Wakacje z dziećmi w ogrodzie... czyli w co się bawić

Wakacje z dziećmi w ogrodzie... czyli w co się bawić

Wakacje to czas, na który dzieci czekają z utęsknieniem. A jak wiadomo nadmiar wolnego czasu dzieci wywołuje u dorosłych gęsią skórkę. Jak przygotować ogród, aby dzieciaki się nie nudziły? W jaki sposób zaaranżować przestrzeń? Co zgromadzić, aby mieć pod ręką niemały arsenał gadżetów potrzebnych, by dla naszych pociech zorganizować popołudnie? Oto lista pomysłów znalezionych w Internecie i wypróbowanych podczas rodzinnych uroczystości, kinderbali i podczas wakacyjnych dni. Oto przetestowane zabawy ruchowe, manualne, artystyczne, zabawy z wodą, inne ogrodowe aktywności…. Polecamy spróbować!

Wakacje z dziećmi
Wakacje z dziećmi, źródło: Pixabay

Propozycja pierwsza - zabawy kreatywne

1. Malowanie folią bąbelkową

Potrzebne będą: folia bąbelkowa, miseczki lub talerzyki plastikowe z nałożoną farbą i kawałek tkaniny lub papieru. Najlepiej przygotować pas papieru (można taki zwój papieru kupić w Ikea) lub długi kawałek tkaniny i rozwinąć na ziemi. Folią bąbelkową można malować zakładając/ związując bąbelki na rączce/ rączkach albo zawiązując ją na stopach. Jeśli wybierzesz to drugie rozwiązanie, to dzieci chodzą i biegają po papierze lub tkaninie (dlatego fajnie jeśli jest to dosyć spory kawałek) i zamaczają stopy w talerzykach/ miseczkach z farbą. Zabawę tę można z powodzeniem wykorzystać dla dwóch lub więcej osób, a nawet zorganizować zawody kto stopami namaluje ładniejsze dzieło – można podać też kryterium „ładności”: najbardziej kolorowe, najbardziej ekspresyjne, najbardziej przypominające morze, miasto, las itp.

Malowanie folią bąbelkową
Malowanie folią bąbelkową, źródło: Pinterest

2. Malowanie z wykorzystaniem słomek

Potrzebne będą: kartki lub kawałki tkanin, miseczki lub talerzyki plastikowe, płyn do baniek i kilka kolorów farb, słomki do picia. Zabawa polega na tym, że wlewamy do miseczek lub na talerzyki plastikowe trochę płynu do baniek i dodajemy do każdej miseczki inny kolor farby. Potem można przystąpić do tworzenia “bańkowych obrazów”. Maczamy słomkę jedną stroną w płynie, a drugą stronę wkładamy do ust. Przysuwamy się do kartki lub tkaniny położonych na stole lub na ziemi i dmuchamy kolorowe bańki, które kładziemy na kartkę lub tkaninę. Bańki pękają tworząc kolorowe kręgi.

3. Malowanie z wykorzystaniem zabarwionych kostek lodu

Reklama

Potrzebne będą: zabarwione farbą kostki lodu, kartki, ręczniki papierowe. W bardzo upalne dni można pobawić się w malowanie barwionymi kostkami lodu. Oczywiście trzeba wcześniej przygotować woreczki na kostki lodu i napełnić je wodą zabarwioną farbą w kilku kolorach. Zabawa na upalne dni. Dzieciaki nigdy nie malowały lodem więc jest to dla nich nowe i ekscytujące doświadczenie. Powstają fajne, kolorowe obrazy.

