Sposoby na gromadzenie i wykorzystanie deszczówki

Sposoby na gromadzenie i wykorzystanie deszczówki

Spływającą z dachu wodę deszczową można w dość łatwy sposób gromadzić na posesji, by służyła nam w razie potrzeby do podlewania roślin czy pracach porządkowych. Odprowadzanie popularnej deszczówki do określonego rodzaju pojemnika pełniącego rolę magazynu można prosto i niedrogo zorganizować. Zgromadzona woda na nasz ogrodowy użytek odciąży nasz domowy budżet, ale nie tylko finanse są tutaj ważne! Korzystanie z deszczówki, a nie „kranówki” jest działaniem ekologicznym, ponieważ znacząco odciąża środowisko naturalne.

O deszczówce słów kilka

Woda odprowadzana z dachu – popularnie nazywana deszczówką może zawierać mikroorganizmy dlatego nie powinno się jej pić. Temperatura deszczówki jest zawsze zbliżona do temperatury powietrza. Jest to ważne, jeśli wykorzystujemy ją do podlewania roślin w ogrodzie. Deszczówka bowiem nie powoduje „szoku termicznego”. Deszczówka ma ponadto niskie pH, ok. 5,5 do 6,5, a to jest gwarantem tego, że doskonale służy większości gatunków roślin, w tym także doniczkowym. Gromadzenie wody znane było już od starożytności. Niesie ono wiele korzyści nie tylko finansowych, ale związanych właśnie z ochroną środowiska naturalnego.

 • Oszczędne gospodarowanie wodą zaliczane jest do tzw. dobrych praktyk związanych ze zrównoważoną gospodarką wodną.
 • Zbieranie wody opadowej pomaga kontrolować także wystąpienie ryzyka erozji wokół rynien spustowych, czy wpływa na lokalną infrastrukturę pomagając zmniejszyć zagrożenie powodziowe.

Zgodnie z prawem deszczówka jest traktowana jako ściek, który powinien być odprowadzany do kanalizacji ogólnospływowej lub deszczowej – nie sanitarnej! Deszczówka zawiera stężenia słabych kwasów pochodzących z atmosfery, co powoduje miękkość wody. Jako woda opadowa deszczówka nie zawiera magnezu, ani wapnia, które powodują w naszych urządzeniach domowych kamienny osad.

Deszczówka - oszczedności

Do czego w gospodarstwie domowym można wykorzystać wodę deszczowa?

Zgromadzoną w specjalnych pojemnikach do przechowywania wodę deszczową można wykorzystać do:

 • Nawadniania krajobrazu
 • Podlewania roślin
 • Spłukiwania toalet
 • Mycia urządzeń wykorzystywanych w pracach ogrodowych
 • Mycia mebli ogrodowych
 • Mycia samochodu
 • Czyszczenia tarasu
 • Wypełniania basenów ogrodowych
 • Mycie szyb
 • A przy użyciu instalacji oczyszczającej także do picia i gotowania.

Reklama


Deszczówka - podlewanie ogrodu

Deszczówka w liczbach

Dach domu o powierzchni 1000 m2 „potrafi odprowadzić” ok. 2280 litrów wody, którą można wypełnić 15 wanien! Ze 120 metrowego dachu po kilkunastu minutowym deszczu można uzyskać 180 litrów wody. W niektórych państwach dla osób gromadzących deszczówkę przyznawane są rabaty czy obniżone stawki opłaty za wodę. Gdyby założyć, że woda deszczowa będzie wykorzystywana w gospodarstwie domowym na spłukiwanie toalet, prania w pralce i podlewanie ogrodu, to śmiało można wyliczyć, że oszczędności sięgają 80 litrów dziennie. Przy jednorazowym zużyciu: spłukiwanie toalet 6-10 l, pranie w pralce 40-60 l, podlewanie ogrodu od 30 do 80 l. to oszczędność przy wykorzystaniu wody deszczowej wynosi prawie połowę dziennego zużycia, a w skali roku oszczędza się 29 m3 wody. Fachowcy obliczyli, że wielkość zbiornika można oszacować poprzez wielkości powierzchni dachowej: na 1 m3 objętości zbiornika przypada 25 m2 powierzchni dachowej.

Deszczówka z rynny

Zbieranie wody deszczowej

Zbieranie deszczówki nie jest wcale drogie ani czasochłonne, nie jest też bardzo skomplikowanym procesem. Wszystko, czego potrzebujemy do gromadzenia deszczówki to ustawiony obok rury spustowej zbiornik i rynienka lub inny element, który przekierowuje wodę opadową do zbiornika. Zbiornik na wodę może być bardziej lub mniej estetyczny, to już zależy od naszej decyzji. Oczywiście te bardziej wyszukane i wykonane z lepszych jakościowo materiałów będą stosunkowo droższe. Deszczówkę najlepiej zbierać z dachu, który pokryty jest dachówką, blachodachówką lub masami bitumicznymi. Dachy pokryte tymi materiałami pozwalają na zebranie ok. 90% deszczu. Można gromadzić też wodę deszczową z balkonów i tarasów. Nie powinno się korzystać z deszczówki odprowadzanej przez dach pokryty płytami azbestowo-cementowymi.

Magazynowanie wody opadowej

Zbiorniki na deszczówkę

Na rynku jest wiele zbiorników, które mogą okazać się efektowną ozdobą ogrodu, a nie tylko funkcjonalnym pojemnikiem na wodę. Zbiorniki do gromadzenia deszczówki można podzielić na naziemne i podziemne. Podziemne zbiorniki wykonywane są ze specjalnych materiałów o podwyższonej wytrzymałości. Można je zakopywać nawet pod podjazdem do garażu. Takie zbiorniki mają pojemność od 2000 do 9000 litrów. Można je ze sobą łączyć w razie potrzeby. Spośród ładniejszych pojemników naziemnych do gromadzenia wody można wymienić: pojemniki obite drewnem imitujące beczkę lub prawdziwe beczki, gliniane dzbany na wzór antycznych lub pojemnik w kształcie ceglanego murku. Dzięki unikatowej stylistyce popularnością w ostatnich latach cieszą się zbiorniki kolumnowe i amforowe. Zbiorniki naziemne są wykonywane z trwałego i nieprzezroczystego polietylenu, który chroni wodę przed nagrzaniem i światłem. Zbiorniki mogą mieć różne kształty czy odcienie. Można je dopasować do koloru elewacji. Najpopularniejszymi pojemnikami do gromadzenia deszczówki są tzw. kontenery IBC z paletą. Kontenery można kupić nowe lub regenerowane, dostępne są pojemniki różniące się pojemnością. Producenci opisują je jako zbiorniki sztaplowane z wewnętrznymi pojemnikami ze stabilizowanego UV polietylenu o wysokiej gęstości HDP. Pojemniki cechuje odporność na warunki zewnętrzne. Zaleca się, aby wykorzystywać pojemniki od około 250 do 350 litrów. Jeżeli ktoś potrzebuję większą ilość wody, to może zdecydować się na pojemnik o pojemności 500 litrów albo ustawić dwa pojemniki obok siebie. Wielkość zbiornika zależy od tego jaką powierzchnię chcemy podlewać, do jakich celów ma nam służyć deszczówka i od tego z jakiej powierzchni dachu zbierana jest woda, jaka jest wielkość roczna opadów w regionie.

Magazynowanie wody - inspiracje

Jak to zrobić?

