Wybierając miejsce na taras, powinniśmy określić w jakich porach dnia będziemy z niego korzystać. Jeśli rano, to warto ulokować go od strony wschodniej, a jeśli wieczorem – to na zachodzie – w ten prosty sposób zagwarantujemy sobie piękne widoki.
Zazwyczaj lokujemy taras w pobliżu kuchni i salonu (z wyjściem z tego ostatniego pomieszczenia). Jest to układ bardzo korzystny, zapewnia bowiem wygodę komunikacji, co szczególnie ważne gdy na tarasie zamierzamy przyjmować gości.
W tym ostatnim celu warto też zaplanować nad tarasem (lub przynajmniej nad jego częścią) zadaszenie, które ochroni nas przed nagłym deszczem.
Minimalna wielkość tarasu to kwadrat o boku dwóch i pół metra (to absolutne minimum, by wygodnie ustawić stół i krzesła). Wiele osób planuje oczywiście większe tarasy. We wszystkim jednak warto zachować umiar – przesadnie duży taras pozostaje niewykorzystany, a zajmuje powierzchnię ogrodu. Może też wyglądać nieproporcjonalnie w stosunku do domu.
Taras dobrze wygląda w każdym ogrodzie – tworzy spójną całość z otaczającą przyrodą i w naturalny sposób wtapia się w zieleń
W większości projektów taras jest posadowiony bezpośrednio na gruncie lub tuż ponad nim, łącząc dom z ogrodem. Tarasy lokowane na wyższych kondygnacjach są zdecydowanie mniej popularne (zamiast nich budowane są raczej balkony).
Najtańszym sposobem budowy tarasu jest wykonanie utwardzonego tarasu ziemnego. Prawidłowo wykonany, gwarantuje on sporą trwałość, daje też największe możliwości dowolnego formowania kształtu (jego obrys może być więc nawet nieregularny). Nawierzchnię takiego tarasu może stanowić kostka betonowa, płyty chodnikowe, płyty kamienne lub impregnowane drewno.
Równie popularne są tarasy betonowe. Wykańcza się je najczęściej mrozoodpornym gresem, płytami kamiennymi lub płytkami klinkierowymi. Muszą to być elementy pokryte powłoką antypoślizgową lub z chropowatą fakturą. Inaczej korzystanie z tarasu mogłoby nie być bezpieczne.
Bardzo efektownie mogą się też prezentować tarasy drewniane. Wymagają one punktowego fundamentu, ale za to ograniczonych prac ziemnych – ponieważ deski, którymi wykończony będzie taras są lekkie, wystarczy wymurowanie słupków fundamentowych i ścianek oporowych z bloczków betonowych. Drewniany taras tworzą legary oparte na słupkach i przykryte poszyciem z desek. Odstęp między deskami powinien wynosić 1 – 2 cm (bo drewno pęcznieje pod wpływem wody). Szerokość desek nie powinna przekraczać 15 cm – im szersze deski, tym łatwiej się wypaczają.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.