4. Kreda na chodniku

Stara jak świat zabawa. Potrzebne będą: kolorowa kredy i coś po czym możemy nią malować. Oprócz swobodnego malowania można pokusić się o namalowanie kredą gry w klasy albo coraz bardziej popularnego w zagranicznych szkołach: specjalnego toru przeszkód. Tor przeszkód w formie „challengu” może być długi albo krótki, zależy jak długim miejscem do malowania dysponujemy. Przemyślany wcześniej i namalowany na ziemi tor przeszkód jest fajną zabawą dla małych i starszych dzieci. Można też tę zabawę wykorzystać jako zadanie dla dwóch lub więcej grup dzieci. Każda grupa wymyśla i rysuje tor dla innej grupy, a potem mierzymy czas: jak długo zajmie przejście wszystkim członkom grupy. Zabawa gwarantowana!

Kreda na chodniku
Kreda na chodniku

5. Rysunki, malunki, wyklejanki z czego bądź

Zwykle w ogrodzie mamy pod ręką trawę, kwiaty, kamyczki, patyki, deseczki czy jakieś owoce. Zawsze można coś przygotować wcześniej. Można wyklejać, bądź malować kamienie, odbijać na nich liście lub malować na kartkach „naturą”, czyli tym, co puszcza jakieś soki (trawą, liśćmi, malinami, porzeczkami, kwiatami).

Rysunki, malunki, wyklejanki z czego bądź
Rysunki, malunki, wyklejanki z czego bądź, źródło: Pinterest

6. Malowanie kamieni, tworzenie gier

Kreatywną zabawą jest malowanie kamieni i tworzenie z nich gier. Kamienie można pomalować w koła i krzyżyki, aby móc potem grać nimi w tę popularną grę. Ale można też malować je w auta, konie, żaby, rowery – by zorganizować dla nich wyścigi. Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona. Czasami wystarczy mała podpowiedź i już skonstruowana może być gra związana ze Star Wars z wykorzystaniem księżycowych kamieni.

Malowanie kamieni, tworzenie gier
Malowanie kamieni, tworzenie gier, źródło: Pinterest

7. Deska, gwoździe, kolorowe gumki i sznurki

no i oczywiście z małą pomoc dorosłego. Do deski wbijamy gwoździe. W miarę regularnie. Reszta należy już do dzieci. Zabawa polega na tworzeniu tras, czy obrazów z wykorzystaniem kolorowych gumek recepturek lub po prostu kolorowych sznurków, motków. Można w ten sposób stworzyć „metro” dla samochodzików (jeśli gwoździe są wysokie). Poniżej przykłady takich zabaw.

Deska, gwoździe, kolorowe gumki i sznurki
Deska, gwoździe, kolorowe gumki i sznurki, źródło: Pinterest

8. Kulki i….

Szklane kulki. Jeśli nie posiadasz ich w swoim domu to naprawdę wiele straciłeś! Szklane kulki służą do wielu zabawa i aktywności. Oto kilka z nich. Tworzenie toru dla szklanych kulek. Tor można zrobić z tekturowych rolek po ręcznikach papierowych, albo z tutek po papierze toaletowym, albo po prostu z różnej wielkości pudełeczek i papieru. Potrzebujemy jeszcze: nożyczek, kleju, taśmy klejącej. Kiedy tor zostanie stworzony można go udekorować i rozpocząć zawody kulkowe. W jakim czasie kulka lub kulki pokonają tor?

Deska, gwoździe, kolorowe gumki i sznurki
Kulki, źródło: Pinterest

9. Zabawa typu KIM

Stara, harcerska zabawa. Można wymyślać do niej różne modyfikacje. Są KIMy smakowe, dotykowe, węchowe, wzrokowe… Jak grać? Co jest potrzebne? Na przykład: różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku. Można bawić się na trzy sposoby:

