Do niebanalnego wyposażenia wnętrz można zaliczyć stół vintage. Stół raczej kojarzy się z prostopadle umieszczonym blatem do nóg…. Jednak dziś skupimy się na stołach vintage, które mają trochę inne konstrukcje. Będzie tradycyjnie, ale pokażemy też warianty stołów zainspirowanych stylem vintage w nowoczesnym wydaniu! W artykule znajdziecie podpowiedź jak samodzielnie wykonać wiejski stół oraz poznacie garść naszych pomysłów na stoły, które ożywią Wasze wnętrza. Polecamy!
dowiesz
się:
- Czym charakteryzuje się stół vintage;
- Jak zbudować stół vintage;
- Inspiracje ze stołami vintage.
Naszym punktem wyjściowym było odkrycie białego domku na wsi, obok którego stała stodoła z łączeniami w kształcie X-u. Jak się okazuje, inspiracje można znaleźć dosłownie wszędzie. Przeglądnęliśmy się zdjęciom innych stołów, aby zobaczyć na czym polega ich konstrukcja. Jak widać na załączonym obrazku, są one zbudowane na zasadzie połączonych ze sobą nóg w kształcie X, które są zamknięte zarówno u góry jak i u dołu, aby zwiększać tym samym stabilność.
Aby zbudować podobny stół będzie potrzebne:
- 3 deski przeznaczone na blat
- elementy łączeniowe – śruby i gwoździe
- młotek i wkrętarka
- szlifierka
- elementy drewniane na nogi stołu
Jak to zrobić:
- Najpierw udaj się do lokalnego sklepu, aby zdobyć wszystkie niezbędne elementy do budowy stołu. Wybierz mocne, dobre jakościowo drewno aby nie okazało się, że pod większym obciążeniem stół po prostu nie wytrzyma.
Reklama
- Gdy wszystkie elementy będą już zgromadzone, warto przyłożyć je do siebie i sprawdzić czy pasują do siebie. Jeśli nie zamawialiście drewna na wymiar, należy naciąć je samodzielnie w domu.
- Najpierw mocujemy nogi – poziom i pion, a następnie mocujemy powstały element do przyszłego blatu. Mocujemy elementy mniejszymi śrubami, aby nie spowodować pęknięcia drewna.
- Następnie docinamy odpowiednie elementy, aby pasowały zarówno do siebie pod względem długości jak i kątem mocowania. Później przykładamy elementy do siebie, aby sprawdzić czy pasują do siebie.
- Mocujemy elementy małymi gwoździami, aby powstała cała podstawa.
- Następnie przykręcamy do spodu niewielkie płaskie kwadraty, które będą stanowiły rodzaj podstawek i zapewnią większą stabilność stołu.
- Warto przymocować również połączenie między obiema nogami w kształcie X, które będzie gwarantowało stabilizację stołu i nóg.
- Gdy stół będzie gotowy, przewracamy go na dobrą stronę i zaczynamy szlifowanie blatu.
- Gdy będziemy już pewni, że jego powierzchnia jest idealnie śliska możemy zacząć malowanie drewna. Warto użyć najpierw podkładu do malowania, a następnie docelowego koloru farby.
Gotowy stół można ustawić w salonie w roli stolika kawowego, który będzie świetnie komponował się z resztą otoczenia wprowadzając ducha dawnych lat. Oczywiście stołu można również użyć jako idealnego miejsca do ogrodowych spotkań przy grillu. Inwencja należy do was.
3
Zdjęcia pochodzą ze strony https://www.centsationalgirl.com/.
Inne stoły vintage
Stoły vintage kojarzą się z solidnym wykonaniem z drewna oraz pewną prostotą i masywnością. Poniżej prezentujemy nasze propozycje stołów vintage, które niekoniecznie w całości wykonane są z drewna, ale z pewnością inspirują się odległą, wiejska przeszłością. Inne konstrukcje stołów vintage są bardziej nowoczesne. Jest w czym wybierać! Przypominamy, że wygodny stół to taki, który posiada blat na wysokości 75 cm nad ziemią. Taka wysokość umożliwia wygodne korzystanie z przedmiotów pozostawionych na blacie osobie, która siedzi przy stole.
Stoły vintage, źródło: Pinterest
Stoły vintage, źródło: Pinterest
Stoły vintage, źródło: Pinterest
Stoły vintage, źródło: Pinterest
Stoły vintage, źródło: Pinterest
Stoły vintage, źródło: Pinterest
Stoły vintage, źródło: Pinterest
Warto pamiętać, że stół jest meblem w naszych domach, który skupia wokół siebie jego domowników. Stół vintage jest przedmiotem szczególnym ze względu na swoje pozytywne skojarzenie z przeszłością i tradycją. Stół jest meblem wyjątkowym. Niektórzy odczytują wspólne zasiadanie do stołu jako coś symbolicznego i synonimicznego z rodziną, domem, gościnnością, jednością, wspólnotą. Oczywiście standardowy stół kojarzy nam się z prostokątnym blatem z czterema pionowymi nogami, jednak współczesne stoły inspirowane przeszłością mają kształty, formy blatów, czy konstrukcje przytwierdzonych do blatu nóg bardzo różne… Co mamy nadzieję udało nam się przedstawić. I być może kogoś z Was zainspirować!
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.