Termin “sucha zabudowa wnętrz” nie jest wcale żadną nowością! Dzisiaj każdy już wie, że “sucha zabudowa” wiąże się z nowoczesnym wykańczaniem pomieszczeń z wykorzystaniem lekkich technologii budowlanych łączonych ze sobą w określony sposób! Czym jest i co powinniśmy o nim wiedzieć?
dowiesz
się:
- Czym jest system suchej zabudowy?
- Jakie są nowości w systemach suchej zabudowy?
- Jakie są zalety suchej zabudowy?
- Z czego są zrobione płyty g-k?
Sucha zabudowa wnętrz, źródło: Pixabay
Czym jest sucha zabudowa?
Systemy suchej zabudowy wnętrz (czyli zabudowy z zastosowaniem płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych) są bardzo popularne, bo ich montaż jest łatwy (bez mokrych prac murarskich i tynkarskich), a powierzchnie ścian tak wykonanych są idealnie gładkie. Systemem suchej zabudowy właściwie nazywa się każdą zabudowę związaną z wykończeniem wnętrz, która nie wymaga użycia wody zarobowej (niezbędnej w procesach wiązania tradycyjnych materiałów budowlanych). Taką nazwą możemy więc określić każdą suchą zabudowę z użyciem klejów, wkrętów, zastrzałów. Dawniej do wykańczania używano drewna, potem, płyty drewnopodobne, a w naszych czasach:
- płyty g-k
- płyty włóknowe
- panele z PVC
- wyroby z wykorzystaniem wełny mineralnej, a także
- wyroby z wykorzystaniem szkła, gipsu czy styropianu
Do “systemu suchej zabudowy” obok płyt włącza się wszelkie materiały montażowe, jak: gips, profile, narożniki, taśmy oraz dedykowane wkręty.
Projekt budynku, źródło: Pixabay
Zalety suchej zabudowy
Do innych zalet systemów suchej zabudowy należą:
- elastyczność kształtowania wnętrza (za pomocą ścian działowych);
- lekkość (ścianki z płyt gipsowo-kartonowych nie obciążają zbyt mocno drewnianych stopów);
- obniżenie kosztów budowy (dzięki uniknięciu przerw technologicznych związanych ze schnięciem tynków);
- prosty montaż instalacji sanitarnych i elektrycznych (nie trzeba kuć bruzd, ponieważ instalacje układa się w wolnych przestrzeniach wewnątrz konstrukcji ścian i sufitów);
- wysoka izolacyjność cieplna.
W połączeniu z odpowiednimi materiałami izolacyjnymi, ścianki takie wykazują także dobrą izolacyjność akustyczną (ścianka z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych wypełniona wełną szklaną lub mineralną ma izolacyjność podobną do grubej ściany z cegły). Dodatkowo, standardowa płyta zawiera około 2 l wody związanej krystalicznie, która w przypadku pożaru zapobiega gwałtownemu wzrostowi temperatury i rozprzestrzenianiu się ognia. Płyty zapewniają także komfort w zakresie wilgotności – rdzeń płyty ma mikropory, które regulują wchłanianie i oddawanie wilgoci, poprawiając panujący w pomieszczeniu mikroklimat. Nie bez znaczenia jest też idealnie gładka powierzchnia takich ścian.
Z czego zrobione są płyty gk?
Płyty gipsowo-kartonowe składają się z rdzenia gipsowego oklejonego z obu stron kartonem i produkowane są w wersji: zwykłej, impregnowanej (nasączonej środkiem hydrofobowym, umożliwiającym zastosowanie płyty w pomieszczeniach wilgotnych), ogniochronnej (impregnowanej lub nie), małej oraz białej – nadającej się do natychmiastowego malowania.
Zaletą płyty gipsowo - kartonowej jest łatwy montaż, niski koszt budowy i wysoka izolacyjność cieplna
O płycie gipsowo-włóknowej
Płyta gipsowo-włóknowa nie ma okleiny kartonowej – wykonana jest z masy gipsowej wymieszanej z włóknami celulozowymi i sprasowanej pod ciśnieniem. Jest twarda, odporna na wilgoć i ogień, mocniejsza od płyty gipsowo-kartonowej i nie wymaga gruntowania przed malowaniem. Może być stosowana jako warstwa zewnętrzna ścian w domach szkieletowych, konieczne jest jednak wtedy osłonięcie tej ściany np. sidingiem.
Inne, nowe rozwiązania
Innym rozwiązaniem są płyty cementowe montowane na metalowym lub drewnianym ruszcie. W pomieszczeniach o wzmożonej wilgotności stosuje się płyty wodoodporne (specjalne płyty gk lub g-w). Nowym pomysłem są także gotowe płyty szkieletowe, które są już np. ocieplone. Producenci reklamują też płyty z krawędziami frezowanymi, co skutkuje szybszym tempem pracy (niższy koszt robocizny) oraz gwarancją uzyskiwania równej powierzchni ścian i sufitów. Do nowości należą też systemy z alternatywnym systemem montażowym. Na przykład zamiast metalowych profili oferowane są specjalne łączniki samonastawne.
Do czego wykorzystuje się suchą zabudowę?
Z wykorzystaniem systemu suchej zabudowy powstają: sufity podwieszane, ściany działowe, tzw suche podłogi, elewacje budynków oraz obudowy pionów instalacyjnych. Systemy te są chętnie stosowane nie tylko w budownictwie indywidualnym, ale także w obiektach hotelowych, biurowych, sportowych, innej użyteczności publicznej oraz w obiektach handlowych.
Sucha zabudowa, źródło: Pixabay
Przy wykonywaniu suchej zabudowy nie obejdzie się bez metalowego stelaża (z profili, wkrętów i uchwytów). Do przyklejania płyt gipsowo-kartonowych bezpośrednio do ściany służy klej gipsowy. Przydatna bywa również siatka (z włókna szklanego) oraz taśma z papieru lub flizeliny, którymi zabezpiecza się połączenia płyt, zapobiegając ich pękaniu. Do wypełniania połączeń między płytami służy masa szpachlowa. Jeśli na płycie gipsowo-kartonowej planujemy położyć płytki, należałoby przedtem pokryć płytę preparatem gruntującym. Płyty gipsowo-włóknowe nie wymagają gruntowania. System suchej zabudowy jest bardzo praktyczny i wygodny. Z powodzeniem wykorzystywany jest w pracach wykończeniowych na zamówienie małych i dużych inwestorów. Warto śledzić nowości związane z wypuszczanymi na rynek nowościami, ponieważ zwiększa to tempo pracy i powoduje, że nasze wnętrza są wykonane dokładniej i dłużej będa nam służyły.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.