Wybieramy pokrycie dachowe

Wybieramy pokrycie dachowe

Każdy dach składa się z konstrukcji nośnej oraz pokrycia. Dokonujący wyboru tego ostatniego, trzeba wziąć pod uwagę: trwałość i koszt wykonania, kąt nachylenia połaci, poziom skomplikowania dachu oraz warunki pogodowe w regionie.

Dachówka - pokrycie dachowe

Kąt nachylenia połaci wiąże się bezpośrednio z szybkością odpływu wody opadowej oraz długością okresu zalegania śniegu, co z kolei łączy się z koniecznością stosowania bardziej szczelnych pokryć na dachach o mniejszych spadkach. Poziom skomplikowania konstrukcji (występowanie wielu załamań, lukarn, itp.) zmniejsza z kolei opłacalność zastosowania materiałów wielkoformatowych (ze względu na znaczną ilość odpadów).

Warunki klimatyczne mogą natomiast mieć wpływ na trwałość zastosowanego pokrycia dachowego. Pokrycia z blachy nie są np. wskazane w terenach nadmorskich oraz silnie uprzemysłowionych, gdyż takie środowisko przyspiesza ich korozję. Z kolei w miejscach gęsto zadrzewionych i wilgotnych nie zaleca się pokrycia z dachówek (wrażliwych na porastanie glonami i mchem).

Wyboru pokrycia dachowego najlepiej dokonać już na etapie projektowania domu. Późniejsze zmiany mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami i opóźnieniami – np. zmiana zaprojektowanego pokrycia na cięższe będzie pociągała za sobą konieczność wykonania nowych obliczeń, za co niewątpliwie przyjdzie nam zapłacić. A do wyboru mamy dachówki, blachy, gonty (papowe i drewniane) oraz łupki.  Dziś przyjrzymy się jednemu z najstarszych i najpopularniejszych pokryć – dachówkom, wśród których wyróżniamy dwa główne typy – ceramiczne i cementowe.

Reklama


dachy

Dokonujący wyboru pokrycia dachowego trzeba wziąć pod uwagę: trwałość i koszt wykonania, kąt nachylenia połaci, poziom skomplikowania dachu oraz warunki pogodowe w regionie

Dachówki ceramiczne (wytwarzane już ok. 1000 r. p.n.e.) miały początkowo postać płaskich płyt. Dziś występują w różnych formach (karpiówek, marsylek, esówek itp.). Wypala się je z gliny wzbogaconej odpowiednimi dodatkami, a główną ich zaletą jest trwałość, określana na ok. 150 lat. Producenci dają zazwyczaj ok. 50 lat gwarancji na takie pokrycie dachowe. Dachówki ceramiczne są bardzo odporne na obciążenia statyczne oraz dynamiczne, dlatego nie łamią się pod wpływem nacisku i można się po nich swobodnie poruszać. W czasie wyboru dachówek ceramicznych warto zwrócić uwagę na ich stopień nasiąkliwości, gdyż najlepsze produkty są pokryte powłokami przeciwwilgociowymi zwiększającymi ich trwałość. Dobre jakościowo produkty charakteryzują się nasiąkliwością rzędu 2-12%. Dachówki ceramiczne posiadają również dobrą akustykę, dlatego nie będziemy przez nie słyszeli opadów deszczu czy gradu. Jest to istotna informacja dla wszystkich osób, które planują w swoim domu poddasze użytkowe.

Dachówki cementowe, zwane też betonowymi, do złudzenia przypominają ich droższe, ceramiczne odpowiedniki. Podstawowymi surowcami do ich wyrobu są: piasek kwarcowy, cement portlandzki, pigmenty i woda. Trwałość dachówek cementowych określa się na ok. 70 lat, przy okresach gwarancji wynoszących do 30 lat. Są one również zdecydowanie tańsze od swoich ceramicznych odpowiedników. Niestety nie są tak bezpieczne w czasie chodzenia i mogą łatwiej pękać. W czasie zakupu dachówki cementowej warto zwrócić uwagę na powłokę – najlepsze modele posiadają dodatkowe zabezpieczenia przed zabrudzeniami lub wyższą odporność na czynniki atmosferyczne.

Kilka słów o stosowaniu dachówek

Wybierając dachówkę należy zwrócić szczególną uwagę na kąt pochylenia połaci dachu, na którym ma być położona (producenci często podają ją na swoich produktach). Na dachu pochylonym pod nieco mniejszym kątem dopuszcza się układanie dachówek przy zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia z folii (pod właściwym pokryciem).

Ogólnie dla dachówek zakres pochylenia połaci mieści się w przedziałach: 30 – 60 stopni (bez dodatkowych zabezpieczeń), 15 – 30 stopni (pod warunkiem zmniejszenia rozstawu łat i zastosowania folii, oraz powyżej 60 stopni – jeżeli każdą dachówkę zamocuje się drutem lub gwoździami, co zapobiegnie zerwaniu jej przez wiatr. Pokrycie dachowe wykonane z dachówek należy do najcięższych i wymaga solidnej więźby dachowej oraz dopasowanego do określonego modelu dachówki rozkładu łat.

Dachówki należą do najcięższych rodzajów pokryć dachowych, dlatego tak jak wspominaliśmy na początku, decyzję o ich wyborze należy podjąć jeszcze na etapie projektu, by nie narazić trwałości całej budowy. Przykładowo przekroje więźby powinny być większe niż w przypadku pokryć z blachy lub z papy.

Jako podłoże dachówek wykorzystuje się najczęściej mocowany do krokwi ruszt z równoległych kontrałat i poprzecznie nabijanych łat stanowiących oparcie dla zaczepów dachówek. Ich rozstaw zależy od rodzaju dachówki. Układanie dachówek cementowych i ceramicznych zaczyna się zawsze od okapu.

Jak kupować dachówki cementowe i ceramiczne

Dachówki - jak kupować

W czasie kupowania materiałów do pokrycia dachu należy wyliczyć ich niezbędna ilość i zamówić je z kilkunastoprocentowym naddatkiem. W czasie transportu lub budowy może dojść do pęknięć czy uszkodzeń, a niektóre z nich będą przycinane, dlatego nadwyżka materiału jest niezbędna. UWAGA – do zakupu dachówek można wykorzystać samego dekarza, otrzyma on je zazwyczaj po niższej cenie.

Przy okazji zakupu dachówek podstawowych powinniśmy wybrać również elementy dodatkowe, najlepiej u tego samego producenta, by nie tylko zagwarantować sobie taką samą kolorystykę, ale również trwałość i inne ważne parametry.

Dachówki należy dokładnie obejrzeć, szczególnie pod kątem struktury – czy nie posiadają odprysków (powyżej 7 mm), pęcherzyków ani pęknięć. Powinny mieć również nieuszkodzone zaczepy, które zapewnią trwałe łączenia.

Chcecie zobaczyć rodzaje dachówek i dowiedzieć się paru ważnych informacji? Zobaczcie na poniższe wideo:


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-07-23

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.