Wymagania odnośnie budowy ogrodzenia

Wymagania odnośnie budowy ogrodzenia

Dobrze zaprojektowane ogrodzenie zapewnia bezpieczeństwo i chroni prywatność. Powinno więc być stabilne i wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych.

Zgodnie z prawem, nie może też ograniczać dostępu światła słonecznego do sąsiedniej działki, ani utrudniać odpływu wód opadowych. Dodatkowo, gdy planowana wysokość płotu ma przekraczać 220 cm, jego projekt musi zyskać akceptację lokalnego Wydziału Architektury.

Kiedyś prawnym wymogiem było także, by ogrodzenia powyżej 60 cm nad poziomem terenu były ażurowe. Obecnie zasada ta już nie obowiązuje – można więc zaprojektować pełne ogrodzenie z drewna, cegieł lub kamieni. Żadne ogrodzenie do wysokości 180 cm nie może jednak być zakończone elementami ostrymi (jak np. drut kolczasty).

Ogrodzenie powinno mieć oczywiście furtkę (o szerokości co najmniej 90 cm) oraz bramę (minimum 240 cm), które powinny otwierać się do środka posesji.

Każde ogrodzenie opiera się na szeregu słupków, które powinny zostać mocno osadzone w gruncie. Można zamontować je na podmurówce lub wkopać w ziemię, a narożne dodatkowo wzmocnić ukośnymi podporami. Odstępy pomiędzy słupkami powinny wynosić około 250 cm.


Ocena: 2.0

Data publikacji: 2011-10-03

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.