Wszystko o wentylacji hybrydowej

Wszystko o wentylacji hybrydowej

Sprawna wentylacja opiera się na skutecznej cyrkulacji powietrza pomiędzy pomieszczeniami a zewnętrzną przestrzenią. Obok wentylacji naturalnej wymienia się też grawitacyjną, mechaniczną i hybrydową. Kiedyś pisaliśmy o dylematach montażu wentylacji naturalnej lub z rekuparatorem. Dziś skupimy się na wentylacji hybrydowej. Oto wszystko, czego o niej nie wiedziałeś….

Z artykułu
dowiesz
się:
 • Czym jest wentylacja hybrydowa;
 • Jakie są skutki złej wentylacji pomieszczeń;
 • Jak działa wentylacja hybrydowa;
 • Jakie są zalety wentylacji hybrydowej.

Wentylacja

Wentylacja, źródło: Pixabay

Co to jest wentylacja hybrydowa?

Wentylacja jest potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania człowieka w zamkniętych pomieszczeniach. Naturalny przepływ powietrza dokonuje sie przez wykorzystanie przeciągu w pomieszczeniach i to nazywamy właśnie wentylacją naturalną. Wykorzystanie ciśnień pomiędzy przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego to tzw. wentylacja grawitacyjna. Wentylować powietrze można też sterując wymianą powietrza mechanicznie z wykorzystaniem specjalnych, dedykowanych urządzeń. Czasami, w niektórych przypadkach nie działa tylko jeden rodzaj zastosowanej wentylacji i wówczas stosuje się kombinację wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. To właśnie wentylacja hybrydowa. Działa z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego i grawitacji związanej z obiegiem powietrza. Jest popularna w pomieszczeniach, w których zapotrzebowanie na świeże powietrze jest uzależnione od różnych czynników, w tym warunków pogodowych. 

Reklama

Skutki złej wentylacji pomieszczeń

Jakie są widzialne i niewidzialne skutki złej wymiany powietrza w pomieszczeniach?

 • wzrost poziomu wilgotności powietrza powodujący powstawanie grzybów i pleśni,
 • ciąg wsteczny powietrza powodujący wlot zanieczyszczonego powietrza, zapachów lub spalin,
 • szkody dla organizmu człowieka: podrażnienie błon śluzowych, występowanie alergii, chorób układu oddechowego czy zmęczenie.

Wentylacja pomieszczeń

Instalacja wentylacyjna, źródło: Pixabay

Cechy wentylacji hybrydowej

Połączenie rozwiązań technicznych związanych z wentylacją mechaniczną i grawitacyjną wynikło z pewnych ograniczeń jednego i drugiego rozwiązania. Podaje się, że wentylacja hybrydowa jest tym, co najlepsze zarówno w jednym, jak i drugim systemie wentylacyjnym. 

Zasady działania wentylacji hybrydowej 

Zasady działania wentylacji hybrydowej są trzy:

 • naturalna i mechaniczna działają naprzemiennie w zależności od warunków atmosferycznych
 • naturalna wentylacja wspierana jest przez naturalne warunki takie, jak wiatr i siła działania wyporu termicznego 
 • mechaniczna wentylacja wspomagana jest przez wentylator

Wentylacja

Kominy wentylacyjne, źródło: Pixabay

Jak działa wentylacja hybrydowa? 

Może działać naprzemiennie mechanicznie i naturalnie lub wzajemnie się uzupełniając. Jeśli działa wentylacja mechaniczna a wystąpią korzystne warunki, to następuje zamiana na wentylację naturalną. Są także inne uwarunkowania, aby cały system działał skutecznie i sprawnie:

 • musi być zastosowany system elementów sterujących pracą jednego i drugiego układu
 • należy monitorować warunki zewnętrzne i parametry instalacji
 • muszą występować sprzyjające warunki zewnętrzne i wewnętrzne
 • w razie niepoprawnego działania związanego z naturalną wymianą powietrza rozpoczyna się mechaniczne wspomaganie wentylowania. 

Jaki jest cel wentylacji hybrydowej?

Nadrzędnym celem montażu tego systemu wentylacyjnego jest, żeby ograniczyć zużycie energii do minimum, a zachować intensywność wymiany powietrza. Wentylacja hybrydowa to właściwie system wentylacyjny grawitacyjny ale wspomagany okresowo wentylatorem. Kolejnym celem działania wentylacji hybrydowej jest stabilizacja ciągu kominowego.

Wentylacja hybrydowa

Komin wentylacyjny, źródło: Pixabay

Zalety wentylacji hybrydowej

Jakie są zalety tego zastosowania? 

 1. Z pewnością skuteczność rozwiązania oraz to, że system nie jest zależny od warunków zewnętrznych. W potrzebie korzysta z rozwiązania mechanicznego, ale też umiejętnie wykorzystuje sprzyjające warunki zewnętrzne. 
 2. Kolejnym atutem jest oszczędność. Koszt takiego systemu jest niższy niż w przypadku wentylacji wyłącznie mechanicznej. Potrzebne są kanały wywiewne i nawiewniki (jak w przypadku wentylacji naturalnej) plus specjalne nasady hybrydowe. 
 3. Sposób pracy, czyli cisza. Nasady hybrydowe wytwarzają niewielkie podciśnienie i posiadają silniki o małej mocy. Silniki te są montowane na wylocie nasad, nad dachem domu. Takie rozwiązanie sprawia, że w pomieszczeniach nie słyszy się szumu.
 4. Specjalne nasady kominowe stosowane do wentylacji hybrydowej a przeznaczone do instalowania na szczycie kanałów wentylacji grawitacyjnej powodują, że wytwarza się tylko niewielkie podciśnienie. Nie istnieje wówczas zagrożenie ewentualnym zasysaniem do wnętrza żadnych spalin, czy innych zanieczyszczeń. Nie istnieje więc zagrożenie, że w kanałach odprowadzających dym lub spaliny z urządzeń gazowych zainstalowanych w budynku lub pomieszczeniu z wentylacja hybrydową rozpocznie sie tzw. “odwrócenie ciągu”. Specjaliści zalecają, aby nie montować jednak nasad na kanałach wywiewnych prowadzących do pomieszczeń, w których jest urządzenie z otwarta komorą spalania. 
 5. Pobór energii do napędu nasad jest minimalny. Podaje się, że moc jednego silnika wynosi od 5 do 15 W. Fachowcy zaznaczają, że pobór prądu jest 15 krotnie niższy niż przy wentylacji mechanicznej wyciągowej. 
 6. Skuteczność związana ze zmianami wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Sterowniki wentylacji hybrydowej reagują na wymianę powietrza oraz jej intensywność w zależności od wilgotności powietrza, stężenia dwutlenku węgla, czy warunków atmosferycznych. Skuteczność wentylacji w kilku pomieszczeniach jednocześnie, to usuwanie do 250 m3 powietrza na godzinę.
 7. Sterowanie wentylacją hybrydową może odbywać się manualnie lub automatycznie. W przypadku dużo wygodniejszej formy - sterowania automatycznego - nasada powinna być połączona ze sterownikiem wyposażonym w czujnik. Elektroniczne sterowniki mają też funkcję umożliwiającą programowanie pracy nasady z wybrana prędkością w okreslonych porach i dniach tygodnia. 

Wentylacja w budynku

Wentylacja - komin, źródło: Pixabay

Ciekawostki

Istotną informacją jest to, że można obliczyć potrzebną ilość nawiewanego powietrza do pomieszczeń z wentylacja hybrydową. Musi być ona co najmniej równa sumie strumieni powietrza, które należy usuwać ze względów higienicznych. Podaje się, że powinno to być: 

 • 70m3 na godzinę dla kuchni z zewnętrznym oknem oraz kuchenką gazową, 
 • 30 m3 na godzinę dla kuchni wyposażonej w kuchenkę elektryczną (jeśli w mieszkaniu przebywają nie więcej niż 3 osoby,
 • i 50m3 na godzinę jeśli w kuchni jest kuchenka elektryczna, ale dom/ mieszkanie zamieszkuje powyżej czterech osób, 
 • 50m3 na godzinę w kuchni bez okna zewnętrznego, w której funkcjonuje kuchenka elektryczna,
 • i 70 m3 na godzinę w przypadku kuchni bez okna z kuchenka gazową i mechaniczną wentylacją wywiewną. 

W przypadku innych pomieszczeń:

 • 50m3 na godzinę w łazience z WC lub bez niego,
 • 30m3 na godzinę w samodzielnym WC,
 • 15 M3 na godzinę w pomieszczeniach bez okien,
 • 30 m3 na godzinę w pokojach oddzielonych od łazienki czy kuchni dwojgiem drzwi oraz w pokojach znajdujących się na wyższym poziomie.

Ważną wskazówką jest także miernik tego, że wymiana powietrza w ciągu godziny powinna być równa co najmniej kubaturze danego pomieszczenia. 

Czynności konserwacyjne

Zaleca się, aby nasady hybrydowe były czyszczone raz do roku z nalotów stałych. Powinno się też kontrolować wydajność każdej z nasady. Oczywiście raz do roku przeglądu powinien dokonywać też kominiarz sprawdzając przewody wentylacyjne. 

Wentylacja - komin

Komin wentylacyny, źródło: Pixabay

Wentylacje hybrydowe są stosowane coraz częściej. Zarówno w nowo powstających domach, jak i w remontowanych obiektach (budynkach jednorodzinnych czy mieszkaniach). Wentylacja hybrydowa łączy prostotę wentylacji grawitacyjnej z niezawodnością systemu mechanicznego. Skutecznie działa przy niskich kosztach eksploatacji i komforcie użytkowników pomieszczeń. O tym, jak dobrać rodzaj wentylacji do domu jednorodzinnego pisaliśmy TUTAJ. Zapraszamy do lektury!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-08-09

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej