Nasz wymarzony dom nie może stanąć w dowolnym miejscu, gdyż będzie to groziło jego osunięciem, zawalaniem się lub innymi przykrymi konsekwencjami. Oczywiście projektant odpowiadający za budowę domu musi przewidzieć rodzaj gruntu, który jest również określony w dokumencie określającym przeznaczenie działki. Co jednak warto wiedzieć o rodzajach gruntów? Na czym można, a na czym nie powinno się budować?
Grunty budowlane w Polsce
Grunty budowlane to część skorupy ziemskiej, która może współdziałać z obiektem budowlanym, będąc jej elementem lub tworzywem do wykonania na nim budowli. W Polsce dzielą się one na naturalne i antropogeniczne. Pierwsze z nich powstały w wyniku procesów geologicznych, a drugie na sposób działalności człowieka – np. poprzez wymieszanie materiałów odpadowych czy w zwałowiskach z gruntem naturalnym. Każdorazowo wymagają one oceny trwałości i przystosowania do założeń budowlanych. Ich nazwy oraz szczegółowy opis są zgodne z normą PN-B-02481:1998, PN-86/B-02480 i PN-B-02481:1998.
Grunty naturalne – podział
Grunty naturalne dzielą się na nasypowe oraz rodzime. Rodzime powstają w wyniku procesów geologicznych:
- skaliste,
- nieskaliste mineralne,
- nieskaliste organiczne.
Grunty nasypowe powstają w wyniku działalności człowieka, np. w zwałowiskach, budowlach ziemnych itd. Dzielą się na:
- organiczne,
- mineralne.
Grunty nasypowe organiczne to grunt rodzimy, w których zawartość części organicznych jest równa lub mniejsza niż 2%, a mineralny, w których jest większa niż 2%.
Znaczenie uziarnienia i zagęszczenia
Każdy z gruntów różni się uziarnieniem i stopniem zagęszczenia, które mają związek z wytrzymałością gruntu oraz jego przeznaczeniem. Nieskaliste grunty mogą dzielić się na drobnoziarniste, gruboziarniste i kamieniste. W przypadku drobnoziarnistych dzieli się je ponownie na niespoiste i spoiste, wyróżniając parametry takie jak wilgotność, zagęszczenie, stan gruntu, uziarnienie oraz inne. Ważny jest także stopień zagęszczenia dzielony na luźny, średnio zagęszczony, zagęszczony i bardzo zagęszczony.
Im grubsza frakcja elementów w gruncie, tym większa wytrzymałość, jednak im większe zagęszczenie materiału, tym większa przydatność pod cele budowlane.
Grunty, Zdjęcia: Pixabay.com
Wilgotność i plastyczność gruntu
Grunty ze względu na wilgotność dzieli się na:
- suche,
- mało wilgotne,
- wilgotne,
- nawodnione.
Grunty nawodnione nie są odpowiednie do kładzenia fundamentów, gdyż zwiększają swoją objętość zamarzając. Najlepszym wyborem są grunty wilgotne i mało wilgotne, które gwarantują trwałość materiału.
Biorąc pod uwagę parametr plastyczności, dzieli się go na wskaźnik plastyczności oraz jej stopień.
Wskaźnik dzieli grunty budowlane na:
- niespoiste,
- mało spoiste,
- średnio spoiste,
- spoiste zwięzłe,
- bardzo spoiste.
Stopień plastyczności określa stan gruntu:
- zwarty lub półzwarty,
- twardoplastyczny,
- plastyczny,
- miękkoplastyczny,
- płynny.
Najlepszy pod budowę domu będzie grunt zwarty, półzwarty i twardoplastyczny.
Grunty pod budowę, Zdjęcia: Pixabay.com
Tutaj stawiaj, tutaj zrezygnuj
Przed zakupem działki zawsze lepiej dowidzieć się, jakie rodzaje gruntów na niej występują i zbadać, czy można wybudować na niej swój dom. Najlepszą opcją jest przeprowadzenie badania geotechnicznego, które nie jest obowiązkowe, ale pozwoli poznać nam dokładnie stan gleby.
Na budowę domu nie nadają się:
- wykopy zasypane gruzem,
- namuły i torfy,
- gytie,
- grunty gliniaste (trudne)
Na budowę domu nadają się najbardziej:
- piaski i pospółki,
- iły,
- pyły (stan twardoplastyczny).
Jeśli grunt nie jest odpowiedni, można go zagęścić
Każdy inwestor przed rozpoczęciem budowy fundamentów musi rozpoznać grunt, by nie doprowadzić do przykrych konsekwencji. Podane przez nas informacje mają jedynie charakter informacyjny, gdyż każdorazowo należy skorzystać z usług specjalistów, którzy ocenią stan podłoża i w razie czego zaproponują lub nawet przeprowadzą zagęszczenie gruntu na działce przeznaczonej pod budowę.
Przypomnijcie sobie również, jak dobrze wybrać działkę budowlaną.
Jakie są wasze doświadczenia z gruntami budowlanymi w Polsce?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.