Kit to gęsta masa plastyczna, która jest bardzo przydatna i powszechnie stosowana w budownictwie do łączenia ze sobą elementów. Nie każdy jednak wie jakie są wszystkie zastosowania tego elementu oraz jakie są rodzaje preparatów dostępnych na rynku. Jak wybrać najlepszy kit do wybranych zastosowań? Na co zwrócić uwagę w czasie wyboru tego typu produktu?
Kit jest najczęściej stosowany do wypełniania różnych przestrzeni – szczelin lub szpar, a także do uszczelniania nieruchomych połączeń. Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów – w szczególności takie, które twardnieją pod wpływem powietrza lub takie, które pozostają ciągle plastyczne. Warto również zauważyć, że kity są odporne na działanie środowiska, w którym zostały użyte, dzięki czemu są bardzo przydatnym materiałem.
W czasie wyboru odpowiedniego produktu, poza jego rodzajem o czym zaraz powiemy, powinniśmy przyjrzeć się:
- zakresowi wytrzymałości temperaturowej – niekiedy potrzebujemy bardzo dużych zakresów;
- kolor kitu – musimy dopasować go do uszczelnianego elementu;
- szybkość twardnienia – ma znaczenie w przypadku wielu prac budowlanych;
- czas utwardzania – nie można mylić z szybkością twardnienia. Oznacza on czas, po której kit osiągnie ostateczną twardość;
- szerokość spoiny jaką możemy wypełnić;
- możliwość pokrycia farbą czy lakierem – jeśli planujemy wykonać takie działania.
Jak nakładać kit:
- Zawsze oczyść, odpyl i wysusz powierzchnię.
- W przypadku niektórych kitów powinno się również odtłuścić powierzchnię.
- Zabezpiecz taśmą fragmenty nawierzchni, dzięki czemu dokładniej wypełnisz szczeliny kitem (oszczędzając czasu na procesie czyszczenia).
- Nakładaj kit według zaleceń producenta pamiętając o tym, że powinno pozostawiać się niewielki nadmiar materiału, by ściągnąć go i wyrównać szpachelką.
- Pozostaw kit do wyschnięcia i dopiero poddawaj dalszym zabiegom.
Jak nakładać kit, Źródła: freestocks.org
Kit – podział ze względu na różne elementy
Kit budowlany dzieli się zasadniczo na trzy grupy produktów. Pierwszą z nich wyodrębnia się na podstawie składu, drugą zastosowania, a trzecią właściwości.
KIT według składu
Kit asfaltowy
Kit ten wykorzystywany jest do sklejania metali, szkła, kamieni, drewna, papy oraz innych materiałów. W jego skład jak sama nazwa wskazuje wchodzi asfalt, wypełniacze oraz plastyfikator bądź kauczuk.
Kit olejowy odporny na wodę
Kit taki otrzymujemy poprzez zmieszanie 7 miarek gaszonego proszku wapiennego (CaOH2), 3 miarek miałkiej mączki ceglanej, 2 miarek szkła sproszkowanego i 2 miarek oleju lnianego. Jest ceniony za odporność na wodę.
Kit pokostowy odporny na papę
Wytwarzany jest przez zarobienie pokostem na ciasto mieszaniny 2 miarek gładzi ołowianej, 1 miarki miałkiego piasku oraz 1 miarki miałkiego, palonego wapna (mączki wapna palonego).
Kit pokostowy do drewna
Można go otrzymać poprzez zmieszanie 3 miarek wapna gaszonego sproszkowanego, 2 miarek mąki żytniej pytlowej i 2—3 miarek pokostu lnianego. Cechą charakterystyczną tego kitu jest duża wytrzymałość na opady atmosferyczne.
Kit kauczukowy
Składa się z połączenia żywicy, plastyfikatora, rozpuszczalnika oraz wielu wypełniaczy. Jest stosowany do uszczelniania bądź wypełniania szczelin.
Kit szklarski, Źródło: Pexels.com
KIT według zastosowania
Kit szklarski
Kit ten jest podstawowym elementem wykorzystywanym do szklenia okien drewnianych (przypomnijcie sobie jak uszczelniać stare okna). Głównymi składnikami jest pokost lniany oraz kreda. Główną zaletą tego materiału jest łatwość wygładzania. Jednocześnie warto zauważyć, że dobry kit szklarski nie może się kruszyć i łamać po wyschnięciu.
