Prace termomodernizacyjne są ważne i potrzebne z wielu powodów. Żeby można było uzyskać pożądany efekt, konieczne jest wykorzystanie wysokiej jakości materiałów – charakteryzujących się optymalnymi parametrami, bezpiecznych i trwałych. Podczas remontu często pojawiają się nowe pomysły na aranżację pomieszczenia, czasem trzeba usunąć dotychczasowe ściany działowe lub postawić nowe, by wydzielić odrębną przestrzeń lub zmienić jej funkcję. Jak wykorzystać w czasie prac wełnę montażową?
Wełna mineralna w systemie suchej zabudowy
dowiesz
się:
- Co daje wełna mineralna w systemie suchej zabudowy?
- Jak montować wełnę w systemie suchej zabudwy?
- Jakie są właściwości wełny mineralnej?
- Jakie są zalety wełny mineralnej?
Wełna mineralna wyróżnia się wszechstronnym zastosowaniem. Można jej użyć do izolowania zarówno przegród wewnętrznych, jak i zewnętrznych, czyli dachów, ścian, podłóg, stropów, sufitów podwieszanych. Najłatwiejszym sposobem na wzniesienie przegród wewnętrznych są ścianki składające się z konstrukcji z profili stalowych obłożone dwustronnie płytą gipsowo-kartonową z wypełnieniem z wełny mineralnej.
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych rodzajów profili, płyt poszyciowych, szpachli czy taśm będących częściami systemu g-k, które dobiera się w zależności od tego, jakie parametry mają zostać osiągnięte. W przypadku wypełnienia konstrukcji wełną mineralną jest łatwiej. Pierwszym wyborem są płyty, najczęściej o szerokości 600 mm, zgodnie z najpopularniejszym rozstawem profili pionowych (słupków) oraz grubości również dopasowanej do wymiarów słupków, czyli 50, 75 i 100 mm.
Najważniejsze wskazówki wykonawcze
Bardzo często wykorzystuje się do wypełnienia ścianek działowych wełnę mineralną w płytach, dzięki czemu można ją szybciej zamontować i ograniczyć ilość docinek oraz połączeń. Warto mieć na uwadze wskazania wykonawcze, które są zgodne z wytycznymi producenta systemu g-k:
- po rozpakowaniu wełny należy odczekać chwilę, by materiał rozprężył się do wymiarów nominalnych. Można ją delikatnie wstrząsnąć, by przyspieszyć ten proces. Zawsze należy montować produkt, który nie posiada żadnych wad.
- wełna musi być w trakcie pracy precyzyjnie docinana, by mogła szczelnie wypełnić przestrzeń pomiędzy profilami konstrukcji ściany działowej (między wełną a profilami oraz między płytami wełny nie może być szczelin).
- wełna musi być tak zamontowana w profilu konstrukcji ściany działowej, by uniknąć powstania szczelin między wełną a ściankami profilu konstrukcyjnego.
- wełnę należy dociąć w taki sposób, aby zamontowane następne płyty dobrze do siebie przylegały. Należy unikać tworzenia się szczelin między przylegającymi do siebie płytami wełny.
- grubość wełny powinna całkowicie wypełniać przestrzeń w profilu i jednocześnie idealnie wypełniać przestrzeń między płytami g-k.
- pomiędzy profilami konstrukcyjnymi ścianki działowej a przegrodami stykającymi się ze ścianką (pionowymi i poziomymi) należy wykorzystać taśmę izolacyjną, by ograniczyć wibracje oraz przenoszenie dźwięku.
- wełnę można montować tylko w pomieszczeniach, w których wilgotność nie przekracza wartości zalecanych przez producenta systemu i jednocześnie w warunkach, kiedy nie następuje zjawisko wykraplania pary wodnej w wełnie.
- w szczególnych sytuacjach należy wykonać warstwę paroizolacji pod warstwą poszycia z płyt g-k.
Właściwości wełny mineralnej
Wełna mineralna jest naturalnym materiałem izolacyjnym, który zapewnia dobrą izolację termiczną, akustyczną i wysokie bezpieczeństwo ogniowe. Wełna mineralna URSA ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Jego wartość dla wełen minerlanych to nawet 0,031 W/mK . Warto przy tym pamiętać, że im mniejsza wartość lambdy, tym materiał jest lepszym izolatorem termicznym. Wełna mineralna dobrze pochłania fale dźwiękowe, izoluje od hałasu docierającego z zewnątrz budynku czy między poszczególnymi pomieszczeniami. Materiał pochłania w całości padającą na niego energię dźwiękową. Gwarantuje komfort akustyczny, skutecznie chroni przed dźwiękami dobiegającymi z powietrza (muzyka czy hałas komunikacyjny), jak i przed dźwiękami powstałymi w wyniku chodzenia czy uderzenia.
Wełna mineralna jest także niepalna, a zatem bezpieczna. Ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1, co potwierdzają też liczne badania. Wełna stosowana w odpowiednich układach przegród budowlanych umożliwia uzyskanie realnej odporności ogniowej w czasie pożaru dachu czy ścian działowych. Kolejne zalety to trwałość oraz stabilność wymiarowa – wełna nie zmienia swoich właściwości i nawet po latach płyty nie wykazują śladów zużycia. Potwierdzeniem tego jest zapis w Deklaracji Właściwości Użytkowych. Wysoka jakość potwierdzają również certyfikaty takie jak ISO, EUCEB czy RAL oraz dobrowolne deklaracje środowiskowe (EPD).
Główne atuty wełny mineralnej
Na rynku dostępne są wyroby z wełny mineralnej oraz skalnej, różniące się parametrami i kolorystyką. Można je nabyć w postaci płyt oraz zwiniętych rolek. Wełnę można szybko i wygodnie przyciąć do dowolnego wymiaru, nawet o skomplikowanym kształcie. Specjalne wytrasowane linie, w które wyposażone są takie produkty w rolakch jak URSA PLATINUM 32, URSA AMBER 33, URSA PROFESJONALNA 34 czy URSA GOLD 35A, sprawia dodatkowo, że przycinanie jest łatwe i wygodne. Wełna jest lekka, co ułatwia prowadzenie prac z jej wykorzystaniem, a sama konstrukcja budynku nieobciążona. Co więcej, wełna jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu para wodna może się wydostać na zewnątrz. Wykorzystanie w czasie produkcji wełny naturalnego piasku lub odpowiedniego rodzaju skał sprawia, że materiał nie szkodzi zdrowiu.
Do najczęściej popełnianych błędów w czasie instalacji wełny mineralnej należą:
- brak dokładności w trakcie prac montażowych,
- upychanie grubszej wełny niż jest potrzebna,
- montaż wełny w pomieszczeniach mocno zawilgoconych,
- złe składowanie wełny, np. w warunkach zalegania wody opadowej.
Wełna mineralna dzięki swojej lekkiej konstrukcji, dobrym parametrom izolacyjnym oraz łatwemu montażowi jest najczęściej pierwszym wyborem inwestorów. Trwałość i praktyczność sprawiają, że różne inwestycje budowlane z wykorzystaniem wełny mineralnej są solidne i trwałe.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.