Gdybyśmy prześledzili jak zmieniały się polskie łazienki na przestrzeni 100 lat, to okazuje się, że skok cywilizacyjny jest ogromny, nie wspominając już o komforcie! Jeszcze 10 lat temu modne były: mozaiki na ścianach, elementy drewniane czy wiklinowe, bardzo duże, narożne wanny, wysokie brodziki masywne umywalki, pisuary czy bidety. Dzisiaj trendy w urządzaniu łazienek zmieniły się. My zajmiemy się prysznicami…
Prysznic kiedyś
Wilhelm Priessnitz urodzony na Śląsku Austriackim, to osoba, która wpadła na pomysł leczenie ludzi wodą. I nie chodziło o jej spożywanie! Był samoukiem w zakresie medycyny… nazwalibyśmy ją dzisiaj - alternatywną. Jak to miało działać? Preissnitz nakazywał swoim pacjentom, aby np. myli szyje na świeżym powietrzu zimna wodą lub korzystali z urządzenia leczniczego własnego pomysłu. Zalecał bicze wodne pod zimnym prysznicem - spadek wodny z kilku metrów! To właśnie od jego nazwiska mamy nasze słowo prysznic! Dla swoich pensjonariuszy wybudował dom kuracyjny z łaźnią. Stosował różnorodne terapie wodne. Na przykład z wykorzystaniem olbrzymiej wanny o średnicy 10 m. w środku której znajdowała się fontanna.
źródło: Pixabay
Prysznic dzisiaj
Obecnie obserwować można, że elementem wyposażenia, który na przestrzeni 10 ostatnich lat totalnie się zmienił - jest prysznic. Trend łazienkowy sprzed 10 lat polegał na tym, aby montować masywne toalety, umywalki czy bidetu. W łazienkach bardzo powoli zaczęły pojawiać się odpływy prysznicowe zamiast brodzików. Modne zaczęło być także domontowywanie szyb do wanien, aby stworzyć prysznic – szczególnie w małych łazienkach. Dzisiejsze piękne i nowoczesne łazienki są lekkie i przestronne. To wrażenie można uzyskać nawet jeśli ma się łazienkę niewielkich rozmiarów- właśnie dzięki montażowi prysznica bez brodzika. Jakie są jednak wady i zalety prysznica bez brodzika?
źródło: Pinterest
Plusami prysznica bez brodzika są:
- Powiększenie optyczne pomieszczenia
- Uzyskanie wrażenia przestronności, lekkości,
- Optymalne wykorzystanie ewentualnych wnęk czy załamań
- Łatwy dostęp dla osób starszych, dzieci, czy osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
- Bezproblemowe utrzymanie czystości
- Nowoczesny wygląd
- Bardziej ustawna łazienka
- Możliwość zamontowania kabiny lub szyby walk-in = dowolność w operowaniu kształtem „przestrzeni prysznicowej”
- Dowolność „formowania” kształtu prysznica: może być kwadrat, prostokąt, trapez, półokrągły, trójkątny!
- Możliwość ustawienia tylko jednej szyby- ścianki, która stwarza opcję dostępu do prysznica z lewej i prawej strony – swobodne umiejscowienie wejścia
- Możliwość zamontowania specjalnych uchwytów dla osób starszych lub niepełnosprawnych.
źródło: Pinterest
Minusy prysznica bez brodzika:
- Konieczność montażu odpływu ukrytego w podłodze
- Problem z jakością szklanych paneli – przyciętych czasami do konkretnego skosu w ścianie
- Wyższy koszt montażu
- Konieczność zatrudnienia specjalisty
- Konieczność wykonania sprawnie działającej hydroizolacji – w przeciwnym razie woda będzie niedostatecznie szybko odprowadzana, co może grozić zalaniem łazienki czy niższej kondygnacji.
źródło: Pinterest
Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o kabinie walk-in
Kabina typu walk-in to inaczej kabina otwarta. Zwykle urządzona z wykorzystaniem dużej tafli szkła bez ruchomych elementów czy drzwi. Można zbudować ją z jednej, dwóch lub trzech tafli czystego szkła. Taki element wnętrza łazienki powoduje, że idealnie wkomponuje się w praktycznie każde wnętrze. Kabina prysznicowa jest prosta, bez ozdób, wygodna i funkcjonalna.
Kabina taka potrzebuje jednak:
- systemu odpływowego liniowego lub punktowego
- odpowiedniego systemu ogrzewania w łazience, ponieważ otwarta struktura prysznica z pewnością obniża komfort kąpieli. W łazience konieczne jest więc utrzymanie odpowiedniej temperatury,
- sprawnie działającego systemu wentylacyjnego, który będzie zapobiegać nadmiernej kondensacji pary wodnej.
źródło: Pinterest
Jako nadrzędny atut - obok funkcjonalności kabiny – podaje się jej możliwości aranżacyjne. Kabina typu walk-in może zostać umieszczona w centralnym miejscu, pomiędzy dwiema ścianami, albo może „opierać się tylko o jedną ścianę”. Montaż kabiny nie jest zbytnio skomplikowany i czasochłonny. Do ścian montuje się specjalne profile oraz szklane tafle. Ściany te są tak wyprofilowane, że woda nie ma możliwości wydostawania się poza ich obręb. Czy jest jakaś przeszkoda w zamontowaniu takiej kabiny? Ponieważ kabiny walk-in to nowość, to najczęściej montuje się je w nowopowstających domach. Decyzja o takiej kabinie bez brodzika jest podejmowana na etapie aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Rezygnując z brodzika należy pamiętać, że posadzka w łazience musi być odpowiednio wypoziomowana. Jeżeli w funkcjonującej już łazience będziemy chcieli przeprowadzić remont, to niestety musi to być remont generalny całego wnętrza. Aby wykonać prysznic walk-in bez brodzika, należy zapytać fachowca, czy w naszej łazience jest wystarczająca ilość miejsca, aby osiągnąć odpowiedni spadek do zamontowania specjalnego odpływu. Optymalny spadek to 1,5 cm. Odpływ należy obsadzić poniżej poziomu wylewki. Konieczne obniżenie i spadek formuje się później na płytkach, które stają się dnem brodzika. Dla każdej pani domu ważne też będzie, że kabiny walk-in często wyposażane są w polimerową powłokę typu „easy clean”. Dzięki niej krople wody nie tworzą zacieków. Prysznic bez brodzika o standardowych ściankach nie posiada też zbyt wielu elementów, które są trudno dostępne podczas ich mycia i dezynfekcji.
źródło: Pixabay
Dawniej żadna łazienka z prysznicem nie mogłaby istnieć bez wysokiego brodzika i kabiny prysznicowej. Czy łazienki walk-in szturmem zdobędą serca Polaków? Czy będą dla nas synonimem minimalizmu? Funkcjonalizmu? Czy zachwyci nas wygoda w ich użytkowaniu i utrzymaniu czystości? A może najważniejsze staną się walory aranżacyjne i estetyczne takiego prysznica w naszych wnętrzach? Czy to moda, która szybko przeminie? I tak jak teraz z lekkim uśmiechem oglądamy stare, min. dziesięcioletnie magazyny wnętrzarskie z najmodniejszymi aranżacjami łazienek owych lat, tak za jakiś czas prysznice bez brodzików okażą się szybko przemijająca modą?
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.