  • Pierwszy - pakujemy wszystkie zgromadzone rzeczy do pudełka, zasłaniamy je kocem, a dziecko ma za zadanie włożyć rękę pod koc i za pomocą dotyku odgadnąć jak najwięcej przedmiotów tam schowanych.
  • Drugi sposób to poukładanie przedmiotów na kocu, tak, żeby uczestnik lub uczestnicy zabawy ich nie widzieli, przykrycie ich i odkrycie na kilka minut. Potem dzieci wymieniają lub zapisują na kartce wszystkie rzeczy, które udało im się zapamiętać.
  • Jeśli organizujemy KIMa dla większej ilości osób, to można usiąść w kółku, podawać sobie przedmioty jeden po drugim. Przedmioty będą krążyły, aż wszystkie je otrzyma z powrotem osoba, która rozdawała, potem uczestnicy zabawy zapisują je po kolei, jak wędrowały z rąk do rąk i sprawdzamy komu się udało zapamiętać jak najwięcej. KIM słuchowy polega na odtwarzaniu dźwięków po kolei i zapamiętywaniu ich oraz odgadywaniu tego, co się usłyszało. KIM węchowy polega na tym, że osobom z zasłoniętymi oczami podsuwamy przedmioty wydzielające różne zapachy i muszą je oni rozpoznać i zapamiętać. KIM smakowy- podobnie – zawiązujemy oczy uczestnikom i karmimy ich – po łyżeczce różnymi specyfikami. Poniżej zagadki „typu KIM” z wykorzystaniem różnorodnych materiałów włożonych do rękawic jednorazowych lub ogrodowych oraz do pojemniczków na chusteczki jednorazowe lub wilgotne. Albo pomysł na KIM dotykowy do zagadek odgadywanych za pomocą stóp. Zobaczcie!

KIM
KIM, źródło: Pinterest

10. Ogrodowa majsterka z kuferka

Przydatne przedmioty do ogrodu dla ptaków i innych stworzeń. Polecamy oglądnięcie zdjęć.

Ogrodowa majsterka z kuferka
Ogrodowa majsterka z kuferka, źródło: Pinterest

Propozycja druga – zabawy ruchowe

1. Wojna na gąbkowe kule wykonane z gąbeczek do makijażu.

Czego potrzebujemy? Gąbki tniemy na paski a pośrodku zawiązujemy. Namaczamy je, wkładamy do wiaderka lub plastikowego pojemnika i już mamy letni pocisk którym możemy rzucać do celu, kto dalej lub jeden do drugiego (w ramach ochłody)! Można w ten sposób urządzić także „paintballa gąbkowy” dla dwóch drużyn. Uczestnicy muszą mieć jednak na sobie fartuchy ochronne do malowania, albo koszulki, które mogą ulec pobrudzeniu lub zniszczeniu. Może nie zniszczeniu, ale mocnemu pobrudzeniu. Dlaczego? Gąbeczkowe kule zanurzamy w wodzie z farbą. Jeden kolor dla jednej drużyny , a drugi dla drugiej. Walka trwa 10 minut. Potem osądzamy, która grupa jest mniej poplamiona i ta wygrywa!

Wojna na gąbkowe kule wykonane z gąbeczek do makijażu
Wojna na gąbkowe kule wykonane z gąbeczek do makijażu, źródło: Pixabay

2. Złap mnie

Zabawa, którą możemy zrobić szybko i tanio. Potrzebujemy: tutkę po papierze toaletowym, kawałek sznurka i papierową kulkę oklejoną taśmą klejącą. Można tego typu gadżet pokolorować oraz dopasować do jakiejś konkretnej fabuły. Na przykład żabki, Angry birds, Transformers i inne pomysły – jeśli akurat organizujecie jakieś tematyczne urodziny dla dzieci lub młodzieży. Zasada jest prosta trzeba w określonym czasie jak najwięcej razy złapać kulkę do tutki podrzucając ją do góry.

Złap mnie
Złap mnie, źródło: Pinterest

3. Cel – pal!

Poniżej kilka pomysłów na zabawy w celność. Podobnie, jak w poprzednim przypadku elementy potrzebnych do zabawy rekwizytów możemy udekorować, aby były związane z jakąś konkretną fabułą, bajką, motywem lub przedmiotem.

