Utwardzanie podłoża pod kostkę brukową

Utwardzanie podłoża pod kostkę brukową

Dla trwałości nawierzchni wykonanej z kostki brukowej ogromne znaczenie ma odpowiedni dobór parametrów kostki oraz właściwe przygotowanie podłoża.

Grubość kostki powinna być uzależniona od planowanego natężenia ruchu. Typowe kostki mają od 4 do 10 cm grubości. Najcieńsze przeznaczone są na chodniki oraz przydomowe tarasy, a najgrubsze – do ruchu ciężkich pojazdów.

Należy jednak pamiętać, że wytrzymałość nawierzchni z kostki brukowej jest także uzależniona od odpowiedniego przygotowania i twardości podłoża. Im twardsze podłoże, tym większe obciążenia zniesie kostka (nawet stosunkowo cienka). W praktyce oznacza to, że nawet kostka o małej grubości ułożona na bardzo twardym gruncie wytrzyma duże obciążenia i odwrotnie – nawierzchnia z grubej kostki ułożona na źle utwardzonym gruncie nie będzie trwała.

Bruk można układać:
na piasku,
na piasku z cementem,
na żwirze,
na płycie betonowej.

Sposób układania uzależnia się od obciążeń, jakie bruk ma przenosić. Na piasku układa się rzadko używane chodniki. Na piasku z cementem – zarówno chodniki, jak i nawierzchnie pod samochody (jest to więc najpopularniejsza metoda). Do podobnego obciążenia przeznaczona jest też mniej popularna, ale równie dobra, metoda układania kostki brukowej na żwirze. Na płycie betonowej kostkę układa się natomiast w skrajnych przypadkach – jeśli na bruk mają regularnie wjeżdżać np. kilkutonowe ciężarówki.

Reklama


Zanim przystąpimy do pracy nad utwardzaniem podłoża i układaniem kostki brukowej, musimy określić rodzaj gruntu i stan wód gruntowych (nawierzchni trzeba będzie zapewnić odpowiedni system odwodnienia oraz takie nachylenie, by woda z opadów atmosferycznych nie gromadziła się przy ścianach budynku). Projektowanie, podobnie jak układanie bruku, warto więc powierzyć fachowcom.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-10-20

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.