Wnętrzarskie trendy: Jak zrobić imitację cegły na ścianie na 5 sposobów

Wnętrzarskie trendy: Jak zrobić imitację cegły na ścianie na 5 sposobów

Cegła we wnętrzu to znany trend, który wciąż nie schodzi z listy najpopularniejszych rozwiązań dekoracyjnych. Tego rodzaju wykończenie świetnie wygląda w minimalistycznych i nowoczesnych mieszkaniach, które mają charakter loftowy lub luksusowy. Cegła to bardzo stary materiał, który jest od wieków wykorzystywany w architekturze. Jak jednak zrobić jej imitację, jeśli nie mieszkamy w starej kamienicy i nasze ściany są zrobione z płyt GK lub betonu komórkowego? Zobaczcie aż 5 sprawdzonych sposobów na imitację cegły na ścianie, dzięki którym odmienicie wygląd swoich wnętrz.

Cegła na ścianie – gorący trend ostatnich lat

Pomimo tego, że nie jest to najświeższy trend wnętrzarski, nadal wielu projektantów stosuje go w swoich aranżacjach nawiązując zarówno do ekskluzywnego, jak i industrialnego wykończenia pomieszczeń. Z biegiem lat czerwona cegła zmieniała paletę kolorów i rozprzestrzeniała się z okuć drzwiowych na całe powierzenie ścian. W 2017 roku najmodniejsze są białe cegiełki oraz naturalne materiały z nieregularnym wykończeniem fug. Niemodne jest wykonywanie ceglanych obramowań drzwi lub wypełnianie cegiełkami okuć drzwiowych – zamiast tego warto wyłożyć cegłą ścianę w łazience, umiejętnie zestawić ją z betonem oraz zrobić z niej doskonałe urozmaicenie salonu czy kuchni.

Galeria mieszkań z cegłą na ścianie:

Cegła w salonie

Jedna ściana pokryta cegłą to częsty zabieg architektów wnętrz. Dzięki swojej stonowanej kolorystyce nie narzuca się i tworzy spójną kompozycję z resztą pomieszczenia.

Reklama

Cegła w salonie

Pomysł dla wielbicieli naturalnej cegły i dowód na to, że dekor nie musi zajmować wcale dużej powierzchni. Dzięki temu, że reszta wnętrza została urządzona w jasnych odcieniach, cegła staje się naprawdę oryginalnym elementem przyciągającym uwagę gości oraz domowników.

Cegła w sypialni

Doskonały przykład wykorzystania oświetlenia do podkreślenia trójwymiarowości cegły. Do takich rozwiązań warto wykorzystać zarówno światło punktowe, jak i nowoczesne taśmy LED, które jeszcze bardziej uwypuklą powierzchnię materiału.

Cegła w łazience

W łazience najbezpieczniejszym rozwiązaniem są zawsze płytki klinkierowe imitujące cegłę, które doskonale radzą sobie z nadmiarem wilgoci. Jak widać można je bez obaw łączyć nawet z materiałem drewnopochodnym, który wprowadzi nieco koloru do sterylnie białego wnętrza.

Cegła w kuchni

Ceglana ściana w kuchni nikogo już nie dziwi, choć jak pisaliśmy wcześniej, do stworzenia efektu można wykorzystać nawet stare cięte cegły, które doskonale poradzą sobie z zabrudzeniami. Jak widać pomimo naturalności materiału, nie tworzy on ponurego ani industrialnego wnętrza, a czystą i nowoczesną kompozycję, której nie powstydziłby się żaden projektant.

Plusy i minusy ceglanej ściany

Niestety jak każde rozwiązanie wnętrzarskie, cegła na ścianie ma swoje plusy i minusy. Wiele zależy od tego, jaki materiał imitujący ułożymy na ścianie, ale o tym powiemy już za chwilę. Najpierw zastanówmy się nad tym, czy warto rozważyć taki rodzaj dekoracji w mieszkaniu lub w domu.

