Ciepłe wnętrze i miły klimat możemy osiągnąć na wiele sposobów. Sposób, w jaki będziemy umilać domową przestrzeń, w dużej mierze uzależniony jest od naszych subiektywnych odczuć i predyspozycji. Dlatego też nie ma jedynej słusznej metody na ocieplanie wnętrza. Na rynku znajdziemy jednak kilka uniwersalnych rozwiązań, które możemy zastosować również w swoich domach. Chcesz dowiedzieć się, jak ocieplić wnętrze? Sprawdź przygotowane przez nas sposoby.
Przede wszystkim zadbaj o światło
To, w jaki sposób postrzegamy przestrzeń oraz przedmioty w pomieszczeniu w ogromnej mierze uzależnione jest od panującego oświetlenia. Od niego zależy również nasz nastrój, samopoczucie, a nawet zdrowie.
Wybierając oświetlenie do pomieszczenia, należy zwrócić uwagę na jego barwę oraz natężenie. Źródłami światła w pomieszczeniu mogą być lampy wiszące, stołowe oraz oświetlenie LED. Lampy stołowe to stosunkowo rzadkie i niespotykane rozwiązanie. Niemniej, doskonale nadadzą się do doświetlenia zaciemnionych miejsc, a także dodadzą charakteru pomieszczeniu.
Lampy wiszące to zdecydowanie powszechniejsze rozwiązanie, zwykle używane w formie oświetlenia głównego. Lampy wiszące warto dopasować designem do pomieszczenia, a także zadbać o to, by główne źródło światła nie emitowało dużej ilości światła niebieskiego – szkodliwego dla układu wzrokowego. Jako główne źródło światła doskonale sprawdzą się ciepłe barwy lub światło białe.
Alternatywą dla lamp wiszących może być coraz popularniejsze oświetlenie LED zamontowane na podwieszanym suficie lub w klasycznych lampach. Oświetlenie LED jest bardzo elastyczne pod względem dopasowania temperatury oraz natężenia światła w pomieszczeniu.
Udekoruj ściany
Dekoracja ścian to podstawowy zabieg mający na celu ocieplenie wnętrza. Zyskujemy tu dosyć szerokie pole do popisu. Możemy zdecydować się na estetyczne półki poprawiające funkcjonalność oraz estetykę pomieszczeń.
Dobrym pomysłem są również obrazy, antyramy, czy reprodukcje. Nie jest to kosztowne rozwiązanie, a w znaczący sposób wpłynie na odbiór wnętrza. Podstawowym aspektem związanym z ocieplaniem wnętrza jest nie tyle technika i forma prezentacji, ale głównie ich kolorystyka.
W przypadku gładkich ścian i nowoczesnych wnętrz świetnie sprawdzą się naklejki na ścianę – np. w formie napisów lub form. Są niezwykle proste w naklejeniu, a znacząco ingerują w prezencję wnętrza. Podobnie sytuacja prezentuje się w przypadku fototapet. W tym przypadku należy jednak pamiętać o większym nakładzie pracy oraz kosztach.
Drastycznym rozwiązaniem mającym na celu udekorowanie ścian jest zmiana ich koloru. Odpowiednio dopasowana kolorystyka jest w stanie diametralnie odmienić wygląd wnętrza.
Miękkie materiały
Doskonałym zabiegiem mającym na celu ocieplenie wnętrza jest zastosowanie wszelkich tkanin i miękkich materiałów. Często zapominamy o zastosowaniu dywanów, zasłon, czy poduszek, a nierzadko stanowią one kluczowe działanie wpływające na przytulną prezencję pomieszczenia.
Zacznijmy od zasłon i firan. Wszelkie tkaninowe dekoracje otworów okiennych to bez wątpienia klasyczne i powszechne rozwiązanie. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak gramatura, faktura oraz kolorystyka firan i zasłon wpływa na odbiór wnętrza. Firany i zasłony w niezwykle elastyczny sposób pozwalają nam modyfikować wizerunek pomieszczenia w naprawdę szerokim spektrum.
Podobne możliwości uzyskujemy, decydując się na dywany – zarówno ścienne, jak i podłogowe. Obecnie dywan na ścianie znów wraca do łask, a różnorodność produktów dostępnych na rynku zdecydowanie zachęca. Dywany umieszczane na ścianach mają również inną zaletę – pozwalają dodatkowo docieplić wnętrze. W zależności od swoich potrzeb możemy wybierać wśród dywanów z krótkim, średnim oraz długim włosiem. W przypadku tych ostatnich warto pamiętać o trudniejszym ich odkurzaniu.
Co jeszcze wpłynie na pozytywny wizerunek wnętrza?
Bez wątpienia świetnie sprawdzą się kwiaty doniczkowe. Doskonale nadają się one do uzupełnienia wnętrza. Kwiaty mogą być zarówno detalem podbijającym aranżację, jak i ozdobą samą w sobie. Nie można zapominać również o ich właściwościach oczyszczających powietrze, co pozwoli zredukować zgubne skutki smogu i zanieczyszczeń powietrza w domach i mieszkaniach usytuowanych w dużych miastach.
Poza kwiatami popularnym detalem wpływającym na ciepły wizerunek wnętrza są świece. Leniwie ruszający się płomień na świecy od razu wpływa na ciepły i romantyczny nastrój we wnętrzu. Płomień świecy działa kojąco głównie za sprawą tonowania kolorów oraz zmniejszania kontrastu pomiędzy elementami pomieszczenia.
Innymi ciekawymi zabiegami, które można zastosować przy aranżacji przytulnych wnętrz, są plecione kosze o prostych, geometrycznych kształtach, wazony, lub pluszowe detale umieszczane na półkach, czy komodach. Przy urządzaniu wnętrz warto pamiętać o tym, by wszelkie dodatki i ozdobniki odznaczały się stonowaną, ciepłą i przyjemną kolorystyką. Doskonale nadadzą się przedmioty o matowym lub pół-matowym wykończeniu.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.