Za i przeciw – dom z poddaszem, czy bez poddasza?

Za i przeciw – dom z poddaszem, czy bez poddasza?

Decyzja o budowie lub kupnie domu należy do jednej z najważniejszych podejmowanych w naszym życiu decyzji. Ze względu na potrzeby małżeństwa, rodziny, rozważamy wielkość, kształt formę naszego domu. Za każdym razem pada jednak to pytanie – „Z poddaszem? Czy nie?!” Jeżeli rozważasz czy kupić/wybudować dom parterowy lub z poddaszem użytkowym, czy wybrać projekt gotowy domu z poddaszem mieszkalnym, a może domek parterowy – to ten artykuł skierowany jest właśnie do Ciebie!

Zalety domów z poddaszem

Mieszkańcy domów z poddaszem nie wyobrażają sobie „parterowych bunkrów”, jak często pogardliwie nazywają jednopiętrowe domy. Nie bez przyczyny w odległych czasach właściciel domu myślał o funkcjonalnym rozdzieleniu pięter- tj. planował parter domostwa do celów np. rzemieślniczych, czy handlowych, a piętro dla rodziny. Dom z poddaszem użytkowym jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które planują niewielkie gabarytowo budynki. Tam, gdzie liczy się każdy centymetr – na poddaszu planuje się sypialnie, pokoje dzieci lub gabinety do pracy. Domy z poddaszami użytkowymi zajmują mniej miejsca na działce, stąd osoby, które dysponują małą a może wąską działką powinny rozważyć wybudowanie domu z poddaszem.

Zalety domów z poddaszem

Plusem poddasza użytkowego jest z pewnością:

 • Dogodne rozdzielenie sfery intymnej od sfery dziennej, także tej dostępnej dla gości (strefa dzienna jest zaplanowana na parterze, a strefa nocna, prywatna, dziecięca- na piętrze).
 • Fakt, że dom może powstawać etapami, tj. najpierw możemy wykończyć i oddać do użytku parter, a realizować prace na piętrze – co jest nie bez znaczenia dla domowego budżetu!
 • Fakt, że dom piętrowy lepiej wykorzystuje przestrzeń działki niż dom parterowy o tej samej powierzchni użytkowej.
 • To, że z góry lepiej widać – więc dom piętrowy ma swoje walory estetyczne w postaci „skorzystania z widoków na dalsze otoczenie”. Okna, balkony, loggie lub taras zaplanowane wyżej z pewnością będą pozytywnie nastrajały mieszkańców domu szczególnie wtedy, gdy z naszej działki rozciągają się piękne widoki.
 • Możliwość doskonałego naświetlenia wnętrz – jeśli dom jest korzystnie usytuowany względem słońca!
 • Przemyślane wykorzystanie skosów na strychu z przeznaczeniem ich na schowki, garderoby i „swoiste - pakowne meble” spowoduje, że nie będziesz musiał zagracać swoich pokoi nieustawnymi czy mało pojemnymi szafami i regałami
 • Porównując powierzchnię netto domu piętrowego a takiego „z poddaszem” okazuje się, że wybudowanie domu z poddaszem jest z reguły dużo tańsze.
 • Domy z poddaszem użytkowym uważane są za bardziej energooszczędne niż domy parterowe. Powietrze, które ogrzejemy na parterze unosi się ku górze i jeśli mamy gwarancję szczelnej izolacji przegród zewnętrznych i dachu, to szybciej i efektywniej ogrzejemy poddasze.

Plusy poddasza użytkowego

Minusy poddasza użytkowego

Reklama

Nie byłabym rzetelna, gdybym nie zaprezentowała minusów domu z poddaszem użytkowym… Sama posiadam domem z poddaszem, więc postaram się o bezstronność w swojej ocenie.

Wady domów z poddaszem mieszkalnym są takie:

 • Pochyły dach, który sprawia, że wysokość pomieszczeń jest zróżnicowana i powoduje to, że niektóre przestrzenie należy zupełnie wyłączyć z tzw. ‘przestrzeni użytkowej” (można jednak z rozmysłem zagospodarować” takie „martwe punkty”).
 • Pochyły dach… ale jaki? Zanim wybierzesz dom z poddaszem, to zastanów się nad kształtem Twojego dachu: dwuspadowy, kopertowy, mansardowy, wielopołaciowy). Dlaczego? To forma dachu będzie decydowała o rozwiązaniach możliwych do wykonania w pokojach „ze skosem”. W przypadku małego domu każda przestrzeń musi być poddana gruntownej analizie, by maksymalnie móc ją wykorzystać. Funkcjonalność przede wszystkim! W przypadku dachu wielopołaciowego czy czterospadowego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że powierzchnia użytkowa poddasza może okazać się mniejsza o ok. 50% w stosunku do powierzchni podłogi!
 • Kłopot z łazienką, która trzeba będzie zaprojektować z uwzględnieniem skosów. Brak pomysłu na etapie planowania łazienkowej armatury może spowodować, że na stałe będziemy narzekać na niewygodę w ich użytkowaniu.
 • Domy z poddaszem uważane są jednak za takie, na które musimy przeznaczyć więcej pieniędzy ze względu na wykonanie dodatkowych stropów, podłóg, schodów, czy samej izolacji poddasza, czy wyposażenia dachu w specjalistyczne okna. Użytkownicy mieszkań na poddaszach skarżą się często na to, że błędnie wykonana izolacja dachu przeszkadza im w normalnym funkcjonowaniu, ponieważ w zimie jest zimno, a w lecie gorąco.
 • Jako utrudnienie podają także fakt rozmyślnego zorganizowania przestrzeni ze względu na ograniczony dostęp do okien czy skosy dachu.

