Tak można mieszkać - Idea mikrodomów

Tak można mieszkać - Idea mikrodomów

Mikrodomy szturmem zdobyły amerykański rynek. Ruch małych i tanich domów, bez konieczności zaciągania wieloletniego kredytu bankowego staje się coraz powszechniejszy także w Europie, a tym samym i w Polsce! Nasuwa się jednak pytanie, czy mikrodomy w Polsce to tylko chwilowa moda? … a może na przestrzeni następnych dekad małe i niedrogie domki staną się elementem charakterystycznym dla naszego krajobrazu? Wbrew polskim przyzwyczajeniom do wznoszenia dużych, wielorodzinnych i wielokondygnacyjnych domów okazuje się, że na małym metrażu też można mieszkać i to zupełnie funkcjonalnie!

Trochę danych

Jak podaje GUS podsumowując 2016r. – średnia powierzchnia mieszkaniowa w Polsce to ok. 77,2 m2. Na jedną osobę w rodzinie przypada średnio ok. 27,6m2 powierzchni użytkowej. Z kolei z raportu ZBP upublicznionego końcem 2016 r. wynika, że 2,05 mln Polaków posiada kredyt mieszkaniowy. Raport wyszczególnia, że średnia wartość zaciągniętego kredytu mieszkaniowego wyniosła w 2016r. ponad 221 tys. zł. Taka suma pozwala na zakup mieszkania w Warszawie o powierzchni 29 m2. Jeśli wziąć pod lupę budowane w Polsce w II połowie XX wieku domy, to okazuje się, że nie mija tradycja wznoszenia dużych, często wielorodzinnych domów. Specjaliści w branży prognozują, że idea mikrodomów w naszym kraju raczej się nie przyjmie. W przeciwieństwie do Polaków Amerykanie przed 35 r.ż. starają się unikać kredytów, stąd nastąpił boom budowlany na tzw. „tiny house”. Dane statystyczne z ostatnich lat pokazują wyraźnie, że w Polsce największa liczba kredytów mieszkaniowych udzielana jest osobom przed 40 r.ż. Polacy masowo biorą kredyty po to, aby móc wybudować swój upragniony dom.

Idea mikrodomów - mikrodom w lesie
Idea mikrodomów - mikrodom w lesie, źródło: Flickr

Idea mikrodomów

Od paru ładnych lat w USA rozprzestrzenia się idea na budowanie całorocznych domów – tanich w budowie i w utrzymaniu, charakteryzujących się minimalną powierzchnią użytkową – z reguły do ok. 50 m2. Moda ta rozpowszechniona została przez Tiny House Movement. Ruch ten zachęca, aby budować małe i oszczędne domy, po to, by uwolnić się od kredytów hipotecznych, wieloletniej pogoni za pieniądzem. Wszystko w obliczu danych, które mówią, że przeciętny obywatel Ameryki wydaje 1/3 do ½ swojej pensji na utrzymanie swojego domu. Moda na miniaturyzację towarzyszy nam w wielu dziedzinach technologicznych od lat, więc nie ma się co dziwić, że domy o dobrym designie, zaprojektowane z dbałością o wysoką funkcjonalność każdego centymetra powierzchni użytkowej stały się modne. W Polsce pojawiła się wśród deweloperów moda na mikroapartamenty. Wciąż jednak nie widać, aby szalona moda na wznoszenie maleńkich, nowoczesnych, ekologicznych i bardzo funkcjonalnych domów pojawiła się i u nas.

Przepisy a budowa mikrodomu
Przepisy a budowa mikrodomu, źródło: Pixabay

Przepisy a budowa mikrodomu

Reklama


Właściciel nie musi starać się o pozwolenie na budowę jeśli:
- dom nie jest powiązany na stałe z gruntem,
- jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2 a powierzchnia mieszkalna zajmuje nie więcej niż 48m2.

Postawienie domu wiąże się ze zgłoszeniem do właściwego urzędu. Jeśli dom zamawiany jest w firmie produkującej mikrodomy to zwykle otrzymujemy w pakiecie odpowiednie dokumenty do zgłoszenia. Po upływie 30 dni od zgłoszenia można rozpocząć prace budowlane.

Najsłynniejsze mikrodomy
Najsłynniejsze mikrodomy, źródło:Pixabay

Najsłynniejsze mikrodomy

Prefabrykowane domy zaprojektowane zgodnie z ideą mikrodomów powstają na całym świecie. Oto kilka przykładów domów, które można kupić i przetransportować w dowolne miejsce, gdyż konstrukcja jest lekka, a materiały z których wykonany jest dom można zmontować właściwie samodzielnie:

 • Nido Micro House z Finlandii – powierzchnia ok. 13,5 m2, wzniesiony z lokalnych, drewnianych materiałów, powstał w 2 tygodnie, kosztował 10,5 tys. euro
 • APH80 z Hiszpanii – powierzchnia ok. 27 m2, konstrukcja drewniana z wykorzystaniem surowych paneli z cementu na elewacji, kosztował 32 tys. euro.
 • Micro-Compact Home z Anglii – dom w kształcie kubika o wymiarach 2,66x2,66,2,66 – powierzchnia 7m2! Idealna dla studentów i turystów. Cena od 38 tys. euro.
 • Najsłynniejszym mikrodomem w Polsce okrzyknięto zbudowany w Warszawie tzw. dom Kereta. Został on wzniesiony pomiędzy blokiem a kamienicą, a jego wymiary zaskakują: w najszerszym miejscu dom mierzy 152 cm, a w najwęższym tylko ok. 92! Dom Kereta traktowany jest jako instalacja artystyczna. Zaprojektowany w wąskiej szczelinie pomiędzy blokiem mieszkalnym a kamienicą dom Kereta udostępniany jest artystom i intelektualistom z całego świata.
 • Pomysłodawcą takiego mikrodomu skonstruowanego na potrzeby ludzkie jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych architektów nowoczesnych Renzo Piano, który zaprojektował dom Diogenes – na 6 m2 zmieścił bez problemu wszelkie elementy potrzebne człowiekowi do samodzielnego funkcjonowania. Dom stoi na terenie kampusu Vitry.
 • Pracownia Mizuishi Architects Atelier zaprojektowała dom na planie trójkąta o powierzchni 55m2. Z przeznaczeniem na funkcjonalne mieszkanie dla 3 osobowej rodziny. Dom zyskał na popularności szczególnie w miejscach nawiedzanych przez trzęsienia ziemi.
 • Na pomysł produkcji mikrodomów wpadł inżynier Aleksander Kawiński z Aleksandrowa Łódzkiego, który oferuje na sprzedaż dom w paczce za 50 tys. złotych. Wędrujący dom wyrósł z idei częstszego w obecnych czasach przemieszczania się za pracą. Modułowy dom z tarasem każdy może postawić samodzielnie, a co jest ciekawe, do jednego modułu można z czasem domontowywać kolejne! Jego atutem jest „nie związanie domu z gruntem”, co oznacza, że zgodnie z prawem może być stawiany nawet na terenach objętych zakazem zabudowy.

Plany mikrodomu
Plany mikrodomu, źródło: Pinterest

Dlaczego warto rozważyć wybudowanie mikrodomu?

Jeśli…
- posiadasz działkę,
- nie chcesz brać kredytu,
- uważasz, że do granic wytrzymałości doprowadzić Cię mogą zawiłości związane z załatwieniem wszelkich formalności zanim zacznie się budowa
- marzysz o tym, żeby wznieść swój dom szybko i sprawnie
- nie dałbyś rady mieszkać na terenie blokowiska
to może powinieneś rozważyć wzniesienie mikrodomu?

Wnętrze 1 Wnętrze 2 Wnętrze 3

Wnętrze mikrodomu - galeria, źródło: Pinterest

Co przemawia za tym, że idea wznoszenia mikrodomów wcale nie jest oderwana od rzeczywistości polskiej? Z pewnością użycie do budowy nowoczesnych materiałów, które nie wymagają tradycyjnych technik budowlanych i czasu oczekiwania, aby rozpocząć kolejne etapy prac, domy mają niską przenikalność, a więc są „ciepłe zimą” a „chłodne latem”. Mikrodomy uważa się za obiekty ekologiczne, gdyż na etapie wznoszenia od razu montuje się na przykład fotowoltaikę lub inne, nowoczesne systemu pozyskiwania energii. Najczęściej wymienianymi atutami mikrodomów są:

 1. Krótki czas budowy
 2. Niskie koszty budowy
 3. Nie są konieczne wielomiesięczne formalności prawne dot. uzyskania różnych zgód i pozwoleń
 4. Niskie koszty utrzymania
 5. Różnorodne możliwości kształtowania przestrzeni – indywidualizacja projektu pod konkretna osobę, czy rodzinę
 6. Wznosi się je zwykle z elementów prefabrykowanych lub z drewna

Mikrodomy w europie
Mikrodomy w Europie, źródło: Pixabay

Dlaczego mikrodomy coraz chętniej są wznoszone w różnych częściach Europy? Są różne powody… m.in.:
- wznosi się je tam, gdzie są urokliwe widoki, a domy te traktuje się jako letnie „rezydencje” wzniesione tanim kosztem bez zbędnych formalności.
- dla studentów, którzy - jak się okazuje chętnie chcą mieszkać samodzielnie, a uczelnie zauważyły, że koszt takich mikrodomków jest znacząco niższy w utrzymaniu niż standardowego akademika!
- dla osób chcących się szybko usamodzielnić (Dla przykładu koszt takiego domu w Londynie jest 60 razy mniejszy niż maleńkiej kawalerki!)
- dla osób wymagających wsparcia po np. kataklizmach. (Mikrodomy zaczęły powstawać w Japonii, która często dotykana jest na przykład trzęsieniami ziemi).

Mikrodomy 1 Mikrodomy 2 Mikrodomy 3

Galera mikrodomów, źródło: Pinterest

Projektanci i architekci mikrodomów starają się ograniczyć niezbędny metraż do minimum, a co za tym idzie także i koszty budowy mikrodomu oraz koszty związane z jego użytkowaniem. Analizując plany mikrodomów zauważyć można, że często mają jedno duże przeszklenie oraz taras. Mikrodomy najczęściej są parterowe z antresolą lub dwukondygnacyjne. Wiele przestrzeni oszczędza się tworząc szafy w formie ścian działowych. Wnętrza zwykle nie są przedzielone tylko tworzą jakby jeden organizm. Takie serce domu - salon, który poprzez innowacyjne rozwiązania związane z meblami, schodami, pomysłowo rozplanowanymi urządzeniami jest w stanie pełnić bardzo różnorodne funkcje. Oglądając pomysły na organizację przestrzeni w mikrodomach można zainspirować się i przenieść niektóre rozwiązania do każdego właściwie pokoju w tradycyjnym domu. Zdjęcia można oglądać na popularnych stronach, takich, jak Flickr czy Pinterest. Warto także śledzić trendy związane z mikrodomami na facebooku.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2018-01-30

Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.