Plusy ceglanej ściany:

  • Efektowne trójwymiarowe wykończenie – największym plusem cegły na ścianie jest trójwymiarowość, która zmienia wygląd płaskich, prostych ścian.
  • Ponadczasowy wygląd – niezależnie od tego, czy preferujemy styl loftowy czy chcemy wprowadzić nieco ekskluzywności, cegłę można położyć praktycznie wszędzie.
  • Trwałość – prawdziwa, naturalna cegła jest bardzo wytrzymałym materiałem budowlanym, który jest odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć czy ogień. Z tego powodu sprawdzi się nawet w łazience i w kuchni.
  • Dobry mikroklimat – jeśli zdecydujemy się na prawdziwą cegłę, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że stwarza ona dobry mikroklimat i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.
  • Izolacja termiczna i akustyczna – cegła świetnie wycisza wnętrze oraz kumuluje ciepło.

Minusy ceglanej ściany:

  • Obciążenie ściany – jeśli wybierzemy prawdziwe cegły cementowe lub ceramiczne, możemy mocno obciążyć ściany w naszym domu, które prawdopodobnie nie są przygotowane na takie obciążenie. Oczywiście możemy wykorzystać lżejsze sposoby na imitację cegły, jednak niekoniecznie będzie to efekt jakiego oczekujemy.
  • Pomniejszenie wnętrza – niestety ceglane ściany nie nadają się do małych pomieszczeń, gdyż pomniejszają je zarówno optycznie, jak i fizycznie. Jeśli zastosujemy na ścianie prawdziwą cegłę, zabierze nam ona kilka dodatkowych centymetrów, których możemy po prostu nie mieć.
  • Odmienne właściwości – jeśli zdecydujemy się na materiał imitujący cegłę, będzie on miał odmienne właściwości niż „prawdziwa” cegła, które mogą nie być już takie korzystne dla naszego zdrowia.
  • Kosztowność – naturalna cegła może być drogim rozwiązaniem, nawet jeśli zdecydujemy się na położenie płytek z ciętej cegły. Niestety nie wszystkie metody imitacyjne będą wyglądały we wnętrzu tak, jak tego oczekujemy.

Jak wykonać imitację cegły na ścianie – 5 sposobów

Sposób 1 - Cegła cięta – najbardziej naturalny efekt + zachowanie właściwości cegły

Prawdziwa, naturalna cegła wygląda na ścianie zdecydowanie najlepiej. Niestety większość z nas nie może jej po prostu odsłonić i oczyścić, dlatego musimy posiłkować się ciętą cegłą, którą sprzedaje się w profesjonalnych sklepach wnętrzarskich. Dekorację da się również przygotować samodzielnie. Wystarczy zebrać lub odkupić stare cegły i przeciąć je na pół lub na cieńsze plastry za pomocą specjalnych maszyn do cięcia. Płytki ceglane są bardzo ciężkie, dlatego należy kupić mocny i szybko wiążący klej. Ścianę najpierw gruntujemy, a następnie zaczynamy klejenie. Gdy skończymy, możemy tym samym klejem wypełnić fugi, a następnie je wyrównać.

Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że ściana wygląda jak prawdziwa. Nie zapomnijmy tylko zadbać o wygląd fug, które powinniśmy lekko postarzyć. Tego rodzaju ściany nie wymagają impregnacji i sprawdzą się w każdego rodzaju pomieszczeniach. Naturalne cegły to wizytówka stylu industrialnego oraz prostych, nowoczesnych wnętrz.

Cegła naturalna

Sposób 2 - Gotowe płytki i panele gipsowe – prosty sposób na białą ścianę

Jeśli chcemy uzyskać prostą białą ścianę z cegieł, możemy wykorzystać gotowe płytki oraz panele gipsowe, które przyklejamy do ściany za pomocą zaprawy lub kleju. Decydując się na pojedyncze cegiełki z pewnością otrzymamy bardziej naturalny efekt. Z drugiej strony całe panele przyspieszają czas układania. Pamiętajcie o tym, że gips należy impregnować, by stracił swoją naturalną właściwość silnego nasiąkania wodą. Tego rodzaju imitacja nadaje się jednak wyłącznie do pomieszczeń suchych i odradzamy stosowanie jej w łazience czy w kuchni.

Gipsowe płytkiSposób 3 - Płytki imitujące cegłę oraz klinkier – metoda na ekskluzywne wykończenie

Płytki cegłopodobne dawno temu podbiły rynek, gdyż można je stosować na fasadach budynków, cokołach, murach, ogrodzeniach oraz we wnętrzach. Najczęściej są wykonane z betonu lub klinkieru, który jest lepszy jakościowo. Dzięki temu materiał jest bardziej wytrzymały, odporny na zabrudzenia oraz działanie detergentów i zachowuje swój kolor na lata. Płytki klinkierowe cegłopodobne nie wymagają impregnowania – wystarczy położyć je na ścianie za pomocą odpowiedniej zaprawy i cieszyć się z nowego wizualnego efektu. Ich dużym plusem jest to, że nie nasiąkają wodą i mają zbliżone właściwości do cegieł ceramicznych. Dzięki bogatej ofercie produktów możemy stworzyć ekskluzywne wykończenia kominka, naturalne ściany ceglane czy obudować wybrane ścianki działowe.

Płytki cegłopodobne

Sposób 4 - Fototapeta z motywem cegły lub ścienne naklejki 3D – szybkie rozwiązanie dla każdego

Mur z czerwonej cegły możemy wykonać za pomocą specjalnej fototapety wgrywając własne zdjęcie lub korzystając z bibliotek udostępnianych przez producentów. Najpopularniejsze są fototapety lateksowe, winylowe na fizelinie oraz samoprzylepne, które przyspieszają montaż dekoracji na ścianie. Jeśli zależy nam na lepszym efekcie, możemy zdecydować się na chropowatą strukturę, która przy okazji ukryje nierówności na ścianie.

Pamiętajmy o tym, że tapety winylowe są grubsze i bardziej odporne na uszkodzenia oraz zmywanie. Montaż przeprowadza się oczywiście za pomocą dedykowanego kleju na wybranej powierzchni ściany.

Ścienne naklejki imitujące cegłę mają tą przewagę nad tapetami, że charakteryzują się większą trójwymiarowością. Ponadto są bardzo lekkie i nie obciążają ściany, gdyż są wykonane z pianki PE. Nie są one zbyt popularne na polskim rynku, gdyż mają jeden wielki minus – wyglądają po prostu nienaturalnie na dużej powierzchni ściany.

Naklejki cegła 3D

Sposób 5 - Szablon w cegły oraz tynk strukturalny lub gips – niedrogo choć pracochłonnie

Ostatnim sposobem na stworzenie imitacji cegły na ścianie jest wykonanie jej za pomocą szablonu. Na rynku możemy kupić płaskie jak i trójwymiarowe modele, które przyspieszą nasze prace. Szablon to rozwiązanie stosowane często przy budynkach z nadzorem konserwatora zabytków, gdzie możemy zastosować wyłącznie cienką warstwę tynku. Sprawdzi się on również wtedy, gdy chcemy zaoszczędzić kilka złotych lub zamierzamy ozdobić imitacją cegły cienką płytę GK, która nie wytrzyma ciężaru kamiennych dekoracji.

By stworzyć imitację cegły potrzebujemy gipsu szpachlowego lub tynku, który nałożymy na gotowy szablon (oczywiście pamiętajmy o gruntowaniu). Jeśli nie chcemy używać gotowe produktu, możemy przygotować go samodzielnie wyklejając ścianę taśmą malarską. Po nałożeniu i wyschnięciu materiału po prostu odklejamy szablon. W jego miejscu zostaną puste przestrzenie na fugi. Ostatnim krokiem jest wyrównanie powstałych cegiełek, by nie posiadały ostrych brzegów. Zależnie od użytego materiału możemy, ale nie musimy użyć preparatu impregnującego.

Szablon do cegieł

Imitacja cegieł w nowoczesnym wnętrzu

Cegły mogą być świetnym sposobem na urozmaicenie wyglądu naszego domu. W zależności od tego, na jaki rodzaj imitacji postawimy, przyniesie on bardzo odmienny efekt. Oczywiście jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem i sporą powierzchnią, najlepiej postawić na naturalne cegły lub płytki klinkierowe, które są najbardziej trwałe i posiadają wiele pozytywnych właściwości. Pozostałe sposoby są opcją bardziej przystępną cenowo i możliwą do wprowadzenia nawet w niewielkiej przestrzeni – w końcu dlaczego nie mielibyśmy zrealizować marzenia o ścianie z cegieł?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-03-20

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej