Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Rozpoczynamy i kończymy w niej praktycznie każdy dzień. Jednym z jej istotnych elementów jest miejsce do mycia, a konkretnie prysznic. Na rynku znaleźć możemy wiele rodzajów brodzików. Który wybrać? Na to pytanie odpowiemy sobie właśnie w tym artykule.
Tradycyjny brodzik
Brodzik to metalowa konstrukcja osadzana na podłodze łazienki, bezpośrednio połączona z odpływem. Obecnie jego nieodzownym elementem stały się także kabiny prysznicowe m.in. chroniące łazienkę przed zachlapaniem. Dwoma podstawowymi wzorami brodzików są kwadratowy / prostokątny (gdzie wszystkie kąty mają 90 stopni) oraz zaokrąglone (1 róg zaokrąglony, pozostałe mają 90 stopni). Rzadziej spotykane są różne udziwnienia przyjmujące kształt prostokąta bądź fal.
Konstrukcje kwadratowe charakteryzują się tym, że ich kabiny mogą otwierać się całkowicie (mają drzwi skrzydłowe), przez co są bardziej przestronne. Te z zaokrąglonymi rogami zazwyczaj wyposażone są w drzwi przesuwne.
Prysznic zbudowany z płytek
W przeciwieństwie do tradycyjnego brodzika, prysznic z płytek to rozwiązanie wymagające większej kreatywności, ale także wysiłku. Nie da się go po prostu „kupić i wstawić” w wybrane miejsce. Podczas jego budowy należy pamiętać o takim zaplanowaniu jego konstrukcji, aby woda mogła swobodnie spływać do kanalizacji (problem ten nie występuje przy wyborze zwykłego brodzika). Jednocześnie jest to rozwiązanie bardziej uniwersalne, które zastosować można w nietypowych łazienkach, w których np. zwykłe brodziki z kabinami po prostu się nie mieszczą. Uwaga – może się wydawać, że to prosta konstrukcja wymagająca jedynie położenia bezpośrednio na posadce. Nic bardziej mylnego, albowiem tu również należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta pozwalającego na swobodny odpływ wody. Komfortowe korzystanie z tego rodzaju prysznica gwarantuje umieszczenie jego odpływu na wysokości minimum 10 cm od podłogi.
Porównanie
Zestawienie tradycyjnego brodzika oraz prysznica z płytek można rozpatrywać w kilku aspektach:
Ceny – „normalny” brodzik z kabiną to wydatek rzędu 1000 – 2000 złotych (przy czym połowa ceny to sam brodzik, a druga to oczywiście kabina), konstrukcja z płytek jest znacznie tańsza (ok. 250 złotych za płytki i dodatkowo 100 – 150 zł za resztę materiałów).
Wyglądu – tu zdania mogą być podzielone, ponieważ jedne, jak i drugiej rozwiązanie może wyglądać dobrze. Kwestia gustu, choć nie ma co ukrywać – prysznic z płytek daje znacznie większe pole do popisu, jeśli chodzi o unikalny i niespotykany układ.
Uniwersalności – metalowe brodziki dostępne są w wielu różnych kształtach i rozmiarach, to jednak nie gwarantuje, że będą pasowały do każdej łazienki. Przeciwieństwem do nich są prysznice zbudowane z płytek, to rozwiązanie sprawdzi się w każdej, nawet najbardziej nietypowej łazience.
Ostatecznie decydują gust, indywidualne preferencje, a przede wszystkim zasobność portfela.
Baterie do prysznica
Na szczęście baterie są uniwersalne i ich wybór nie zależy od rodzaju prysznica. Wyjątkiem są specjalne instalacje z wbudowanymi hydromasażami i innymi bajerami – ich zastosowanie wymaga zakupu odpowiedniej kabiny oraz brodzika (zazwyczaj oferowane są w zestawach, których koszt waha się w granicach 3000 – 6000 złotych).
A może jednak wanna?
Osobiście nie jestem zwolennikiem wanny. Owszem, idealnie nadaje się do długich relaksujących kąpieli (jeśli ktoś ma na nie czas). Jednak średnio sprawdza się podczas codziennego użytku. Codzienne jej napełnianie niesie za sobą ogromne koszty. Szybki prysznic w wannie to udręka (brak kabiny powoduje, że cała łazienka jest zalana). O zabieraniu cennego miejsca nawet nie wspominając.
Mateusz Winkler
Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.