Minusy poddasza użytkowego

Domy parterowe i ich plusy

Jakie zalety mają domu bez poddasza użytkowego? Oto kilka najważniejszych:

 • Stosunkowo łatwa budowa oraz szybki i sprawny przebieg.
 • Funkcjonalność – wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie.
 • W wielu przypadkach korzystniejsze koszty inwestycji, np. z uwagi na to, że dom parterowy nie wymaga wykonania dodatkowych stropów i podłóg
 • Swobodne poruszanie się po domu każdemu z domowników bez względu na ich wiek czy stan zdrowia.
 • Bliskość i sprawna komunikacja pomiędzy domownikami zamieszkującymi tę samą kondygnację – sprzyja umacnianiu rodzinnych więzów i budowaniu relacji.
 • Ta sama wysokość pomieszczeń ułatwia zagospodarowanie wnętrz (standaryzacja pozwala na zakup mebli dostępnych na rynku bez konieczności zamawiania np. mebli na wymiar, odpowiednio droższych).
 • Domy parterowe buduje się szybciej niż domy z poddaszem użytkowym.
 • Często konstrukcja domu nie wymaga wykorzystywania specjalistycznego sprzętu i wykonywania skomplikowanych technologicznie prac.
 • Schody, czy klatka schodowa, które należy wykonać w domach z poddaszem użytkowym zmniejszają koszty całej inwestycji.
 • Wskazuje się, że domy parterowe są lepiej powiązane z ogrodem, np. poprzez taras i lepiej komponują się z krajobrazem.

Domy parterowe

Wady parterowych domów

Specjaliści wskazują, że do najważniejszych wad domów parterowych należy koszt utrzymania związany z ich ogrzewaniem – oczywiście w stosunku do domów z poddaszem użytkowym. Z czego to wynika? Z punktu widzenia energooszczędności – koszty ogrzewania są wyższe, ponieważ należy ogrzać duża powierzchnię (przegrody zewnętrzne i dach). Ważne są tutaj relacje przegród wewnętrznych z kubaturą całego budynku. Niektórzy wręcz twierdzą, że większość projektów domów parterowych, to nie są projekty domów energooszczędnych!

Jakie są inne minusy?

 • Większa powierzchnia zabudowy wymusza niejako posiadanie przestronnej działki o proporcjonalnych kształtach
 • Duża powierzchnia ścian zewnętrznych uważana jest za poważne źródło strat ciepła, dlatego konieczne jest ich bardzo dobre docieplenie.

Minusy domów parterowych

Najprościej mówiąc: jeśli nie ogranicza nas wielkość i kształt działki, warunki zabudowy (wysokość budynku, kąt nachylenia dachu) to możemy rozważać wybudowanie domu parterowego lub „z poddaszem”. Podejmiemy wówczas decyzję ze względu na upodobania w stosunku do konkretnego projektu domu. Możemy wybierać i przebierać. Jeśli jednak występuje którekolwiek z wyżej postawionych ograniczeń, to musimy dobrze się nakombinować jaki projekt domu będzie dla nas najlepszy. Inwestor bierze pod uwagę potrzeby swoich najbliższych, ich wiek, liczebność, stan zdrowia, zasobność naszego portfela, czy koszty eksploatacji domu. Jeżeli poczytają Państwo jakiekolwiek forum z tematem dotyczącym budowy domu z poddaszem lub bez, to okaże się, że zarówno zwolenników, jak i przeciwników jednego i drugiego rozwiązania jest właściwie tyle samo. Wszystkiego nie da się wymyślić na etapie planowania. Wiele rzeczy „wychodzi” w trakcie użytkowania domu. Warto więc zapytać znajomych bliższych i dalszych o ich opinię na temat domów parterowych i tych z poddaszem użytkowym. Jakie widzą plusy i minusy? Co zrobiliby teraz inaczej. Jeśli myślisz o zaadoptowaniu poddasza w swoim domu, to zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem: TUTAJ albo TUTAJ!

źródło: Pixabay, Freepik

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-09-22

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej