Właściwy wybór komina

Nieustanny rozwój techniki i technologii znajduje odzwierciedlenie również w temacie budowy kominów. Jeszcze do niedawna wybór komina nie był trudną decyzją, jednakże obecnie nie jest to już takie proste. Z uwagi na możliwości stosowania różnych technologii spalania i odprowadzania spalin, podjęcie decyzji dotyczącej wyboru rodzaju komina zależne jest od wielu czynników. Głównym zadaniem komina jest odprowadzenie z budynku spalin czy też zużytego powietrza. W wyniku powstałych różnic temperatury na wlocie i wylocie komina powstaje naturalna siła wyporu, która umożliwia usunięcie spalin, dymu oraz zanieczyszczonego powietrza poza budynek, bez dodatkowej pomocy mechanicznych wyciągów. Żaden piec, kominek czy też wentylacja nie będzie funkcjonować bez możliwości odprowadzenia dymu. Komin może stanowić integralną część budynku, lub też być zupełnie odrębną konstrukcją murowaną, betonową, metalową.

Nim zaczniemy zastanawiać się jaki komin będzie odpowiedni w naszym przypadku, należy zacząć od wyboru urządzenia grzewczego. Wszystko zależy od tego z jakim urządzeniem grzewczym będzie miał współpracować komin, gdyż znacznie będą różnić się od siebie kominek, a gazowy kocioł kondensacyjny. Dlatego też producenci kotłów i kominków powinni rzetelnie dostarczać instrukcję do urządzeń, tym samym umożliwiając prawidłowy dobór i montaż przewodów odprowadzających spaliny.

Nowoczesne kominy

Rozwój technologii budowlanej sprawił, iż tradycyjne kominy budowane niegdyś w budynkach zaczęto zastępować nowoczesnymi systemami kominowymi, nazywanymi także – instalacjami kominowymi. Dążono do usprawnienia pracy kominów, a także do ich kompatybilności z nowoczesnymi kotłami grzewczymi.

Systemy kominowe nowej generacji cechują się :

  • trwałością;
  • zmniejszonym oporem przepływu;
  • lepszą izolacją termiczną;
  • zmniejszonymi wymogami co do wielkości.

Reklama


Cechy prawidłowo wybudowanego komina:

– wewnętrzna powierzchnia jak najgładsza – by optymalnie zmniejszyć opór;

– poprzeczny przekrój kołowy powinien być dobrany stosownie do typu i mocy kotła;

– jak najlżejszy;

– zalecana budowa segmentowa – przyspiesza i ułatwia to jego montaż;

– powinien być szczelny;

– dobrze izolowany termicznie;

– odporny na szkodliwe działanie związków wykropionych ze spalin.

Rodzaje kominów

Nie ma jednego sztywnego podziału kominów. Najczęściej dzielone są one

ze względu na materiał:

– betonowe – sprawdzają się przy wykorzystywaniu w celu ogrzewania brykietu drzewnego, węgla, oleju;

– murowane – odprowadzają spaliny z tradycyjnych pieców, otwartych kominków i prostych kotłów na węgiel i koks;

– ceramiczne – najczęściej zbudowane z wewnętrznego wkładu kamionkowego – odpornego na kwas, czasem z ceramiki szamotowej. Obudowywane są lekkim betonem oraz warstwą izolacyjną. Kominy ceramiczne najczęściej pojawiają się w nowych budynkach;

– stalowe – to specjalne rury, które zostają umieszczane w obudowie z cegieł lub bloczków. Wykorzystywane do odprowadzania spalin z kotłów: gazowych, kondensacyjnych, olejowych. Kominy tego rodzaju mocuje są do ścian, przy pomocy specjalnych obejm.

ze względu na obudowę:

– jednowarstwowe – ścianki są jednowarstwowe. Zalicza się do nich np. kominy murowane, stalowe, cementowo-szamotowe.

– wielowarstwowe – ściana komina zbudowana jest z kilku warstw.

ze względu na pełnioną funkcję:

– wentylacyjne – służą do usuwania zużytego i często zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń;

– dymowe – tzw. tradycyjne. Przeznaczone są do odprowadzania spalin z pieców czy też kominków zasilanych paliwem stałym.

– spalinowe – odprowadzające spaliny z palenisk gazowych oraz opalanych paliwem płynnym.

ze względu od miejsca, w jakim się znajduje:

– zewnętrzne – budowane jako konstrukcje wolnostojące, bądź przy zewnętrznej ścianie;

– wewnętrzne – umieszczane wewnątrz ścian budynku.

Istotne wskazówki ułatwiające odpowiedni wybór komina

Niezwykle istotne jest, aby typ i model komina wybierać jak najwcześniej, czyli w połączeniu z projektowanym systemem ogrzewania czy wentylacji. Należy zwrócić również uwagę na rodzaj kotła i jego parametry. Bardzo ważne jest, czy mamy do czynienia z tzw. suchym trybem pracy komina, czy mokrym. Dokumentacja techniczna to także ważna kwestia. Zapewne należy zapoznać się z nią oraz z dokumentem zezwalającym na wprowadzenie danego wyrobu do obrotu.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2015-12-02

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również