Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o oknach dachowych

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o oknach dachowych

Dom kojarzy nam się ze ścianami czy dachem, ale z na pewno nie wyobrażamy sobie go bez drzwi i okien! Okna drewniane, aluminiowe, pcv, rozwieralne , uchylne, ze szprosami…. Na rynku jest bardzo Duży wybór okien… ale co z oknami połaciowymi? dachowymi? Jeżeli ktoś planuje wybudować dom z poddaszem, to z pewnością temat okien spędza mu sen z powiek. A co w przypadku jeżeli ktoś ma dach płaski, a marzą mu się okna? Czy wiesz, co to są lukarny? Oto artykuł, który dostarczy Ci różnorodnych wiadomości, o których chciałbyś wiedzieć w temacie  okien dachowych! Polecamy też nasz artykuł, który podpowiada na jakie parametry zwrócić uwagę przy kupnie okien!

Najsłynniejsze okno w dachu…

Najsłynniejszym starożytnym budynkiem, którym w dachu ma okno… właściwie otwór, doświetlający wnętrze (bo innych okien nie ma!) i doprowadzający do środka świeże powietrze – jest rzymski Panteon. To niezaszklone nazwano okulusem. Najsłynniejsza świątynia starożytnego Rzymu jest bardzo ciekawa budowlą, ponieważ została wzniesiona z niezbrojonego, monolitycznego betonu. Otwór okienny ma  średnicę 7,9m! Do niedawna Panteon był największa budowla kopułowa na świecie! Ciekawostką jest, że pomimo braku przesłonięcia okna we wnętrzu nie zalega woda wpadająca przez otwór! Jak to możliwe? Czytaj TUTAJ!

źródło: Wikipedia

Okna w dachu – jak to się zaczęło?

Pierwsze okna wcale nie były zaszklone. Otwory zaczęto wypełniać skórą zwierzęcą, lub tkaniną. Dlatego w dawnych czasach tak chętnie sięgano po okiennice! Okna zaczęły jednak pełnić funkcję dekoracyjną, czy ochraniająca przed czynnikami atmosferycznymi, a nie tylko funkcję doprowadzająca światło i powietrze. Wraz z wiekami w oknach zaczęły pojawiać się pionowe słupki, dzisiaj nazywane szprosami pionowymi. Słupki te zostały wykorzystane jako podpórka do szkła, które zaczęto łączyć z ołowiem – tak powstały okna witrażowe. Z pewnością nie wiedziałeś, że starożytni Rzymianie potrafili zaszklić okno, a w Anglii zwyczaj szklenia pojawił się dopiero w XVII wieku!

Reklama

źródło: Freeimages

Okna niezwykłe, czyli okna dachowe!

Okna w dachu nazywane są dachowymi lub też połaciowymi. To taki rodzaj okien, które umożliwiają montaż ich w połaci dachowej pod określonym kątem nachylenia dachu. Okna te niewiele wystają ponad pokrycie dachowe, dzięki czemu dach stapia się z oknem. Okna połaciowe nie wymagają ingerencji w konstrukcję więźby dachowej, co jest ich atutem. Prawo w Polsce nakazuje, aby każdą ingerencję w więźbę zgłaszać. Nawet na przebudowę poddasza, czy zmianę konstrukcji dachowych trzeba uzyskiwać specjalne pozwolenia. Stąd wielka powszechność okien dachowych! Sięgają po nie Ci, którzy dokonują remontów czy adaptacji poddaszy. Oglądając stare domy raczej nie spotkamy okien dachowych. Jak radzono sobie z problemem doświetlania strychu dawniej? Było coś takiego jak lukarny, czy dach mansardowy, w który można było wcisnąć pionowy element fasady wraz z oknem.


źródło: Freeimages

Co to jest lukarna?

  1. Lukarna jest rodzajem nadbudówki na dachu.
  2. Koniecznie musi posiadać okno!
  3. Konstrukcja lukarny opiera się na tym, że wystaje z połaci dachu.

Z pewnością lukarna jest rozwiązaniem dużo droższym niż montaż okna dachowego. W nowoczesnych domach sięga się po ten archaiczny może element architektoniczny, aby zwiększyć przestrzeń mieszkalną poddasza i lepiej doświetlić jego wnętrze. Należy pamiętać, że wykonanie lukarny w istniejącym dachu koniecznie wymaga pozwolenia!

źródło: Freeimages

Jakie są plusy i minusy montażu okna dachowego, a lukarny?

Jeżeli chcesz dokonać przebudowy, modernizacji istniejącego budynku, albo wznosisz od podstaw nowy dom według jakiegoś gotowego projektu, to zawsze najlepiej zapytać architekta. Za minus w stosowaniu lukarny podaje się fakt, że ścianki lukarny powinny być bardzo dobrze zabezpieczone przed wnikaniem wody z topniejącego śniegu, a jeżeli dwie lub więcej lukarn będzie blisko siebie, to z pewnością przy ich ściankach śnieg będzie długo zalegał. Praktycy podają, że na oknach połaciowych znaczne szybciej osadza się brud niż na pionowo zamontowanym oknie w lukarnie. Łatwiej też utrzymać w czystości okna w lukarnach niż okna połaciowe. Okna w dachu powinny być wyposażone w rolety. Miłośnicy rozwiązań montażu w dachu okien pionowych z wykorzystaniem lukarny argumentują, że ze względu na kształt ościeża montażyści mogą popełnić sporo błędów podczas  wykonywania ocieplenia okna. Za najgorszy przypadek uważa się tutaj powstanie tzw. mostku termicznego. Lukarna tworzy w poddasza swoistą wnękę i dlatego najbardziej oświetlona część poddasza to ta znajdująca się najbliżej okna. Im dalej, tym ciemniej. Jeśli w pomieszczeniu są łamane boczne ścianki, to pod skosami światło może właściwie zanikać. Lukarna daje kilkanaście procent mniej światła niż okno dachowe. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że przy oknach dachowych poddasze w lecie bardzo szybko się nagrzewa. Aby zabezpieczyć strych przed przegrzaniem specjaliści rekomendują rolety zewnętrzne które potrafią zatrzymać nawet 97% ciepła. Ten problem znika w przypadku zastosowania lukarn. Pomieszczenia nagrzewają się mniej i wolniej. Dlatego na wyposażeniu okien dachowych są odpowiednio dobrane przesłony, na których nie warto oszczędzać! Okno dachowe jest gwarantem równomiernego oświetlenia we wnętrzu. Natężenie światła zależy oczywiście od kąta nachylenia dachu, czy kształtu ościeża. Oknem połaciowym dostaje się o wiele więcej promieniowania słonecznego, co powoduje pewne oszczędności w zimie. Jeżeli zdecydujesz się na lukarny w swoim dachu, to wiedz, że jest ona elementem architektonicznym wzbogacającym elewacje całą bryłę budynku. W nowoczesnym budownictwie potrafi mieć spore rozmiary, dlatego jest elementem rzucającym się w oczy i często górującym nad całym budynkiem. Okna dachowe zaś właściwie nie wpływają na bryłę domu. Są takie jakby niewidzialne. Okno dachowe otwiera się poprzez obrót dookoła poziomej osi przechodzącej przez  środek okna. Okna w lukarnach otwierają się standardowo, jak okna montowane w ścianie. Osoby niezbyt przychylne oknom w dachu twierdzą, że szczególny kłopot jest z zalegającym po stronie północnej okien śniegiem.

źródło: Freeimages

Jak wybrać najlepsze okna dachowe?

Z pewnością ważne jest, by dobrać okna dachowe odpowiednie do typu swojego domu. Każde okno traktuje się w budownictwie pod kątem utraty ciepła. Jeżeli ktoś decyduje się na budowę domu pasywnego czy energooszczędnego, musi zadbać o prawidłowy montaż okien. Należy wybierać okna o podwyższonych parametrach izolacyjnych. Zimą okna połaciowe są źródłem pasywnego ogrzewania energią słoneczną, stąd projektant powinien szczególnie rozważnie je rozplanować. Szczególnie należy zwrócać uwagę na szczelne domykania okien w dachu. Warto inwestować w okna dachowe, które posiadają szyby o wysokim współczynniku oporu cieplnego. Koniecznie pod oknem połaciowym zamontuj grzejnik. Zapewnisz wówczas prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza we wnęce okiennej - będzie to zapobiegało kondensacji pary wodnej. Zanim dokonasz zakupu okien dachowych, to zapoznaj się z ofertą dostępną na rynku. Umożliwi to optymalny dobór produktu do naszej inwestycji. Jeżeli martwi Cię, że deszcz będzie Cię niepokoił dzwoniąc o szyby, to warto zainteresować się oknami z pakietem wyciszania deszczu, albo zamontować roletę zewnętrzną.

Można wybrać okna:

- uchylno-obrotowe

- kolankowe.

Połączenie obu zagwarantuje nam doskonałe doświetlenie wnętrza. Rewelacyjnym rozwiązaniem jest montaż dwuskrzydłowych okien, które po otwarciu zamieniają się w balkon! Specjaliści zalecają, że jeśli chcesz uzyskać dobre doświetlenie mieszkania na strychu to lepiej zamontować kilka mniejszych okien niż jedno większe. Powierzchnia okien nie powinna przekraczać 10 % powierzchni pokoju!

źródło: Pixabay

A co z oknami w płaskim dachu?

Na rynku dostępne są okna do dachów płaskich. Producenci dostrzegli zapotrzebowanie na rynku, szczególnie w nowoczesnych domach czy budynkach użyteczności publicznej. Opracowano więc specjalną technologię montażu okien dachowych w płaskich dachach. Zaproponowano, że można je montować na ukośnej podstawie. Oferowane są także specjalne modele okien, na przykład okna z kopułą! Takie ono może być zamontowane na dachu o kącie nachylenia 0-15 stopni. Profile ościeżnicy i ramy z pcv wypełnione są materiałem termoizolacyjnym. Okna te są antywłamaniowe. Zewnętrzna szyba jest hartowana, a wewnętrzna laminowana. Kopuła osłaniająca całość jest montowana na wierzchu okien. Może być wykonana z bezbarwnego bądź matowego poliwęglanu lub akrylu. Okna w dachach płaskich są nowoczesnym zastępnikiem dawnych świetlików dachowych lub wyłazów dachowych.

 

Poddasze mieszkalne z oknami dachowymi to z pewnością super sprawa! Jeżeli jesteś etapie budowy lub remontu, to przed Tobą ważne decyzje nie tylko z wyborem okien połaciowych, bądź podjęciu decyzji o wykonaniu lukarn. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wybrać najlepsze okna na rynku, to czytaj nasz artykuł zamieszczony TUTAJ. A jeśli masz ochotę skontrolować fachowców wprawiających Ci okna dachowe, to zapoznaj się z tekstem na temat tego, jak powinien wyglądać montaż okien - TUTAJ!

 

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-08-23

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej