Wady i zalety garażu w domu i obok domu

Wady i zalety garażu w domu i obok domu

Nie oszukujmy się - garaże stały się wszechobecne w większości projektów współczesnych domów! Obecnie każda rodzina posiada co najmniej jeden samochód! Budujesz dom? Mieszkasz w starszym domu bez garażu? Potrzebujesz dodatkowego garażu, bo jeden jest użytkowany, a członek Twojej rodziny zdecydował się na kupno kolejnego samochodu? Koniecznie rozważ, jakie są wady i zalety garażu w domu i obok domu.

Jaki powinien być garaż?

W stosunku do minionej dekady, obecnie nie zaleca się budowania garażu mniejszego niż dwustanowiskowego. Dawniej na działce obok domu stawiało się zwyczajowy „blaszak”. Dzisiaj garaż jest nie tylko miejscem do przechowania samochodu, ale także przestrzenią, w której gromadzimy różne, potrzebne nam rzeczy.

Po pierwsze: lepiej zainwestować w garaż na dwa samochody, aby w przyszłości nie mieć problemu z kolejnym dobytkiem

Po drugie: bryła garażu nie powinna dominować nad domem. Najczęściej projektowanymi garażami są garaże samodzielne lub połączone z bryłą budynku mieszkalnego o wymiarach ok. 6 na 7 m. Minimalne wymiary garażu to: minimalna długość wewnętrzna garażu została określona na 5 metrów, jego minimalna szerokość to 2,7 metra a wysokość to 2,2, metry.

Po trzecie: usytuowanie garażu i jego kształt są określone, tj. garaż ma mieć kształt prostokąta o stałych proporcjach i koniecznie musi być zlokalizowany blisko ulicy. Na formę i zlokalizowanie garażu mogą mieć wpływ także miejscowe wytyczne co do linii zabudowy.

Reklama

Po czwarte: warto skonsultować swoje pomysły lub projekt domu z garażem z architektem, który będzie w stanie wprowadzić ewentualne poprawki co do funkcjonalności garażu i dogodnego połączenia pomieszczenia ze strefa mieszkalna. Warto mieć na uwadze, że za duża bryła garażu, jego złe ulokowanie i zaplanowanie przestrzeni może skutkować zakłóceniem organizacji wyglądu zewnętrznego domu oraz kłopotów np. komunikacyjnych w jego codziennym użytkowaniu! Garaż i dom mają być funkcjonalnie ze sobą połączone, a jeżeli garaż jest zbudowany oddzielnie, to ma być jak najdogodniej ulokowany na działce.

Po piąte: każdy garaż powinien mieć: podjazd, odpowiednie oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz oraz wentylację.

Po szóste: warto z rozmysłem zaprojektować podjazd, ponieważ musi nam ułatwiać manewrowanie. Ponadto podjazd jest istotnym elementem w komunikacji pomiędzy domem a garażem.

Garaż w bryle domu

Garaż w bryle domu

Projekty domów z garażami są kompozycją zintegrowaną w taki sposób, aby kształt i wymiary garażu nie wpływały negatywnie na konstrukcję i wygląd całej bryły budynku mieszkalnego. To szczególnie ważne, gdyż z reguły wjazd do garażu staje się częścią elewacji domu. Współczesne technologie pozwalają na to, aby całość wyglądała bardzo estetycznie, a sam wjazd do garażu i jego użytkowanie spełniało nasze oczekiwania co do funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne rodzaje bram garażowych czy rolet, które mają np. podobną fakturę do ścian elewacji budynku. Współczesna brama garażowa jest w pełni zautomatyzowana, może posiadać okna czy zwykłe drzwi wejściowe, to wszystko zdecydowanie usprawnia nam korzystanie z garażu. Szczególnie, kiedy przechowywane są w nim np. rowery, narty, czy innego rodzaju sprzęt sportowy lub turystyczny.

Plusy garażu w bryle domu to:

 • Oszczędność miejsca na działce
 • Wygoda w użytkowaniu podczas różnych warunków atmosferycznych
 • Możliwość zaplanowania przestrzeni garażowej z innymi pomieszczeniami gospodarczymi
 • Oszczędność w przypadku, gdy jedna ze ścian domu jest wspólna ze ścianą garażową
 • Możliwość zaaranżowania przestrzeni nad garażem

Minusy garażu w bryle domu:

 • Jeżeli garaż nie jest oddzielony od strefy mieszkaniowej np. kotłownią lub innym pomieszczeniem gospodarczym, to zapach spalin czy olejów może wnikać do domu
 • Połączenie garażu z bryłą domu może stwarzać pewne zagrożenia (m.in. najwięcej włamań odbywa się przez garaż), dlatego warto zainwestować w antywłamaniowe i przeciwpożarowe drzwi i stale monitorować wentylację garażu
 • Konieczne jest odpowiednie wykonanie odwodnienia posadzki garażowej np. do centralnego wpustu czyli tzw. „koperty” albo poprzez odwodnienie liniowe zlokalizowane przy bramie wjazdowej.
 • Już na etapie projektu domu musimy wiedzieć jaki ma być nasz garaż, ponieważ rozbudowa garażu w bryle domu jest niemożliwa np. ze względu na rozmieszczenie innych pomieszczeń w bryle, czy usytuowanie domu na działce.

Garaż wolnostojący

Garaż wolnostojący

Garaż wolnostojący z reguły jest polecany dla osób, które posiadają większą działkę, na której można spokojnie rozlokować budynek mieszkalny, przestrzeń rekreacyjną ogrodu i miejsce na garaż i inne sprzęty. Jest to ważne, ponieważ ze względu ogromnych kosztów budowy domu z podpiwniczeniem inwestorzy coraz częściej decydują się na domy bez piwnic ale właśnie z bardziej rozbudowaną częścią garażową. Garaż staje się wówczas nie tylko „domem dla samochodu”, ale również magazynem na sprzęt i narzędzia potrzebne do pracy w ogrodzie, czy sprzęt sportowy. Na garaż wolnostojący wymagane jest uzyskanie pozwolenia lub zgłoszenia (w zależności od regionu). Świetnie jeżeli oba budynki i dom i garaż pozostają w zgodzie estetycznej (np. bryła i forma dachu są podobne.

Plusy garażu wolnostojącego:

 • Sprawdzają się na bardzo wąskich działkach
 • Dobre rozwiązanie dla osób, które muszą rozłożyć koszty budowy domu na etapy
 • Łatwiejsze doświetlenie pomieszczeń domowych dzięki wyodrębnieniu garażu z bryły budynku, ponieważ żadna ze ścian nie jest wspólna z garażem
 • Garaż wolnostojący można rozbudować np. poprzez dodanie wiaty czy altany

Minusy garażu wolnostojącego:

 • Podczas wznoszenia garażu wolnostojącego na działce obowiązują nas przepisy określające minimalne odległości od granic posesji, co może powodować zabranie miejsca na działce
 • Brak możliwości przejścia tzw. „suchą stopą” z samochodu do domu
 • Dodatkowe opłaty za garaż, zróżnicowane w zależności od uchwały organu administracji miejscowej.

Garaż wolnostojący od strony ulicy jest chętnie stosowany na szerokich działkach. Ma niewielką powierzchnię podjazdu i małą odległość od ulicy, co pozwala na zachowanie większej przestrzeni ogrodowej za domem. Atutem takiego rozwiązania jest cisza i spokój w części rekreacyjnej ogrodu oraz prosty wjazd i wyjazd.

Garaż wolnostojący ulokowany w głębi działki stosuje się rzadko. Czasami jednak nie ma innej możliwości wzniesienia go. Wadą takiego rozwiązania jest utrudniony wjazd, potrzeba utwardzenia dojazdu do garażu, utrudnienie w dostępie do ogrodu.

Garaż wolnostojący

Wiata garażowa

Wiata to rozwiązanie prostsze ze względów organizacyjnych i zdecydowanie tańsze. Jeżeli powierzchnia wiaty nie przekracza 50m2 to nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę, wystarczy zgłoszenie - ale – uwaga – na każdych 500 m2 działki można postawić tylko jedną wiatę. Z pewnością jest też o wiele bardziej estetyczna niż postawienie na działce typowego „blaszaka”. Wiata jest lekką konstrukcją z blaszanym lub drewnianym dachem. Można wyposażyć ją w ażurowe boczne ścianki lub panele demontowalne np. na okres letni. Wiata wielokrotnie jest świetnym rozwiązaniem przejściowym do momentu zbudowania garażu z prawdziwego zdarzenia.

A oto garść inspiracji nowoczesnymi wiatami z Pinterest.

Wiata garażowa - inspiracje

Garaż zagłębiony w gruncie

Budowano tak dawniej, ale garaże pod ziemią zdarzają się coraz częściej w innowacyjnych projektach domów wykonywanych na indywidualne zamówienia. Tradycyjny dom z garażem zagłębionym w gruncie wznosi się bardzo rzadko, z reguły wówczas, kiedy na działce brakuje miejsca, na bardzo wąskich działkach oraz w domach o szeregowej zabudowie. Warunkiem do wykonania takiego garażu jest częściowe lub pełne podpiwniczenie budynku mieszkalnego.

Zaletami takiego rozwiązania jest wykorzystanie całej powierzchni parterowej domu, które są oświetlone światłem dziennym oraz możliwość utrzymania wewnątrz odpowiedniej temperatury, ograniczenie strat ciepła. Garaż w piwnicy nie ingeruje w kształt bryły domu. Specjaliści wskazują jeszcze na łatwość rozprowadzenia w budynku wszelkich instalacji w związku z bliskim sąsiedztwem pomieszczeń technicznych.

Wadą takiego rozwiązania jest kłopotliwy wjazd i wyjazd (szczególnie zimą). Maksymalne nachylenie zjazdu to 25%, a więc pochylnia garażu, który ma być zlokalizowany na 2,5 m głębokości nie może wynieść mniej niż 10 metrów. Koniecznie należy wykonać dobrą izolację przeciwwilgociową i przeciwwodną ścian garażu, system odpowiednio odprowadzający wody opadowe oraz sprawną wentylację.

Garaż - inspiracje

W Internecie można znaleźć mnóstwo opinii na temat plusów i minusów garażu w bryle budynku i obok domu. Niektórzy twierdzą, że: „domy z garażami są dla osób ceniących wygodę, a garaże oddzielne dla reszty”, inni zaś, że: „nie miesza się wody i ognia, gdyż dom jest do mieszkania, a inny budynek do innych celów”. Ci, którzy mają domy z garażami są w większości bardzo zadowoleni. Miłośnicy Feng Shui zaś wolą budować garaże obok domu. Niewątpliwie na decyzję o tym jaki ma być nasz garaż wpływają nie tylko nasze marzenia i wyobrażenia, ale wiele aspektów od tych jaka jest ilość przestrzeni na działce, jakie są nasze indywidualne potrzeby, jaką sumą pieniędzy dysponujemy na rzecz tej inwestycji. Jeżeli masz wątpliwości czy Twoja budowa garażu jest zgodna z prawem, to polecamy nasz artykuł TUTAJ. A jeżeli zastanawiasz się czy w ogóle warto budować garaż, to czytaj nasz tekst zamieszczony TUTAJ!

źródło: Pixabay, Pinterest

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-07-03

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej