Wszystko czego nie wiesz o ogrzewaniu podtynkowym

Jeszcze nie tak dawno temu opowieść o tym, że grzejniki nie są nam w domach wcale potrzebne do tego, aby mogło być w nich cieplutko byłoby jakimś science-fiction! Ogrzewanie podłogowe zdobyło serca wielu inwestorów. Czy płaszczyznowe ogrzewanie podtynkowe też zagości w naszych domach? Podobno jest: niezawodne, energooszczędne, komfortowe i zapewniające doskonały mikroklimat! Jeśli nie wiesz nic o ogrzewaniu podtynkowym - to zapraszamy do lektury! Nadrób zaległości!

Pytania o grzejniki podtynkowe

Jakie najczęściej padają pytania w kontekście tematu związanego z podtynkowym ogrzewaniem?

 1. jak działa ogrzewanie podtynkowe?
 2. jak jest zasilane?
 3. co wiemy o grzejnikach podtynkowych i jak to się dzieje, że grzejniki są ukryte w ścianach?
 4. czy grzejniki podtynkowe zapewniają komfort cieplny?
 5. kiedy warto rozważyć montaż takiego rodzaju ogrzewania?
 6. jakie są wady ogrzewania podtynkowego?

Na te pytania i wątpliwości postaramy się odpowiedzieć!

Ogrzewanie podtynkowe w sypialni
Ogrzewanie podtynkowe w sypialni, źródło: Pixabay

1. Jak działa ogrzewanie podtynkowe?

Coraz bardziej doceniane przez inwestorów ogrzewanie podtynkowe sprawia, że użytkownicy domów z takim rozwiązaniem mają zapewnione zdrowsze warunki mieszkalne oraz tzw. komfort cieplny. Ogrzewanie podtynkowe jest ogrzewaniem płaszczyznowym, co oznacza, że działa, jak ogrzewanie podłogowe. Ciepło przekazywane jest równomiernie do pomieszczenia, w którym jest zamontowane poprzez przegrody znajdujące się pod tynkiem. Myśląc o ogrzewaniu ściennym dostępne są trzy możliwości:

 • ogrzewanie ścienne, powietrzne
 • ogrzewanie ścienne, wodne
 • ogrzewanie ścienne, elektryczne
Reklama

Sterowanie ogrzewaniem
Sterowanie ogrzewaniem, źródło: Pixabay

2. Jak jest zasilane ogrzewanie podtynkowe?

Systemy zapewniające ogrzewanie podtynkowe mogą mieć różne systemy zasilania:

 • wodne - działa jak tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. Ważny w tym systemie jest tzw. rozdzielacz. Przez rozdzielacz bowiem ogrzewane są grzejniki podtynkowe. Można stosować pompy ciepła, tradycyjne kotły c.o., prąd, czy kominek z płaszczem wodnym. Grzejniki w tym systemie są po prostu specjalnymi pętlami z miedzi lub tworzywa, w których krąży woda, ogrzewając płaszczyznowo ścianę, w której zamontowane są rury. Za minus takiego rozwiązania uważa się ewentualne przecieki, które mogą wystąpić na przykład podczas uszkodzenia przewodów pod powierzchnia tynków, w ścianach! Specjaliści negują też ilość tynku na ścianie, w której zamontowany jest taki rodzaj ogrzewania.
 • z kolektora umieszczonego przy podłodze. Od takiego kolektora odbierana jest energia poprzez radiator wykonany z aluminium. Technologia ocieplania jest nieco inna, ponieważ woda zasila główny kolektor, a radiator ma za zadanie odebrać ciepło i rozprowadzić je w tynku. Jako atut tego rozwiązania podaje się najmniejsza bezwładność wśród wodnych systemów płaszczyznowych. Specjaliści wskazują także na tzw. minimalny opór grzewczy, co daje największą efektywność w ogrzewaniu.

Ogrzewanie podtynkowe w salonie
Ogrzewanie podtynkowe w salonie, źródło: Pixabay

3. Co wiemy o grzejnikach podtynkowych?

Grzejniki podtynkowe należą do typu ogrzewania płaszczyznowego, bardzo podobnie działającego, jak ogrzewanie podłogowe. Najnowocześniejsze technologie związane z grzejnikami podtynkowymi wykorzystują zjawisko dyfuzyjności stanu gazowego oraz zdolność akumulacji ciał stałych. To grzejniki nazywane hybrydowymi. Układ wodny jest oddzielony od części grzewczej. Aby dodatkowo zabezpieczyć ściany stosuje się system nazywany dry-wall. Grzejniki podtynkowe są bardzo szybkie w montażu. Oferowane przez niektóre firmy są modułowe i mają konkretne wymiary. Wykonywane są ze stopu aluminium. z łatwością można pokrywać je tynkiem, który możemy nakładać na aluminiowa siatkę pełniąca funkcję warstwy zbrojącej. Warstwa ta ma na celu wzmocnienie tynku oraz realna pomoc w rozprowadzaniu ciepła z rdzenia po całej powierzchni ściany. Dzięki tej siatce powierzchnia ściany podczas emitowania ciepła nie pęka!

Zawory
Zawory, źródło: Pixabay

Jako atuty grzejników podtynkowych wymienia się:

 • możliwość montażu w miejscach, w których występują straty ciepła
 • doskonały rozkład temperatur
 • wysoki poziom grzewczy
 • energooszczędność i efektywność grzewczą
 • pracę w układzie wysokotemperaturowym i niskotemperaturowym
 • możliwość montażu pod płytą g-k
 • idealny mikroklimat dla alergików, ponieważ nie przyciągają kurzu
 • szybki montaż
 • cicha praca
 • efekt tzw. “gołej ściany”
 • możliwość “dostrojenia” do pompy ciepła, pieca akumulacyjnego i kotłów na paliwo stałe
 • brak ruchomych części, co skutkuje bezawaryjnością
 • modułowa budowa umożliwia łączenie tych grzejników szeregowo

Grzejniki te w dolnej części mają specjalne zakończenia w postaci króćców przyłączeniowych, do których podłącza się specjalne, elastyczne przewody od instalacji c.o. Nie sposób wspomnieć też o minusach grzejników podtynkowych. A za główny podaje się trudny demontaż i problem kompozycyjny związany z ułożeniem mebli.

Ogrzewanie podtynkowe w sali konferencyjnej
Ogrzewanie podtynkowe w sali konferencyjnej, źródło: Pixabay

4. Czy grzejniki podtynkowe zapewniają komfort cieplny?

Grzejniki podtynkowe powinno się dobierać obliczając zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym pomieszczeniu. Montowane są na ścianach zewnętrznych, w miejscach, gdzie straty ciepła są spore. Nowoczesne systemy ogrzewania podtynkowego przekazują ciepło równomiernie i poprzez całą powierzchnię przegrody. Zapewniają wysoki komfort termiczny przy relatywnie niewielkim zużywaniu energii.

Komfort cieplny
Komfort cieplny, źródło: Pixabay

5. Kiedy warto rozważyć montaż takiego rodzaju ogrzewania?

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje ogrzewanie nie powodowało nadmiernej cyrkulacji powietrza, to warto rozważyć montaż grzejników podtynkowych. Jest to szczególnie ważne dla osób będących alergikami. Dlaczego? Ponieważ potrzebują oni przebywać w zdrowym mikroklimacie! Grzejniki te mają tzw. niska bezwładność cieplną, co powoduje, że nagrzewane pomieszczenia szybciej zostaną ogrzane niż pomieszczenia ogrzewane z wykorzystaniem ogrzewania podłogowego. Dlatego też ogrzewanie podtynkowe nie wymaga skomplikowanych układów sterujących! Taki rodzaj ogrzewania warto zastosować nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale także w biurach i obiektach użytkowych.

Ogrzewanie podtynkowe a alergie
Ogrzewanie podtynkowe a alergie, źródło: Pixabay

6. Jakie są wady ogrzewania podtynkowego?

 • Wadą może być aranżacja ścian, w których zamontowane są grzejniki. Dlaczego? Ponieważ ściany z grzejnikami nie powinny być niczym zastawione ani zabudowane.
 • Minusem jest montaż grzejników w wysokich pomieszczeniach. Należy uwzględnić straty ciepła na ścianach zewnętrznych, dlatego, że im wyższa temperatura ściany, tym większe straty ciepła. Wówczas konieczne jest zapewnienie grubszej izolacji ścian, co powoduje dodatkowe koszty.

Ogrzewanie grzejnikami podtynkowymi jest dosyć nowatorskim rozwiązaniem i sięgają po nie najczęściej Ci, którzy są zdecydowani na wyeliminowanie tradycyjnych grzejników z powodów estetycznych lub zdrowotnych. Grzejniki podtynkowe zamieniają ścianę w aktywną przegrodę! Prosty montaż i uniwersalność zastosowań pozwala na ich montaż w każdym rodzaju pomieszczenia. Producenci reklamują swoje najnowsze grzejniki jako “niewidoczne emitery ciepła o najmniejszym oporze do wnętrza z najmniejsza bezwładnością”. Osiągnięcie komfortu cieplnego w pomieszczeniach jest niższe o 2-3 stopnie C w stosunku do tradycyjnych grzejników. Powoduje to, że mamy niższe koszty ogrzewania! Oszacowano, że koszty ogrzewania w stosunku do tradycyjnego ogrzewania grzejnikowe można obniżyć 40%, a do 10% w stosunku do kosztów ogrzewania podłogowego. Montaż grzejników podtynkowych jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Popularna podłogówka ustępuje więc bardziej nowoczesnemu systemowi.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-04-04

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej