Wykładzina na podłodze wciąż nie kojarzy nam się z elegancją i klasą. A warto zdać sobie sprawę z tego, że oferowane przez producentów wykładziny dzisiaj w niczym nie przypominają tych sprzed lat! Dlaczego warto rozważyć położenie na swoich podłogach wykładzin elastycznych? Tego dowiecie się z naszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
dowiesz
się:
- Dlaczego warto rozważyć położenie na swoich podłogach wykładzin elastycznych?
- Jakie są współczesne wykładziny elastyczne?
- Jakie są atuty wykładzin elastycznych?
- Co sprawdzić zanim dokona się zakupu wykładziny elastycznej?
- Czy warto na podłodze położyć linoleum?
Wykładzina PVC, źródło: Pixabay
Jakie są współczesne wykładziny?
Współczesne wykładziny produkuje się z polichlorku winylu, czyli tzw. PVC. Wykładziny wielowarstwowe nazywane są przez fachowców heterogenicznymi. Zaś wykładziny jednorodne nazywa się homogenicznymi. Wykładziny jednorodne mają jednolitą strukturę. Ścierają się na całej grubości. Zwykle są jednolite w kolorze i nie posiadają nadruków. Są stosowane w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu. Oferowane na rynku wykładziny podłogowe są najczęściej trójwarstwowe. Dolna warstwa może być wykonana ze specjalnej pianki. Jest to newralgiczna część nowoczesnych wykładzin. To bowiem od jej jakości zależeć będzie cena. Droższe wykładziny elastyczne posiadają spodnią warstwę z lepszej jakości materiałów. Takie wykładziny są bardziej wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Środkowa warstwa posiada specjalny nadruk - część dekoracyjną. To na niej znajdują się wzory i kolory - czasami naprawdę bardzo nowoczesne! Wierzchnia warstwa jest swego rodzaju impregnatem. To warstwa ochronna wykonana ze specjalnego bezbarwnego i twardego PVC. Podobnie, jak w przypadku warstwy spodniej - grubość i jakość tej warstwy decyduje o cenie i trwałości. Do coraz chętniej kupowanych należą wykładziny elastyczne z powłoką antypoślizgową, która do niedawna przeznaczona była dla wykładzin przemysłowych. Powłoka ta jest bardzo funkcjonalna i komfortowa w użytkowaniu zwłaszcza tam, gdzie istnieje ryzyko rozlania bądź rozchlapania płynów. O tym jak wykonać wylewkę pod wykładzinę dowiesz się z poprzedniego artykułu.
Wykładzina PVC, źródło: Pixabay
Atuty współczesnych wykładzin elastycznych
Jakie są atuty współcześnie oferowanych na rynku wykładzin elastycznych? Sprawdziliśmy. Oto one:
- trwałość
- elegancja związana z szeroką gamą oferowanych wzorów i kolorów
- są zdrowe i higieniczne
- łatwość w utrzymaniu czystości
- nie posiadają szczelin i fug, co uniemożliwia osadzanie się kurzu i brudu
- idealne dla alergików
- posiadają dobre właściwości amortyzujące
- odporność na wilgoć
- szybkość montażu
Wykładzina PVC, źródło: Pixabay
Szeroki wachlarz wzorów i kolorów
W sklepach i opisach producentów znajdziemy następujący podział związany z oferowanymi wzorami:
- nowoczesne, abstrakcyjne
- jednolite
- drewno
- tzw. “kafle”.
Do najchętniej kupowanych w Polsce należą wykładziny elastyczne z drewnianym wzorem. Doskonale imitują prawdziwe drewniane podłogi. Podaje się, że sprzedaż tych wzorów utrzymuje się z roku na rok na poziomie ponad 70% wszystkich sprzedawanych wykładzin! Oglądając wnętrza, w których wykorzystano wykładziny elastyczne na podłogach z pewnością przykuwają uwagę te, na których widać nowoczesne, ekstrawaganckie wzory, odważne zestawienia kolorystyczne i zaskakujące faktury (na przykład blacha)!
Wykładziny PVC, źródło: Pinterest
Decydując się na zakup wykładziny elastycznej sprawdź…
Jeśli zdecydujesz, że na swojej podłodze położysz wykładzinę elastyczną, to warto przed zakupem sprawdzić kilka parametrów oferowanych przez sklep. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
- jaka jest grubość całkowita wykładziny
- jaka jest grubość warstwy użytkowej
- czy wykładzina posiada poliuretanową warstwę zabezpieczającą
- jakiej gwarancji udziela producent
Całkowita grubość wykładziny zagwarantuje nam większy komfort w użytkowaniu. Taka wykładzina zdecydowanie lepiej tłumi hałas i zwiększa wygodę chodzenia. Jest także w stanie zniwelować ewentualne nierówności podłoża, na której zostanie położona. Natomiast im większa grubość warstwy użytkowej, tym bardziej okaże się ona trwała i wytrzymała. Najlepsza grubość tej warstwy to ponad 0,3 mm. Wykładziny przeciętne mają grubość tej warstwy do 0,15 mm. Przed zakupem warto sprawdzić czy podobająca nam się wykładzina ma specjalna warstwę odporną na ścieranie i zabrudzenia - to tzw. poliuretanowa warstwa zabezpieczająca.
Wykładziny PVC, źródło: Pinterest
Dostępność
Wykładziny dostępne są w rolkach o różnych szerokościach: 2,3,4 m, ale można je kupić również w formie płytek. Najnowocześniejsze formy wykładzin to specjalne winylowe wykładziny w panelach do przyklejania.Wykładziny jednorodne są dostępne w postaci rolek oraz płytek 60x60cm. Posiadają grubość do 2,5 mm.
Wykładzina imitująca drewno, źródło: Pixabay
A może tradycyjne linoleum?
Linoleum należy do grupy wykładzin naturalnych. Funkcjonuje na rynku od ponad 150 lat, a jego bazą jest olej lniany. Do jego produkcji potrzebne są: mączka drzewna, korkowa, wspomniany wyżej olej lniany i naturalne barwniki. Mieszankę powstałą z tych składników nakłada się na gorąco na specjalne podłoże z juty i studzi.Jego wierzchnią warstwę pokrywa się akrylem na bazie wody lub polimerem. Podłoga dzięki temu jest odporna na zarysowania, gładsza i łatwiejsza do utrzymania w czystości. Linoleum nie blaknie pod wpływem działania promieni słonecznych i nie wgniata się pod ciężarem mebli. Jego grubość to od 2 do 4 mm. Nie zaleca się kładzenia go do pomieszczeń o dużej wilgotności. Zaznacza się, że powinno być kładzione na idealnie płaskie podłogi. To jego minus, ale do plusów zalicza się antyelektrostatyczność i antybakteryjność. Jak podają specjaliści linoleum wraca do łask. Jest wygodnym materiałem wykańczającym na podłogi. Materiałem bardzo trwałym! Może być stosowany jako wykończenie podłogi ogrzewanej.
Wykładziny PVC, źródło: Pinterest
Warto rozważyć zakup wykładziny elastycznej. Czy to się opłaca? Pod wieloma względami tak! Jest to rozwiązanie chętnie stosowane w pomieszczeniach użyteczności publicznej i masowej, ale również coraz chętniej stosowane w domach prywatnych i mieszkaniach. Polecamy! Jeśli nie jesteś pewien, to zachęcamy do przeczytania naszego wpisu o tym czym pokryć podłogi w mieszkaniu.
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.