Cena kitu szklarskiego wynosi ok. 5 zł/kg, jednak może się różnić w zależności od producenta. Kit ten jest dość ekonomiczny, ponieważ na 1m2 ramy okiennej potrzeby ok. 0,5 kg tego materiału. Oczywiście zależy to w dużej mierze od sposobu szklenia.
Zobaczcie jak odnowić stare okno i jak nałożyć kit szklarski:
https://www.youtube.com/watch?v=kwEPjBMBKXI
Kit miniowy
Materiał ten powstaje z pokostu lnianego – od kity szklanego różni go fakt, że w składzie posiada ok. 20% domieszki minii ołowianej. Materiał ten nadaje się idealnie do uszczelniania szyb w ramach metalowych i jest to jego główne zastosowanie. Wykorzystywany jest również do szklenia żelaznych ram okiennych oraz do robót dekarskich.
W zależności od rodzaju ramy i sposobu szklenia, wykorzystuje się ok. 0,5 kg – 3,5 kg kitu na 1 m2 ramy. Ceny kitu miniowego są bardzo zbliżone do kitu szklarskiego – ok. 5 zł/kg.
Kit do żelaza
Jest to mieszanina 100 miarek opiłek żelaznych, 1 miarki siarki i 1 miarki chlorku amonu (salmiaku) z gorącą wodą.
Kit kamieniarski
Wykorzystywany głównie do sklejania płyt, okładzin kamiennych, zalewania szczelin i uszkodzeń w kamieniach. Można go otrzymać z gipsu, bieli cynkowej, kalafonii, wosku, szelaku i odpowiedniego barwnika.
Kit piecowy
Kit ten to mieszanina szpatu ciężkiego (barytu) z kredą, kaolinem i szkłem wodnym.
Kit do rurociągów wodnych
Można go wykonać wystarczy zarobić rozcieńczonym kwasem siarkowym 60 miarek opiłek żelaznych, 2 miarki chlorku amonowego i 1 miarkę siarki (kwiatu).
Kit do klejenia drewna z kamieniem
Otrzymywany jest z kleju zwierzęcego i gipsu palonego.
Kit do klejenia celuloidu z metalami
Wytwarzany jest poprzez zmieszanie 3,5 miarek kalafonii z 0,2 miarkami kamfory i rozpuszczenie w 6,5—7 miarkach spirytusu o mocy 96°.
Kit do łączenia różnych tworzyw.
Kit ten otrzymujemy poprzez zmieszanie 10 miarek tlenku ołowiu (PbO) z 2 miarkami gliceryny.
Rodzaje kitu, Źródło: Pixabay.com
KITY według właściwości
Kit kwasoodporny
Można go otrzymać na kilka sposobów, jednak najprościej jest zmieszać 10 miarek proszku azbestowego, 1 miarkę bieli barytowej (szpatu ciężkiego) z 10 miarkami szkła wodnego sodowego 40°Be. Jest stosowany głównie w przemyśle.
Kit ogniotrwały
Otrzymuje się go przez wymieszanie i utarcie 10 miarek braunsztynu, 5 miarek bieli cynkowej i 1 miarki boraksu sproszkowanego ze szkłem wodnym, aż do otrzymania gęstej papki.
Kit trwale plastyczny
Te rodzaj kitu nie twardnieje po określonym czasie, pozostając przez cały czas plastyczny. Może być wykorzystywany do wybranych działań dekarskich.
Kit wodoodporny
Podobnie jak kit olejny jest on odporny na opady śniegu czy deszczu, dlatego bardzo przydaje się w czasie tworzenia połączeń w trudnych warunkach atmosferycznych. Można go otrzymać mieszając 7 miarek wapna gaszonego, 2 miarki szkła proszkowanego, 2 oleju lnianego oraz 3 miałkiej mąki ceglanej.
Kit uszczelniający
Każdy z kitów, który służy do uszczelniania.
Kompendium wiedzy o kitach
Każdy z kitów znajduje swoje specjalne zastosowanie w budownictwie. O ile większość z podanych wyżej rodzajów możemy kupić w markecie budowlanym, tak wybrane mieszanki są możliwe również do uzyskania samodzielnie. Zawsze jednak warto wiedzieć czego potrzebujemy, by dobrać najbardziej optymalny produkt, który sprawi, że każda z prac przebiegnie szybko i skutecznie.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.