Podczas budowy często występuje problem dużych rozpiętości stropu. Z tego powodu konieczne było znalezienie rozwiązania, który pozwoli na odpowiednią konstrukcję, ale jednocześnie umożliwi swobodne kształtowanie wnętrz budynku. Odpowiedzią okazały się stropy gęstożebrowe, które są wynikiem nowych technologii w konstrukcji stropów. W Polsce bardzo chętnie sięga się po to rozwiązanie, ponieważ stropy gęstożebrowe są łatwo dostępne, nawet na lokalnym rynku oraz dość prosto się je układa! Warto zaznaczyć, że wybór stropu jest jedną z ważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy.
dowiesz
się:
- Jakie są ograniczenia stropów;
- Z czego składa się strop gęstożebrowy;
- Jak wygląda konstrukcja stropu gęstożebrowego;
- Jakie są rodzaje stropów gęstożebrowych;
- Jak zamontować strop gęstożebrowy.
Budowa domu, źródło: Pixabay
Ograniczenia stropów
Budując dom nie myślimy o ograniczeniach, jednak warto zauważyć, że to właśnie technologia wykonania stropu często wpływa na mniejsze możliwości podziału wnętrz. Zwykle można to zauważyć w gotowych projektach budynków, gdzie rozpiętość stropu nie przekracza zazwyczaj 6 metrów. Wymiar ten był bardzo długo granicą dla stropów gęstożebrowych, ale aktualnie możliwości są znacznie większe i stropy takie mogą uzyskać rozpiętość nawet do 11 metrów!
Prace budowlane, źródło: Pixabay
Strop gęstożebrowy
Strop gęstożebrowy, jak sama nazwa wskazuje składa się z gęsto usianych żeber. Żebra pełnią w konstrukcji stropu funkcję nośną. Tworzy się je z belek prefabrykowanych lub półprefabrykowanych. Istnieje też mozliwość wykonania ich bezpośrednio na budowie. Producenci oferują także stropy gęstożebrowe układane na belkach sprężynowych. Stropy projektuje się na podstawie tabel, z których dobiera się określony typ. Wielkie znaczenie ma tutaj obciążenie i rozpiętość stropu. W przypadku dużych rozpiętości stropów - powyżej 4 m - powinno się ograniczyć ugięcia stropu i zapewnić odpowiednią sztywność. Dlatego obszary wzmocnień powinny być precyzyjnie określone w projekcie.
Strop, źródło: Wikipedia
Z czego składa się strop gęstożebrowy?
Strop gęstożebrowy składa się z kilku elementów – prefabrykowanych belek, pustaków stropowych oraz nadbetonu. Ostatni element wraz ze zbrojeniem tworzy konstrukcję nośną stropu. Wszystkie warstwy spoinuje się żelbetowym wieńcem, który łączy końce belek i biegnie przez wszystkie nośne ściany w budynku. Producenci stropów gęstożebrowych wprowadzili standard długości belek, dzięki którym określa się rozpiętość stropu. Długość ta dochodzi najczęściej do 7,2m – jednak na rynku można znaleźć elementy pozwalające na uzyskanie rozpiętości 11 metrów. Pozwala to na optymalne wykonanie, bez ograniczeń w rozkładzie pomieszczeń.
Rozpiętości stropów gęstożebrowych
Główną zaletą takich stropów jest ich prosty montaż oraz niewielki ciężar elementów. Pozwala to na stosunkowo szybkie wykonanie oraz zachowanie odpowiedniej nośności całego stropu. Do samego montażu nie trzeba wykorzystywać ciężkiego sprzętu budowlanego, dzięki czemu można znacząco obniżyć koszty inwestycyjne.
Strop gęstożebrowy – konstrukcja
Strop opiera się głównie na belkach, które wykonywane są z betonu klasy min. C16/20 oraz stalowych kratownic. Montaż całości wykonuje się przez oparcie belek na ścianach nośnych przy zachowaniu odpowiedniego rozstawu elementów. Warto wiedzieć, że złe rozłożenie belek może doprowadzić do ich pękania, dlatego bardzo ważny jest prawidłowy montaż oraz liczba podpór montażowych, a także odstępy pomiędzy belkami. Skrajne elementy powinny znajdować się bezprośrednio przy ścianie przy zachowaniu odstępów między nimi nie przekraczających 1,5 metra.
Strop - wnętrze domu, źródło: Pixabay
Stropy gęstożebrowe – rodzaje
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów stropów gęstożebrowych, ale wśród głównych wymienia się:
- Teriva,
- Miro oraz
- Porotherm.
Są to najpopularniejsze i najczęściej stosowane rozwiązania. Alternatywnie wykorzystuje się konstrukcje ze strunobetonowymi belkami, które wykonane są z betonu klasy C50/60, a same belki wypełnione są wibroprasowanymi pustakami. Stropy ze strunobetonu pozwalają na osiągnięcie dużych rozpiętości przy małej masie samego stropu, dzięki czemu elementy te nie wymagają gęstego podparcia jak tradycyjne rozwiązania. Dodatkowo z belek wystają pręty zbrojeniowe ułatwiając połączenie ich z wieńcem.
Budowa domu - stop, źródło: Pixabay
Montaż stropu gęstożebrowego
Po pierwsze: żebra rozdzielcze
Podczas montażu należy stosować żebra rozdzielcze, które zapobiegają pękaniu stropu przy dużych rozpiętościach – ilość żeber zależy od tej wartości. Przykładowo dla rozpiętości 6-8 metrów potrzebne są trzy żebra. Powyżej 8 metrów należy zastosować cztery żebra. W różnych sytuacjach – szczególnie w zależności od obciążeń, które strop ma przenosić, będzie wymagana większa ilość żeber.
Po drugie: układanie pustaków stropowych
Pustaki te wypełniają strop gęstożebrowy – wykonane są najczęściej z ceramiki, keramzytbetonu lub betonu. Elementy te układane są na rozłożonych wcześniej belkach, gdzie każdy pustak dosuwa się dokładnie do drugiego. Krańcowe elementy muszą być zaślepione, ponieważ podczas betonowania mieszanka może się dostać do środka, czego należy uniknąć. Ułożone pustaki należy polać wodą w dużych ilościach, ponieważ suche elementy mogą zostać zniszczone przez wylewkę betonową. Podczas wylewania należy pamiętać o ponownym polewaniu wodą, jest to szczególnie istotne w słoneczne dni.
Plac budowy,źródło: Pixabay
Strop gęstożebrowy to na pewno ciekawe rozwiązanie, które jest praktyczne i pozwala na dowolność w aranżacji wnętrz budynku. Wysoka trwałość, szybki montaż oraz duża nośność to na pewno główne zalety tego rozwiązania. Stropy gęstożebrowe są szczególnie przydatne w budynkach, które mają mieszaną konstrukcję lub konstrukcję szkieletową. Te rozwiązania bowiem mogą być dostosowane do różnych schematów statycznych, obciążeń i rozpiętości. We współczesnym budownictwie często stosuje się je w budynkach jednorodzinnych. Cieszą się popularnościa ze względu na dowolność kształtu, łatwość montażu oraz niższe koszty budowy.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.