Stół vintage z nogami w kształcie X

Stół vintage z nogami w kształcie X

Naszym punktem wyjściowym było odkrycie białego domku na wsi, obok którego stała stodoła z łączeniami w kształcie X-u. Jak się okazuje, inspiracje można znaleźć dosłownie wszędzie. Przeglądnęliśmy się zdjęciom innych stołów, aby zobaczyć na czym polega ich konstrukcja. Jak widać na załączonym obrazku, są one zbudowane na zasadzie połączonych ze sobą nóg w kształcie X, które są zamknięte zarówno u góry jak i u dołu, aby zwiększać tym samym stabilność.

x-base-table-plans

Aby zbudować podobny stół będzie potrzebne:
– 3 deski przeznaczone na blat
– elementy łączeniowe – śruby i gwoździe
– młotek i wkrętarka
– szlifierka
– elementy drewniane na nogi stołu

Jak to zrobić:

 1. Najpierw udaj się do lokalnego sklepu, aby zdobyć wszystkie niezbędne elementy do budowy stołu. Wybierz mocne, dobre jakościowo drewno aby nie okazało się, że pod większym obciążeniem stół po prostu nie wytrzyma.

  1

 2. Gdy wszystkie elementy będą już zgromadzone, warto przyłożyć je do siebie i sprawdzić czy pasują do siebie. Jeśli nie zamawialiście drewna na wymiar, należy naciąć je samodzielnie w domu.

  Reklama


  2

 3. Najpierw mocujemy nogi – poziom i pion, a następnie mocujemy powstały element do przyszłego blatu. Mocujemy elementy mniejszymi śrubami, aby nie spowodować pęknięcia drewna.

  4

 4. Następnie docinamy odpowiednie elementy, aby pasowały zarówno do siebie pod względem długości jak i kątem mocowania. Następnie przykładamy elementy do siebie, aby sprawdzić czy pasują do siebie.

  6

 5. Mocujemy elementy małymi gwoździami, aby powstała cała podstawa.

  7

 6. Następnie przykręcamy do spodu niewielkie płaskie kwadraty, które będą stanowiły rodzaj podstawek i zapewnią większą stabilność stołu.

  8

 7. Warto przymocować również połączenie między obiema nogami w kształcie X, które będzie gwarantowało stabilizację stołu i nóg.

  9

 8. Gdy stół będzie gotowy, przewracamy go na dobrą stronę i zaczynamy szlifowanie blatu.

  11

 9. Gdy będziemy już pewni, że jego powierzchnia jest idealnie śliska możemy zacząć malowanie drewna. Warto użyć najpierw podkładu do malowania, a następnie docelowego koloru farby.

  12

Gotowy stół można ustawić w salonie w roli stolika kawowego, który będzie świetnie komponował się z resztą otoczenia wprowadzając ducha dawnych lat. Oczywiście stołu można również użyć jako idealnego miejsca do ogrodowych spotkań przy grillu. Inwencja należy do was.

glowne

Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.centsationalgirl.com/.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2014-09-29

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.