Jesteście na etapie wyboru projektu domu lub rozważacie rozbudowę aktualnego budynku mieszkalnego? Taras na piętrze to marzenie wielu osób – zobaczcie jakie są jego wady i zalety, o czym należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy i jak zrealizowali swój pomysł inni. Być może znajdziecie inspirację, która na zawsze odmieni wygląd waszego ogrodu!
Taras w domu, Zdjęcie: Pixabay.com
Taras na piętrze – dobry pomył?
Za budową tarasu przemawia wiele aspektów. Przede wszystkim jest to dodatkowa przestrzeń przeznaczona do wypoczynku, w której możemy spędzać miło popołudnia i wieczory. Taras na gruncie jest jednak prostszy w realizacji – dlaczego warto rozważyć taras na piętrze?
Przede wszystkim jeśli dobudowujemy taki taras do domu, możemy wykorzystać przestrzeń pod nim jako miejsce do parkowania samochodów. Zamiast zwykłego płaskiego lub skośnego dachu musimy dodatkowo zazbroić powierzchnię, co oczywiście przekłada się na większe koszty. Plusem jest jednak miejsce na parkowanie samochodu i wykorzystanie dodatkowej przestrzeni ponad nią. Taras może być również postawiony niezależnie od bryły garażu. W takim przypadku na parterze uzyskujemy zadaszone miejsce do wypoczynku, w którym możemy urządzić np. ogród zimowy bądź pozostawić otwartą na ogród przestrzeń.
Za tarasem na piętrze przemawia również sprawa doświetlenia wyższych kondygnacji. Jeśli posiadamy garaż dobudowany do bryły budynku zakończony dachem spadzistym, może okazać się, że na piętrze nie jesteśmy w stanie wybić otworów okiennych, przez co niektóre z pomieszczeń będą gorzej oświetlone. Taras raz na zawsze rozwiązuje ten problem.
Jak wszystkie rozwiązania, także i to nie pozostaje wolne od wad. Taras na piętrze wymaga odpowiedniej pielęgnacji – trzeba zadbać nie tylko o spójny wystrój, co również niesie dodatkowe koszty, ale także odśnieżać go zimą oraz usuwać zabrudzenia i liście jesienią.
Taras na piętrze – praktyczne porady
Największym wyzwaniem w czasie budowy tarasu na piętrze jest jego szczelność. Konstrukcja nie może przeciekać, ani stanowić zagrożenia dla pomieszczeń zlokalizowanych pod nim. Dobrą praktyką jest zastosowanie minimalnego spadku podłoża, który zapobiegnie gromadzeniu się wody. W miejscach łączenia ścian i innych newralgicznych punktach należy koniecznie zastosować dodatkowe uszczelnienie.
Taras znajdujący się nad pokojem ocieplanym (taka opcja również istnieje), powinien być także odpowiednio zaizolowany. Do tych czynności warto użyć materiałów dociepleniowych wodoodpornych. Nowoczesnym rozwiązaniem jest również system odwróconego dachu. Układając warstwy w odpowiedniej kolejności i przestrzegając reżimu technologicznego, mamy praktycznie pewność jego szczelności. Więcej o prawidłowej izolacji i dociepleniu można przeczytać we wcześniejszym tekście TUTAJ.
Ważną kwestią jest dostępność tarasu, by mógł tworzyć dobrze wykorzystaną przestrzeń. Trudno wyobrazić sobie taras bez bezpośredniego przejścia do domu – powinien on być połączony drzwiami balkonowymi, najlepiej z neutralnym pokojem, umożliwiając swobodne poruszanie się wszystkim domownikom. Zależy nam na prywatności? Połączmy taras jedynie z sypialnią, tworząc prywatną strefę wypoczynkową.
Jeśli pozwalają nam na to koszty i układ budynku czy zagospodarowanie ogrodu, warto przemyśleć również budowę schodów, które umożliwią bezpośrednie przejście do ogrodu. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy w ogrodzie spędzamy czas przy grillu lub na innych ulubionych zajęciach.
Taras na piętrze i na gruncie może być zadaszony – wynika to z naszych upodobań, kontekstu krajobrazowego i możliwości. Nowoczesne zadaszenie można jednak zawsze zdjąć, gdy zajdzie taka potrzeba. Na rynku znajdziemy zarówno stałe systemy, jak i pojedyncze produkty takie jak żagle, które rozpina się bezpośrednio nad wybranym miejscem. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zadaszeniu tarasu, przeczytajcie nasz wcześniejszy tekst TUTAJ.
Jak urządzić taras na piętrze – wskazówki architekta
Taras na piętrze powinien być spójny z wnętrzem domu bądź ze stylistyką zastosowaną w ogrodzie, szczególnie jeśli mamy do czynienia z małą architekturą. Jeśli wybraliśmy proste meble ogrodowe, taras nie powinien obfitować w skomplikowane, misternie zdobione sprzęty. W klasycznych aranżacjach umieszcza się komfortową sofę wraz z zestawem foteli lub krzesła oraz stolik. Przytulności nadają drobne akcesoria takie jak lampiony, wiszące girlandy świetlne oraz wszelkiego rodzaju poduszki czy koce. Ważną rolę odgrywa roślinność – powinna być również dopasowana do stylu ogrodu. Jeśli obfituje on w kwiaty, zadbajmy o podobne okazy na tarasie.
Zobaczcie realizacje tarasów na 1 piętrze:
Taras na piętrze - galeria, źródło pinterest.com
Taras jako wizytówka całego domu
Jeśli podobają wam się projekty domów z tarasem na piętrze, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować podobny pomysł we własnym domu. Letnie wypoczywanie w ogrodzie niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego samopoczucia i dla zdrowia. Taras na piętrze jest tak naprawdę świetnym pomysłem na wykorzystanie przestrzeni i podziwianie widoków – z takiej wysokości rysują się zupełnie nowe horyzonty.
Jakie są wasze pomysły na przydomowy taras?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.