Cel - pal
Cel - pal, źródło: Pinterest

4. Kto dalej….

Zabawa polega nie na celności, ale jak najdalszym wystrzeleniu piłką, pluszakiem lub innym rekwizytem. Można do tego skonstruować specjalną procę albo użyć po prostu kubka plastikowego z wyciętym dnem. W miejscu do którego przykłada się usta trzeba zamontować fragment balonu- tak, jak widać na zdjęciu – i za pomocą odrzutu, który robimy poprzez naciąganie balonu spowodować, że piłeczka będąca w środku wystrzeli, jak z rakiety! Można też skonstruować stojak (albo wykorzystać do tego suszarkę do ubrań), zawiesić na nim na sznurku puszki/ odcięte spody od butelek po napojach 1,5 l/ plastikowe kufle do piwa. Wiszące puszki/ kufle/ spody od butelek wprawiamy delikatnie w ruch. Zabawa polega na tym, aby powrzucać do nich jak największą liczbę piłeczek pingpongowych. Każdy może oddać po 3- 5 rzutów, w zależności iloma piłeczkami dysponujemy. Można powtórzyć partię zwiększając odległość od stojaka. Zabawę z powodzeniem można przeprowadzić i z młodszymi i ze starszymi dziećmi, a nawet zorganizować zawody dla większej ilości osób.

5. Twister na trawie, tkaninie albo inne wygibasy

Każdy z nas chyba bawił się choć raz w popularną zabawę twister. Twister można zrobić wycinając okrągły szablon i przykładając go do trawy a potem barwiąc koła za pomocą farby w sprayu. Do twistera trzeba jeszcze przygotować okrągłą planszę, podzieloną, jak pizza na kilka części, na których to częściach będą napisy: prawa ręka, lewa noga, prawa noga, lewa ręka. Części pizzy powinny odpowiadać określonym kolorom, którymi zabarwiliśmy trawę. Aby zrobić strzałkę potrzebujemy kawałek kartonika z którego wycinamy wskazówkę. Tak wykonany wskaźnik montujemy do namalowanej planszy za pomocą pinezki i korka. Inne wygibasy mogą polegać na specjalnie opracowanej tkaninie z odbitymi stopami. Na zdjęciu widać parę stóp odbitych na czarno, ale można też przygotować specjalne ruchy do skoków odbijając tylko jedną stopę, lewą lub prawą. To duże utrudnienie. Przejście trasy oczywiście liczymy na czas!

Twister
Twister

6. Złap i rzuć

Zabawa złap i rzuć polega na rzucaniu i łapaniu. Potrzebne do niej będą: obcięte butelki po napojach 1,5 lub po płynie do płukania tkanin oraz piłka, której wielkość pozwoli na to, że po rzuceniu będziemy w stanie złapać ją za pomocą butelki. Osoby grające stoją naprzeciwko siebie bliskiej odległości. Jedna wyrzuca piłkę z butelki, druga tę piłkę łapie. Po udanym rzucie i złapaniu odsuwamy się od siebie o krok. Zabawę można wykorzystać do rywalizacji w parach. Wygrywa ta para, która celnie łapała i dalej się od siebie odsunęła.

Złap i rzuć
Złap i rzuć, źródło: Pinterest

7. Piniata króluje!

Piniata to specjalnie skonstruowana kula, w której chowa się cukierki, inne słodycze, a także zabawki. Zwyczaj konstruowania piniat oraz ich strącania pochodzi z krajów latynoskich. Piniaty są obecnie bardzo chętnie wykorzystywane podczas urodzin dzieci, szczególnie tych, które odbywają się na świeżym powietrzu. Jak wykonać piniatę? Kliknij i zobacz! Taka piniata do strącenia z określonej wysokości i z zawiązanymi oczami to może być niezłe wyzwanie!


