Wraz z nadejściem pierwszych wiosennych dni, do życia budzi się cała przyroda. Ten proces nie ominie także naszego ogrodu przed domem czy ogródka działkowego za miastem. Warto więc przygotować ogród do wiosennego wybuchu roślinności i pomóc przyrodzie jeszcze lepiej się rozwijać. Należy też zadbać o architekturę ogrodową i sprawdzić jej stan po zimie. Jakie prace czekają nas w ogrodzie po zimowej przerwie?
dowiesz
się:
- jakie prace wykonać w pierwszej kolejności,
- jak przygotować grządki pod uprawę,
- w jaki sposób konserwować altanę,
- kogo warto zaprosić do ogrodu.
Kwitnące drzewa na wiosnę, zdjęcie :Pxhere.com
Pielęgnacja drzew owocowych
Owoce na drzewach i krzewach to plony, na które czeka się przez cały rok. Zanim jednak się pojawią, warto pomóc tym roślinom w wydawaniu obfitych plonów. Pierwsze prace ogrodowe przed nadejściem wiosny powinniśmy przeprowadzić właśnie w obrębie drzew.
Często się zdarza, że drzewa pobudzone pierwszymi promieniami lutowego czy marcowego słońca zaczynają budzić się do życia, wypuszczając pąki. Dotyczy to zwłaszcza wczesnych odmian jabłoni. Niestety marzec i kwiecień mogą jeszcze zaskoczyć kilkudniowymi mrozami, a to dla młodych pąków zazwyczaj okazuje się zabójcze. Jeśli w tym czasie przemarzną, możemy zapomnieć o owocach w lecie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ponowne bielenie roślin, czyli wykonanie podobnego zabiegu, o jakim pisaliśmy już w artykule na temat przygotowań do zimy. Bielenie drzew wykonywane jest najczęściej zawiesiną tworzoną z wapna i poza spowolnieniem rozkwitu, zabezpiecza też drzewo przed szkodnikami.
Pierwsze cieplejsze dni to też czas, kiedy należy przycinać drzewa i krzewy, w tym także owocowe. Najczęściej cięcie pielęgnacyjne wykonuje się w marcu, kiedy zagrożenie przymrozkami nie jest duże, a drzewa szybciej mogą się zregenerować. Podczas takiego zabiegu wycina się przede wszystkim chore i spróchniałe pędy, krzyżujące się gałęzie, a w przypadku drzew owocowych także rosnące pionowo pędy zwane wilkami.
Żeby ograniczyć szanse uszkodzenia drzew i przyspieszyć ich regenerację, warto użyć do tego dobrej jakości pilarek łańcuchowych elektrycznych lub pił łańcuchowych spalinowych. Spore możliwości dają pilarki na wysięgniku, dzięki którym bez trudu będziemy mogli przyciąć gałęzie znajdujące się nawet bardzo wysoko nad ziemią. Do cięcia krzewów owocowych wystarczą ręczne nożyce i sekatory ogrodnicze.
Przygotowanie ziemi pod uprawy
Wiosna w naszym ogrodzie to także pora na przygotowanie podłoża pod nasady. Grządki i rabaty na rośliny jednoroczne, które zostały przekopane jesienią, warto ponownie poruszyć i zmieszać ich zawartość z nawozem. W pierwszej kolejności należy jednak usunąć z ich powierzchni opadłe liście i gałązki drzew. Co ciekawe, zaleca się pozostawienie liści w okolicach drzew, krzewów a także trawników, ponieważ według opinii wielu ekspertów stanowią one naturalny i niezbędny nawóz dla budzących się do życia roślin.
Do przekopania grządek można użyć ręcznych narzędzi jak szpadle czy kopaczki. Poruszona jesienią ziemia powinna bez większych kłopotów dać się przekopać. W przypadku większych przestrzeni i grządek o sporych rozmiarach warto postawić na urządzenia elektryczne, takie jak glebogryzarki. Te maszyny za pomocą ślimakowych noży osadzonych na obrotowym wale przekopują ziemię na głębokość nawet do trzydziestu centymetrów. Jednocześnie rozdrabniają zbite bryły i dobrze napowietrzają glebę. Jedyną wadą tego urządzenia jest spory rozrzut ziemi, którą po zakończeniu pracy należy zgarnąć na grządkę ręcznymi narzędziami.
Wiosenne prace w ogrodzie, zdjęcie :Pxhere.com
Oględziny i odnowienie altany
Obiekty małej architektury ogrodowej przez cały okres zimy są narażone na działanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Może to doprowadzić do pewnych uszkodzeń w ich strukturze, przecieków, a nawet zniszczenia konstrukcji. Zwłaszcza starsze budowle drewniane warto po zimie poddać dokładnemu przeglądowi, żeby przebywanie w ich otoczeniu było bezpieczne.
W altanach narzędziowych w pierwszej kolejności należy ocenić stan techniczny dachu i sprawdzić, czy podczas zimowych roztopów nie pojawiły się przecieki. Warto także sprawdzić jakość zewnętrznej elewacji. Drewniane elementy narażone stale na zmienne czynniki atmosferyczne powinno się regularnie odnawiać. Co kilka lat warto pomalować je warstwą farby ochronnej do drewna. Także altany ogrodowe, które stanowią zadaszenie dla osób wypoczywających na świeżym powietrzu, warto odnowić, lub sięgnąć po nowe.
Altana narzędziowa w ogrodzie, zdjęcie :Pxhere.com
Ogrodowi lokatorzy
Kwitnące drzewa jabłoni czy wiśni stanowią piękną wiosenną ozdobę każdego ogrodu. Nie mamy jednak pewności, czy na miejscu tych aromatycznych kwiatów zawiążą się owoce. Od kilku lat mówi się o masowym wymieraniu pszczół, co wpływa na mniejsze ilości zbiorów owoców. Jednak przy niewielkim nakładzie sił i kosztów, jesteśmy w stanie sami sobie zorganizować pszczoły, które zajmą się zapylaniem kwiatów z drzew i krzewów owocowych. W jaki sposób można tego dokonać?
Sposobów jest kilka, jednak do najłatwiejszych należy stworzenie budek dla trzmieli lub hoteli dla pszczół. W licznych sklepach internetowych można spotkać dziesiątki propozycji domków wykonanych z naturalnych materiałów. Za taki hotel może też uchodzić pieniek drewniany, w którym samodzielnie nawiercimy kilka otworów. Możemy też wykonać bardziej profesjonalne konstrukcje domków dla trzmieli, przypominające budki dla ptaków. Hotele umieszczamy w półcieniu lub miejscu częściowo nasłonecznionym, najlepiej z dala od grilla czy ogniska. Istnieje spora szansa, że już w pierwszym sezonie zagoszczą tam pszczoły lub trzmiele, które zajmą się naszymi kwiatami.
Nieco bardziej skomplikowanej obsługi wymagają hodowlane pszczoły osmie, lepiej znane jako murarki. Swoją nazwę zawdzięczają murkom z piasku i drobnych kamieni, którymi zabezpieczają larwy, schowane w trzcinowych rurkach. Hodowlę tych owadów możemy rozpocząć, kupując ich larwy. Owady wygryzają się z kokonów już na początku kwietnia i żyją aż do lipca, cały czas zbierając pyłek z kwiatów. Ważne jest, żeby domki dla nich postawić jeszcze na wiosnę przed uaktywnieniem się pszczół. Te sympatyczne owady nie produkują miodu i mają żądła, dlatego są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi. Zapewniając im odpowiednie warunki i poświęcając nieco uwagi, już w kolejnym roku będziemy mogli cieszyć się z własnych pszczół.
Domek dla pszczół murarek, zdjęcie :Pxhere.com
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.