Nie każdy urodził się z wrodzonym talentem do majsterkowania i przeprowadzania wszelkiego typu remontów. Nie każdy też ma czas i chęci by brać na siebie odpowiedzialność za tego typu prace. Czasami lepiej zdać się na fachowców i to im powierzyć budowę czy remont. Tylko jak wybrać odpowiednią ekipę?
Co trzeba wiedzieć przed zatrudnieniem ekipy?
Dotychczasowe opinie – nic tak dobrze nie pokaże nam jakości pracy budowlańców, jak opinia ich poprzednich klientów. Najlepiej wybierać ekipy „z polecenia”, które już wielokrotnie pokazały swoje umiejętności.
Cena usługi – nie ma co ukrywać, jest to jeden z najważniejszych czynników. Cena zazwyczaj idzie w parze z jakością świadczonych usług. Jednak nie jest to regułą, dlatego warto przypomnieć sobie powyższy punkt i do kryterium ceny dodać jeszcze opinię innych klientów.
Pozostałe koszty – cena usługi nie pokazuje wszystkich kosztów związanych z zatrudnieniem ekipy. Pod uwagę należy wziąć jeszcze inne ważne czynniki:
- Odległość, jeśli zatrudniasz lokalnych fachowców, koszty nie wzrosną. Jeśli zdecydujesz się na ekipę pochodzącą z innej części kraju, musisz doliczyć koszty ich transportu oraz zakwaterowania.
- Zaplecze socjalne, musisz pamiętać, że budowlańcy to także zwykli ludzie. Muszą mieć miejsce do spożywania posiłku, odpoczynku oraz załatwiania innych potrzeb. Zapewnienie im odpowiedniego zaplecza również leży w Twojej gestii.
Formalności – aby rozwiać wszelkie wątpliwości i uniknąć nieporozumień, wszystko (naprawdę wszystko!) – cenę, zakres prac, używane materiały, terminy itp. zapisz na umowie zawieranej między Tobą a ekipą budowlaną.
Kogo nie wybierać, czyli co powinno wzbudzić w Tobie podejrzliwość?
W skrócie: „tanio i od ręki”. Jeżeli cena za konkretną usługę zaproponowana przez ekipę znacznie odbiega od rynkowych norm – w Twojej głowie powinna się zapalić czerwona lampa. Może to oznaczać, że rzekomi fachowcy niezbyt znają się na swojej robocie albo co gorsza – mają w planach odwalenie zwykłej fuszerki. Jeśli na dodatek są dostępni „od zaraz”, tym bardziej musisz przemyśleć, czy aby na pewno warto ich zatrudniać. Prawdziwych specjalistów trzeba rezerwować z minimum półrocznym wyprzedzeniem. Ci dostępni z dnia na dzień to duże ryzyko dla powodzenia Twojej budowy.
Trzeba się dogadać
Płacisz za materiały, sprzęt, usługi budowlańców oraz wiele wiele więcej. Masz też prawo doglądać budowy i wymagać wykonania dobrej i terminowej pracy. Pamiętaj, że budowlańcy to normalni ludzie, którzy nie lubią nadmiernej kontroli. Bądź wyrozumiały jeśli robota przesunie się o kilka dni lub zużyte zostanie trochę więcej materiału. Z budowlańcami lepiej żyć w dobrych stosunkach. Ich gniew może skutkować bardzo niemiłymi niespodziankami, które odkryjesz już po zakończeniu budowy.
Mateusz Winkler
Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.