Zakup materiałów to dopiero połowa przygotowań – należy je także odpowiednio przechowywać i składować, by podwykonawcy mogli użyć ich do budowy domu. Niewłaściwe podejście do tematu skutkuje zniszczeniem materiałów, a nierzadko nawet kradzieżą! Dowiedz się, jak zabrać się do tematu profesjonalnie i odpowiednio zagospodarować plac budowy.
Zagospodarowanie placu budowy, Zdjęcie: Pixabay.com
Jak przechowywać materiały – wiedza dla każdego
Składowanie materiałów budowlanych na placu budowy powinno odbywać się w wyznaczonych do tego miejscach, które należy uprzednio wyrównać, utwardzić i odwodnić. Nie powinny się one także odpierać o budynki, płoty, słupy, znajdując się w odległości min. 75 cm od innych obiektów, a 5 m od stałych stanowisk pracy.
Produkty zakupione w opakowaniach należy składować tak, jak dostarczono przez producenta. Workowate materiały składujemy w stosach maksymalnie po 10 opakowań, krzyżowo. W przypadku materiałów sypkich takich jak żwir czy piasek należy je przechowywać w pryzmach. Drobnicowe materiały powinny sięgać maksymalnie 2m wysokości.
Rodzaje składowisk materiałów – co przechowujesz?
Składowiska dzieli się na trzy kategorie:
- otwarte,
- półotwarte,
- zamknięte.
Składowiska na materiały otwarte znajdują się na zewnątrz i są przeznaczone dla materiałów, które nie niszczeją pod wpływem warunków atmosferycznych. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, teren, na którym są umieszczone musi być wyrównany, odwodniony. Jeśli przechowujemy materiały ciężkie lub dłużycowe, powinniśmy na spód przygotować podkładki betonowe, stojaki czy legary. W przypadku materiałów sypkich często buduje się boksy lub zasieki. Drobnowymiarowe produkty układa się w poziomach na paletach drewnianych.
Składowanie materiałów, Zdjęcie: Pixabay.com
Magazyny półzamknięte są przeznaczone dla produktów, które muszą być osłonięte przed promieniowaniem słonecznym oraz opadami atmosferycznym. W tym przypadku miejsce ich składowania zabezpieczamy za pomocą pokrycia z tworzyw sztucznych, blachy lub zwykłą plandeką.
Magazyny zamknięte są tymczasowymi obiektami zagospodarowania placu budowy, które muszą odpowiadać warunkom BHP oraz sanitarnym ustanowionym przez PNB z Inspekcją Sanitarną i Ochroną Przeciwpożarową. Wykonuje się je za pomocą elementów prefabrykowanych lub kontenerowych. Magazyny, jak są często nazywane, powinniśmy wyposażyć w drabinki, półki i inne elementy ułatwiające łatwy dostęp do materiałów. Przechowujemy w nich wszystkie przedmioty, które muszą znajdować się w określonej temperaturze, wilgotności powietrza, z daleka od opadów atmosferycznych oraz promieniowania słonecznego.
Zasady przechowywania popularnych materiałów budowlanych
Cement – w workach lub luźno. Workowy produkt powinien znajdować się w magazynie zamkniętym, ułożony krzyżowo, a w formie luźnej w silosie;
Gips – składy zamknięte, krzyżowo, max. 10 worków na wysokość, min. 0,5 m od ścian;
Piasek lub żwir – składowanie otwarte, najlepiej na podłożu betonowym ze spadkiem;
Cegły i pustaki – place otwarte, składowane na wyrównany i utwardzonym gruncie, na stosach max. do 2,5 m lub na paletach jednowarstwowo;
Materiały metalowe – drobne elementy przechowujemy w magazynach zamkniętych, a wyroby metalowe duże takie jak rury czy kształtowniki na składowiskach otwartych lub półotwartych;
Betonowe prefabrykaty – otwarta przestrzeń na odpowiedniej podkładce, koźle, jak podaje producent;
Płyty pilśniowe i sklejki – magazyny półzamknięte lub zamknięte, suche i przewiewne, na równej podłodze;
Deski podłogowe strugane nienasycone i listwy podłogowe – pomieszczenia suche z dobrą wentylacją o temperaturze min. 12 stopni C;
Suche farby – powinny być przechowywane w suchych pomieszczeniach, z daleka od promieniowania słonecznego;
Farby płynne – przechowywanie w magazynach zamkniętych o odpowiedniej temperaturze, z daleka od promieniowania i zgodnie z przepisani BHP i bezpieczeństwa przeciwpożarowego;
Papy asfaltowe – w magazynie zamkniętym, w pozycji pionowej;
Wełna mineralna – magazyny zamknięte z odpowiednią wentylacją, układając worki maksymalnie do wysokości 3 m;
Elementy z betonu komórkowego – magazynowanie w magazynach półotwartych, na krzyż;
Okna i drzwi – pozycja pionowa w magazynach zamkniętych;
Dachówki ceramiczne i cementowe – w magazynie półotwartym, rzędami w kilku warstwach w stosach po 250 sztuk. Należy ochronić je przed opadami atmosferycznymi;
Blachodachówka – w magazynach zamkniętych, suchych, przewiewnych.
Składowanie ruł, Zdjęcie: Pixabay.com
O tym jeszcze pamiętaj
Wszystkie materiały muszą być składowane zgodnie z zaleceniami producenta – jeśli podaje on inne informacje na opakowaniu, są one nadrzędne do podanych wyżej wskazówek. Dodatkowo należy restrykcyjnie przestrzegać daty ważności produktów.
Kupując od razu większą część materiałów budowlanych musimy zastanowić się nad tym, czy oszczędności, jakie generuje masowy zakup będą większe niż zniszczony przez magazynowanie obszar na naszej posesji i koszty stworzenia odpowiednich magazynów. Bardziej kosztowne materiały, które wymagają restrykcyjnego przechowywania warto zakupić jednocześnie.
Pamiętajmy jednak o tym, że magazynowanie wszystkich materiałów wiążę się z zajęciem dużej przestrzeni – dlatego zdarza się, że koszty tych działań przekraczają generowane oszczędności. By tego uniknąć, dokonajmy bilansu strat i zysków, podejmując najlepszą decyzję.
Zagospodarowanie to porządek
Odpowiednie zagospodarowanie placu budowy wiąże się z oszczędnościami, lepszą ergonomią pracy i większym porządkiem, który ułatwia przeprowadzanie koniecznych prac. Dlatego naucz się jak przechowywać materiały, dokładnie sprawdzaj informacje od producenta i przygotuj odpowiednio teren, by wygenerowane oszczędności nie przerodziły się w dotkliwe straty. Czy wiesz, o tym jak zadbać o bezpieczeństwo na placu budowy?
Sądzicie, że warto magazynować wszystkie materiały na placu budowy, czy lepiej stopniowo przywozić je dla podwykonawców?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.