Osoby decydujące się zamieszkać na wsi często myślą o prywatnym ujęciu wody. Co powinniśmy wiedzieć o budowie studni i jej użytkowaniu? Aby móc cieszyć się wodą z własnej studni musimy podjąć pewne kroki. Zapraszamy do lektury!
Woda z własnej studni, źródło: Pixabay
Kupujemy działkę, a planujemy studnię, co sprawdzić?
Jeśli jesteś na etapie kupna działki, a marzy Ci się korzystanie z wody z własnej studni, to koniecznie powinieneś sprawdzić, czy dla terenu, na którym ma powstać dom istnieje tzw. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Czasami zapisy w MPZP mogą spowodować, że na zakupionej działce nie będziesz mógł wybudować studni! Dlatego warto przed kupnem zgłosić się od urzędu i to sprawdzić. Tym bardziej, że wypis z MPZP może uzyskać każdy petent, a nie tylko osoba, która jest właścicielem działki! W przypadku braku odpowiednich zapisów, zwykle odbywa się to tak, że to inwestor w stosownym wniosku o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu określa sposób zaopatrzenia budynku w wodę!
Studnia, źródło: Pixabay
Decyzja o budowie studni
Jakie dokumenty będą potrzebne, aby wybudować studnię na swojej działce?
- po pierwsze: na wybudowanie studni, która pobierać będzie wodę z tzw. pierwszego poziomu wodonośnego nie są wymagane żadne pozwolenia! Zamiar o budowie studni należy zgłosić właściwym organom administracji architektoniczno-budowlanej.
- po drugie: studnia wiercona na własnej posesji, która ma być głęboka na mniej niż 30 m (licząc od głębokości odwiertu, a nie poziomu zwierciadła wody!) także nie wymaga pozwolenia! Ustawodawca jeszcze zastrzegł, że ilość czerpanej wody nie może przekraczać 5m3 na dobę! Jeśli planujesz taką studnię, to wystarczy zgłosić chęć jej budowy do stosownych organów miejscowych.
- po trzecie: W przypadku zgłoszenia do wniosku powinieneś dołączyć:
- rysunek sytuacyjny z zaznaczoną studnią, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz inne, wymagane w konkretnych urzędach dokumenty, o które warto zapytać przed przyjściem do urzędu.
Urząd ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli po tym terminie nie otrzymasz od gminy żadnej wiadomości możesz rozpocząć budowę studni. Podobnie, jak w innych przypadkach budowę studni musisz zamknąć w przeciągu dwóch lat! - po czwarte: w przypadku, kiedy potrzebujesz większą ilość wody (na przykład ze względu na prowadzenie działalności handlowej lub rolnej) lub w przypadku, gdy Twoja studnia ma być głębsza niż 30m., budowa studni obwarowana jest innymi przepisami. Potrzebne będzie pozwolenie wodoprawne. Uzyskanie pozwolenia wymaga opracowania specjalnej dokumentacji, którą musi zająć się wykwalifikowany hydrogeolog lub projektant z zakresu instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Studnie wiercone na głębokość powyżej 30m muszą być prowadzone zgodnie z prawem wodnym, górniczym i geologicznym.
Studnia, źródło: Pixabay
Jakich dokumentów potrzebujesz w przypadku studni głębszej niż 30 m?
Potrzebować będziesz:
- projekt odwiertu studni
- zatwierdzenie wniosku złożonego do miejscowego wojewody.
- po rozpoczęciu prac konieczne jest wykonanie dokumentacji hydrologicznej, a potem uzyskać decyzję o zatwierdzeniu sporządzonej dokumentacji przez właściwy organ administracji geologicznej
- studnię trzeba też zarejestrować.
W dokumentacji muszą być informacje o dopuszczalnej wydajności studni, poziomie zwierciadła wody oraz o tzw. depresjach. Dane te są istotne z perspektywy kupna pompy i wszelkich urządzeń filtracyjnych.
Jak powstaje studnia?
Dawniej studnie kopano, obecnie studnie powstają dzięki odwiertom wykonywanym różnymi metodami. Studnia wiercona pozwala na korzystanie z wody na znacznej głębokości, choć nie zawsze do jej obsługi konieczna będzie zastosowanie pompy głębinowej!
Woda z własnej studni, źródło: Pixabay
Dobór pompy
Pompę dobieramy ze względu na poziom lustra wody. Do studni, w których woda znajduje się nie niżej niż 8 m stosuje się pompy samozasysające, do wody, która znajduje się niżej wymagana jest pompa głębinowa. Ważną wartością, którą powinniśmy się kierować podczas zakupu pompy są jej parametry określające zależności pomiędzy wydajnością tłoczenia a wysokością jej podnoszenia. Warto dokładnie czytać opisy! Przyjmuje się, że dla domów jednorodzinnych (wydajność co najmniej 20-30l) pompa powinna zapewniać ciśnienie 0,35-0,4 MPa. Odpowiada to wysokości słupa wody na poziomie 35-40 m. Dla pomp głębinowych powinno się doliczyć wartość związaną z różnicą poziomów pomiędzy zbiornikiem ciśnieniowym a lustrem wody w studni.
Studnia, źródło: Pixabay
Urządzenia do oczyszczania i uzdatniania wody ze studni
Jeśli korzystasz z wody ze studni, to powinieneś od czasu do czasu wykonywać jej badania. Warto wiedzieć, czy w wodzie są jakieś szkodliwe substancje i w jakim stężeniu występują. To pierwszy krok do tego, aby móc rozpocząć z nimi walkę. Wodę może przebadać Sanepid lub laboratoria, które posiadają stosowne uprawnienia. Badaniu podlegają:
- zapach i smak
- barwa i odczyn
- mętność i utlenialność (CHZT)
- twardość ogólna czy tzw, mikrobiologia
- a także zawartość amoniaku, azotanów, azotynów, chlorków, siarczanów, żelaza, manganu.
- bada się także zawartość fluoru, metali ciężkich i fosforu.
Kiedy posiadamy wszystkie potrzebne wyniki powinniśmy się udać do firmy, która doradzi nam dobranie konkretnych filtrów dla naszej sytuacji. Najczęściej stosowane dla studni głębinowych są filtry żwirowe, które czasami wyposażone są także w automatyczne głowice do regeneracji złóż. Dlaczego dobór filtrów jest tak bardzo ważny? Ponieważ różne związki usuwane są przez różne złoża, które w filtrach się znajdują! Poza tym dobór filtrów jest też uzależniony od dobowego zużycia wody! Warto skonsultować kupno urządzeń ze specjalistą, ponieważ uzdatnianie wody nie jest rzeczą łatwą! Specjaliści w tej branży muszą się znać na chemii, fizyce, mechanice cieczy, elektrotechnice i automatyce, czy też na mikrobiologii!
Woda, źródło: Pixabay
Studnia powinna być zlokalizowana w minimalnej odległości 15m od źródeł zanieczyszczeń (np. dołów chłonnych, szamb, czy innych zagrożonych miejsc). Specjaliści wskazują, że równie istotne jest dobre zabezpieczenie studni w górnej części cembrowiny, ponieważ woda powinna wnikać do studni tylko z jej dna! Czasami korzystanie z wody ze studni będzie wymagało zastosowanie dodatkowych urządzeń, na przykład zmiękczacza wody, lampy sterylizującej czy zastosowania specjalnych filtrów, a w szczególnych przypadkach nawet ze specjalnej stacji wielofunkcyjnej! Jeśli mieszkasz w urokliwym zakątku i możesz się cieszyć nieskażonym powietrzem, to zapewne korzystasz także z czystej wody ze studni! Nie ma to, jak własne ujęcie wody! A jeśli masz dylemat… wodociąg czy studnia, to polecamy nasz wcześniejszy artykuł.
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.