Gdy już zbudujemy dom, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo. Dziś zajmiemy się ochroną przed włamaniem.
Możemy zrealizować ją w sposób „czynny” i „bierny”.
Ochronę bierną stanowią antywłamaniowe drzwi i okna, kraty, ogrodzenia, bramy, żaluzje i okiennice.
Ochroną czynną nazywamy z kolei systemy ostrzegania o niebezpieczeństwie – alarmy, kamery, czujniki ruchu, domofony i wideo-domofony, sygnalizatory stłuczenia szyby, a także maty naciskowe (w pobliżu wejść i na schodach).
By nasz dom był w pełni bezpieczny, obydwa te rodzaje ochrony należałoby zastosować równocześnie.
Systemy alarmowe mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. W tym drugim przypadku sygnały są przekazywane za pośrednictwem fal radiowych. Takie systemy są szczególnie przydatne w istniejących budynkach, ale można je także z powodzeniem wykorzystywać w domach nowo budowanych, pamiętając jednak o ich słabej stronie – przesyłanie sygnałów może być zakłócane. Trudniejszy w instalacji system przewodowy tej wady nie ma.
Centrala alarmowa w mieszkaniu to jeden z podstawowych elementów budowy każdego systemu alarmowego. Obecnie zdecydowana większość central alarmowych to urządzenia cyfrowe, które umożliwiają programowanie w dowolny sposób
Jednym z elementów ochrony budynków jest również monitoring.
Połączenie instalacji alarmowej w obiekcie z centrum monitoringu (prowadzonego przez wyspecjalizowaną w tym firmę) powinno być dwutorowe – informacja przesyłana torem radiowym powinna być następnie potwierdzana przez łącze telefoniczne.
Do centrali monitoringu są przesyłane nie tylko sygnały alarmowe, ale także informacje o usterkach i uszkodzeniach oraz próbach sabotażu (polegających na przykład na wyrwaniu czujnika lub przecięciu przewodu). Centrum monitoringu, oprócz wysłania na miejsce patrolu interwencyjnego, powiadamia wtedy właściciela obiektu.
Wybierając system ochrony obiektu, trzeba brać pod uwagę czas potrzebny na dojazd patrolu interwencyjnego. Powinien on być krótszy niż czas potrzebny do przełamania barier ochronnych w obiekcie (na przykład wyłamania krat).
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.