Planowanie rozmieszczenia lub wymiana okien może okazać się sporym wyzwaniem. Okna mają bowiem za zadanie nie tylko wpuścić do wnętrza sporo światła dziennego, ale także wpłynąć na estetykę budynku. Jakie okna wybrać do mieszkania, żeby nadać mu estetyki i zrobić to oszczędnie?
dowiesz
się:
- jakie są wymiary standardowych okien
- czy można wykonywać okna o niestandardowych wymiarach
- w jaki sposób mierzy się standardowe okna
Standardowe wymiary okien, zdjęcie: freepik.com
Normy prawne dotyczące okien
Przeglądając przepisy prawa budowlanego trudno znaleźć informacje dotyczące wymiarów i ulokowania okien w budynkach mieszkalnych. Jednym z najbardziej znanych jest § 57. 2 warunków technicznych obiektu. Nie wspomina on o samych oknach, ale ich powierzchni w stosunku do powierzchni obiektu. W myśl założeń tego przepisu w pomieszczeniach na pobyt stały ludzi (spędzają w nim przynajmniej 6 godzin dziennie), stosunek powierzchni okien do podłogi wynosi 1:8. Przepis wyszczególnia też pomieszczenia, w których wymagane jest oświetlenie dzienne z uwagi na przeznaczenie. Tutaj ta proporcja może być niższa i wynosi 1:12.
Przy okazji warto wskazać dwie rzeczy, które wynikają z tych przepisów. Po pierwsze jedynymi pomieszczeniami w mieszkaniach, które mogą pozostać bez okien są te, gdzie nie spędzamy czasu dłuższego niż 6 godzin. Należą do nich łazienka, toaleta, przedpokój i pomieszczenia magazynowe lub techniczne. Drugą kwestią jest obliczenie powierzchni okien dla każdego pomieszczenia oddzielnie, a nie dla domu czy mieszkania. Obecnie jednak te przepisy nie stanowią żadnego wyzwania, ponieważ projektowane są okna o powierzchniach znacznie przekraczających minimalne normy. Nowoczesne trendy otwierają mieszkania na otoczenie poprzez ogromne okna, a rozwój technologii umożliwia ich wykonywanie bez obaw o spore straty cieplne obiektu.
Standardowe wymiary okien
Próżno szukać w przepisach informacji o tym, jakie są standardowe wymiary okien. Nie istnieją rodzime ani europejskie normy, które wskazują konkretne wartości. Jednak pojęcie standardowych wymiarów okien funkcjonuje zarówno wśród producentów, jak i projektantów. Jak to jest możliwe?
W minionych dekadach w zasadzie wszystkie okna produkowano według kilku standardowych wymiarów. Budownictwo wielkopłytowe, czy proste bryły domów jednorodzinnych wykorzystywały okna o podobnych wymiarach. Takie były produkowane, trafiały do projektów i w efekcie na budowę. Jednak po rozwinięciu się prywatnych producentów, którzy mieli możliwość wykonania okien niemal w dowolnych wymiarach, potrzebne stało się wprowadzenie ogólnych zasad. Stąd norma branżowa BN-85/7153-02, która została ustalona właśnie w porozumieniu między wszystkimi producentami. To w niej wyszczególnione są wymiary okien, które uznaje się za standardowe.
Standardowe wymiary okien
Jak widać, tabela określa nie tylko wysokości i szerokości okien, ale także sposób ich otwierania. Oznaczenia określają okna:
- U - uchylne
- R - rozwieralne
- RU - rozwieralno-uchylne
Okna niestandardowe - co to oznacza?
Wspomniana norma nie oznacza wcale, że produkowane są okna tylko we wskazanych wymiarach. Część wykonawców sama wyznacza swoje standardy, choćby zaokrąglając wymiary do pełnych centymetrów. Wymiary w normie branżowej to bardziej założenia ułatwiające projektowanie i zakup okien, niż jakiekolwiek ograniczenia. Producenci są w stanie wykonać okna w dowolnym wymiarze. Jednak te z tabeli najczęściej mają na magazynie lub są w stanie wyprodukować je szybciej. Na niestandardowe wymiary trzeba będzie poczekać dłużej i oczywiście zapłacić więcej.
Standardowe wymiary okien, zdjęcie: freepik.com
Jak mierzyć okna?
Mierzenie przestrzeni na okna nie jest łatwe. Wszelkie pomyłki wiążą się z poważnymi konsekwencjami, dlatego należy podejść do tego bardzo sumiennie. Jeśli zamawiamy okna w konkretnej firmie, najczęściej będziemy mogli liczyć na jej pomoc. Firma z reguły wysyła swoich pracowników, którzy wykonują wizję i dokonują pomiarów. W ten sposób dobierane są okna z oferty producenta, a my mamy problem z głowy.
Jednak często korzystniejsze ceny możemy uzyskać, kupując okna w marketach budowlanych lub hurtowniach. Dla wielu osób także montaż stolarki nie stanowi problemu. Wówczas pomiary będzie trzeba wykonać samodzielnie. Można spróbować odnaleźć projekt obiektu, gdzie na rzutach powinno być zwymiarowane każde okno. Jeśli nie, procedura pomiaru jest następująca:
- Mierzymy szerokość i wysokość okien, każdy wymiar w trzech miejscach, bierzemy pod uwagę szerokość całego otworu okiennego. Warto potwierdzić wynik poprzez dodatkowe pomiary po zewnętrznej stronie. W przypadku różnic wybieramy najmniejszy wymiar.
- Do szerokości należy dołożyć po 1,5 cm z każdej strony. To dodatek na częściowe zabudowanie ramy okiennej.
- Do wysokości doliczamy 4 cm, które potrzebne będą na montaż parapetu.
Warto dodać, że podczas montażu potrzebna będzie pianka wężykowa, dzięki której będzie można wypełnić puste przestrzenie pomiędzy ramą okienną a ścianą. Jeśli zabieracie się za wymianę okien, warto przeczytać jeszcze jeden nasz poradnik dotyczący okien dachowych. Może wymiana okien na nowoczesne przyczyni się do wymiernych oszczędności ciepła w całym obiekcie?
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.