Nie każdy z nas może sobie pozwolić na osobny pokój przeznaczony wyłącznie do prania, który usunie problem nieestetycznej, wielkiej maszyny, która stoi w rogu łazienki. Na szczęście istnieje wiele świetnym pomysłów, dzięki którym uda się wam wkomponować pralkę do reszty pomieszczenia i sprawić, że od tej pory stanie się wręcz niezauważalna. Pomimo tego, że nowoczesne urządzenia są coraz bardziej nowoczesne i same w sobie piękne, niekoniecznie będą pasowały do każdego stylu. Zobaczcie 15 pomysłów na ukrycie pralki w łazience, które rozwiążą wasz problem raz na zawsze.
Pralka pod blatem
Jeśli nie chcemy oglądać pralki za każdym razem, gdy korzystamy z naszej łazienki, wsuńmy ją pod blat i zróbmy zasuwane drzwiczki, które nie będą zdradzały istnienia niechcianego lokatora.
Pralkę można ukryć również za pomocą zmiany jej kolorystyki! Jeśli nie chcecie jej zupełnie zabudowywać ze względu na gorszą wentylację, może wystarczy przemalować ją pod kolor szafki?
Gdy nie chcemy zdecydować się na malowanie pralki ani jej 100% ukrycie, może wystarczy wstawić ją po prostu pod blatem? By aranżacja wyglądała bardziej spójnie, warto dodatkowo „otworzyć” przestrzeń obok urządzenia, przygotowując w niej miejsce na proszki do prania czy ręczniki.
Zamiast drzwi przesuwanych można wybrać zwykłe drzwiczki, które nie będą zdradzały umiejscowienia pralki w łazience. Ze względu na konstrukcję szafek łazienkowych, do tego rozwiązania będziemy potrzebowali naprawdę niewielkiego modelu.
Pomysł dla wszystkich, którzy obawiają się o prawidłową wentylację pralki. Co prawda eksperci zalecają uchylenie drzwiczek na noc po skończonym praniu, jednak by spać spokojnie można zabudować pralkę drzwiami w poziome pasy, które zapewnią jej wentylację 24/7.
Pralka w szafie
Jeśli posiadamy nieco większą łazienkę, możemy zabudować pralkę w szafie. Pozostałe miejsce można wykorzystać na wstawienie suszarki lub ułożenie środków czystości.
Wspaniały pomysł do nowoczesnej, lekkiej aranżacji łazienki, która unika stosowania masywnej zabudowy. Pralkę można schować w końcu nawet w szafie ze szklanymi drzwiami – ważne jednak to, by były one matowe i ukrywały swoją prawdziwą zawartość.
Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to przykład zabudowy zaprojektowanej w przedpokoju, ale równie dobrze można wykorzystać pomysł w nowoczesnej łazience. Najważniejszym elementem jest ogromne lustro, które optycznie powiększa przestrzeń, przy okazji odciągając uwagę od tego, co skrywa po drugiej stronie.
Pralka za drzwiami
A gdyby tak nie wbudowywać na siłę pralki i suszarki do szaf, a stworzyć dla nich zasuwane drzwi? W ten właśnie sposób wystarczy je zasłonić, by ukryć naszą domową pralnię.
Pomysł dla miłośników drewna i nietypowych rozwiązań. Wspaniałe, masywne przesuwane drzwi w stylu industrialnym nie tylko ukryją pralkę, ale staną się świetnym urozmaiceniem niejednej łazienki.
Szeroki, masywny prysznic? Sauna? Nie! Pralka ukryta tak zręcznie, że wygląda jak naturalne przedłużenie prysznica. By efekt był udany, pamiętajcie o zastosowaniu tego samego materiału, który został wykorzystany do wykonania kabiny prysznicowej – może być oczywiście przyciemniany lub posiadać lekko zróżnicowaną strukturę, ale powinien być jak najbardziej do niego zbliżony.
Pralka we wnęce
Pralka we wnęce nie jest może oryginalnym pomysłem, ale jeśli jesteśmy właścicielami małej łazienki, może to być nasza jedyna opcja. Nawet niewielką przestrzeń warto maksymalnie wykorzystać, dlatego półki nad urządzeniem piorącym to konieczność, o której nie możemy zapominać.
Wnęka w łazience, która służy jako kącik do prania nie musi być wcale niechcianym elementem, który staramy się wtopić w resztę pomieszczenia. Innym podejściem do tematu może być uwydatnienie wnęki np. za pomocą koloru lub innej faktury.
Przykład na to, ze w nowoczesnej białej łazience, pralka ustawiona we wnęce wygląda po prostu naturalnie i nie burzy ogólnej stylistyki pomieszczenia.
Jeśli dysponujemy dużą wnęką, może nie ma sensu ukrywanie pralki i suszarki? Zamiast tego stwórzmy w niej kompleks pralniczy, w którym będziemy mogli swobodnie dbać o odświeżanie ubrań, prasować i przechowywać środki czystości.
Pralka z łazienką – o czym powinniśmy pamiętać
Wybierając najlepszy sposób na ukrycie pralki w łazience, nie zapomnijmy wziąć pod uwagę posiadanego modelu oraz jego możliwości technicznych. Jeśli pranie ładuje się z góry, będziemy mocno ograniczeni w wyborze rozwiązań. Osobna pralka i suszarka? Musimy przewidzieć większą przestrzeń pod blatem lub zdecydować się na ukrycie urządzeń w szafie lub za drzwiami.
Pod blatem powinniśmy ustawiać wyłącznie urządzenia o ładowności 5-6 kg, których wysokość nie przekracza 85 cm. Większość blatów łazienkowych montuje się właśnie na tą wysokość, choć 90 cm również nie będzie sprawiała nam problemów w czasie korzystania z umywalki.
Ponadto zabudowując pralkę zostawmy wokół niej nieco wolnej przestrzeni, by urządzenie w momencie prania (czyli silnych wibracji) nie spowodowało uszkodzenia mebli, blatu lub innych urządzeń. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie należy zapominać o wentylacji. Nie musimy jednak wiercić dodatkowych otworów w szafkach – wystarczy uchylenie drzwiczek po skończonym praniu na kilka godzin.
Oczywiście lokalizacja pralki musi być zgodna z naszym systemem wodno-kanalizacyjnym – inaczej wraz z zabudowaniem pralki możemy spodziewać się od razu remontu całej łazienki. Jeśli nie jest to dla nas problemem, możemy szaleć – w końcu pomysłów na zabudowę pralki w łazience może być bez liku!
Nowe miejsce na pralkę
Od dzisiaj nie będziecie przejmowali się niewykorzystaną przestrzenią w łazience i pralką stojącą samotnie w rogu, która nijak nie pasuje do stylu wnętrza. Wybierzcie jedno z popularnych rozwiązań i ukryjcie ją za drzwiami, pod blatem lub w zabudowanej szafie. Jeśli macie więcej miejsca, warto zadbać o własną wygodę w czasie wykonywania obowiązków domowych i zamiast ukrywać urządzenia, stworzyć małą pralnię, która będzie centrum dbania o waszą garderobę.
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.