Systemy przeciwoblodzeniowe w praktyce

Systemy przeciwoblodzeniowe w praktyce

Opady śniegu pojawiają się najczęściej wtedy, gdy temperatury oscylują w zakresie -8 do -1ºC. O ile śnieg jest doceniany przez narciarzy czy dzieci na feriach zimowych, tak w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych ukazuje się raczej jako zmora. Wiecznie odśnieżanie, posypywanie nawierzchni solą lub popiołem, ryzyko poślizgnięcia na lodzie, który wytworzy się w razie odwilży i przymrozków. Macie dosyć niedogodności i tracenia czasu? Zainwestujcie w system przeciwoblodzeniowy! Zobaczcie gdzie można go zamontować i jak wygląda to w praktyce.

Z artykułu
dowiesz
się:
  • gdzie można zastosować systemy przeciwoblodzeniowe i jakie są ich zalety;
  • na jakiej zasadzie działają i jakie są możliwości ich montażu;
  • jakie są możliwości sterowania systemem przeciwoblodzeniowym mające wpływ na koszty eksploatacyjne;
  • jak przygotować projekt instalacji na podjazd lub na schody;
  • jak dobrać moc w zależności od różnorodnych czynników.

Systemy przeciwoblodzeniowe

Systemy przeciwoblodzeniowe w praktyce, zdjęcie: pixabay.com

Gdzie i dlaczego zastosować systemy przeciwoblodzeniowe

Systemy przeciwoblodzeniowe można zamocować wokół domu, na podjeździe, na ścieżce i chodnikach. Pomagają także zapobiegać oblodzeniu rynien – jednak jak sama nazwa wskazuje, nie są po to, by rozpuszczać już zalegający lód, a zapobiegać jego pojawieniu się. Tego rodzaju rozwiązania stosuje się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także na drogach dojazdowych, parkingach, na mostkach i kładkach dla pieszych w projektach miejskich.

Systemy przeciwoblodzeniowe zadbają o bezpieczeństwo, gdyż nawet cienka warstwa lodu powstała przez nocne przymrozki i opady może spowodować upadek. Nie są one wbrew pozorom potrzebne jedynie zimą, podczas opadów śniegu, ale także jesienią i wiosną, w zależności od warunków pogodowych. Systemy przeciwoblodzeniowe w rynnach zapobiegną gromadzeniu się śniegu i jego zaleganiu na powierzchni dachu, chroniąc fasadę budynku.

Jak działają systemy przeciwoblodzeniowe i jakie są ich zalety

Reklama

System przeciwoblodzeniowy porównuje się w uproszczeniu do podłogowego ogrzewania domów ze względu na specyfikę działania. W zależności od zastosowanych komponentów i systemów sterowań, będzie on np. działał wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba podyktowana wilgotnością, temperaturą czy opadami lub wtedy, gdy sami go uruchomimy. Ze względu na wydajność i skuteczność poleca się pierwsze rozwiązanie, które inwestycyjnie jest jednak bardziej kosztowne.

Systemy przeciwoblodzeniowe składają się z mat lub przewodów, ale o nich opowiemy więcej już za moment. Jakie są koszty użytkowania? Trudno jasno je określić, gdyż zależą od powierzchni i wielu innych czynników, dlatego najlepiej zwrócić się z prośbą o wycenę do wybranej firmy. Jeśli zastanawiamy się nad samymi kosztami eksploatacyjnymi, nie będą one relatywnie duże, gdyż w razie bezśnieżnej zimy system nie będzie się po prostu uruchamiał, nie generując żadnych kosztów.

Systemy przeciwoblodzeniowe

Systemy przeciwoblodzeniowe w praktyce, zdjęcie: pexels.com

Jak dobrać system i sposób działania

Na każdym rodzaju podjazdu, chodnika czy schodów można zainstalować system przeciwoblodzeniowy – bez względu na rodzaj pokrycia i wielkość powierzchni. Działa on na kostce, betonie, terakocie, płycie chodnikowej oraz innych popularnych materiałach wykończeniowych. Wybierając system na podjazd, warto pamiętać o spadku terenu – w przypadku dużego nachylenia poza systemem konieczne jest odwodnienie liniowe, które odprowadzi wodę. Przykładowo na podjeździe nie trzeba wcale mocować mat czy kabli na całej powierzchni, a jedynie tam, gdzie opony stykają się z nawierzchnią (mały podjazd). Jeśli spodziewamy się dużego natężenia ruchu na podjeździe o znacznej powierzchni, konieczne jest przeprowadzenie instalacji na całości.

W polskich warunkach klimatycznych stosuje się instalacje o mocy 300 W/m2 – mogą to być wspomniane już maty oraz przewody. Pierwsze rozwiązanie jest polecane na powierzchnię o regularnych kształtach, bez łuków. Maty są zdecydowanie szybsze w montażu. Jeśli mamy do czynienia ze schodami lub powierzchnią o nieregularnym kształcie, zaleca się kable grzejne zasilane jednostronnie układane w odstępie 10 cm, by uzyskać moc 300 W/m2.

Co ze sterowaniem? Mamy do wyboru sterowanie stałomocne, czyli takie, w którym np. maty pobierają stałą ilość prądu. Aby wygenerować oszczędności można użyć regulatora, który automatycznie wyłączy i włączy instalację w razie potrzeby. Termostaty do systemów przeciwoblodzeniowych działają na zasadzie pomiaru temperatury lub temperatury i wilgoci.

Na rynku można także znaleźć systemy samoregulujące, które polegają na zastosowaniu kosztowniejszych przewodów. Dzięki specyficznej budowie różne odcinki grzeją z inną mocą, dlatego kabel oddaje więcej ciepła w miejscach pokrytych lodem czy śniegiem, mniej w już wcześniej rozmrożonych. Sterowniki mikroprocesorowe są w pełni zautomatyzowane, pomagając zaoszczędzić nawet do 75% energii w stosunku do systemów z pomiarem samej temperatury.

Instalacje na schodach i w rynnach

System przeciwoblodzeniowy na schodach, podobnie jak w przypadku podjazdów i chodników, najlepiej wykonać przed położeniem materiałów wykończeniowych. W przypadku otwartej przestrzeni pod nimi, zaleca się dodatkową izolację cieplną np. z wełny mineralnej. Przewody na schodach zewnętrznych układamy w formie pętli w poprzek stopni, w równych odstępach.

Decydując się na system przeciwoblodzeniowy w rynnach, konieczny jest przewód o zwiększonej odporności na promieniowanie UV, ułożony wzdłuż rynny w obu kierunkach, by osiągnąć wymaganą moc na m2 powierzchni. Rynny oraz rury spustowe ogrzewa się zazwyczaj wspólną instalacją.

Systemy przeciwoblodzeniowe

Systemy przeciwoblodzeniowe w praktyce, zdjęcie: pixabay.com

Kilka słów o projekcie instalacji przeciwoblodzeniowej

W tym miejscu warto także zastanowić się nad przygotowaniem projektu systemu przeciwoblodzeniowego. Dobry system będzie skutecznie zapobiegał oblodzeniu przy minimalnym poborze energii. Większość z nich pracuje na mocy 250-400 W, uśrednione 300 W, przypadające na m2 powierzchni. Dobierając moc należy dodatkowo uwzględnić rodzaj izolacji termicznej, strefę klimatyczną, wpływ sąsiadujących budynków. W przypadku np. domu w górach zaleca się zwiększyć moc przewodów i mat nawet o 20-50%.

Prace montażowe systemu na podjeździe zaczynamy zawsze od określenia punktu początkowego i miejsca zainstalowania czujników. Konieczne jest zastosowanie siatki montażowej zapobiegającej wciskaniu przewodów w podłoże. Kable przymocowujemy do siatki. Po ukończeniu instalacji systemu, całość należy pokryć podsypką cementowo-piaskową lub piaskową i dopiero ułożyć materiały wykończeniowe. Przy nawierzchni betonowej poleca się specjalne plastyfikatory.

Podczas montażu należy pamiętać o tym, by prowadzić przewody razem z krzywizną podjazdu. Dodatkowo jeśli przewidujemy montaż do zadaszonego miejsca, konieczne jest ułożenie przewodów min. 1 m w głąb. Czujniki temperatury powinny znaleźć się w obrębie ogrzewanego obszaru w odległości min. 2,5 cm od przewodów grzejnych.

Prace montażowe systemu przeciwoblodzeniowego na schodach zaczynamy od ułożenia płyt izolacyjnych, do których przyklejamy przewody.

Koniec z lodem wokół posesji

Pomimo tego, że zimy wydają się być łagodniejsze, nawet wiosną i jesienią możemy spodziewać się zamarzających podjazdów, chodników czy schodów, które narażają bezpieczeństwo wszystkich domowników. Jeśli macie dość odśnieżania i zależy wam na bezpieczeństwie oraz wygodzie, wybierzcie jedno z polecanych rozwiązań wraz z odpowiednimi sterownikami – w końcu to one mają niebagatelne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu systemu.

Jakie są wasze doświadczenia z systemami przeciwoblodzeniowymi?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2020-01-24

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej