Specyfiką prac budowlanych jest sezonowość. Od wiosny do jesieni firmy potrzebują dodatkowych maszyn, by móc zrealizować wszystkie swoje zobowiązania w terminie. Jak stosunkowo szybko rozbudować park maszynowy nie inwestując w nowy sprzęt, który zimą będzie niepotrzebny? Do dyspozycji przedsiębiorców jest leasing lub wypożyczalnie.
Leasing
Leasing polega na możliwości korzystania z maszyny, bez ponoszenia od razu pełnych kosztów jej zakupu. Leasingodawca udostępnia przedsiębiorcy sprzęt do dyspozycji, a ten wpłaca należność w ratach. W zależności od rodzaju umowy, sprzęt ten po zakończeniu leasingu staje się własnością przedsiębiorcy lub wraca do leasingodawcy.
Leasing operacyjny
Leasing może być korzystny przy zakupie droższych maszyn. Fot. Freeimages.
Leasing operacyjny to taki typ leasingu, kiedy kosztem przedsiębiorcy są raty za sprzęt, ale sam sprzęt i jego amortyzacja pozostaje po stronie firmy leasingującej. VAT odprowadzany jest sukcesywnie (dolicza się go do rat).
Sprzęt może stać się własnością przedsiębiorcy dopiero po zapłaceniu wszystkich rat, ale nie dzieje się to automatycznie. Leasingobiorca może go wykupić lub nie. Zasady tego wykupu najlepiej ustalić już na etapie negocjacji i zawrzeć je w podpisywanej umowie.
Zaletą tego typu leasingu jest z pewnością mniejsze obciążenie finansowe, wynikające z niższych kosztów początkowych oraz rozłożenia płatności VAT-u w czasie. Wśród wad wymienia się konieczność wykupu maszyny na własność po zakończeniu umowy leasingowej (inaczej pozostaje ona nadal własnością leasingodawcy).
Ten typ leasingu warto wybrać gdy firma ma ograniczony kapitał na zakup maszyn i nie może sobie pozwolić na opłacenie z góry całego VAT-u.
Leasing finansowy
W leasingu finansowym sprzęt przechodzi na własność przedsiębiorcy po zapłaceniu ostatniej raty. Na przedsiębiorcy ciąży obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Nie może za to wpuszczać w koszty działalności rat za sprzęt (jedynie odsetki od rat są kosztem).
Dodatkowym obciążeniem finansowym jest VAT, który trzeba opłacić w całości już przy pierwszej płatności. To duży wydatek dla budżetu, zwłaszcza dla mniejszych firm.
Ten typ leasingu powinny wybierać firmy, które nie mają problemów z niedopinającym się budżetem inwestycyjnym, a chcą rozłożyć zakupy w czasie.
Koszty leasingu
Koszty leasingu zależą od oferty wybranej firmy, indywidualnych postanowień zawartych w umowie, czasu finansowania, wartości maszyny oraz wysokości wkładu własnego. Zazwyczaj korzystając z tej formy rozbudowy parku maszynowego trzeba się liczyć z kosztami nieco powyżej 100% wartości maszyny (w zależności od wybranych opcji może to być od ok. 106% do ok. 120%). O dokładne wyliczenie warto zapytać u leasingodawcy.
Wynajem maszyn budowlanych
Wypożyczalnie mają duży wybór podstawowego sprzętu budowlanego i maszyn. Fot. Freeimages.com.
Zaletą tego rozwiązania jest możliwość skorzystania „od zaraz” i właściwie brak formalności. W każdym większym mieście działa kilka, kilkanaście różnych wypożyczalni sprzętu budowlanego, które posiadają podstawowe maszyny niezbędne przy pracach budowlanych. Niektóre z nich udostępniają możliwość zarezerwowania sprzętu na określony dzień, a także dostawę maszyny w wybrane miejsce (np. na plac budowy).
Sprzęt udostępniony przedsiębiorcy powinien być sprawny i przygotowany do pracy. Koszty napraw, przeglądów, serwisowania ponoszą wypożyczalnie. Wynajmujący zapłaci jedynie za uszkodzenia, które zostały zawinione przez niego w czasie, gdy sprzęt pozostawał pod jego opieką (np. w wyniku niewłaściwego użytkowania lub przechowywania sprzętu).
Koszty wynajmu maszyn
Dużym atutem wypożyczenia jest brak długofalowych obciążeń finansowych. Do wynajęcia maszyny wystarcza zazwyczaj okazanie dokumentów z danymi rejestrowymi firmy (KRS lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej). Rozliczenie następuje na podstawie faktur wystawianych przez wypożyczalnię (jest to koszt przedsiębiorcy). W niektórych przypadkach trzeba się liczyć również z wpłatą kaucji.
Najdrożej wychodzi wynajęcie na dzień (lub godziny), najtaniej na długie okresy czasu. W wielu wypożyczalniach można negocjować ceny, zwłaszcza jeżeli przedsiębiorca planuje wynajem na dłuższy okres czasu lub potrzebuje wiele rodzajów sprzętu.
Problemem może być znalezienie specjalistycznego sprzętu. Większość wypożyczalni oferuje tylko podstawowe, popularne modele maszyn, które cieszą się największym zainteresowaniem. Szukając czegoś bardziej wyspecjalizowanego można się rozczarować.
Drugim ograniczeniem jest dostępność sprzętu. W sezonie letnim, gdy wszystkie prace budowalne i remontowe ruszają pełną parą, bywa, że nie wszystkie maszyny są na stanie. Konieczna może być wcześniejsza rezerwacja.
Agata
Pasjonatka wrzosów i lawendy, znawczyni prawa budowlanego. Z zamiłowania tekściara, która w swoim życiu przeprowadziła już wiele remontów i umeblowała niejeden pokój. Swoją wiedzę i doświadczenie stara się przekazać w tekstach.