Zanim wykonamy swoją instalację do odprowadzania wody opadowej należy zastanowić się nad tym, jaki system do gromadzenia wody deszczowej kupić. Praktycy wskazują, że najlepiej zbiornik z kranikiem. Jeśli zależy nam na bardziej zaawansowanym technologicznie zbiorniku, który będzie służył nam nie tylko do przechowywania deszczówki, ale także jako system do podlewania. Takie zbiorniki posiadają także systemy do dystrybucji wody ze specjalną pompą, co pozwala na podlewanie roślin w ogrodzie poprzez podłączanie do zbiornika węża ogrodowego. Zbiorniki takie są przeznaczone do zasypania w ziemi piaskiem, żwirem lub urobkiem z wykopu. Producenci wyposażają je w specjalne, wymienne filtry. Cały system nie należy do najtańszych, to koszt ok. 2,5 tys. zł do 3 tys. zł. Na zestawy udziela się 10-letniej gwarancji. Deszczówkę można też gromadzić w dębowych lub plastikowych beczkach. Nie zaleca się do przechowywania wody zbiorników metalowych ze względu na związki metali jakie mogą przenikać do wody. Złą sława cieszą się też zbiorniki betonowe, gdyż w wody wypłukiwany jest wapń. Na rynku można zaopatrzyć się też w bardziej skomplikowane systemy bezobsługowe, które wykorzystują wirowy spływ wody po wewnętrznych ściankach rury. Te droższe posiadają wielostopniowe, samoczyszczące się filtry. Wylot zbieraka umieszcza się 5 do 10 cm poniżej górnej krawędzi pojemnika na wodę, a kiedy woda osiągnie ten poziom wówczas automatycznie powróci do rynny i do odpływu. W przypadku, gdy zbierak zamontowany zostanie nad zbiornikiem, to należy dokupić tzw. przelew lub pływakowy zawór, który służy do ochrony przed przepełnieniem. Zaleca się, aby w każdym przypadku na rynnie lub przy wlocie rur spustowych zainstalować siatki i kosze, które wyłapują większe zanieczyszczenia wpadające do rynien. Będzie to skuteczną ochroną przed zatykaniem się rur. Na forach ogrodniczych poleca się także zamontowanie tzw. skrzynek sączących w ziemi. Takie rozwiązanie tworzy magazyn wody, z którego woda stopniowo wsiąka w otaczający grunt. System jest tak zaprojektowany, aby w razie dużych opadów skrzynki gromadziły wodę a potem powoli ją rozprowadzały w ziemi.

Instalacje do magazynowania wody

Kilka wskazówek dotyczących zamontowania systemu do gromadzenia deszczówki...

 1. Chcąc, aby deszczówka napływała do zlokalizowanego obok rury spustowej zbiornika powinniśmy wyposażyć ją w tzw. wyłapywacz deszczówki. To urządzenie będące elementem systemu rynnowego z zamykaną klapką odpływową. Kiedy klapka się otwiera, to woda napływa do zbiornika.
 2. Zbiornik powinien być otwarty, ale jest możliwość zamontowania zbiornika zamykanego szczelną pokrywa, tylko musi być on wyposażony w tzw. zbieracz – element, który służy do łączenia rury ze zbiornikiem. Jeśli chcemy go zamontować to wystarczy wywiercić otwór w rurze spustowej, nie ma potrzeby przecinania istniejącej rury. Zbieracz często wyposażony jest w sitko do zatrzymywania ewentualnych zanieczyszczeń.
 3. Zbiorniki służące do gromadzenia i przechowywania wody deszczowej posiadają zwykle praktyczne kraniki umożliwiające napełnianie wodą konewki czy wiaderka. W przypadku montażu dwóch zbiorników trzeba zaopatrzyć się zestaw do łączenia beczek.
 4. Pojemnik powinien być ustawiony w zacienionym miejscu, żeby pod wpływem światła nie rozwijały się w wodzie glony.

Zbieranie i magazynowanie wody - inspiracje

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że Polska jest jednym z uboższych w wodę krajów europejskich. Każde gospodarstwo domowe zużywa ogromne ilości wody rocznie. Wobec coraz bardziej zmniejszających się zasobów wody pitnej na naszej planecie może warto zainwestować w pojemnik do gromadzenia wody deszczowej, aby wykorzystywać ją w celach ogrodowych i nie tylko? W ciągu ostatniej dekady w wielu regionach kraju ceny wody drastycznie wzrosły. Wzrastające systematycznie ceny, deficyt zasobów wodnych, ekologiczne podejście wpływają na zainteresowanie możliwością wykorzystania w gospodarstwie domowym wody opadowej. Dla wielu zbieranie i wykorzystanie wody deszczowej staje się koniecznością.

źródło: Pinterest, Flickr, Pixabay


Ocena: 4.5

Data publikacji: 2017-08-17

Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Przeczytaj również