Trawertyn – wykończeniowy kamień naturalny

Trawertyn jest porowatą skałą osadową z reguły koloru białego, z białymi lub czerwonawymi warstwami, wykorzystywaną obecnie jako ozdobny materiał budowlany. Wykonuje się z niego blaty, elementy kominkowe. Stosowany również do wykańczania ścian i posadzek. Ten elegancki materiał wykończeniowy swoją oryginalną urodą i trwałością nadaje charakteru wnętrzu, dodaje ciepła i jednocześnie wywiera pozytywny wpływ na człowieka. Niniejszy ekskluzywny surowiec używany był już w starożytnym Egipcie głównie do wyrobu posągów czy waz.

Co warto wiedzieć o trawertynie ?

Cechy trawertynów
Ten specyficzny materiał kamienny o ciepłej kolorystyce i nieszablonowym rysunku struktury, cieszy się uznaniem jako materiał skalny do wykańczania wnętrz. Decydując się na zastosowanie tego surowca należy mieć świadomość, iż warstwowość i nieregularna porowatość czynią go materiałem o zmiennych parametrach fizyko-mechanicznych.

Zastosowanie
Trawertyny stosowane są do wykończenia wnętrz. Wykonuje się z nich łazienki, schody, posadzki, obudowy kominkowe, obramowania okienne, blaty mebli czy parapety. Największą popularnością cieszą się jednak obudowy kominkowe i elementy wykończeniowe łazienek. Elementy z trawertynu można łączyć z innymi materiałami budowlanymi, jak drewno, barwione szkło, metal, beton czy pozostałymi kamieniami, wapieniami i marmurami.

Największą słabością jest porowatość trawertynów zarówno dla użytkowników jak i kamieniarzy. W związku z powyższym niejednokrotnie wymaga on poprawek takich jak szpachlowanie czy polerowanie. Jest materiałem kruchym i łamliwym, przy czym jednocześnie miękkim, dzięki czemu jego obróbka nie jest bardzo pracochłonna. Istotne jest także właściwe składowanie trawertynu. Najchętniej kamień ten magazynuje się w zamkniętych i ogrzewanych pomieszczeniach.
Na rynku dostępne są płyty szczotkowane , polerowane, żywicowane, szpachlowane i surowe. Płyt szpachlowanych i żywicowanych używa się praktycznie jedynie do aranżacji wnętrz.

Reklama


Niezwykle ważny jest odpowiedni dobór środków do konserwacji kamienia. Zastosowanie niewłaściwych materiałów może spowodować, iż w ostateczności powierzchnia wykonana z trawertynu nie została odpowiednio zabezpieczona w stosunku do miejsca przeznaczenia.

Wybór odpowiednich płyt powinien być uzależniony od docelowego miejsca położenia. Wykorzystując je jako materiał na posadzkę przed kominkiem powinno się wybierać materiał szlifowany, ze względu na wysokie temperatury oraz narażenie na pobrudzenie wypełnień pokrytych szpachlą.

Kamień jest materiałem uznawanym jako luksusowy i elegancki. Trudności związane z utrzymaniem powierzchni nie powinny przysłaniać jego zalet. Kamień to materiał naturalny, przyjazny dla środowiska, unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. Nierealne jest znalezienie dwóch identycznych płyt z trawertynu.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie
Czy możesz zaznaczyć kim jesteś? Inwestor indywidualny Wykonawca budowlany Uczeń

Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-02-18

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.