Coraz częściej słyszymy termin „zero waste”, który określa działania mające na celu wyeliminowanie (zmniejszenie) ilości śmieci, wykorzystanie wszystkich produktów do granic możliwości, a co za tym idzie generowania oszczędności. Brzmi ekstremalnie? Niekoniecznie! Oszczędzanie polegające na wykorzystaniu resztek jedzenia, stawianiu na naturalne produkty było praktykowane przez nasze babci i dziadków, jednak przez konsumpcyjny styl życia zostało prawie zapomniane. Jeśli martwi was los środowiska, który niekiedy zdaje się być już przesądzony lub chcecie zaoszczędzić – czytajcie dalej!
dowiesz
się:
- co to znaczy zero waste i less waste,
- jakie są podstawowe zasady ideologii zero waste,
- dlaczego warto starać się ograniczyć odpady i konsumpcjonizm,
- jak oszczędzić w domu dzięki tej ideologii.
Zero waste, zdjęcie: Pixabay.com
Zero waste czy less waste?
Zero waste i less waste to dwa określenia dotyczące praktycznie tego samego, z tą różnicą, że less znaczy miej, a zero po prostu zero. Less waste jest idealne dla osób, które nie chcą zmieniać z dnia na dzień swojego życia o 180 stopni, a po prostu zatroszczyć się o Ziemię i domowy budżet. Warto dążyć do bycia zero waste, ale nie jest one łatwe i nie każdy może sobie na nie pozwolić.
Less waste:
- przemyślane decyzje zakupowe;
- wykorzystywanie resztek i pozostałości;
- ograniczenie konsumpcyjnego stylu życia.
Zero waste:
- Refuse – odmawiaj;
- Reduce – redukuj;
- Reuse – użyj ponownie;
- Repair – naprawiaj;
- Recycle – poddaj recyklingowi;
- Rot – kompostuj.
Zero waste opiera się na powyższych 6 zasadach – w praktyce oznacza stosowanie działań, które pomogą w wyeliminowaniu odpadów z gospodarstw domowych i zmniejszą wydatki na niektóre produkty. Zastanawiacie się, czy ma to sens? Wystarczy spojrzeć na miliony odpadów na składowiskach śmieci, często nawet na ulice, by zauważyć w jakim stanie jest środowisko i że ten stan pogarsza się z każdym dniem, miesiącem, rokiem. Żadna jednostka nie jest w stanie rozwiązać problemu nadmiernej produkcji śmieci, jednak jeśli zainteresuje się nim wiele osób, szanse są o wiele większe.
Zero waste – rozwinięcie 6 zasad i praktyczne przykłady
Refuse - Odmawiaj
Najprostszym krokiem do bycia bliżej idei zero waste jest odmawianie. Odmawiajcie korzystania z plastikowych zbędnych opakowań, które otaczają nas w każdym miejscu – zaczynając od półek sklepowych, przez restauracje i oczywiście standardowe sklepy. Nie zbierajcie ulotek reklamowych gazetek, wszystkie reklamy możemy zobaczyć online. Nie kupujcie ciągle reklamówek – zamiast nich zabierajcie na zakupy torby bawełniane (lub wcześniej zakupione, niezużyte torby plastikowe).
Reduce – Redukuj
Zredukujcie ilość posiadanych przez siebie rzeczy – być może macie w swoim domu przedmioty, których od dawna nie używacie, nie nosicie i po prostu są zbędne? Oddajcie je innym potrzebującym osobom lub po prostu sprzedajcie. Nie poruszajcie się samochodem, jeśli nie musicie – wybierajcie środki publicznego transportu lub np. rower. Starajcie się korzystać z przedmiotów wielorazowego użytku.
Reuse – Użyj ponownie
Macie w domu stare meble? A może zostały palety po budowie? Wykorzystajcie ponownie zużyte już przedmioty! Meble można odnowić, dając im drugie życie, a z palet warto wykonać nowe meble do ogrodu. Tworzenie użytecznych przedmiotów jest w modzie, dlatego warto myśleć kreatywnie i znaleźć sposób na wykorzystanie zamiast wyrzucanie. Ponowne użycie dotyczy także odzieży, artykułów higienicznych, a nawet samego procesu zakupowego – warto wybierać firmy produkujące z surowców wtórnych i deklarujące recykling.
Repair – Naprawiaj
Wyrzucacie od razu zepsute rzeczy? Oddajcie je do naprawy lub spróbujcie naprawić samodzielnie, nawet jeśli są to produkty stosunkowo niedrogie. Jeśli nie jesteście w stanie przywrócić im poprzedniej funkcji, znajdźcie dla nich inne zastosowanie.
Recycle – Poddaj recyklingowi
Segregacja odpadów może być czymś oczywistym, jednak wiele osób nie przestrzega zaleceń z powodu niewiedzy lub wygody. Niestety nadal nie jesteśmy w stanie przetworzyć wszystkich śmieci, ale warto segregować papier, metal, szkło, plastik, a nawet pokusić się o własny kompostownik. Celem nie jest lepszą segregacja śmieci ale ich znacząca redukcja.
Zero waste, zdjęcie: Pixabay.com
Less i zero waste – pomysły na oszczędności w domu
- Unikajcie przedmiotów jednorazowego użytku takich jak plastikowe talerze, sztućce i inne artykuły.
- Stosujcie naturalne preparaty do mycia i sprzątania w domu bądź wybieraj produkty, które można ponownie napełnić, by zaoszczędzić i zmniejszyć ilość plastiku.
- Wybierajcie produkty w szkle, które można użyć wielokrotnie, stosując je jako pojemniki na żywność, produkty diy, a nawet jako organizery dla dzieci.
- Ograniczcie wyrzucanie resztek jedzenia – można przerobić wiele odpadów na pyszne dania, należy jedynie poszukać sprawdzonych przepisów. Resztki z obiadów warto zamrażać lub wykorzystywać do stworzenia kolejnych dań.
- Nie stosujcie ręczników papierowych, jednorazowych wacików do twarzy – wprowadźcie w domu bawełniane ściereczki i specjalne produkty wielorazowego użytku.
- Włączajcie pełną pralkę i pełną zmywarkę, by nie marnować prądu, wody i środków.
- Zamieńcie plastikowe produkty na wykonane z naturalnych materiałów – gąbki do mycia, szczoteczki do zębów itd.
- Segregujcie uważnie śmieci – pomyślcie o kompostowniku, który pozwoli lepiej wykorzystać naturalne odpady.
- Wymieńcie żarówki na energooszczędne.
- Nie zostawiajcie włączonych urządzeń jeśli ich nie używacie, odpinajcie ładowarki od kontaktów.
- Dbajcie o szczelność okien, przez które ucieka znaczna ilość energii.
- Ocieplcie budynek, w którym mieszkacie i starajcie się nie przegrzewać pomieszczeń.
- Pijcie wodę z kranu – filtrowaną – zamiast kupować nowe opakowania z wodą.
- Gaście niepotrzebne światła.
- Wykorzystujcie odpadki domowe nie tylko na posiłki, ale również do tworzenia nowych produktów (np. peeling z kawy).
- Inwestujcie w posiadane przedmioty – niekiedy lepiej kupić coś do domu lepszej jakości, by posłużyło dłużej niż okres gwarancji, zmniejszając ilość odpadów.
Podejmij wyzwanie zero waste
Bycie zero waste wiąże się z rezygnacją z komfortu, uważnym życiem i często przykładaniem większych starań do planowania i dbania o dom. Ten sposób życia czy postępowania daje jednak wymierne skutki nie tylko dla planety, ale również dla domowego portfela. Zerknijcie na grupy zero waste, na blogi i do książek – znajdziecie tam wiele szczegółowych pomysłów na to, jak żyć lepiej w zgodzie naturą i oszczędzać budżet oraz środowisko naturalne.
Co sądzicie o idei zero waste?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.