Style wnętrz, które cię zaskoczą i rozwieją nudę

Style wnętrz, które cię zaskoczą i rozwieją nudę

Skandynawski, klasyczny lub nowoczesny to najpopularniejsze style urządzania wnętrz w Polsce. Nudzą was już te same białe ściany, proste meble w odcieniach szarości i identyczne plakaty z hipsterskimi hasłami, których naprawdę nikt nie rozumie? Zobaczcie style wnętrz, które was zaskoczą i rozwieją nudę! Postawcie na dekoracje, dodatki i meble, które są nieszablonowe i będą najlepiej oddawały waszą szaloną osobowość.

Z artykułu
dowiesz
się:

Czym charakteruzują sie i jak aranżować wnętrza w stylu:

  • kolonialnym
  • folkowym
  • nowojorskim
  • retro
  • marynistycznym
  • boho

wnętrze w stylu orientalnym

Wnętrze w orientalnym stylu, zdjęcie: Unsplash.com

Styl kolonialny

Mieszkanie i dom w stylu kolonialnym przeniesie cię w niekończącą się podróż po najciekawszych zakątkach kuli ziemskiej. To styl oddający duszę podróżnika, który uwielbia otaczać się kolonialnymi meblami, pamiątkami z dalekich krajów, artefaktami z odległych zakątków. Podczas urządzania wnętrz należy zadbać o spójność – afrykańskie motywy nie mogą mieszać się z azjatyckimi ani innymi. Najlepszym wyborem jest jeden zakątek świata, z którego będziemy czerpali inspiracje.

Jaka kolorystyka zdominuje twój dom? Z pewnością ciemne kolory takie jak brunatny, czerwony, czarny czy grafitowy, które znajdą się na meblach, ścianach i podłogach. Przełamuje się je jedynie jasnymi odcieniami brązu.

Reklama

Jakie meble i dodatki pomogą ci wprowadzić klimat? Meble kolonialne są zazwyczaj solidne, masywne, zdobione w charakterystyczny sposób, w ciemnej kolorystyce. Dodatki to wszystkie symbole afrykańskiego lądu lub inne artefakty podróżnicze. Można użyć rzeźb z drewna tekowego, figurek w kształcie słoni, dzbanów glinianych, wyplatanych siedzisk czy map, globusów podkreślających kolonialną symbolikę.

wnętrze w stylu kolonialnym

Wnętrze w stylu kolonialnym, źródło: pinterest.com

wnętrze w stylu kolonialnym

Wnętrze w stylu kolonialnym, źródło: pinterest.com

wnętrze w stylu kolonialnym

Wnętrze w stylu kolonialnym, źródło: pinterest.com

Styl folkowy

Styl stworzony dla osób uwielbiających barwne wnętrze, nawiązujące do ludowości. Mówi się o nim, że jest dość trudny do zaaranżowania, jednak jeśli zadbamy o spójność i umiar, stworzymy naprawdę swojskie i ciepłe pomieszczenia. Ten styl charakteryzuje się uwielbieniem wszystkiego co ludowe, folklorystyczne, co przenosi nas do rdzenia naszej kultury. Na ścianach i meblach nie raz spotkamy motywy florystyczne i przypominające kurpiowskie wycinanki (w wydaniu polskim). Co jest myślą przewodnią tego stylu? Swoboda, radość i urozmaicenie!

Jaka kolorystyka zdominuje twój dom? Wnętrza w stylu folkowym są jasne, przestronne, gdyż biel stanowi poniekąd tło do wielokolorowych ozdób w nasyconych kolorach (czerwień, żółć, niebieski, zielony czy róż), które pojawiają się na meblach, tkaninach czy dekoracjach.

Jakie meble i dodatki pomogą ci wprowadzić klimat? Wykonane z naturalnego drewna, wełny czy nawet z gliny. Możemy postawić na dodatki tworzone przez polskich projektantów, którzy chętnie sięgają po motywy zakopiańskie i kurpiowskie. Dobrym pomysłem jest nabycie kilku mebli wykonywanych na zamówienie, które nadadzą wnętrzu charakteru.

wnętrze w stylu folkowym

Wnętrze w stylu folkowym, źródło: pinterest.com

wnętrze w stylu folkowym

Wnętrze w stylu folkowym, źródło: pinterest.com

wnętrze w stylu folkowym

Wnętrze w stylu folkowym, źródło: pinterest.com

Styl nowojorski

Mieszkanie lub dom w stylu nowojorskim jest wypełniony wyposażeniem o prostej formie, jednak wyglądającym gustownie i stylowo. Na pierwszy rzut oka nietrudno pomylić go ze stylem nowoczesnym, jednak rządzi się on kilkoma zasadami, które poniekąd klasyfikują go jako osobny styl. Przede wszystkim ważna jest symetria, śmiałość w łączeniu kolorów i motywów oraz dokładnie przemyślane oświetlenie, które odgrywa również rolę dekoracyjną.

Jaka kolorystyka zdominuje twój dom? Szlachetne barwy, które są symbolicznie związane z prestiżem i władzą takie jak głęboka czerń, bordo, ciemna zieleń czy granat.

Jakie meble i dodatki pomogą ci wprowadzić klimat? Meble mają zazwyczaj proste, niekiedy opływowe kształty, jednak najważniejsze jest ich wykończenie – wysokiej jakości materiały i ogromna dbałość o detale. Pikowania, błyszczące nity, elegancki dywan i masywne zasłony tworzą bardzo wysublimowane wnętrza z klasą. Co z dekoracjami? Aranżacje nowojorskie wręcz potrzebują obecności świeżo ściętych kwiatów i klasycznych dekoracji, które muszą na pierwszy rzut oka pokazywać luksusowość pomieszczenia.

wnętrze w stylu nowojorskim

Wnętrze w stylu nowojorskim, źródło: pinterest.com

wnętrze w stylu nowojorskim

Wnętrze w stylu nowojorskim, źródło: pinterest.com

wnętrze w stylu nowojorskim

Wnętrze w stylu nowojorskim, źródło: pinterest.com

Styl retro

Dom w stylu retro jest idealny dla osób ceniących sobie powiew przeszłości. Nawiązuje on przede wszystkim do wzornictwa secesyjnego oraz trendów w sztuce użytkowej lat 50. i 60. Czym zachwyci cię ten styl? Geometrycznymi wzorami, które zdominują twoje ściany i podłogę oraz mozaikami i cętkami, które stworzą niecodzienny klimat bez nakładu dużych środków finansowych.

Jaka kolorystyka zdominuje twój dom? Przede wszystkim nasycone, ciemne odcienie brązu przełamane bardzo nasyconymi żółcieniami, czerwienią oraz butelkową zielenią. Jeśli chcesz postawić na styl retro inspirowany PRL-em, możesz użyć jasnych odcieni brązów.

Jakie meble i dodatki pomogą ci wprowadzić klimat? Postaw na designerski gadżet taki jak telewizor w drewnianej obuwie czy radioodbiornik. Modne były również meblościanki oraz inne masywne meble. Wybieraj elementy o zaokrąglonych kształtach, które swoim wyglądem przywołują wspomnienia poprzednich epok.

wnętrze w stylu retro

Wnętrze w stylu retro, źródło: pinterest.com

wnętrze w stylu retro

Wnętrze w stylu retro, źródło: pinterest.com

wnętrze w stylu retro

Wnętrze w stylu retro, źródło: pinterest.com

Styl marynistyczny

Styl marynistyczny jest dosyć znany, ceniony przez osoby kochające morskie podróże, wodę, wypoczynek na plaży i lekkie, klimatyczne wnętrza. Można go rozpoznać po meblach i dekoracjach z charakterystyczną gamą kolorystyczną, obecnością pasów i drobnymi akcentami takimi jak kotwice, koła sterowe czy nawet akcesoria podróżnicze. Pogodne kolory i urokliwe dodatki pozwolą ci czuć się w domu jak na wakacjach nad morzem, czując rozgrzany słońcem piasek czy zapach morskiej wody.