PiniataPiniata, Piniata, źródło: Pinterest

8. Piaskownica

Jeśli w swoim ogrodzie posiadasz piaskownicę, to polecamy zabawę pod tytułem „Poszukiwacze zaginionych skarbów”. Wystarczy wcześniej zakopać różne przedmioty lub specjalnie przygotowane słodkości. Można też zrobić popularny wśród młodych „chellenge” ze schowanymi w opakowaniach po jajkach niespodzianek zadaniach do wykonania. Zadania mogą być różne: wykonaj 5 przysiadów, zaśpiewaj piosenkę, ułóż rebus, narysuj mamę, itp. W wersji „de Lux” sprawdza się zabawa „Poszukiwacze zaginionych skarbów” z wykrywaczem do metali dla dzieci, który oferowany jest na Allegro za ok. 50 zł. Wówczas można w piasku schować przedmioty metalowe lub na przykład litery zapisane na kartkach i owinięte w folię aluminiową. Jeśli dziecko przy pomocy wykrywacza znajdzie wszytskie litery musi ułożyć z nich hasło. A może nim być na przykład tytuł filmu lub bajki, na który planujesz zabrać swoją pociechę do kina w najbliższym czasie!

Piaskownice
Piaskownica, źródło: Pixabay

9. Mini golf domowymi sposobami

Do minigolfa z recyklingu potrzebujemy: piłki, kijka, i przeszkód zrobionych z pudełek, kartonów, pasków tektury, butelek plastikowych i wszystkiego, co mamy pod ręką. Z powycinanych i połączonych ze sobą, przeszkody i rozmieszczamy w ogrodzie. Chodzi o to, aby przeprowadzić piłkę przez ułożony jak najmniejszą ilością ruchów/uderzeń i w jak najkrótszym czasie!

Minigolf
Minigolf

Zabawy z wykorzystaniem wody

Lato. Słońce. Wysokie temperatury w wakacyjne dni sprzyjają zabawom w ogrodzie. Pomyśl o takich z wykorzystaniem wody! Oto kilka propozycji:

1. Wyścig mydeł, kostek lodu lub stateczków

Potrzebne będą: karton wyłożony folią lub plastikowa rura oraz małe fragmenty mydła bądź kostki lodu albo własnoręcznie zrobione stateczki. Karton lub plastikowa rurę kładziemy tak, aby była ona pochylona. Do wyścigu można użyć pistoletów na wodę lub kubeczków plastikowych oraz wody w misce. Jakie jest zadanie? Doprowadzić w jak najkrótszym czasie kostki lodu/ mydełka lub stateczki do mety.

Wyścig mydeł
Wyścig mydeł, źródło: Pinterest

2. Obrazy z balonów

Wymaga specjalnych przygotowań, ale efekt i zabawa są super! Potrzebne będą: małe balony do wypełniania wodą, kolorowa woda do napełniania balonów (można zabarwić farbami akwarelowymi, pigmentami lub sokami owocowymi), plansza/ tarcz, do której przytwierdzimy balony (jeden obok drugiego dosyć gęsto) oraz strzałki do gry w darta. Plansza musi być pokryta arkuszem papieru. Gra polega na wykonywaniu celnych strzałów w kierunku balonów wypełnionych kolorową wodą za pomocą strzałek do darta. Jeśli w grze uczestniczy większą ilość dzieci, to rzuty wykonujemy po kolei. Każdorazowy wystrzał pozostawi ślad na przygotowanej wcześniej tarczy. Można liczyć kto z uczestników zabawy ustrzelił balon z zieloną, czerwoną, czy żółtą farbą i w ten sposób wyłonić : króla danego koloru, czy króla strzelców! Pamiątkowe zdjęcie po wykonaniu dzieła malarskiego – obowiązkowe.

3. Giga bańki z butelki i skarpety

Potrzebne będą: butelka PET z odciętym spodem na którą nakładamy skarpetę, wiaderko z płynem do naczyń. Giga bańki powstają poprzez zanurzenie spodu butelki z naciągniętą skarpetą w misce z płynem, Dmucha się przez ustnik! I konkurs…. Kto piękniejsze, większe, które dłużej się utrzymują w powietrzu!

Giga bańki z butelki i skarpety
Giga bańki z butelki i skarpety, źródło: Pinterest

4. Przenoszenie wody na czas na kilka sposobów

Zabawa w przenoszenie wody na czas jest dosyć prosta w organizacji. Jeśli gramy na dwa zespoły równocześnie, to potrzebujemy: 4 wiaderka, po 2 na starcie (wypełnione wodą) i 2 na mecie (puste) oraz kubki do przenoszenia wody. Uczestnicy biegają i noszą wodę w kubkach od pełnej do pustej miski. Zwycięża drużyna, która napełni wiadro stojące na mecie do jakiegoś określonego przez nas poziomu wody. Sposób drugi to taki „challenge wodny”. Do zabawy w upalne dni. Uczestnicy siadają jeden za drugim. Osoba, która siedzi jako pierwsza ma za zadanie napełnić kubek woda i podac osobie siedzącej za nią nad głową, tak aby rozlać jak najmniej wody. Druga osoba przekazuje kubek kolejnej, a ostatnia ma za zadanie wlać wodę do wiadra/miski/pojemnika, który jest ustawiony za nią. Można zorganizować tę zabawę dla większej ilości osób, nawet dla kilku drużyn naraz. Trzeci wariant zakłada, że dzieci stoją każde z własnym wiaderkiem. Obowiązują zasady opisane powyżej.

Przenoszenie wody na czas na kilka sposobów
Przenoszenie wody na czas na kilka sposobów, źródło: Pinterest

5. Wodny baseball i rzucanka mokrą gąbką

Wodny baseball może polegać tylko na celnym odbijaniu rzucanego balonika napełnionego wodą. Potrzebny będzie prawdziwy kij do baseballa lub jakiś grubszy patyk lub rurka. Potrzebne będą przygotowane wcześniej baloniki na wodę. Zabawa w rzucankę mokrą gąbką może być czymś na kształt rzucanki siatkarskiej, tyle, że mokrą gąbką. Można zorganizować siatkę za pomocą linki i grać można jeden na jednego lub w zespołach o większej liczbie osób.

Wodny baseball i rzucanka mokrą gąbką
Wodny baseball i rzucanka mokrą gąbką, 
źródło: Pinterest

6. Wyławianie czegokolwiek

Wyławianie czegokolwiek na czas jest jedną z prostszych zabaw. Nalewamy do miski lub wiadra wody i wrzucamy do niego różne rzeczy. Mogą to być, jak na poniższym zdjęciu plastikowe piłki lub inne zabawki. Potrzebna będzie siatka do wyławiania i ….. czas start!

7. Ściana wody

Ściana z wody jest już zabawą wymagającą pomysłu inżynierskiego, ale pokazujemy na zdjęciach, jak można to zrobić. W upalne dni zabawa gwarantowana!

Ściana wody
Ściana wody, źródło: Pinterest

8. Kącik wodny w ogrodzie

W ogrodzie oprócz tradycyjnej piaskownicy można latem zorganizować też kącik wodny. Rodzic może go skonstruować wspólnie z dzieckiem. Kącik może mieć formę stolika do zabaw wodnych lub domontowanych do pionowej ścianki akcesoriów przez które przelewać będzie można wodę. Potrzebne będą akcesoria monterskie, ale przede wszystkim butelki, rurki, lejki, plastikowe pojemniki.

Kącik wodny
Kącik wodny, źródło: Pinterest

9. Strzelanie wodą

Proponujemy też wykorzystanie pistoletów na wodę , aby zorganizować konkursy na celność. Strzelanie wodą można zorganizować na trzy sposoby:

  • pierwszy - potrzebne będą kubki plastikowe i pistolet na wodę. Ustawiamy z kubków piramidkę i zadanie polega na zestrzeleniu wszystkich w określonej kolejności.
  • drugi – potrzebne będą dwie osoby (jedna jest celem, druga strzelającym) oraz butelka PET, nożyczki i kawałek sznurka lub wstążki. Aby nie było tak łatwo strzelającemu osoba, która jest celem musi mieć zamontowana na głowie butelkę PET z wyciętą dziurą mniej więcej pośrodku butelki. Siada po turecku na ziemi a osoba celująca musi trafić do dziury w butelce. Można zorganizować też zawody, jak na zdjęciu poniżej. Dwie osoby siedzą, dwie osoby strzelają. Kto w określonym czasie napełni butelkę większa ilością wody wygrywa!
  • trzeci – Potrzebne będą: sznurek, plastikowe kubki jednorazowe, nożyczki, taśma klejąca i pistolety na wodę. Jak się bawimy? W kubeczku robimy dziurę na środku spodu. Nawlekamy go na sznurek. Sznurek rozciągamy od drzewa do drzewa lub od ściany do ściany. Zadanie polega na tym aby przetransportować kubek od jednej ściany/ drzewa na drugą stronę po linie, ale używając jako napędu wody z pistoletu. Zabawę można wykorzystać jako turniej dla par!

Fajne miejsce w ogrodzie dla dzieci

Jeśli tylko można wygospodarować trochę miejsca na jakiś ciekawy kącik do zabawy dla dzieci, to warto to zrobić. Dzieciaki będą mogły bawić się tam w swoje ulubione zabawy i samodzielnie gospodarować swoim czasem. Ciekawe miejsca w ogrodzie to może być coś skonstruowanego na stałe – na przykład domek w ogrodzie lub trampolina– ale też sezonowo. Poniżej kilka pozycji z Pinterest, jak można zorganizować ciekawe miejsca w ogrodzie dedykowane samorodnym zabawom dziecięcym. O tym, dlaczego dzieci powinny mieć czas na samorodną zabawę można przeczytać TUTAJ.

Czas dla siebie
Czas dla siebie, źródło: Pinterest

Dlaczego zabawy w ogrodzie są ważne?

Ogród to miejsce, gdzie dziecko może mieć kontakt z przyrodą, a jak wiadomo przebywanie w otoczeniu przyrody jest dla rozwoju dzieci niezmiernie ważne. Ogród to miejsce gdzie można się pobawić, odpocząć, ponudzić, pospać, popracować, pooddychać świeżym powietrzem. Każda z tych aktywności poprawia samopoczucie i daje dziecku nowe umiejętności. Badania pokazują, że dzieci, które spędzają na powietrzu więcej casu mają lepsza pamięć i większe predyspozycje do podejmowania różnych, nawet trudnych zadań, wykazują się kreatywnością i maja wyższa samoocenę. Psychologowie wskazują, że dobrze zaplanowany ogród, w którym dziecko może bezpiecznie się bawić może stać się przestrzenią, w której dorosły niekoniecznie musi mu ciągle towarzyszyć. W bezpiecznym ogrodzie dziecko może przebywać jakiś czas samo. Rodzice spoglądając na nie zza okna od czasu do czasu mają świadomość, że dzięki takim chwilom dziecko rozwija w sobie samodzielność i umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji za siebie i najbliższe otoczenie. Czasami wartością jest zabawa dla samej zabawy, nie tylko dzień od rana do wieczora wypełniony aktywnościami, które według rodziców mają mieć cel edukacyjny. W ogrodzie świetnym rozwiązaniem jest zaaranżowanie miejsca, gdzie dziecko może coś zjeść i napić się. A wspólne z rodzicem, wakacyjne posiłki dla dziecka też będą ogromnym wydarzeniem!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-07-23

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej