Zastanawiasz się może, czy podołasz pomalowaniu ścian w pokojach swojego domu czy mieszkania? Co trzeba przygotować i jak zabrać się do pracy? Na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do malowania i jak zrobić to krok po kroku? W tym materiale postaramy się przybliżyć Ci sprawę “wielkiego malowania” tak, abyś spokojnie mógł działać jak profesjonalista! Czytaj! Bo satysfakcja z własnoręcznie, pięknie odświeżonego lokum przyczyni się do wzrostu Twojego prestiżu wśród rodziny i znajomych!
dowiesz
się:
- Jakie właściwości mają farby wodne?
- Jakie właściwości mają farby rozpuszczalnikowe?
- Jakie farby stosować wewnątrz budynków?
- Jak przygotować się przed malowaniem?
- Jaka jest kolejność malowania?
Wielkie malowanie, źródło: Pixabay
Najważniejsza jest farba!
Zanim wybierzemy farbę, przypatrzmy się jej z bliska. Farby składają się z pigmentu, spoiwa i rozpuszczalnika. Pigment nadaje kolor, spoiwo wiąże cząstki pigmentu podczas wysychania farby i spaja jej warstwę z podłożem, a rozpuszczalnik ułatwia rozprowadzanie farby w czasie malowania i odparowuje podczas jej schnięcia. W zależności od rodzaju rozpuszczalnika, farby dzielimy na wodne i tzw. rozpuszczalnikowe.
Farby wodne dzielimy z kolei na:
- Emulsyjne (dyspersyjne) – łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją, szybko schną, są trwałe i tworzą paroprzepuszczalne powłoki. Podstawowym ich składnikiem są żywice akrylowe, winylowe lub lateksowe. Winylowe słabo przepuszczają parę wodną, są łatwe do zmywania, jednak przy intensywnym czyszczeniu ich powłoka ulega uszkodzeniu. Akrylowe są odporne na czynniki chemiczne i lepiej przepuszczają parę wodną, są trwalsze, łatwe w zmywaniu (można je nawet szorować), jednak ich połysk powoduje, że widoczne są wszystkie nierówności podłoża. Farby lateksowe są bardzo trwałe i dobrze przepuszczają parę wodną.
- Mineralne, wśród których wyróżniamy: wapienne, silikatowe i cementowe. Wapienne, w których spoiwem jest gaszone wapno, są obecnie rzadko używane. W silikatowych (krzemianowych) spoiwem jest szkło wodne, a w cementowych – cement. Te ostatnie używane są do malowania betonu.
- Klejowe. Pomalowana nimi powierzchnia jest matowa i odporna na ścieranie, ale w przypadku zabrudzenia trudna do oczyszczenia. W dodatku, farby te nie są zmywalne, więc obecnie rzadziej stosowanie.
Wiele elementów wystroju wnętrza naszego domu wpływa na panujący w nim klimat. Dobierając odpowiednie kolory farb, do każdego pomieszczenia można wprowadzić ciepły lub chłodny nastrój
Wśród farb rozpuszczalnikowych wyróżniamy natomiast:
- Alkidowe (ftalowe), które tworzą twarde i odporne na działanie warunków atmosferycznych powłoki, służą do malowania okien i drzwi, elementów metalowych oraz ścian;
- Alkidowe modyfikowane żywicami poliuretanowymi – odporne na uszkodzenia mechaniczne, służą do malowania mebli lub podłóg;
- Silikonowe – tworzą trwałe i szczelne powierzchnie (nie przepuszczają wody), mogą być stosowane do malowania ścian w wilgotnych pomieszczeniach.
Jakie farby stosować wewnątrz budynków?
Gdy już wiemy, jakie mamy rodzaje farb, możemy wybrać tę odpowiednią do pomieszczenia o konkretnym przeznaczeniu. Do malowania pomieszczeń wewnątrz domu najczęściej stosuje się wodorozcieńczalne farby akrylowe. Należy pamiętać, że świeże farby nie wymagają rozcieńczania (dopiero gdy – wskutek złego przechowywania – farba zgęstnieje, należy ją rozcieńczyć). O tym “Jak wybrać odpowiednią farbę do malowania” pisaliśmy wcześniej. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem!
Wielkie malowanie, źródło: Pixabay
Jaki kolor wybrać?
Kiedy przygotowujesz się do malowania, to z pewnością myślisz o tym jaki kolor ścian wybrać? Wybór koloru jest uzależniony od wielu czynników. Pisaliśmy już o tym TUTAJ! Warto kliknąć i zapoznać się z “rynkowymi trendami” czy “ABC kolorów”, które to zagadnienia pomogą Ci podjąć ostateczne decyzje! Przy wyborze koloru zazwyczaj korzystamy z wzorników, czyli kart kolorów, które są dostępne w większości punktów handlowych. Należałoby jednak uwzględnić również oświetlenie pomieszczenia oraz jego przeznaczenie. Warto też pamiętać, że ciemne, intensywne kolory optycznie zmniejszają pomieszczenie; sufit i podłoga w ciemnym kolorze sprawiają, że pokój wydaje się niższy, a pojedyncza ściana pomalowana na ciemny kolor buduje w pomieszczeniu wrażenie głębi.
Jak przygotować się przed malowaniem?
Przed malowaniem musimy:
- usunąć starą farbę (gdy powłoka jest popękana lub była wykonana z farby klejowej). Mocną powłokę emulsyjną wystarczy umyć wodą z mydłem technicznym;
- pęknięcia, rysy i nierówności należy naprawić gipsem lub masą szpachlową. Można zastosować również wzmacniającą siatkę z włókna szklanego;
- w przypadku występowania na którejś ze ścian grzyba lub pleśni miejsca te należy zabezpieczyć środkiem grzybobójczym;
- słabe tynki zagruntować płynem do gruntowania ścian lub farbą podkładową;
- nowe tynki wapienne po okresie dojrzewania (6 tygodni) – zagruntować farbą do gruntowania lub rozcieńczoną farbą emulsyjną. Nowe tynki gipsowe należy pokryć akrylowym preparatem do gruntowania, potem jedną warstwą farby emulsyjnej do gruntowania, a na końcu farbą emulsyjną nawierzchniową.
Samodzielne malowanie
Samodzielne malowanie może się udać nawet w ciągu jednego dnia! Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i odpowiedniego przygotowania! Może będzie miał Ci kto pomóc w:
- sprzątnięciu pomieszczenia
- zabezpieczeniu sprzętu czy innych elementów pokoju (grzejników, okien, futryny drzwi)
- przygotowaniu narzędzi
- podjęciu prac związanych z podłożem (umycie i zagruntowanie ścian oraz sufitu)
Potem możesz już działać! Nie zapomnij o przemieszaniu farby po jej otwarciu, a przed rozpoczęciem malowania! Inną istotną wskazówkę, na którą zwracają uwagę fachowcy jest to, że do równiejszych powierzchni stosuje się wałki o krótszym runie (max. 1 cm), a do mniej równych wałki o dłuższym runie. Dłuższe runo świetnie się sprawdza na powierzchniach chropowatych i nierównych. Najbardziej praktyczne i wygodne w pracy sa wałki o szerokości ponad 20 cm. W przypadku malowania sufitu bardzo wygodny jest wałek na kiju teleskopowym.
Wielkie malowanie, źródło: Pixabay
Kolejność malowania
Najpierw maluje się sufit. Farbę rozprowadza się od miejsca, które jest najbliżej źródła światła. Jeśli pomieszczenie jest bez okna(np. garażowe), to malujemy od strony drzwi, natomiast w pokojach rozpoczyna się zawsze od strony okien. Ściany rozpoczynamy malować od tzw. “specjalnych miejsc”, czyli np. od narożników. Maluje się zawsze od góry na dół jednocześnie rozprowadzając farbę także i na boki. Pomiędzy jedną a kolejną warstwą farby powinno się poczekać aż do jej wyschnięcia, czyli kilka godzin (w zależności od pory roku,w której malujemy!).
Wielkie malowanie, źródło: Pixabay
Niech “Wielkie malowanie” Ciebie nie przeraża. Samodzielna praca pozwoli Ci zaoszczędzić spora sumę pieniędzy oraz da Ci ogromną satysfakcję! Świetnie jeśli na etapie przygotowawczym masz pomocnika/ pomocników, ponieważ “Wielkie malowanie” wcale nie okaże się takie “Wielkie”! Twoja praca przebiegnie szybciej, sprawniej i bez zbędnego stresu! Działaj! Trzymamy kciuki!
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.