Wykorzystanie deszczówki

Wykorzystanie deszczówki

Deszczówkę warto gromadzić. W wielu sytuacjach może ona bowiem z powodzeniem zastąpić wodę pitną, a jest przecież darmowa. Szacuje się, że wodą deszczową można zastąpić nawet połowę wody zużywanej w gospodarstwie domowym. Oszczędności mogą więc być spore. O korzyściach dla środowiska już nie wspominając.

Wodę deszczową możemy wykorzystać do:
podlewania roślin w ogrodzie,
prania (po odpowiednim przefiltrowaniu),
spłukiwania w toalecie,
prac gospodarczych (typu: mycie samochodu lub podjazdu).

Miękka deszczówka wykorzystana do prania pozwala nawet na rezygnację z płynów do płukania tkanin oraz redukcję zużycia proszku do prania (w pralce osadzi się też mniej kamienia).

Aby gromadzić wodę deszczową, warto przewidzieć specjalną instalację do kompleksowego jej zagospodarowania. Jej najważniejszym elementem jest zbiornik magazynujący przefiltrowaną wodę. Jego wielkość powinna być dobrana w zależności od wielkości dachu oraz planowanego zużycia wody.

Najprostsza instalacja pozwalająca na zbieranie deszczówki składa się z tzw. zbieracza (elementu połączonego z rynnami) oraz ze zbiornika, najczęściej zakopanego w ziemi. Tak skonstruowana instalacja pozwala jednak tylko na nawadnianie ogrodu. Wykorzystanie deszczówki w gospodarstwie domowym wymaga zamontowania odpowiedniej pompy połączonej z instalacją wodną wewnątrz budynku.

Reklama


Trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia dachowego – woda deszczowa sama w sobie jest czysta i wolna od zarazków, ale spływając po dachu ulega zanieczyszczeniu. Z tego powodu najodpowiedniejsze do tego typu instalacji będą dachy o pokryciu ceramicznym, betonowym lub blaszanym.

Deszczówka zawiera roztwory węglowe, więc nie może być rozprowadzana przez instalacje miedziane lub stalowe (groziłoby to korozją). Najlepiej jest więc, gdy woda deszczowa rozprowadzana jest instalacją wykonaną z tworzyw sztucznych.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-02-11

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.