Wady i zalety prysznica bez brodzika

Wady i zalety prysznica bez brodzika

Gdybyśmy prześledzili jak zmieniały się polskie łazienki na przestrzeni 100 lat, to okazuje się, że skok cywilizacyjny jest ogromny, nie wspominając już o komforcie! Jeszcze 10 lat temu modne były: mozaiki na ścianach, elementy drewniane czy wiklinowe, bardzo duże, narożne wanny, wysokie brodziki masywne umywalki, pisuary czy bidety. Dzisiaj trendy w urządzaniu łazienek zmieniły się. My zajmiemy się prysznicami…

Prysznic kiedyś

Wilhelm Priessnitz urodzony na Śląsku Austriackim, to osoba, która wpadła na pomysł leczenie ludzi wodą. I nie chodziło o jej spożywanie! Był samoukiem w zakresie medycyny… nazwalibyśmy ją dzisiaj - alternatywną. Jak to miało działać? Preissnitz nakazywał swoim pacjentom, aby np. myli szyje na świeżym powietrzu zimna wodą lub korzystali z urządzenia leczniczego własnego pomysłu. Zalecał bicze wodne pod zimnym prysznicem - spadek wodny z kilku metrów! To właśnie od jego nazwiska mamy nasze słowo prysznic! Dla swoich pensjonariuszy wybudował dom kuracyjny z łaźnią. Stosował różnorodne terapie wodne. Na przykład z wykorzystaniem olbrzymiej wanny o średnicy 10 m. w środku której znajdowała się fontanna.

Wady i zalety prysznica bez brodzika

źródło: Pixabay

Prysznic dzisiaj

Obecnie obserwować można, że elementem wyposażenia, który na przestrzeni 10 ostatnich lat totalnie się zmienił - jest prysznic. Trend łazienkowy sprzed 10 lat polegał na tym, aby montować masywne toalety, umywalki czy bidetu. W łazienkach bardzo powoli zaczęły pojawiać się odpływy prysznicowe zamiast brodzików. Modne zaczęło być także domontowywanie szyb do wanien, aby stworzyć prysznic – szczególnie w małych łazienkach. Dzisiejsze piękne i nowoczesne łazienki są lekkie i przestronne. To wrażenie można uzyskać nawet jeśli ma się łazienkę niewielkich rozmiarów- właśnie dzięki montażowi prysznica bez brodzika. Jakie są jednak wady i zalety prysznica bez brodzika?

Reklama


Wady i zalety prysznica bez brodzika

źródło: Pinterest

Plusami prysznica bez brodzika są:

 • Powiększenie optyczne pomieszczenia
 • Uzyskanie wrażenia przestronności, lekkości,
 • Optymalne wykorzystanie ewentualnych wnęk czy załamań
 • Łatwy dostęp dla osób starszych, dzieci, czy osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
 • Bezproblemowe utrzymanie czystości
 • Nowoczesny wygląd
 • Bardziej ustawna łazienka
 • Możliwość zamontowania kabiny lub szyby walk-in = dowolność w operowaniu kształtem „przestrzeni prysznicowej”
 • Dowolność „formowania” kształtu prysznica: może być kwadrat, prostokąt, trapez, półokrągły, trójkątny!
 • Możliwość ustawienia tylko jednej szyby- ścianki, która stwarza opcję dostępu do prysznica z lewej i prawej strony – swobodne umiejscowienie wejścia
 • Możliwość zamontowania specjalnych uchwytów dla osób starszych lub niepełnosprawnych.

Wady i zalety prysznica bez brodzika

źródło: Pinterest

Minusy prysznica bez brodzika:

 • Konieczność montażu odpływu ukrytego w podłodze
 • Problem z jakością szklanych paneli – przyciętych czasami do konkretnego skosu w ścianie
 • Wyższy koszt montażu
 • Konieczność zatrudnienia specjalisty
 • Konieczność wykonania sprawnie działającej hydroizolacji – w przeciwnym razie woda będzie niedostatecznie szybko odprowadzana, co może grozić zalaniem łazienki czy niższej kondygnacji.

Wady i zalety prysznica bez brodzika

źródło: Pinterest

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o kabinie walk-in

Kabina typu walk-in to inaczej kabina otwarta. Zwykle urządzona z wykorzystaniem dużej tafli szkła bez ruchomych elementów czy drzwi. Można zbudować ją z jednej, dwóch lub trzech tafli czystego szkła. Taki element wnętrza łazienki powoduje, że idealnie wkomponuje się w praktycznie każde wnętrze. Kabina prysznicowa jest prosta, bez ozdób, wygodna i funkcjonalna.

Kabina taka potrzebuje jednak:

- systemu odpływowego liniowego lub punktowego

-  odpowiedniego systemu ogrzewania w łazience, ponieważ otwarta struktura prysznica z pewnością obniża komfort kąpieli. W łazience konieczne jest więc utrzymanie odpowiedniej temperatury,

- sprawnie działającego systemu wentylacyjnego, który będzie zapobiegać nadmiernej kondensacji pary wodnej.

źródło: Pinterest

Jako nadrzędny atut - obok funkcjonalności kabiny – podaje się jej możliwości aranżacyjne. Kabina typu walk-in może zostać umieszczona w centralnym miejscu, pomiędzy dwiema ścianami, albo może „opierać się tylko o jedną ścianę”. Montaż kabiny nie jest zbytnio skomplikowany i czasochłonny. Do ścian montuje się specjalne profile oraz szklane tafle. Ściany te są tak wyprofilowane, że woda nie ma możliwości wydostawania się poza ich obręb. Czy jest jakaś przeszkoda w zamontowaniu takiej kabiny? Ponieważ kabiny walk-in to nowość, to najczęściej montuje się je w nowopowstających domach. Decyzja o takiej kabinie bez brodzika jest podejmowana na etapie aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Rezygnując z brodzika należy pamiętać, że posadzka w łazience musi być odpowiednio wypoziomowana. Jeżeli w funkcjonującej już łazience będziemy chcieli przeprowadzić remont, to niestety musi to być remont generalny całego wnętrza. Aby wykonać prysznic walk-in bez brodzika, należy zapytać fachowca, czy w naszej łazience jest wystarczająca ilość miejsca, aby osiągnąć odpowiedni spadek do zamontowania specjalnego odpływu. Optymalny spadek to 1,5 cm. Odpływ należy obsadzić poniżej poziomu wylewki. Konieczne obniżenie i spadek formuje się później na płytkach, które stają się dnem brodzika. Dla każdej pani domu ważne też będzie, że kabiny walk-in często wyposażane są w polimerową powłokę typu „easy clean”. Dzięki niej krople wody nie tworzą zacieków. Prysznic bez brodzika o standardowych ściankach nie posiada też zbyt wielu elementów, które są trudno dostępne podczas ich mycia i dezynfekcji.

Wady i zalety prysznica bez brodzika

źródło: Pixabay

Dawniej żadna łazienka z prysznicem nie mogłaby istnieć bez wysokiego brodzika i kabiny prysznicowej. Czy łazienki walk-in szturmem zdobędą serca Polaków? Czy będą dla nas synonimem minimalizmu? Funkcjonalizmu? Czy zachwyci nas wygoda w ich użytkowaniu i utrzymaniu czystości? A może najważniejsze staną się walory aranżacyjne i estetyczne takiego prysznica w naszych wnętrzach? Czy to moda, która szybko przeminie? I tak jak teraz z lekkim uśmiechem oglądamy stare, min. dziesięcioletnie magazyny wnętrzarskie z najmodniejszymi aranżacjami łazienek owych lat, tak za jakiś czas prysznice bez brodzików okażą się szybko przemijająca modą?

 

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-08-22

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.