Szyba – jedno czy dwukomorowa?

Szyba – jedno czy dwukomorowa?

Stolarka okienna ewoluuje bardzo szybko i mało kto pamięta już o popularnych jeszcze dwadzieścia lat temu oknach „szwedzkich”. Na rynku pojawiają się okna z różnych materiałów, o odmiennej konstrukcji i przeznaczeniu. Zanim dokonamy zakupu, warto zastanowić się nad parametrami okien, które chcemy zamontować. O co chodzi z oknami jedno czy dwukomorowymi szybami?

Okno, jakie jest, każdy widzi…

Okno składa się z ramy zamontowanej na ścianie, którą nazywa się ościeżnicą, ze skrzydeł okiennych oraz wypełnienia ram skrzydeł (najczęściej ze szkła pojedynczego, podwójnego lub potrójnego). Współczesne okna wykonywane są z drewna, PCW lub PCV (polichlorek winylu), profili metalowych. Obecnie okna są coraz bardziej nowoczesnymi i posiadają nie tylko różne kształty, ale też świetne i funkcjonalne rozwiązania. Najczęstsze typy okien stosowane we współczesnym budownictwie to okna:

 • skrzynkowe,
 • ościeżnicowe,
 • krosowe,
 • zespolone,
 • jednoramowe,

a do tego także okna o dedykowanym przeznaczeniu:

 • połaciowe,
 • Lukarny
 • tzw. wolne oko
 • witrynowe
 • świetlikowe,
 • balkonowe,

Okna dostępne na rynku są rozwieralne, uchylne, uchylno-rozwieralne, obrotowe, obrotowo-otwieralne, montowane na stałe, przesuwne. Okna posiadają elementy nawiewne – nawiewniki (higrosterowane, ciśnieniowe i sterowane ręcznie). Okna podlegają pewnym przepisom związanym z technologia ich wytwarzania.

Na co zwrócić uwagę?

Przez okna ucieka z domu od 25 do 40% ciepła. O stratach ciepła w budynku nie decydują jednak tylko okna! Ale warto rozważyć jakie okna zamontować w swoim domu. Dobrze porównać parametry okien polecanych przez różne firmy i dokonać wyboru nie tylko podyktowanego ceną. Aby zakupić okna, które ogranicza nam zjawisko uciekania ciepła trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U i współczynnik przepuszczalności energii cieplnej g. W celu ograniczenia strat ciepła powinno się dokonać zakupu okien o tzw. niskich współczynnikach przenikania ciepła Uw. (dla całego okna ) 1,1 W/(m2K). Jest to oczywiście uzależnione także od konstrukcji domu, w którym okna mają być zamontowane, od technologii jego budowy. Dlatego specjaliści podają, że dla domów o niskim zapotrzebowaniu na energię Uw okien może być na poziomie 0,9 W/(m2K). Warto zwrócić też uwagę na szyby o wysokim współczynniku przepuszczalności energii słonecznej g. Jeśli parametr g jest wysoki, tym więcej promieniowania dociera do wnętrza pomieszczeń. Na rynku pojawiły się tzw. okna aktywne, czyli takie, których Uw jest mniejsze lub równe 0,9 W/ (m2K),a wartość „g” jest mniejsza lub równa 50%. Najcieplejsze okna, to te o najniższym współczynniku Ug. To pakiety o dużej grubości szyb z komorami 16-18 mm i tzw. ciepłymi ramkami dystansowymi z tworzyw sztucznych.

Reklama

Duże okna
Duże okna, źródło: Pixabay

Szyby zespolone

Szyby zespolone jednokomorowe i dwukomorowe do okien to szyby, które składają się z dwóch lub trzech szyb, z których jedna lub dwie to szyby z niewidoczną warstwą kombinacji metali szlachetnych, natomiast druga jest szyba typu float. Okna te cechuje to, że szyby posiadają cienką i niewidoczną dla oka warstwę przepuszczająca światło i energię słoneczną do wnętrza. A to nie zapobiega przenikaniu ciepła z pomieszczenia na zewnątrz. Pomiędzy szybami może znajdować się gaz szlachetny (argon lub krypton), który dodatkowo obniża współczynnik przenikania ciepła U.

