Zdecydowana większość z nas ma w domu lub w mieszkaniu panele podłogowe, które nie tylko wyglądają świetnie na podłodze, ale są po prostu tańsze i bardziej trwałe od prawdziwego drewna. Niestety niekiedy nawet pomimo dobrej klasy produktu zdarzają się zarysowania, uszkodzenia, ubytki czy plamy, których nie da się usunąć tradycyjnymi sposobami. Co zrobić w takiej sytuacji, by uniknąć wymiany całej podłogi? Jak odnowić zniszczone panele podłogowe?
Odnawianie paneli, Zdjęcie: Unsplash.com
Sprytne sposoby na drobne zarysowania
Jeśli mamy problem z drobnymi zarysowaniami zrobionymi przez meble, buty czy pazury zwierząt, możemy je zamaskować w szybki i prosty sposób za pomocą specjalnego wosku. Preparaty tego typu są niedrogie i dobiera się je do koloru paneli podłogowych. Zestawy naprawcze mogą zwierać również pastę naprawczą oraz lakier barwiący na odpowiedni kolor. Środków dostępnych na rynku jest wiele, dlatego dobierzmy taki, który odpowiada nam pod kątem aplikacji, jest trwały i nadaje się do naszych paneli. Niektóre modele paneli są olejowane, a nie lakierowane i należy to sprawdzić jeszcze przed naprawą zarysowań, gdyż może się okazać, że preparat nie poradzi sobie ze skutecznym wypełnieniem rys.
Popularne są również kredki do mebli, które nie dają trwałych efektów, ale są zdecydowanie łatwiejsze i szybsze w użyciu. Wiedzieliście o tym, że drobne rysy można nawet usunąć za pomocą zwykłej kredki woskowej? Przypomnijcie sobie inne tricki na szybki remont w domu lub w mieszkaniu.
Sprytne sposoby na głębsze zarysowania i mniejsze uszkodzenia
W przypadku większych rys czy drobnych uszkodzeń, których nie można usunąć za pomocą wosku i tym podobnych środków, koniecznie będzie użycie bardziej specjalistycznych zestawów naprawczych, których głównym składnikiem jest masa reperująca. Za pomocą pędzelka, łopatki czy szpatułki nanosimy masę w odpowiednim kolorze i malujemy powierzchnię lakierem.
Warto wiedzieć
Rysy częściej powstają i są bardziej widoczne na ciemnych panelach o mało widocznych słojach. Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie wyboru paneli podłogowych zwróćmy uwagę na ich kolorystykę – najmniej problemów sprawią modele wpadające w odcienie szarości o widocznych słojach. Równie ważna jest klasa produktu – pomimo tego, że do warunków domowych zaleca się zakup modeli o klasie AC3 czy AC4, jeśli zależy nam na trwałości podłogi stawiajmy na AC4 z wieloletnią gwarancją lub nawet na AC5 w najbardziej użytkowanych przestrzeniach takich jak korytarz czy salon.
Wybierając panele podłogowe, przeczytajmy z uwagą jaka jest grubość wierzchniej warstwy – im grubsza tym lepiej, gdyż wtedy w razie potrzeby będziemy mogli przeprowadzić nawet cyklinowanie.
Przypomnijcie sobie wcześniejszy tekst – Jak wybrać laminowane panele podłogowe.
Sprytne sposoby na plamy na panelach
Uszkodzenia na panelach, Zdjęcie: Unsplash.com
Uporczywe plamy na panelach laminowanych możemy usunąć za pomocą specjalnych preparatów, które często nanosi się na plamę i po odczekaniu kilku czy kilkunastu minut skutecznie ją usuwa. Będą się one różniły w zależności od sposobu zabezpieczenia paneli – czy są one olejowane czy laminowane. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z intensywnymi plamami, które nie chcą zniknąć nawet po wielokrotnym myciu, możemy usunąć je drobnoziarnistym papierem ściernym. Po zeszlifowaniu zabrudzenia pamiętajmy o użyciu oleju naprawczego, który stworzy powłokę ochronną na materiale.
Sprytny sposób na odnowienie całej podłogi
Jeśli wybraliśmy panele podłogowe o grubości min. 8 mm, możemy rozważyć również cyklinowanie. Pamiętajmy o tym, że ta metoda odnowienia podłogi usunie ok. 2 mm warstwę wierzchnią, dlatego jeśli uszkodzenia są głębsze, nie będzie to miało dobrego skutku. Cyklinowanie można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić wykonanie profesjonalnej firmie. Jeśli przeprowadzamy odnowienie we własnym zakresie, pamiętajmy, by po zakończeniu nanieść na panele lakier lub olej, czyli poddać je procesowi woskowania, by wzmocnić i zabezpieczyć ich strukturę przed ponownymi uszkodzeniami.
Zanim zaczniemy cyklinować podłogę z paneli laminowanych musimy upewnić się, że wierzchnia warstwa wynosi przynajmniej kilka milimetrów. Zazwyczaj jest to przedział w granicach 2,2 do 3,7 mm. Jeśli nie jesteśmy pewni jej grubości, lepiej zrezygnować z cyklinowania lub przeprowadzić próbny zabieg na pozostałościach z kładzenia paneli.
Sprytny i jedyny sposób na duże uszkodzenia
Odnawianie paneli, Zdjęcie: Unsplash.com
Niestety jeśli powierzchnia paneli laminowanych posiada miejscowe, ale głębokie uszkodzenia, nie mamy innego wyjścia jak wymienienie fragmentu podłogi. By uniknąć demontażu całości należy wyciąć fragment paneli ostrym narzędziem np. szlifierką kątową czy wyrzynarką do drewna i wstawić nową klepkę.
Jeśli jednak chcemy, by wszystko wyglądało perfekcyjnie, musimy zdemontować listwy przypodłogowe i wyjąć wszystkie panele podłogowe do momentu, który chcemy wymienić.
Sprytny sposób na metamorfozę podłogi
Jeśli z różnych powodów nie chcemy wymieniać podłogi z paneli laminowanych, która jest tak zarysowana, że żadne naprawy już nie pomogą, możemy zawsze ją pomalować. Od kilku ostatnich lat bardzo modne są białe i jasnoszare podłogi w domu, które pasują do stylu skandynawskiego czy nowoczesnego oraz świetnie rozjaśniają wnętrze.
By skutecznie przeprowadzić metamorfozę paneli laminowanych należy użyć wałka z kuwetą malarską i odpowiedniej farby do podłóg. Sprawdzi się przykładowo emalia akrylowa, jednak będziemy musimy nałożyć wiele warstw, by uzyskać równomiernie pokrytą powierzchnię. Jak przeprowadzić malowanie paneli? Zacznijmy od zeszlifowania ich powierzchni, by farba lepiej się trzymała. Później po uprzednim umyciu, możemy nałożyć farbę w tylu warstwach ile wydaje nam się konieczne. Na koniec zabiegu pokryjmy wszystko lakierem lub farbą renowacyjną do podłóg, która równie dobrze zabezpieczy ich powierzchnię.
Sprytne sposoby dla każdego
Rysy lub większe ubytki na panelach laminowanych? Dobierzcie odpowiedni sposób ich naprawy w zależności od stopnia uszkodzenia i rodzaju paneli, by cieszyć się nową, odnowioną podłogą. Często wystarczy zwykła woskowa kredka lub lekka zmiana ustawienia mebli, by ukryć zużycie podłogi. Jeśli nie jest to już możliwe pomyślcie o cyklinowaniu lub malowaniu paneli – w końcu nie ma sytuacji bez wyjścia i zawsze można sprawić, że wasza podłoga będzie wyglądała jak nowa.
Naprawialiście już zniszczone panele laminowane? Macie własne sposoby na ich odnowienia?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.