Tomku, pozwolę sobie uzupełnić podane przez Ciebie informacje, i napiszę parę słów, na co jeszcze zwracać uwagę. Przede wszystkim należy wybrać okna przed rozpoczęciem budowy. Wtedy podczas murowania ścian będziemy mogli sprawdzać czy otwory okienne są takie, jak powinny być i czy są na projektowanej wysokości. Jest to ważne, ponieważ często murarze wykonują większe otwory (tak na wszelki wypadek) i potem trzeba podmurowywać, piankować itp. W takim przypadku okno jest słabiej zamocowane, a otaczająca go pianka nie zapewnia szczelności ściany, co jest uciążliwe w budynkach z rekuperacją. Potem trzeba to uszczelniać specjalnymi taśmami, a to trwoni czas i pieniądze.
Przed rozpoczęciem budowy należy dobrać okna wtedy unikniemy problemów z wyborem odpowiedniej wielkości otworów okiennych
Trzeba też pamiętać, że np. okno 150 x 150 jest mniejsze, a podany wymiar oznacza właśnie wielkość otworu.
Dla organizacji procesu budowy ważne jest też czy wybierzemy okna drewniane czy z PVC. Okna drewniane – jako wykonane z materiału naturalnego – pod wpływem wilgoci puchną. Otwarcie takiego napęczniałego okna może je uszkodzić, szczególnie przy próbie ponownego zamknięcia. Dlatego okna takie najlepiej byłoby montować po wykonaniu robót mokrych (czyli tynków i posadzek cementowych) oraz po ich wyschnięciu. To oczywiście przedłuża proces budowy, bo w naszym klimacie od października do kwietnia jest problem z suszeniem budynku. Z oknami z PVC nie ma takiego problemu. Jest za to inny – mogą zostać uszkodzone lub zabrudzone podczas tynkowania.
Okna z PVC mogą być białe lub okleinowane (jedno lub obustronnie) folią drewnopodobną. Jeśli sprzedawca będzie Cię przekonywał, że oferowane przez niego okna w wymiarze 150 x 150 mogą być jednoskrzydłowe, to mu nie wierz, bo takie okno jest ciężkie i na pewno zwiśnie. Natomiast jeśli sprzedawca mówi Ci, że w wybranym przez Ciebie oknie balkonowym musi być poprzeczka, to można mu wierzyć.
Dobrze, że piszesz o oknach innych niż te wymienione przeze mnie, bo choć w domach jednorodzinnych spotyka się je rzadko, to ich zastosowanie jest czasami uzasadnione, np. we wspomnianych ogrodach zimowych.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.