Drewniane elewacje, po wielu latach niebytu, ponownie wracają do łask posiadaczy wielu domów. Ze względu na swój ponadczasowy design drewno potrafi „odświeżyć” i nadać nowy wymiar nawet najbardziej przestarzałym i topornym projektom.
Pomimo tych zalet nadal część osób bardzo sceptycznie podchodzi do tego typu materiałów. Za główny powód swojej niechęci podają obawy przed nietrwałością i tym, że drewno należy ciągle impregnować. W tym artykule postaram się obalić te mity.
Impregnacja
Zacznijmy od zdefiniowania, czym tak naprawdę jest impregnacja drewna. Jest to przede wszystkim zabieg mający na celu maksymalne opóźnienie procesu jego starzenia, tym samym blokujący rozwój grzybów, pleśni, owadów oraz nie pozwalając na przedostawanie się wody do wnętrza materiału.
Do trzech głównych form impregnowania drewna należą:
- impregnacja ciśnieniowa (najdroższa i najskuteczniejsza);
- impregnacja poprzez kąpiele (średni koszt);
- impregnacja poprzez tradycyjne malowanie (najtańsza).
Przy zakupie drewna służącego do wykończenia elewacji, zazwyczaj jest ono już odpowiednio zaimpregnowane. Ty jako przyszły użytkownik musisz jedynie pamiętać, że za kilka lat będziesz musiał ponownie je zaimpregnować już we własnym zakresie.
O czym musisz pamiętać kupując impregnat?
Zakładam, że wybierzesz najtańszą i najbardziej tradycyjną metodę impregnowania – poprzez malowanie wałkiem bądź pędzlem. Wybierając impregnat musisz pamiętać o tym, aby spełniał on kilka wymogów, mianowicie:
- Posiadał wszystkie biocydy zapewniające pełną ochronę przed owadami oraz grzybami (dopytaj o to sprzedawcę).
- Odpowiednio wnikał w drewno. Im rzadszy, tym lepiej wsiąka, przez co daje znacznie większą ochronę.
- Był odporny na wymywanie przez wodę, abyś nie musiał zbyt często zajmować się ponową impregnacją – warunek konieczny.
Czy to już koniec?
Impregnując zadbałeś o bezpieczeństwo i wytrzymałość elewacji. Teraz pora, aby pomyśleć o jej wyglądzie i dekoracyjnym wykończeniu drewna. Do tego zadania możesz wybrać jeden z poniższych pomysłów:
- Lakier, który podkreśli walory malowanego drewna (jego rysunek oraz kolor), dodając od siebie dodatkową warstwę ochronną.
- Bejca lub lakierobejca, które nadadzą koloru i ochronią przed promieniowaniem słonecznym dbając, aby elewacja nie straciła swojego oryginalnego koloru.
- Olej, który odświeży drewno i znacznie ograniczy przyjmowanie wody.
- Farba, która dodatkowo zabezpieczy drewno nawet do okres 6 do 8 lat.
Od teraz Twoja elewacja jest ładna i bezpieczna
Po zastosowaniu się do powyższych wskazówek, możesz mieć pewność, że Twoja elewacja wygląda dobrze i jest w pełni bezpieczna przez kilka najbliższych lat. Aż do kolejnej impregnacji.
Mateusz Winkler
Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.