o ogrodzeniu używa się terminu „urządzenie budowlane”. Myśląc o wykonaniu ogrodzenia należy skontaktować się z ewentualnym sąsiadem. Jeżeli chodzi o koszty budowy ogrodzenia, to prawo nie reguluje tych sąsiedzkich kwestii. Dawniej obowiązywała tzw. „reguła prawej strony”mówiąco o tym, że każdy z sąsiadów wykonuje ogrodzenie z przodu działki oraz po jej prawej stronie. Współcześnie zwykle ogrodzenie wykonuje ten, kto pierwszy dokonał zakupu działki. Nie musi wówczas uzgodnić rodzaju ogrodzenia z sąsiadem. Nie przysługuje mu też żadne ewentualne roszczenie związane z poniesionymi kosztami. Jeżeli kupiłeś działkę i masz sąsiada, to wobec prawa warto porozumieć się z nim i spisać odpowiednio przygotowaną umowę. Określa się w niej rodzaj i wygląd ogrodzenia wraz z zaznaczeniem sposobu ponoszenia kosztów jego budowy. Artykuł 154 § 1 Kodeksu cywilnego zawiera zapis stanowiący o wspólnym użytkowaniu sąsiedzkim murów, płotów, rowów i innych podobnych urządzeń znajdujących się w granicach działek. Paragraf 2. tego artykułu wyraźnie mówi o tym, że obowiązkowe jest wspólne ponoszenie kosztów utrzymania tych elementów. Wspólna, sąsiedzka budowa ogrodzenia nie została uregulowana aktami prawnymi. Wykonanie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Czasami jednak obowiązujące na danym terenie przepisy mówią wyraźnie, że należy zgłaszać do właściwego organu (np. starostwo powiatowe) zamiar wykonania ogrodzenia, a nawet jego remont. Zgłoszenia dokonuje się pisemnie co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac. Jeżeli właściwy organ nie ma zastrzeżeń, to po 30 dniach od daty doręczenia pisma można rozpocząć prace. Pamiętajmy, że prace należy wykonać w terminie do dwóch lat od zgłoszenia, jeżeli przekroczymy ten termin, będziemy musieli ponownie zgłaszać do właściwego organu chęć budowy ogrodzenia.

Reklama


Warunki, jakie powinno spełniać ogrodzenie:

  • ogrodzenie powinno być bezpieczne dla ludzi i zwierząt
  • zabronione jest umieszczanie na szczycie ogrodzenia wszelkich niebezpiecznych elementów typu: drut kolczasty, czy tłuczone szkło
  • brama lub furtka powinna się otwierać do wnętrza działki
  • furtka powinna mieć nie mniej ni 0,9m.
  • brama powinna mieć szerokość nie mniejsza niż 2,4m
  • ogrodzenie nie powinno być wyższe niż 2,2m.

Ogrodzenie z siatki

Zanim rozpoczniesz budowę ogrodzenia

Zanim w ogóle pomyślimy o zakupach, powinniśmy dokładnie zmierzyć wymiary działki, którą zamierzamy ogrodzić. Warto wiedzieć, że słupki, na których rozpięta będzie nasza siatka powinny stać w odległości ok. 2,5 metra od siebie.

No właśnie, słupki – skąd je wziąć? Najtańszym rozwiązaniem będą stemple budowlane. Za kilka złotych za sztukę można je nabyć na pobliskim tartaku albo w nadleśnictwie, które prowadzi sprzedaż drewna. Stemple za dodatkową opłatą mogą być zaostrzone na jednym z końców, co ułatwia ich wbicie w twarde powierzchnie. Najlepiej zamówić dosyć grube słupki o średnicy ok. 15 centymetrów, aby mieć pewność, że wytrzymają nawet duże obciążenie. Jednak ważniejszą kwestią jest długość stempli. Pamiętajcie, że słupki powinny być umieszczone w ziemi na głębokość przynajmniej pół metra (w zależności od podłoża). Jeśli planujecie płot mający wysokość 1,5 metra, to stemple muszą mieć minimum 2 metry wysokości. Słupki mogą być oczywiście wykonane z innego materiału, na przykład z metalu, ale musimy się liczyć z większymi kosztami, których chcemy uniknąć. Takie słupki metalowe można kupić gotowe choćby w  dowolnym markecie budowlanym, zamówić u producenta lub pokusić się o wyjazd na skład złomu i tam poszukać czegoś odpowiedniego dla naszych potrzeb.

Mając już kupione stemple, musicie rozejrzeć się za siatką. Najtańszą opcją będzie siatka leśna o dużych „oczkach”, której cena za 10 metrów wacha się w okolicach 20 złotych. Gęstość i wielkość oczek ma znaczenie, jeśli chcesz zabezpieczyć działkę przed zwierzyną musisz zastanowić się, czy istnieje szansa, że małe zwierzę może nam wyrządzić szkody na budowie. Wtedy lepiej postawić na siatkę z małymi oczkami. Jeśli myślimy nad trwalszym rozwiązaniem, możemy postawić na siatkę z drutu powlekaną PVC (ok. 100 złotych za 10 metrów). Do tymczasowego rozwiązania najtańszy materiał będzie lepszym wyborem, ponieważ dopiero za kilka lat zainwestujecie w stałe ogrodzenie.

Belki ogrodzeniowe

Wykonanie tymczasowego ogrodzenia

Najważniejsze za wami. Pozostaje wykopanie dziur i montaż ogrodzenia. Dziury pod słupki najlepiej kopać świdrem, ale równie dobrze można to zrobić łopatą, chociaż będzie Was czekało nieco więcej pracy. Przed włożeniem stempla do ziemi warto nasmarować go wcześniej olejem do wysokości, w której będzie znajdował się w podłożu. Tak zabezpieczony stempel sprawi, że Wasz płot postoi kilka lat dłużej. Dziurę zasypujemy wykopaną ziemią. Przy rozciąganiu siatki najlepiej poprosić kogoś o pomoc, ponieważ w pojedynkę może to być trudne, a nawet niewykonalne zadanie. Siatkę postarajcie się jak najbardziej napiąć, żeby nie „wybrzuszała” się po pewnym czasie. Najlepiej przymocować ją do stempli za pomocą gwoździ tzw. skobli.

DSCF5137 (Large)

Zazwyczaj ostatnim etapem budowy ogrodzenie jest zamontowanie bramy wjazdowej. Wykorzystajcie do tego siatkę, którą już kupiliście na płot. Dodatkowo będą wam potrzebne wytrzymałe zawiasy i kilka desek różnej długości. Na bazie prostokąta stwórzcie jedno ramię bramy, a potem na tej samej zasadzie drugie. Za pomocą zawiasów zamontuje co stempli i cieszcie się bramą wjazdową. Dodatkowo możecie zamontować rygiel lub zamykać bramę na kłódkę z łańcuchem. Postawienie w ten sposób około 100-metrowego płotu z bramą będzie Was kosztowało ok. 500 złotych, oczywiście jeśli wszystkie prace wykonacie samodzielnie.

DSCF5153 (Large)

Tak postawiony płot może zabezpieczać Waszą działkę nawet przez kilka lat przed nieproszonymi gośćmi. Nie szpeci ona za bardzo krajobrazu, a leśna siatka może być później wykorzystana do innych celów.

Ogrodzenie z drewnianych belek

Alternatywne rozwiązanie na tanie ogrodzenie

Tanie ogrodzenie możesz też wykonać z:

  • drewna, np. z desek, bez wykonywania podmurówki. Wystarczy pionowe słupki wkopać w ziemię i przytwierdzić do nich poziome deski. W zależności od rodzaju zastosowanego drewna koszty takiego ogrodzenia mogą być mniejsze lub większe.
  • gotowych paneli. W sklepach z budowlanymi artykułami można nabyć tanie moduły ogrodzeniowe, które można ze sobą łączyć. Panele mogą być z siatki, prefabrykowanych betonowych elementów lub materiałów syntetycznych, a nawet z drewna (np. ogrodzenie lamelowe drewniane).
  • roślin. Ogrodnicy polecają różę pomarszczoną jako doskonały rodzaj niewysokiego, ale solidnego ogrodzenia. Jako rośliny do żywopłotów preferuje się także: ostrokrzew, ognik szkarłatny i jego odmiany, głóg ostrogowy, berberysy, rokitnik pospolity, karaganę syberyjską.

Ogrodzenie z nart

Tanie ogrodzenie wcale nie musi być tymczasowe, czy mało estetyczne. Możemy zdecydować się na wykonanie szybkiego i niedrogiego ogrodzenia z drewnianych słupków i tzw. siatki ogrodniczej, ale być może warto rozważyć zainwestowanie trochę większej kwoty pieniędzy, po to, by powstały płot był trwalszy i ładniejszy. Warto pooglądać rozwiązania ogrodzeniowe na zdjęciach wrzucanych na popularne portale typu pinterest czy flikr. Może tam znajdziecie jakąś inspirację, która nie będzie zbyt droga, a bardzo efektywna i trwalsza niż siatka ogrodnicza. Polecamy!


Ocena: 4.7

Data publikacji: 2015-01-27

Autor tekstu

Wybudował dom, ale jeszcze nie posadził drzewa. Znany z tego, że jest znany. Na portalu dzieli się praktycznymi radami oraz zachęca do luźnego podejścia do tematu budowy. Widział wszystkie filmy w Internecie.