Jaka kolorystyka zdominuje twój dom? Styl marynistyczny to przede wszystkim połączenie bieli z niebieskim. Można stawiać zarówno na nasycone odcienie, jak i nieco „sprane” barwy. W domu mogą pojawiać się także dodatki w odcieniach piaskowym, jasnej zieleni czy ciemnego brązu, ale w niewielkiej ilości.

Jakie meble i dodatki pomogą ci wprowadzić klimat? Lekkie drewniane konstrukcje w kolorze bieli, nawiązujące do nadmorskiej stylistyki. Odnośnie dekoracji pożądane są wszystkie akcesoria z motywem marynistycznym – poprzez poduszki, nakrycia łóżka, obrusy, aż po ozdoby ścienne. Doskonale wpisują się w ten nurt węzły i liny, muszle, koła ratunkowe, a także latarenki i skrzynie.

wnętrze w stylu marynistycznym

Wnętrze w stylu marynistycznym, źródło: pinterest.com

wnętrze w stylu marynistycznym

Wnętrze w stylu marynistycznym, źródło: pinterest.com

wnętrze w stylu marynistycznym

Wnętrze w stylu marynistycznym, źródło: pinterest.com

Styl boho

Jeśli masz artystyczną duszę, styl boho będzie jej idealnym odzwierciedleniem w twoich wnętrzach. Feeria barw, mnóstwo wzorów i łamanie stylistycznych konwencji sprawia, że styl boho jest nawet uznawany za przeciwieństwo stylu skandynawskiego. Osoby mające po raz pierwszy styczność z wnętrzem urządzonym w tym stylu mogą odnieść wrażenie, że nic do siebie nie pasuje. Są to jednak wyłącznie pozory! Mocne kolory, wzory kwiatowe, folkowe, etniczne, a nawet geometryczne są jego znakiem rozpoznawalnym. W boho chodzi o sprytne zestawienie elementów, w tym wykonywanych ręcznie dodatków.

Jaka kolorystyka zdominuje twój dom? Wielobarwna! Styl boho to połączenie wszystkich kolorów, jakie praktycznie mogą przyjść ci do głowy. Nadrzędna zasada to: wesoło, kolorowo i lekko. Jeśli chcesz je pomimo wszystko stonować, obracaj się w odcieniach jednego koloru.

Jakie meble i dodatki pomogą ci wprowadzić klimat? Dekoracje wykonane ręcznie – tkane, dziergane na drutach, lepione dłońmi. Odnośnie mebli można postawić również na produkty wykonane ręcznie (choćby meble z palet) bądź elegantsze, orientalne klimaty.

wnętrze w stylu boho

Wnętrze w stylu boho, źródło: pinterest.com

wnętrze w stylu boho

Wnętrze w stylu boho, źródło: pinterest.com

wnętrze w stylu boho

Wnętrze w stylu boho, źródło: pinterest.com

Koniec z szablonowym podejściem

Popularne wnętrza kuszą nas swoją prostotą, obecnością w każdych katalogach, sklepach, gdzie producenci oferują nam gamę podobnych mebli, pasujących praktycznie do wszystkiego. Jeśli macie dość rutyny i podążania za wszystkimi, wybierzcie coś z powyższej listy i zaaranżujcie przestrzeń na miarę własnych potrzeb. Powyższe propozycje to wciąż za mało? Zerknijcie na styl boho, art deco, orientalny czy shabby chic – one również pomogą wam przełamać szablonowość.

Które z inspiracji najbardziej do was przemawiają?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-10-07

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej