Co roku wielu z nas wyjeżdża na wymarzone wakacje lub urlop. Jedyne co kojarzy nam się z tymi słowami, to błogi odpoczynek na plaży, być może zwiedzanie wspaniałych miejsc, bądź po prostu zmiana otoczenia. Niestety istnieje jeszcze ciemna strona wypoczywania – włamywacze! Oni w przeciwieństwie do nas, mają teraz najbardziej pracowity okres. Jak zabezpieczyć swój dom i mieszkanie? O czym musimy zawsze pamiętać przed dłuższym wyjazdem?
Sąsiedzka pomoc czyli najtańsze zabezpieczenie domu
Sąsiedzka pomoc bywa nieoceniona w przypadku dłuższych wyjazdów. Jeśli żyjemy z naszymi sąsiadami w zgodzie, warto poprosić ich o przypilnowanie posesji. To w końcu oni mogą szybko zgłosić próbę włamania, zauważyć osoby kręcące się wokół domu i zawiadomić odpowiednie służby. Warto również poprosić sąsiadów o regularne zabieranie poczty, której spiętrzenie będzie jasno świadczyło o naszej nieobecności.
Bliscy zawsze na straży
Jeśli nie żyjemy z sąsiadami w zgodzie, a w pobliżu mieszkają bliskie osoby, warto skorzystać z ich pomocy. Wystarczy poprosić je, by zjawiały się w domu czy w mieszkaniu przynajmniej co drugi dzień, choćby po to ,by podlać przysłowiowe kwiatki. Włamywacze zazwyczaj upewniają się, że budynek jest pusty, dlatego jeśli będą pojawiały się w nim osoby, najlepiej nieregularnie, nie będą mogli dobrze zaplanować włamania i istnieje duża szansa na to, że jednak się rozmyślą. Znajomi podobnie jak sąsiedzi mogą zostać oddelegowani do zabierania poczty i wszelkich ulotek reklamowych.
Pomoc bliskich podczas urlopu, Źródła: Pixabay.com
Okna i drzwi czyli droga włamywacza
Najwięcej włamań jest dokonywanych przez okna. Ta informacja może zmartwić wszystkich właścicieli mieszkań parterowych oraz domów jednorodzinnych. Jak uchronić się przed włamywaczem? Przede wszystkim przed wyjazdem sprawdźmy wszystkie okna i zamknijmy je! Żadne wietrzenie mieszkania czy domu na czas nieobecności nie wchodzi w grę, jeśli chcemy zastać wnętrza w takim stanie jak je pozostawiliśmy.
Jeśli jesteśmy dopiero na etapie budowy domu, możemy także zainwestować w okna ze wzmocnionymi szybami, okuciami bądź dodatkowymi zamkami. Jeśli jest na to za późno lub nie chcemy inwestować aż tyle w zabezpieczenia, warto postawić na rolety antywłamaniowe, najlepiej z atestem. Przy okazji w lecie ograniczą dostęp światła słonecznego, a w zimie pomogą zatrzymać uciekanie ciepła przez okna.
Przypomnijcie sobie rodzaje rolet, jakie można zastosować w swoim domu.
Odnośnie drzwi, powinniśmy wybierać solidne produkty z zamkami z atestem – mają one kilka klas. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki będzie najlepszy system zabezpieczeń drzwi wejściowych, najlepiej poprosić o radę fachowca. Co ciekawe, włamywacz dostaje się do mieszkania lub domu średnio w 30 sekund! Dobrze zamontowany zamek może wydłużyć jego działania nawet o 30 minut.
Przypomnijcie sobie, jak wybierać drzwi antywłamaniowe.
Zamek opóźnia włamanie, Źródła: Pexels.com
Oznacz, zapisz i zabezpiecz mienie ruchome
O ile możesz, to nie przechowuj w domu czy w mieszkaniu wartościowych przedmiotów oraz znacznych kwot pieniędzy. Tym bardziej nikomu się nimi nie chwal! Najcenniejsze rzeczy takie jak biżuteria, możesz oddać na przechowanie znajomym bądź zdeponować w banku.
Jeśli posiadasz w domu cenne przedmioty większych gabarytów (TV itd.) powinieneś zapisać sobie ich numery seryjne i najlepiej wykonać dodatkowo dokumentację fotograficzną, która powinna ułatwić poszukiwania. Warto również oznaczyć przedmioty w trwały, ale niewidoczny dla złodzieja sposób.
Elektronika na straży domu i mieszkania
Słysząc o elektronice w domu i w mieszkaniu, która ma chronić przed włamywaczami, myślimy najczęściej o alarmie. Owszem, jest to jedno z najlepszych rozwiązań, jednak nie jedyne!
Wybierając jednak alarm do domu, możemy postawić na system alarmowy SSWiN lub tradycyjne rozwiązania przewodowe bądź bezprzewodowe. Wysokiej jakości system składający się z zespołu urządzeń, musi wykrywać próbę wejścia bądź obecność osoby nieuprawnionej. Powinien także wykrywać otwieranie okien, drzwi czy poruszanie się na obszarze monitorowanym. Poza systemem wewnątrz domu, możemy zainwestować w ochronę wokół budynku – w tym celu stosuje się na ogół aktywne bariery podczerwieni.
Odnośnie innych rozwiązań, o których wspomniałam wcześniej, można również zainwestować w system symulujący obecność – w ten sposób włamywacz nie będzie mógł ustalić, czy dom na pewno jest pusty i kiedy może dokonać włamania.
Więcej o inteligentnym domu dowiecie się tutaj.
Alarmy i czujniki ruchu, Źródła: Unsplash.com
Ubezpieczenie w sprawdzonej firmie
Poza wszelkimi opisanymi sposobami, najlepszą opcją jest po prostu ubezpieczenie mienia. Możemy skorzystać z oferty wielu firm, ale by wybrać najlepszą warto sprawdzić aktualne rankingi. Pamiętajmy o tym, by przeczytać dokładnie umowę – niekiedy znajdują się w niej zapisy, dzięki którym i tak nie zobaczymy wypłaty ubezpieczenia lub otrzymamy mniejszą kwotę. Często ubezpieczyciel wymaga również dodatkowych zabezpieczeń, dlatego im będziemy dokładniej poinformowani, tym lepiej dla nas.
W polisie ubezpieczeniowej powinno zawierać się ubezpieczenie przedmiotów stałych takich jak okna, instalacje wewnętrzne czy drzwi oraz mienia ruchomego takiego jak telewizor oraz inne. Zakres ochrony i suma ubezpieczenia zależą zawsze od naszych prywatnych preferencji. Uważajmy jednak na celowe zaniżanie wartości mienia, by otrzymać niższą składkę – w momencie szkody tylko na tym stracimy.
Spokojny wypoczynek z dala od domu
Bezpieczny dom na wakacjach, Źródła: Unsplash.com
Wypoczywając poza domem pamiętajmy o tym, by poczekać również z chwaleniem się tą informacją na profilach społecznościowych. Nigdy nie wiemy, czy włamywacz nie znajduje się wśród znajomych znajomych bądź nie odnajdzie naszych zdjęć, łącząc datę wyjazdu z możliwym obłowieniem się na naszej posesji. Zawsze dbajmy o każde detale – usiądźmy przed podróżą, sprawdźmy okna, drzwi, aktywujmy alarmy i powiadońmy bliskich - tylko w ten sposób wrócimy z urlopu bez przykrych niespodzianek.
Jak zabezpieczacie swój dom w czasie wyjazdu?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.