Wentylator potrzebny od zaraz

Wentylator potrzebny od zaraz

W dobie bardzo szczelnych okien, efektywna wentylacja jest jednym z głównych kryteriów projektowania budynków mieszkalnych. Każdy dom oraz mieszkanie muszą posiadać prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniach ze względu na konieczność usuwania kurzu, szkodliwych związków chemicznych, a także wymianę tlenu. Zobacz, co dzieje się, gdy wentylacja grawitacyjna nie działa i jak można poradzić sobie z tym problemem. Jakie są rodzaje wentylacji mechanicznej i jak dobrać ją bez błędów?

Z artykułu
dowiesz
się:
  • jakie są konsekwencje niesprawnej wentylacji;
  • jakie są zasady instalowania wentylacji;
  • jakie są rodzaje urządzeń odpowiadających za wentylację mechaniczną;
  • jak wybrać wentylator mechaniczny.

wentylator

Wentylator, zdjęcie: pixabay.com

Co dzieje się we wnętrzu gdy nie działa wentylacja

Gdy wentylacja grawitacyjna przestaje funkcjonować, powstająca w pomieszczeniach wilgoć powoduje rozwój niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. O nieprzyjemnym zapachu już nie wspominając.
W takiej sytuacji konieczne staje się zastosowanie wentylacji mechanicznej. Żeby wentylacja mechaniczna pracowała prawidłowo, należy jednak dobrać wentylator o odpowiedniej wydajności i ciśnieniu zdolnym pokonać opory przepływu przez kanały wentylacyjne, następnie właściwie usytuować go w pomieszczeniu, starannie dobrać system kanałów wentylacyjnych i zaplanować dostarczanie świeżego powietrza przez nawietrzaki podokienne lub kratki drzwiowe. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach.

Reklama

wentylator-3

Mimo, że wentylacja naturalna jest tańsza to czasami nie wystarcza, budując, dom, należy wziąść pod uwagę to, że zastosowanie wentylacji mechanicznej jest niezbędne.

Dlaczego wentylacja grawitacyjna nie działa jak powinna:

  • na zewnątrz panują „nieodpowiednie” warunki atmosferyczne;
  • okna w domu nie są prawidłowo rozszczelnione;
  • jej działanie jest osłabione przez wiatr;
  • popełniono błędy na etapie projektowania wentylacji;
  • dochodzi do okresowego wzrostu zanieczyszczenia w pomieszczeniach.

Gdzie zainstalować wentylację mechaniczną

Wentylacja mechaniczna wyciągowa powinna znaleźć się w łazience oraz w kuchni, gdzie często dochodzi do niekontrolowanego przepływu powietrza, podwyższonej wilgotności czy nagłych zmian temperatury. Uwaga – wentylatory wyciągowe nie mogą być montowane w pomieszczeniach z urządzeniami z otwartą komorą spalania, we wnętrzach z otwartymi paleniskami i w budynkach o nieszczelnych kanałach wentylacyjnych.

Zasady instalowania wentylacji

Po pierwsze: wentylator powinno się instalować w miejscu jak najbardziej oddalonym od źródła powietrza (drzwi, nawietrzaka, okna) i jak najwyżej nad podłogą. Należy mocować go w miejscu, w którym gromadzi się zużyte, ciepłe powietrze.

Instalując go w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie z otwartym ogniem, należy dostarczyć taką ilość świeżego powietrza, aby jego nadmiar wystarczył do spalania (w tym przypadku warto zasięgnąć porady fachowca). Bez konsultacji z kominiarzem, wentylator nie może być też podłączony do przewodu kominowego odprowadzającego spaliny, ani do pionu wentylacyjnego.

Nie należy również instalować wentylatora w miejscu, gdzie temperatura może przekroczyć 50ºC (czyli np. nad palnikami kuchenki gazowej) ze względu na stosunkowo niską odporność termiczną tworzywa. Europejskie przepisy budowlane wymagają też, by wentylatory zasilane prądem o napięciu 220 V umieszczone były w odległości co najmniej 1,25 m od wanny lub kabiny prysznicowej (aby zmniejszyć ryzyko opryskania wodą). W kuchni i w łazience konieczne jest zamocowanie urządzeń odpornych na kontakt z wodą.

Natomiast montując wentylator w otworze ściany zewnętrznej, należy koniecznie połączyć go z kratką zewnętrzną za pomocą kanału wentylacyjnego (najlepiej teleskopowego), lekko nachylonego na zewnątrz. Jeżeli tak się nie stanie, wyrzucane zimą ciepłe i wilgotne powietrze skropli się i spowoduje powstanie wilgoci w murze przed kratką wylotową.

Jeśli kanał wentylacyjny podłączony do wentylatora przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenia, konieczne jest wykonanie dodatkowej izolacji, która zapobiegnie skraplaniu się pary wodnej.

wentylacja

Wentylacja w łazience, zdjęcie: Unsplash.com

Jak wybrać wentylator mechaniczny

A jak dobrać wentylator? Zaczynamy od obliczenia kubatury pomieszczenia, a następnie z tabeli dostarczanej przez producentów dobieramy „krotność” wymian powietrza (czyli określoną doświadczalnie ilość wymian powietrza na godzinę dla kubatury pomieszczenia o danym przeznaczeniu). Te dane pozwolą nam obliczyć, ile metrów sześciennych powietrza wentylator musi „wyrzucić” w ciągu godziny, a ta informacja – z kolei – pozwoli dobrać konkretny model o odpowiedniej wydajności.

Przykładowo w łazience powietrze powinno być wymienione 5-8 razy w ciągu jednej doby. Wybierając wentylator łazienkowy należy wziąć pod uwagę również ciśnienie całkowite – jeśli pomieszczenie nie ma połączenia z indywidualnymi kanałami wentylacyjnymi, konieczne jest zastosowanie modelu o wyższym ciśnieniu.

Ważny jest także poziom hałasu emitowany przez urządzenie, który będzie odpowiadał za poziom komfortu odczuwany przez domowników.

Różne rodzaje wentylatorów mechanicznych

Popularnym rozwiązaniem wspomagającym pracę wentylacji grawitacyjnej jest wentylator wyciągowy zasilany energią elektryczną. Montuje się go we wlocie kanału wentylacyjnego bądź w samym kanale (wentylatory kanałowe).

Wśród oferty producentów znajdziemy wentylatory osiowe oraz promieniowe, które należą do rodzajów wentylatorów wyciągowych. Kiedy stosuje się poszczególne modele? Wentylator osiowy jest najpopularniejszą wersją mocowaną w kanale wentylacyjnym. Promienisty powinien być wybrany wtedy, gdy ciąg kominowy jest niewyczuwalny, gdyż potrafi przetłoczyć powietrze nawet do 100 m, co daje 10-krotnie większą ilość niż modele osiowe.

Wentylatory wyciągowe stosuje się zazwyczaj w ścianach oraz w sufitach, a jeśli pomieszczenie nie posiada kanału wentylacyjnego, można zamocować wentylator ścienno-okienny.

Wentylatory mechaniczne często znajdują się w łazience – tam mocuje się modele bryzgoszczelne, które są odporne na działanie wilgoci. Są one zazwyczaj sterowane ręcznie, jednak można wybrać również produkty z wbudowanym potencjometrem, który reguluje obroty silnika. Niektóre modele posiadają wbudowany timer, dzięki któremu pracują cyklicznie lub przez określony czas. W łazience można również zastosować wentylator higrosterowalny, który uruchamia się po przekroczeniu odpowiedniego stopnia wilgotności powietrza.

Innym rodzajem wentylatorów są modele nawiewne i wywiewne. Pierwszy z ich zasysa świeże powietrze, które po przejściu przez centralę trafia do wnętrz. Drugi rodzaj wentylatora ma za zadanie wyciągać z pomieszczeń nieświeże powietrze. W rekuperatorze dochodzi do wymiany ciepła. Wentylatory nawiewne i wywiewne są także zasilane energią elektryczną, jednak mają większe rozmiary od wyciągowych.

Innym typem wentylatora jest model dachowy, dedykowany przede wszystkim do hal przemysłowych, garaży, a także budynków mieszkalnych. Te urządzenia znacznie różnią się swoimi parametrami, są stosowane w systemie wywiewnym i nawiewnym.

Wentylatory rewersyjne pełnią funkcje wentylacji wywiewnej i nawiewnej, gdyż dają możliwość zmiany kierunku przepływu powietrza. Mogą być mocowane w kanale wentylacyjnym lub w ścianie.

Obejrzyjcie dodatkowe materiały na temat wentylacji mechanicznej:

Przypomnij sobie również, jak dobrać rodzaj wentylacji do domu jednorodzinnego, oraz jakie są ogólne wymagania odnośnie wentylacji.

Wentylator mechaniczny

Wentylacja mechaniczna jest często koniecznością, szczególnie jeśli w pomieszczeniach nie dochodzi do prawidłowej wymiany powietrza, a chcemy zadbać o to, by czuć się jak najlepiej i usuwać na bieżąco kurz oraz zanieczyszczenia. Podczas wyboru odpowiedniego modelu warto skonsultować się ze specjalistą, często nawet z kominiarzem, by system zamiast lepiej działać, nie stracił ponownie na swojej efektywności.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-04-01

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej