Tak można mieszkać - Idea mikrodomów

Tak można mieszkać - Idea mikrodomów

Mikrodomy szturmem zdobyły amerykański rynek. Ruch małych i tanich domów, bez konieczności zaciągania wieloletniego kredytu bankowego staje się coraz powszechniejszy także w Europie, a tym samym i w Polsce! Nasuwa się jednak pytanie, czy mikrodomy w Polsce to tylko chwilowa moda? … a może na przestrzeni następnych dekad małe i niedrogie domki staną się elementem charakterystycznym dla naszego krajobrazu? Wbrew polskim przyzwyczajeniom do wznoszenia dużych, wielorodzinnych i wielokondygnacyjnych domów okazuje się, że na małym metrażu też można mieszkać i to zupełnie funkcjonalnie!

Trochę danych

Jak podaje GUS podsumowując 2016r. – średnia powierzchnia mieszkaniowa w Polsce to ok. 77,2 m2. Na jedną osobę w rodzinie przypada średnio ok. 27,6m2 powierzchni użytkowej. Z kolei z raportu ZBP upublicznionego końcem 2016 r. wynika, że 2,05 mln Polaków posiada kredyt mieszkaniowy. Raport wyszczególnia, że średnia wartość zaciągniętego kredytu mieszkaniowego wyniosła w 2016r. ponad 221 tys. zł. Taka suma pozwala na zakup mieszkania w Warszawie o powierzchni 29 m2. Jeśli wziąć pod lupę budowane w Polsce w II połowie XX wieku domy, to okazuje się, że nie mija tradycja wznoszenia dużych, często wielorodzinnych domów. Specjaliści w branży prognozują, że idea mikrodomów w naszym kraju raczej się nie przyjmie. W przeciwieństwie do Polaków Amerykanie przed 35 r.ż. starają się unikać kredytów, stąd nastąpił boom budowlany na tzw. „tiny house”. Dane statystyczne z ostatnich lat pokazują wyraźnie, że w Polsce największa liczba kredytów mieszkaniowych udzielana jest osobom przed 40 r.ż. Polacy masowo biorą kredyty po to, aby móc wybudować swój upragniony dom.

Idea mikrodomów - mikrodom w lesie
Idea mikrodomów - mikrodom w lesie, źródło: Flickr

Idea mikrodomów

Od paru ładnych lat w USA rozprzestrzenia się idea na budowanie całorocznych domów – tanich w budowie i w utrzymaniu, charakteryzujących się minimalną powierzchnią użytkową – z reguły do ok. 50 m2. Moda ta rozpowszechniona została przez Tiny House Movement. Ruch ten zachęca, aby budować małe i oszczędne domy, po to, by uwolnić się od kredytów hipotecznych, wieloletniej pogoni za pieniądzem. Wszystko w obliczu danych, które mówią, że przeciętny obywatel Ameryki wydaje 1/3 do ½ swojej pensji na utrzymanie swojego domu. Moda na miniaturyzację towarzyszy nam w wielu dziedzinach technologicznych od lat, więc nie ma się co dziwić, że domy o dobrym designie, zaprojektowane z dbałością o wysoką funkcjonalność każdego centymetra powierzchni użytkowej stały się modne. W Polsce pojawiła się wśród deweloperów moda na mikroapartamenty. Wciąż jednak nie widać, aby szalona moda na wznoszenie maleńkich, nowoczesnych, ekologicznych i bardzo funkcjonalnych domów pojawiła się i u nas.

Przepisy a budowa mikrodomu
Przepisy a budowa mikrodomu, źródło: Pixabay

Przepisy a budowa mikrodomu

Reklama

Właściciel nie musi starać się o pozwolenie na budowę jeśli:
- dom nie jest powiązany na stałe z gruntem,
- jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2 a powierzchnia mieszkalna zajmuje nie więcej niż 48m2.

Postawienie domu wiąże się ze zgłoszeniem do właściwego urzędu. Jeśli dom zamawiany jest w firmie produkującej mikrodomy to zwykle otrzymujemy w pakiecie odpowiednie dokumenty do zgłoszenia. Po upływie 30 dni od zgłoszenia można rozpocząć prace budowlane.

Najsłynniejsze mikrodomy
Najsłynniejsze mikrodomy, źródło:Pixabay

Najsłynniejsze mikrodomy

Prefabrykowane domy zaprojektowane zgodnie z ideą mikrodomów powstają na całym świecie. Oto kilka przykładów domów, które można kupić i przetransportować w dowolne miejsce, gdyż konstrukcja jest lekka, a materiały z których wykonany jest dom można zmontować właściwie samodzielnie:

 • Nido Micro House z Finlandii – powierzchnia ok. 13,5 m2, wzniesiony z lokalnych, drewnianych materiałów, powstał w 2 tygodnie, kosztował 10,5 tys. euro
 • APH80 z Hiszpanii – powierzchnia ok. 27 m2, konstrukcja drewniana z wykorzystaniem surowych paneli z cementu na elewacji, kosztował 32 tys. euro.
 • Micro-Compact Home z Anglii – dom w kształcie kubika o wymiarach 2,66x2,66,2,66 – powierzchnia 7m2! Idealna dla studentów i turystów. Cena od 38 tys. euro.
 • Najsłynniejszym mikrodomem w Polsce okrzyknięto zbudowany w Warszawie tzw. dom Kereta. Został on wzniesiony pomiędzy blokiem a kamienicą, a jego wymiary zaskakują: w najszerszym miejscu dom mierzy 152 cm, a w najwęższym tylko ok. 92! Dom Kereta traktowany jest jako instalacja artystyczna. Zaprojektowany w wąskiej szczelinie pomiędzy blokiem mieszkalnym a kamienicą dom Kereta udostępniany jest artystom i intelektualistom z całego świata.
 • Pomysłodawcą takiego mikrodomu skonstruowanego na potrzeby ludzkie jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych architektów nowoczesnych Renzo Piano, który zaprojektował dom Diogenes – na 6 m2 zmieścił bez problemu wszelkie elementy potrzebne człowiekowi do samodzielnego funkcjonowania. Dom stoi na terenie kampusu Vitry.
 • Pracownia Mizuishi Architects Atelier zaprojektowała dom na planie trójkąta o powierzchni 55m2. Z przeznaczeniem na funkcjonalne mieszkanie dla 3 osobowej rodziny. Dom zyskał na popularności szczególnie w miejscach nawiedzanych przez trzęsienia ziemi.
 • Na pomysł produkcji mikrodomów wpadł inżynier Aleksander Kawiński z Aleksandrowa Łódzkiego, który oferuje na sprzedaż dom w paczce za 50 tys. złotych. Wędrujący dom wyrósł z idei częstszego w obecnych czasach przemieszczania się za pracą. Modułowy dom z tarasem każdy może postawić samodzielnie, a co jest ciekawe, do jednego modułu można z czasem domontowywać kolejne! Jego atutem jest „nie związanie domu z gruntem”, co oznacza, że zgodnie z prawem może być stawiany nawet na terenach objętych zakazem zabudowy.

Plany mikrodomu
Plany mikrodomu, źródło: Pinterest

Dlaczego warto rozważyć wybudowanie mikrodomu?

Jeśli…
- posiadasz działkę,
- nie chcesz brać kredytu,
- uważasz, że do granic wytrzymałości doprowadzić Cię mogą zawiłości związane z załatwieniem wszelkich formalności zanim zacznie się budowa
- marzysz o tym, żeby wznieść swój dom szybko i sprawnie
- nie dałbyś rady mieszkać na terenie blokowiska
to może powinieneś rozważyć wzniesienie mikrodomu?

Wnętrze 1 Wnętrze 2 Wnętrze 3

Wnętrze mikrodomu - galeria, źródło: Pinterest

Co przemawia za tym, że idea wznoszenia mikrodomów wcale nie jest oderwana od rzeczywistości polskiej? Z pewnością użycie do budowy nowoczesnych materiałów, które nie wymagają tradycyjnych technik budowlanych i czasu oczekiwania, aby rozpocząć kolejne etapy prac, domy mają niską przenikalność, a więc są „ciepłe zimą” a „chłodne latem”. Mikrodomy uważa się za obiekty ekologiczne, gdyż na etapie wznoszenia od razu montuje się na przykład fotowoltaikę lub inne, nowoczesne systemu pozyskiwania energii. Najczęściej wymienianymi atutami mikrodomów są:

 1. Krótki czas budowy
 2. Niskie koszty budowy
 3. Nie są konieczne wielomiesięczne formalności prawne dot. uzyskania różnych zgód i pozwoleń
 4. Niskie koszty utrzymania
 5. Różnorodne możliwości kształtowania przestrzeni – indywidualizacja projektu pod konkretna osobę, czy rodzinę
 6. Wznosi się je zwykle z elementów prefabrykowanych lub z drewna

Mikrodomy w europie
Mikrodomy w Europie, źródło: Pixabay

Dlaczego mikrodomy coraz chętniej są wznoszone w różnych częściach Europy? Są różne powody… m.in.:
- wznosi się je tam, gdzie są urokliwe widoki, a domy te traktuje się jako letnie „rezydencje” wzniesione tanim kosztem bez zbędnych formalności.
- dla studentów, którzy - jak się okazuje chętnie chcą mieszkać samodzielnie, a uczelnie zauważyły, że koszt takich mikrodomków jest znacząco niższy w utrzymaniu niż standardowego akademika!
- dla osób chcących się szybko usamodzielnić (Dla przykładu koszt takiego domu w Londynie jest 60 razy mniejszy niż maleńkiej kawalerki!)
- dla osób wymagających wsparcia po np. kataklizmach. (Mikrodomy zaczęły powstawać w Japonii, która często dotykana jest na przykład trzęsieniami ziemi).

Mikrodomy 1 Mikrodomy 2 Mikrodomy 3

Galera mikrodomów, źródło: Pinterest

Projektanci i architekci mikrodomów starają się ograniczyć niezbędny metraż do minimum, a co za tym idzie także i koszty budowy mikrodomu oraz koszty związane z jego użytkowaniem. Analizując plany mikrodomów zauważyć można, że często mają jedno duże przeszklenie oraz taras. Mikrodomy najczęściej są parterowe z antresolą lub dwukondygnacyjne. Wiele przestrzeni oszczędza się tworząc szafy w formie ścian działowych. Wnętrza zwykle nie są przedzielone tylko tworzą jakby jeden organizm. Takie serce domu - salon, który poprzez innowacyjne rozwiązania związane z meblami, schodami, pomysłowo rozplanowanymi urządzeniami jest w stanie pełnić bardzo różnorodne funkcje. Oglądając pomysły na organizację przestrzeni w mikrodomach można zainspirować się i przenieść niektóre rozwiązania do każdego właściwie pokoju w tradycyjnym domu. Zdjęcia można oglądać na popularnych stronach, takich, jak Flickr czy Pinterest. Warto także śledzić trendy związane z mikrodomami na facebooku.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-01-30

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej