Technologii wznoszenia podpiwniczonych domów jednorodzinnych obecnie nie ma co porównywać z budownictwem domów kilkadziesiąt lat temu. Współcześnie dużo się robi w temacie izolacji pionowej i poziomej piwnicy. Dawniej właściwie nie było o tym mowy. Warto jednak mieć na uwadze, że piwnicę w starym domu można ocieplić. O tym co, jak i dlaczego dowiecie się z tego artykułu.
dowiesz
się:
- Dlaczego warto ocieplić starą piwnicę;
- Jak wykonać ocieplenie piwnicy;
- Jak zrobić docieplanie piwnicy z zewnątrz;
- Jak ocieplić piwnicę od środka.
Piwnica, źródło: Pixabay
Dlaczego warto ocieplić starą piwnicę?
Jakich argumentów używają fachowcy, którzy sugerują, że warto jest ocieplić stara piwnicę? Podziemna część domu mieszkalnego jest ważnym miejscem związanym z bilansem energetycznym całego budynku. Nieogrzewana piwnica ma więc wpływ na komfort cieplny pomieszczeń. Fachowcy zwracają uwagę na to, że zwykle taka piwnica nie jest ogrzewana. Wówczas dobrze byłoby ocieplić strop piwnicy, aby zapobiec wychładzaniu się pomieszczeń znajdujących się nad piwnicą. Nie wykonanie ocieplenia stropu będzie generowało koszty związane z ogrzewaniem tych pomieszczeń oraz z brakiem komfortu domowników, którzy zmuszeni są chodzić po zimnej podłodze! Podaje się, że ściany w nieogrzewanej piwnicy powodują straty do 25% całkowitych strat ciepła budynku. Nie jest to mało! O zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14.11.2017 r. Szczególnie ważna w kontekście ocieplenia piwnic jest część VI, rozdział 5. w rozporządzeniu czytamy m.in., że okładziny sufitów w piwnicach należy wykonywać z materiałów niepalnych, niezapalnych, niekapiących i nieopadających pod wpływem ognia!
Podsumowując: jeśli ocieplisz strop i ściany bardzo szybko zauważysz jak zmniejszyły się straty ciepła!
Przyjazna piwnica, żródlo: Freepik, utworzone przez vectorpouch
Współczynnik przenikania ciepła dla stropów piwnic
Na przestrzeni ostatnich lat zmianie uległ tzw. współczynnik przenikania ciepła Uc dla stropów z 0,45 do 0,25. Tym samym wynosi on tyle samo ile dla ścian zewnętrznych. Taki współczynnik “podpowiada”, że konieczne jest wykonanie warstwy izolacyjnej o grubości 10 -14 cm.
Jak wykonać ocieplenie starej, nieogrzewanej piwnicy?
Jeśli chodzi o piwnice nieogrzewane, to nie ma żadnych warunków dot. przenikania cieplnego. Specjaliści zalecają jednak, aby ocieplić cokół na wysokość co najmniej 0,5 m poniżej stropu nad piwnicą oraz ocieplić strop między parterem a piwnicą.
Poniżej rysunek schematyczny pokazujący jak powinna zostać wykonana izolacja termiczna piwnicy.
Jak wykonać izolację termiczną piwnicy, źródło: materiały własne
Oto jakie powinno się zaplanować prace związane z izolacją w starej piwnicy:
- zaizolowanie cokoła i ścian zewnętrznych do 50 cm poniżej gruntu,
- ocieplenie stropu.
Jeśli chodzi o ocieplenie stropu, to istnieją dwie możliwości:
- system klejony,
- lub system natryskowy.
Jak wykonać ocieplenie ogrzewanej, starej piwnicy?
Jeśli chcemy uzyskać współczynnik przenikania ciepła przez ściany nie większy niż 0,3 W/(m2K) obowiązkowo powinniśmy ocieplić mury. Zwykle, aby ocieplić ściany piwnicy ogrzewanej wystarczy 10 cm styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego. Powinno się zaizolować ściany co najmniej na głębokość 1 m poniżej poziomu terenu, chociaż często wykonuje się izolację na całej wysokości ścian do wierzchu ławy fundamentowej. Najlepiej, aby ściany ocieplać z zewnątrz, choć w wyjątkowych przypadkach zdarza się, że ocieplenia dokonuje się w środku piwnicy.
Ocieplanie piwnicy z zewnątrz
Docieplanie starej piwnicy z zewnątrz może być także okazją do wykonania lub odbudowy izolacji wodochronnej. Powinno się prowadzić te prace, kiedy ściany są suche. Termoizolacja podziemnej części ścian i dobór materiałów są uzależnione od warunków jakie zastaniemy po odkopaniu murów. Ściany powinny być ocieplone materiałem, który jest wytrzymały na ściskanie i daje dobrą izolacyjność cieplną. Ponadto materiały do docieplenia z zewnątrz starej piwnicy muszą być odporne na nasiąkanie wodą gruntową i odporne na korozję biologiczną. Ważną cechą jest też odporność na zamarzanie i odmarzanie, co w naszym klimacie jest bardzo istotne. Takim wymaganiom związanym z materiałem ociepleniowym potrafi sprostać polistyren lub tańszy i trochę mniej wytrzymały ekspandowany EPS 100. Ze względu na szybkość prowadzenia prac oraz ułatwienia w montażu na budowach stosuje się twarde płyty polistyrenowe z frezowanymi krawędziami. Takie rozwiązanie techniczne pozwoli uniknąć powstawania mostków termicznych.
Piwnica, źródło: Flickr
Ocieplenie piwnicy od środka
Większość specjalistów odradza ocieplanie ścian piwnic od wewnątrz. Można ocieplić strop. Ściany narażone na przemarzanie, które zostały ocieplone od środka mogą spowodować zawilgocenie wnętrza. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli ocieplimy “zimną ścianę” wełną lub styropianem, to odetniemy ja od ciepłego powietrza znajdującego się we wnętrzu, a w wyniku tego sama przegroda stanie się jeszcze zimniejsza! Najnowocześniejsze technologie wskazują, że na rynku pojawiają się lekkie płyty wapienno-krzemianowe, które są nadzieją na ocieplanie od środka.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o ocieplaniu starej piwnicy?
Jeśli dokonaliśmy ocieplenia stropu nad nieogrzewaną piwnicą, a może również i ścian, to w naszej piwnicy powinno być o kilka stopni chłodniej niż dotychczas. Wówczas warto pamiętać o ociepleniu specjalistycznymi materiałami - otulinami- rury i przewody, którymi przepływa woda, instalacja c.o., a nawet przewody mechanicznej wentylacji, czy przewód kominkowy (jeśli go posiadamy)! Często przy okazji takich termomodernizacji właściciele domów zmieniają także drzwi do piwnicy. Warto zamontować drzwi szczelne i ciepłe.
Piwnica, źródło: Flickr
Obecnie budowanie piwnic nie jest popularne. Raczej wznosi się garaże w bryle budynku, które są na tyle duże, że spełniają także funkcję, jakie dawniej spełniały piwnice. Podaje się, że dziś tylko 10% domów jednorodzinnych posiada piwnicę. Piwnice w starych domach raczej są nieogrzewane. Większość tych odmów pozostaje zimna, nawet jeśli ociepli się dach i wymianie okien. W takich domach ciepło ucieka nie tylko do góry, ale też do dołu, do piwnicy i do gruntu, a straty ciepła mogą wówczas stanowić nawet do 20 % wszystkich strat. Jeśli zastanawiasz się nad remontem starego domu, a kupnem nowego, to zachęcamy do przeczytania naszego artykuł, który znajdziesz TUTAJ.
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.