Własny basen to marzenie możliwe do spełnienia. Jeśli chcielibyśmy ulokować go w bryle domu, musimy jednak zdecydować się na niego na samym początku projektowania. Inaczej wygląda sprawa budowy basenu w ogrodzie – tu prace można przeprowadzać niezależnie od tempa budowy domu, co często jest bardzo dogodne dla płynności finansowej inwestora.
Na basen odkryty (zewnętrzny) warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione i położone z dala od drzew (wtedy woda będzie się nagrzewać od słońca i nie będą jej zanieczyszczały opadające liście).
Zanim przystąpimy do budowy, należy jednak dopełnić pewnych formalności. Jeżeli powierzchnia basenu nie przekracza 30 m kw. musimy zgłosić zamiar budowy we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania organie administracji, określając rodzaj, zakres i sposób prowadzenia robót oraz termin ich rozpoczęcia. Prace można rozpocząć po 30 dniach od momentu zgłoszenia, jeśli w tym czasie starosta nie wniesienie sprzeciwu. Jeżeli powierzchnia basenu ma przekroczyć 30 m kw., sprawa jest bardziej skomplikowana – trzeba bowiem uzyskać pozwolenie na budowę. Składając wniosek o jego wydanie, powinniśmy mieć cztery egzemplarze projektu budowlanego wykonanego przez projektanta z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Zanim wybierze się rodzaj niecki, należy zbadać poziom wód gruntowych i zdecydować, czy kąpielisko ma być zamontowane na stałe czy tymczasowe
Basen zewnętrzny ma swoje zalety (np. świetnie się prezentuje na tle elewacji). Ma też jednak jedną podstawową wadę – w naszym klimacie będziemy z niego korzystać maksymalnie przez kwartał rocznie. Dlatego, jeśli pozwalają nam na to możliwości finansowe i nie rozpoczęliśmy jeszcze budowy domu, warto zdecydować się na basen kryty (wewnętrzny). Najwygodniej będzie wtedy poszukać odpowiadającego nam projektu „domu z basenem” lub zlecić wykonanie takiego projektu dla naszych potrzeb. Adaptacja innego rodzaju projektu (w celu uzupełnienia go o basen) może bowiem okazać się trudna, kosztowna lub wręcz niemożliwa do wykonania.
Projektując basen wewnętrzny trzeba rozwiązać problem odprowadzenia wilgoci. Powietrze w pomieszczeniu z basenem trzeba osuszać, aby nie dopuścić do skraplania się pary wodnej na chłodnych powierzchniach. Pomocne okazują się w tym celu osuszacze oraz specjalne instalacje klimatyzacyjne.
Koszt budowy basenu wewnętrznego jest więc zazwyczaj spory i znacznie wyższy od kosztów budowy basenu zewnętrznego, zlokalizowanego np. w ogrodzie. Biorąc jednak pod uwagę, że gwarantuje on stałą temperaturę i łatwość utrzymania w czystości (eliminacja naturalnych zanieczyszczeń z zewnątrz), może się okazać rozwiązaniem bardziej opłacalnym, a na pewno wygodniejszym.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.