Szyby zespolone
Szyby zespolone, źródło: Pixabay

Izolacyjność okien

Izolacyjność termiczna okien jest bardzo ważna ze względu na to, że okno jest tym elementem w naszym domu czy mieszkaniu, przez które ucieka najwięcej ciepła. Stąd nasze wątpliwości przed dokonaniem zakupu okien! Zależy nam na tym, żeby zwiększyć izolacyjność naszych domów poprzez montaż okien o podwójnych a nawet potrójnych szybach, czy kilkukomorowych ościeżnicach. Dlatego jakość okien, ich cena jest m.in. uzależniona właśnie od tego, czy szyba w oknie jest jedno czy dwukomorowa. O parametrze izolacyjności informuje kupującego tzw. współczynnik przenikania ciepła Uw. Współczynnik ten, zgodnie z normą określa straty ciepła z wewnątrz do zewnątrz. O współczynniku Uw decyduje przenikalność termiczna profilu oraz pakietu szybowego, a także sposób osadzenia oraz udział szybu w całym oknie. Mówi o tym norma PN-EN 14351-1+A1. Każdy producent okien powinien podawać informację dot. Uw. Informacja o tym powinna się znaleźć na etykiecie lub w dokumentacji.

Izolacyjność okien
Izolacyjność okien, źródło: Pixabay

Akustyczność okien

Zgodnie z normami okna muszą spełniać określone wymogi związane z akustycznością. Jest to ważne szczególnie wówczas, kiedy nasze mieszkanie lub dom zlokalizowane są na terenie narażonym na hałas. Aby osiągnąć podwyższoną izolacyjność akustyczną okna stosuje się tzw. zestawy szybowe. Są to gotowe fabrycznie ramki z dwoma a nawet trzema taflami szkła wypełnionymi gazem, najczęściej argonem lub kryptonem.

Montaż okien
Montaż okien, źródło: Pixabay

Okna, które montujemy obecnie

Dziś w domach montujemy hermetycznie połączone szyby zespolone złożone z dwóch lub trzech tafli szkła, a za standard energooszczędności przyjmujemy U (współczynnik przenikania ciepła) wynoszący: 1,0 W/m2K. Szyby zespolone złożone z dwóch tafli szkła – tzw. szyby jednokomorowe – zachowują parametry cieplne dzięki grubości tafli szkła (po 4 mm każda) oraz argonowemu wypełnieniu. Dodatkowo jedna z tafli pokrywana jest zazwyczaj specjalną powłoką niskoemisyjną. Większy komfort cieplny zapewniają jednak (coraz popularniejsze, choć droższe) szyby dwukomorowe, złożone z trzech tafli szkła odgradzających dwie komory wypełnione argonem lub kryptonem. W tym wypadku powłokę niskoemisyjną mają obie zewnętrzne szyby. Również obecność dwóch komór (a przez to większej ilości gazu) znacząco poprawia termiczność całego okna. Szyby dwukomorowe są więc z powodzeniem stosowane w budownictwie energooszczędnym. Często są także pokrywane powłoką łatwo zmywalną. Jeśli możemy wydać więcej na okna, warto więc zainwestować w szyby dwu lub więcej komorowe.

Okno trzyszybowe

Obecnie stajemy przed wyborem czy w naszych oknach mają być okna trzyszybowe czy dwuszybowe. Szczególnie, że coraz chętniej okna montowane w naszych domach posiadają spore połacie przeszkleń. Jeśli ważne jest dla nas wysoki standard energetyczny, to z pewnością lepsze będą okna trzyszybowe. Lepiej jest wybrać okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Trzyszybowe lepiej będą chronić ubytek ciepła. Nowoczesne okna mają pakiety szybowe w postaci dwóch lub trzech tafli szkła o grubości 4 lub 6 mm. Szkło oddzielone jest ramką dystansową, która utrzymuje je pozycji pionowej w odpowiedniej odległości od siebie. Komory okienne mają wówczas 10-18mm, najczęściej zaś 16 mm. Wnętrze komór wypełnia najczęściej argon. Jest to gaz o dobrych właściwościach izolacyjnych. Okna te mogą mieć ulepszona izolacyjność dzięki dodatkowym powłokom ciepłochłonnym lub selektywnym. Okna trzyszybowe są uważane za bardzo ciepłe. Producenci podają na przykład współczynnik Ug=0,5-0,9 W/(m2K).

Okna
Okna, źródło: Pixabay

Okna dwuszybowe

Okna dwuszybowe ze zwykłymi szybami float mają współczynnik przenikania ciepła Ug = 1,1 W/(M2k). Niektórzy producenci oferują okna z pakietem dwuszybowym, których parametry Uw są na poziomie 1-1,1. Spełniają więc one obowiązujące normy i przepisy. Jak pokazują badania okna te sprzedają się mniej więcej na poziomie 10% okien sprzedawanych na rynku. Są rzadko kupowane. Jeśli ktoś decyduje się na takie okna, to najczęściej w celu zamontowania ich do nieogrzewanych pomieszczeń gospodarczych, czy garaży. Dzieje się tak ze względu na to, że w przepisach nie ma mowy na temat wymagań co do ich termoizolacyjności.

Okna domowe
Okna domowe, źródło: Pixabay

Pakiety trzyszybowe

Pakiety trzyszybowe w oknach powodują, że okna te są najcieplejsze i mają dobrze izolowane profile. Współczynnik U nawet poniżej 0,7 W/ (m2K). stosuje się je także w konstrukcjach okien o współczynniku Uw nie większym niż 1,1. Prawo zaostrzyło wymogi w zakresie termoizolacyjności okien, co spowodowało, że zaczęto pogrubiać profile, aby można było montować w nich szersze i cieplejsze pakiety trzyszybowe. Producenci takich okien reklamują, że dzięki takim rozwiązaniom i dostosowaniom do norm okna są nowocześniejsze, mają przekładki termiczne i lepsze uszczelnienia.

Dla kogo okna dwuszybowe, a dla kogo trzyszybowe?

Zaleca się, aby w nowowznoszonych domach energooszczędnych, a nawet pasywnych montować okna ciepła. Dlaczego? Ponieważ dom, który jest dobrze zaizolowany nie może mieć okien, które będą mostkami termicznymi. Specjaliści wskazują, że powinno montować się okna o współczynniku Ug na poziomie 0,9-0,9 W/ (m2K). Ale należy pamiętać, że warto zwrócić uwagę także na to, czy okna będą nam dawały jasny wnętrza, czy będą pozyskiwały energię ciepła słonecznego i nie będą przegrzewały domu! Okna dwuszybowe są wybierane wówczas, gdy przeprowadza się termomodernizacje starego domu. Fachowcy wskazują, że budynki te mają cienką termoizolację i mogą mieć też sporo mostków termicznych, co jest powodem montowaniu w nich okien o niezbyt wysokich parametrach izolujących. Innymi przykładami, gdzie montuje się okna dwuszybowe są budynki, w których jest mało okien, albo w których okna są bardzo małe.

Informacje na temat okien dwuszybowych i trzyszybowych

Podaje się, że okna z pakietami jednokomorowymi są trochę jaśniejsze niż okna z pakietem dwukomorowym. Co oznacza, że każda powłoka ciepłochłonna zmniejsza przenikanie światła oraz każda dodatkowa szyba pochłania trochę światła. Producenci informują , że pakiet okna jednokomorowego, które posiada powłokę selektywną może zmniejszyć przepuszczalność światła o ok. 20-30%. Fachowcy zwracają też uwagę, że przez okna z pakietami dwuszybowymi do naszych wnętrz przenikać będzie więcej ciepła emitowanego przez słońca. Okna trzyszybowe zaś zapewniają przenikanie dość dużej ilości energii cieplnej, ale nie powodują nadmiernego nagrzewania się domu.

Okna
Okna, źródło: Pixabay

Nowoczesna stolarka okienna o odpowiednich parametrach izolacyjności szyb, może stać się gwarantem ograniczenia wydatków na ogrzewanie. Warto rozważyć różne możliwości, aby mieć komfort we wnętrzach oraz realne oszczędności w domowym budżecie.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-01-10

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej